Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

koju srednju skolu upisati?

[es] :: Vodič za učenje :: koju srednju skolu upisati?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 29856 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

magmamax
nikola maksimovic
srbija, beograd

Član broj: 222882
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon koju srednju skolu upisati?17.05.2009. u 18:34 - pre 180 meseci
cao za tri nedelje zavrsavam osmi razred i ne znam sta da upisem...
dobro mi idu:
engleski
istorija(ne bas dobro ali je zanimljiva)
informatika
lose mi idu:
nemacki
hemija
fizika
i matematika(jer me mrzi da ucim)
sve ostalo je neutralno.

Molim Vas suzdrzite se postova za gimnazije jer me nekako mrzi da idem u osnovnu.
max
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.112.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?17.05.2009. u 19:42 - pre 180 meseci
he, svake godine ista tema i milion odgovora ali nazalost svaki razlicit.

Moj savet ti je da bezis od gimnazije. Razlog vise nego ocigledan, posle zavrsene gimnazije si isto sto i sa osnovnom NISTA. Nema posla, nema strucne diplome nema ama bas nicega sem ako ne odes na faks.

E sad ovako....To znam ovo ne znam ovo ovo me mrzi da ucim i sl. nije nikakvo objasnjenje za ono pitanje sta upisati. Pre svega ti moras da sam sebe nadjes u nekom oblasti primer radi
Gimnazija
Medicina
Tehnicka skola
Ekonomija

Pa onda uradis klasifikaciju Gimnaziju necu, tehnicku necu ne volim fiziku, hemiju, matematiku....
Pa onda kazes cekaj kakav sam zapravo ucenik, ako budem imao manje od 80-85 bodova ukupno nema ni Medicine jer je tu svake godine najveca konkurencija po svim gradovima, znam iz licnog iskustva jer radim unos zelja, maticnih knjiga, bodova i ostalog u racunarske sisteme pa znam sta najvise traze a sta ustvari ucenici dobiju.

Znaci dodjosmo na ekonomsku skolu, evo ti i prednosti onmah.
U Srbiji mali milion banaka i preduzeca, a i na EX YU prostoru, 4 godine srednje i eto diplome, aha sad smo vec i neko i nesto. Pa jos malo da poradis na ucenju recimo ekonomike, ekonomije, matematike ( bar malo ) malo racunovodstvo informatika, mada komp vec znas....opa lako ide do 4-e godine a :D ?!

E onda sad tu imamo podelu malu, kuvar, konobar nisu placena zanimanja, moj savet ti je da to ne uzimas....
Turisticki teh. nije bas mnogo perspektivan ali jbg ne volis istoriju mada opet zanimljiva....

Moj savet ti je ekonomska bilo koji smer i da imas 70+ bodova znaci prijemni+osnovna i zavoleces to brzo, i lepo je zanimanje.

Pozdrav i zelim ti mnogo uspeha, ako imas jos koje pitanje a ti pitaj ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

magmamax
nikola maksimovic
srbija, beograd

Član broj: 222882
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?19.05.2009. u 12:50 - pre 180 meseci
Hvala. Ovo je najbolji moguci odgovor. Vidim da si zavrsio elektrotehnicku skolu. Ona je interesantna. Sta tu treba da se uci i radi? A sta za ekonomsku? Veoma sam ti zahvalan za odg.
max
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.141.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?19.05.2009. u 21:29 - pre 180 meseci
Citat:
magmamax: Hvala. Ovo je najbolji moguci odgovor. Vidim da si zavrsio elektrotehnicku skolu. Ona je interesantna. Sta tu treba da se uci i radi? A sta za ekonomsku? Veoma sam ti zahvalan za odg.


He nije basnajbolji odgovor, mogao sam jos opsirnije da ti napisem sve ali nisam imao vremena.
Sto se tice mene, nisam je zavrsio, sadasam 3. godina obrazovnog cetvorogodisnjeg profila elektrotehnicar energetike, za koji dan zavrsavam 3. godinu i od septembra sam 4. godina.
Inace sto se tice elektrotehnicke skole, uci se najvise matematika, a pored toga sve ostalo, elektrotehnika, elektronika i sl. Ako malo bolje pogledas moj profil videces i neke znacajnije rezultate zbog kojih sam trenutno u zizi javnosti u svom gradu ) Danas sam bio na TV u nekoj emisiji, hehehehe.

Sto se tice ekonomske skole, koliko ja znam tu imas nekoliko oglednih odeljenja a i nekoliko standardnih. Recimo, imas elkonomski tehincar, pravni tehnicar, turisticki tehnicar, finansijski administrator ( ogled ), poslovni administrator ( ogled ) to su nei od smerova za koje ja znam....he znam samo na osnovu toga sto svake godine radim upis zelja osnovaca za srednju skolu u racunarsku bazu podataka. Sudeci po tome mnogi idu u pravni tahnicar odeljenje i u poslovni administrator samo iz razloga ono moj komsija, drug, brat, sestra upisao/li taj smer pa cu i ja, mnogo super, ne uci se nista. E to nije tacno...svi od tih smerova su jako jako dobro potkovani znanjem i zahtevaju naravno dosta rada, mada mnogo manje nego elektrotehnicka skola. Medjutim sa 4 stepenom tih srednjih skola mozes onmah raditi u administraciji i imati neku od solidnijih plata, recimo u proseku mozda 300-400eura zavisno od firme. Ali pazi ne jede se sve sto leti ! ! ! Ova suma ne mora biti tacna, zavisi od samog radnika, preduzeca, firme, radnog vrmena, ozbiljnosti poslovanja i mnogo razloga jos......
Stoga uci ti, zavrsi skolu, uradi prijemni sto bolje, recimo skupi nekih 75+ bodoova i nemas zime, sta god u ekonomskoj da upises od 4-godisnjih smerova neces se pokajati ! ! !

TO TI JE MOJ SAVET....ALI BIH VOLEO DA UCJEM JOS NECIJI !
Zelim ti puno uspeha, srecno, i naravno pitaj sta god imas da pitas !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
212.200.65.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?19.05.2009. u 22:46 - pre 180 meseci
Moj savet je da ne upisujes ekonomiju ako te to ne zanima. Odgovor na pitanje cime zelis da se bavis u zivotu mozes da das samo ti. Uzgred, odlazak u gimnaziju ne predstavlja nikakav hendikep i uopste nije osnovna skola. Ako neko zna da ce studirati, to je bas dobar izbor ako jos uvek nije siguran koji fakultet da odabere. Prakticno ti daje dodatne 4 godine da pronadjes sebe.
Inace, nisam sigurna koliko je ekonomska perspektivna skola s obzirom na to koliko ljudi kasnije studira ekonomiju. Mada opet... ne pratim statistike i ne znam sta se trazi na trzistu rada. Jedini pravi savet koji mogu da dam je da odluku doneses samostalno i da upises ono sto zelis, a da ima ikakvu perspektivu za kasniji posao (da se ne zanosis idejama o opstenarodnoj ribologiji ili nesto slicno :)).
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.151.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?20.05.2009. u 20:00 - pre 180 meseci
Citat:
sanja2010: Moj savet je da ne upisujes ekonomiju ako te to ne zanima. Odgovor na pitanje cime zelis da se bavis u zivotu mozes da das samo ti. Uzgred, odlazak u gimnaziju ne predstavlja nikakav hendikep i uopste nije osnovna skola. Ako neko zna da ce studirati, to je bas dobar izbor ako jos uvek nije siguran koji fakultet da odabere. Prakticno ti daje dodatne 4 godine da pronadjes sebe.
Inace, nisam sigurna koliko je ekonomska perspektivna skola s obzirom na to koliko ljudi kasnije studira ekonomiju. Mada opet... ne pratim statistike i ne znam sta se trazi na trzistu rada. Jedini pravi savet koji mogu da dam je da odluku doneses samostalno i da upises ono sto zelis, a da ima ikakvu perspektivu za kasniji posao (da se ne zanosis idejama o opstenarodnoj ribologiji ili nesto slicno ).


Da, slazem se u vecini ovoga sto pise Sanja, ali jedino sto je meni malo diskutabilno je to da danas jako jako mali procenat ljudi moze reci za stopostotnom sigurnoscu " ja cu upisati faks ". Jer je faks jako velika investicija bez obzira na to da li imas ili nemas uslova za budzet, jedini spas je ako fakultet upisujes u rodnom gradu gde zivis.

E jos jedna stvar na koju moram da repliciram, on je pitao koju skolu, stoga naravno da je konacna odluka na njemu samom da kaze i dogovori se sa sobom i upise to sto voli odnosno zeli. Ali ako vec trazi savet po netu, onda je adekvatno sa svoim opisom svog znanja po predmetima dobio od mene konkretan odgovor.

Sto se tice gimnazije jedino je problem sto ne mozes nista raditi samo sa srednjom skolom ! Odnosno mozes ali za jako niske pare, a danas imati manju platu od 300 eura je jako lose kako za zivot tako i za osnivanje porodice i tome sl. Trazi sebe u perspektivi, u prostoru gde ces raditi, zaradjivati, i lepo ziveti i voleti pre svega ono sto zelis da rasdis.

Jos jednom UCI PRIJEMNI I NAUCI STO PRE OSTALO JE JOS 30-ak dana do polaganja testa ))))
Srecno !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
212.200.65.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?20.05.2009. u 21:35 - pre 180 meseci
Citat:
jedini spas je ako fakultet upisujes u rodnom gradu gde zivis

Koliko vidim, magmamax je iz BG, od toga nemas bolje :)
Citat:
jako jako mali procenat ljudi moze reci za stopostotnom sigurnoscu " ja cu upisati faks "

S ovim se ne bih slozila. Da je tako, to bi bilo skroz u redu, ali u nasem drustvu su ljudi bez fakulteta nekako zigosani iz ko zna kog razloga tako da svi imaju taj trip da upisu fakultet.
Citat:
Sto se tice gimnazije jedino je problem sto ne mozes nista raditi samo sa srednjom skolom ! Odnosno mozes ali za jako niske pare, a danas imati manju platu od 300 eura je jako lose kako za zivot tako i za osnivanje porodice i tome sl.

Ovom ne kontriram, rekla sam "ako neko zna da ce studirati" :)

Nezgodno je na osnovu liste predmeta iz osnovne skole dati neki predlog. Sta uostalom znaci da ti nesto ide? Da imas 5 iz toga? Mislim, ne shvataj pogresno, ali i ja sam imala 5 iz likovnog pa to nije znacilo da treba da upisem likovnu akademiju :)
 
Odgovor na temu

Acika
Aleksandar Dejanovic
Preduzetnik - Knjigovodja
Nish

Član broj: 33163
Poruke: 606
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.clubbing.rs


+1 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?20.05.2009. u 22:40 - pre 180 meseci
Jos jedan veliki i snazan glas za ekonomiju (bilo koji smer)!!!

Jedno pitanjce za postavljaca teme, sta su ti otac i majka po zanimanju? (ovo cu uskoro objasniti zasto te pitam)

Ja sam do samog pocetka skolske godine (eh bese to kad je bilo onog rata 99 pa nije bilo prijemnog) zeleo da upisem elektrotehniku jer sam jos kao mali izrazio zelju za tim i svasta eksperimentisao po stanu sa strujom i sl. Medjutim zadnjeg dana sam odlucio da upisem ekonomiju, naravno bez icijeg pritska, ali uz najdobronamernija objasnjenja roditelja (inace i otac i majka su mi ekonosmiti) i skontao sam da oni mogu mnogo da mi pomognu u savladjivanju ove materije, koju sam kasnije samo tako zavoleo. Ja naravno i dalje volim elektroniku i kompjutere i sve tehnicke stvari ali se time bavim iz hobija (isto kao i ti nisam voleo matematiku i fiziku), dok evo ovih dana upravo zavrsavam ekonomiju (fakultet). I mogu ti reci da sam presrecan zbog toga.

E sad opet ostaje na tebi da odlucis sta ces upisati, ali moj defintivni i jedini predlog je ekonomija!

Veliki pozdrav i nadam se da ces odabrati pravu srednju skolu!
 
Odgovor na temu

magmamax
nikola maksimovic
srbija, beograd

Član broj: 222882
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?23.05.2009. u 09:57 - pre 180 meseci
hvala sada imam jos nedelju dana do kraja skole i izmedju ekonomske i elektrotehnicke skole sam.
a i kako neko dete od 14-15 god. moze da zna cime ce da se bavi u zivotu???
mislim ovaj sistem je los ali nema sanse da se promeni.
daju nam 2 zbirke od po 400 zadataka sa time sto u srpskom svaki zadatak ima po 4-5 pod pitanja.
to jest 3500 zadataka! bolesno.
svejedno postoje jos srednjih skola sem ove dve preporucite mi ih.
sta ste vi zavrsili i sta je tamo trebala da se radi?

zahvaljum se svim kojima su odgodorili na ovu temu
Pregleda: 113 | Odgovora: 7
nije bas lose ali naravno nije dobro
a ni dovoljno.
max
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
*.ptt.yu.

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?23.05.2009. u 10:21 - pre 180 meseci
Pa... srednja skola nije make or break situacija :) Ja sam zavrsila ogranak Matematicke gimnazije u Nisu. Tu je recimo bila pre par godina devojka koja je posle toga upisala knjizevnost. Sad iz moje generacije je jedna upisala politicke nauke. Trebalo bi da imas bar nekakvu predstavu sta te interesuje u zivotu pa da pokusas time da se bavis. Posle kad upisujes fakultet, moci ces to da promenis.

Taj sistem s prijemnim je idiotski, da mene neko pita, ne bih ni dala zbirke. Mislim... bas je katastrofa tesko, dobices ista pitanja odatle. Ja sam presla tu zbirku iz srpskog jednom i znala pola pitanja napamet. Matematika je sramno laka, tako da ja ne vidim opravdanje za katastrofa uradjen prijemni, posebno sto se te zbirke daju jos u januaru. Niko te ne tera da ucis sve napamet, prijemni treba da pokaze sta si naucio tokom skole, a ne za tih par meseci, mada opet, ne vidim zasto je problem da se sedne i nastreba.

Sto se preporuke tice, ja bih preporucila svima MG, samo sto je tebi kasno, oni imaju drugaciji prijemni i nesto je ranije + sto si rekao da te matematika ne interesuje preterano. Ne mogu da ti dam nikakav savet sto se tice odabira jer sam tu prilicno subjektivna :) U svakom slucaju, postoji neka sansa (nemoj na to da racunas kao 100% sigurnu mogucnost) da promenis skolu ako se predomislis tokom prvog polugodja. Mozes cak i kasnije, ali ces polagati razlike u predmetima. Naravno, pretpostavljam da je uslov za to da budes solidan djak, da imas solidno uradjen prijemni... ili neku vezu. U sustini, ova odluka... kakva god da bude... nije smak sveta i nece definitivno da ti odluci ceo zivot.
 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
95.180.9.*



+5 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?23.05.2009. u 18:24 - pre 180 meseci
U celoj priči odmah uzmi u obzir jednu stvar, posebno što si iz Beograda. Koju god srednju školu da upišeš u budućnosti neko visoko obrazovanje ti ne gine ukoliko želiš da radiš bilo šta ozbiljnije! Konkretno ako govorimo o ekonomiji i elektrotehnici možeš da radiš nešto i sa srednjom školom ali ako hoćeš da radiš bilo šta ozbiljno u tim granama moraćeš da završiš bar neku višu ili visoku strukovnu (sada po bolonji ima i ova druga kategorija) školu, a one nisu uopšte tako teške! Što vreme bude više prolazilo tražiće se visoko-kvalifikovani ljudi. Samim time gimnazija ne mora da bude hendikep, može čak da bude i dobra odskočna daska jer ćeš naučiti pre svega da puno učiš i budeš vredan, ali ćeš čuti i mnogo zanimljivih stvari koje nikada nećeš raditi u nekoj srednjoj stručnoj! Zapitaj se npr. da li voliš da gledaš na kablovskoj Discovery, National Geographic, History i slične... Pošto ne voliš prirodne nauke, a zanimljiva ti je istorija jedini izbor je društveni smer.

Takođe, koliko vidim jedan od tvojih problema je verovatno to što si lenj (ne kritikujem te, nisam ni ja bio ništa bolji u tvojim godinama), a osnovno pravilo školovanja je da - fax ne završavaju pametni - fax završavaju VREDNI! To NIKADA nemoj da zaboraviš!!

Drugo, to koliko ti neki predmet ide ne zavisi samo od tebe već mnogo zavisi od profesora! Ja sam obožavao biologiju u osnovnoj ali sam je mrzeo u gimnaziji - samo zbog profesora!! Sa druge strane u osnovnoj sam mrzeo Ruski ali sam ga u gimnaziji neviđeno zavoleo, kasnije imao sreću da puno putujem zbog tog znanja, isti razlog!

Znači sve zavisi od mnogo faktora. Teško da ti neko od nas može pomoći da nešto izabereš, moraćeš to sam da vidiš na osnovu svojih interesovanja ali moj generalni savet bi ti bio:

1. Ne budi lenj
2. Nemoj ostati samo sa srednjom školom ako imaš makar i minimum mogućnosti da ideš dalje

Jedino praktično što bih ti rekao je da ako it ne ide fizika i prirodne nauke uopšte i ne možeš da se nateraš da učiš matematiku dobro razmisli da li je elektrotehnika za tebe!!

Takođe, koliko te zanima saobraćaj?

U svakm slučaju ne opterećuj se mnogo. Izbor srednje škole nije tako bitna stvar u životu kako ljudi govore. Važna sigurno jeste ali presudno važna nije ni u ludilu! :) Ti sa 15 sigurno ne možeš da znaš čime ćeš se nekada baviti u životu i šta ćeš sve zavoleti, a imaš puno vremena da to saznaš i eventualno ispraviš neke ranije greške!

Srećno! :)
 
Odgovor na temu

magmamax
nikola maksimovic
srbija, beograd

Član broj: 222882
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?24.05.2009. u 11:28 - pre 180 meseci
Hvala.
Da li neko zna za ovaj "program" vlade da ona deca koja imaju neku bolest: disgrafiju, disleksiju i druge dolesti da imaju prednost pri upisivanju?
Da li mi savetujete da se prijavim za to posto imam disgrafiju ili ne?
Da li to stvarno pomaze ili je samo gubljenje vremena?
max
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.192.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?24.05.2009. u 14:41 - pre 180 meseci
He ovo je sad zanimljivo. Dvoumis se izmedju elektrotehnicke skole i ekonomske a ovamo fizika, hemija i matematika ti lose idu. Bez obzira na to, ako te savetujem ja sta je bolje od te dve skole uvek glasam za ELEKTROTEHNICKU jer je ja zavrsavam, a ako me pitas konkretno za tebe ja onda glasama na osnovu tvog izlaganja i mojih zakljucaka za ekonomsku. Ako budes malo seo i ucio matematiku, fiziku i hemju i ostale elektro predmete, i zavolis tu elektrotehnicku, bices majstor svoje struke. Isto tako ako zavolis ekonomsku, ali ekonomska je mnogo laksa od elektrotehnicke, to onmah u startu da ti kazem. Meni skola nije nikakav problem, uvek sam prolazio kroz skolu kao furija ) jer sam uvek ucio na vreme i sve mi je lako, evo sada idem da Republicko iz elektronike, pa mi drzite fige da prodjem i odem na savezno ))))) hehehehe

E sad bez obzira sta upises ili ekonomsku ili elektro verujem da ces uciti i uspeti, a kasnije faks, pa se lako sve ispravi iz srednje, nije to problem, samo ti uci i trudi se i uspeces, a i ko jos radom nije uspeo, takvog nema na svetu.

E sad, ne jede se sve sto leti. Neko spomenu ekonomiju pa pomoc od mame i tate pa ovo pa ono, ok je sve to, ali nemoj onmah da sanjaris tata ekonomista mama pravnik ja ekonomsita i eto porodicnog biznisa, znaci moras da gledas uvek na to da sam stices znanje, sam kontas zasto je to tako i kako bi trebalo da bude. Mnogo mrzim to kad nekome mama i tata pomazu u ucenju, u savladavanju necega....ja mnogo vise volim da sam uradim sve sto mogu, a ako bas bas zapnem, e onda su tu majka, otac, prijatelji i sl. pa cu nekog pitati, a ovako ces se opustiti i uvek cekati da ti padne s`neba.

To sto je program los i sl. sada ne treba da te brine....bice on u Srbiji los zauvek, ja iskreno sumnjam da ce ikada u nasim skolama uciti decu kako da razmisljaju, jer kod nas ih uce sta da misle a ne kako da misle. To je enormno ogromna greska prosvete. A o rupama u prosveti i ucenju i da ne pricam, to je kao Svajcasrski sir. Sto se tice sada polaganja prijemnog sumnjam da ce biti uradjen dobro, a jos vise sam siguran da ce bar 20% dece na teritoriji Srbije pasti prijemni. Zasto ? Pa zato sto se zbirke dobiju januara ali ih retko ko otvori pre maja, nazalost. A pored toga zadaci iz matematike se resavaju u najvise 4 poteza, a srpski se koliko ja vidim vec uvatio fazon. Svi profesori kazu 50% testa je knjizevnost, ajmo da ucimo decu napamet pisac, delo, ovo ono....a gramatika?! Pa nije ni cudo sto pojedini dva padeza ne mogu da sklope u recenici, sve se to izmenilo i ide polako u propast....sta polako, srlja )

Drzi se ti sada mog saveta ovako.
matematika, radi ve a najvise ovih dana vezbaj geometriju i jednacine
Srpski, cepaj napamet knjizevnost, imaces pola testa o glupim delima i jos glupljim piscima.....i radi one glassovne promene, a sve ostalo ne treba da zapostasvis, ali ovo ubaci u prvi plan.


A n bolest se nemoj vaditi, trudi se, mani sad bolest, hendikep, ovo ono....samo jos fali da se kroz prste gleda siromasnima na prijemnom od ovih bogatih, pa jos i da se gledaju govorne mane.....mani to bre...mozak je bitan tu a ne hendikep, bolest neka i tome sl.


Bolje ti umesto ovoga otvaraj temu "Nije mi jasno ?! "pa da ti pomognemo sve styo ne znas a
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Acika
Aleksandar Dejanovic
Preduzetnik - Knjigovodja
Nish

Član broj: 33163
Poruke: 606
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.clubbing.rs


+1 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?24.05.2009. u 15:02 - pre 180 meseci
Citat:
ptak 13.
E sad, ne jede se sve sto leti. Neko spomenu ekonomiju pa pomoc od mame i tate pa ovo pa ono, ok je sve to, ali nemoj onmah da sanjaris tata ekonomista mama pravnik ja ekonomsita i eto porodicnog biznisa, znaci moras da gledas uvek na to da sam stices znanje, sam kontas zasto je to tako i kako bi trebalo da bude. Mnogo mrzim to kad nekome mama i tata pomazu u ucenju, u savladavanju necega....ja mnogo vise volim da sam uradim sve sto mogu, a ako bas bas zapnem, e onda su tu majka, otac, prijatelji i sl. pa cu nekog pitati, a ovako ces se opustiti i uvek cekati da ti padne s`neba.


E vidis meni se bas ovo oko porodicnog biznisa i ostvarilo, a s obzirom da je postavljac teme iz BG-a ne vidim razlog zasto mu roditelji ne bi pomogli oko svega!? Mislim ako ti imas vremena samo da ucis i ne postvetis se nicemu drugom, to je tvoja stvar, ali bajo ja imam jos 5-10 hobija, plus poso (koji radim jos od kad sam zavrsio srednju) tako da mi je pomoc roditelja pre svega u ekonomskim predmetima sasvim dobro dosla, jer sam morao manje da ucim a vise vremena da posvetim onome sto volim i da radim... I gledao sam da sto manje ucim bezvezne stvari po knigama, a da sto vise savladam praksu! Nikad mi nisu bile bitne ocene i uspeh, vec da sve zavrsim u roku. Tako da evo hvala Bogu ovih dana je gotov i fax i sve je tako cool. Bilo cija pomoc tokom srednje skole a pogotovo studiranja je neophodna, jer je mnogo lakse da ti neko pomogne i pokaze nesto za 5 10 min, nego da ga ti sam otkrivas satima i danima, ja stvarno nisam imao vremena za to!

Ali kako god bilo, svako ima neki svoj cilj i ono sto voli i ka cemu stremi, e sad kako ce to da ostvari na svakom je pojedinacno da odluci!!!

Pozdrav i sve najbolje! :)
 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
95.180.9.*



+5 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?24.05.2009. u 15:45 - pre 180 meseci
Pa dobro, svi mi imamo neke naše afinitete i sklonosti. Ja sam završio gimnaziju i ekonomski fax ali bez obzira što čovek kaže da ga interesuje ekonomija stvarno ne bih znao da li da mu je preporučim ili ne, jer ne znam kakvi su njegovi afiniteti i uopšte mogućnosti. Ja sam otkrio šta me zanima tek u 23. godini života i danas mi ništa ne fali, tako da ima puno vremena!! :) Najbolje što mi možemo da uradimo je da mu ispričamo kako je nama svima bilo u našim školama pa da on posle sam donese sud šta je za njega. :)

Jedno je sigurno - ekonomija je prosečnom čoveku nebrojeno puta lakša od elektrotehnike! :) A ima i jedna mala činjenica - upisuje je više devojaka nego muškaraca... :D

Zanimanje roditelja može ali ne mora da igra ama baš nikakvu ulogu. Roditelji jednog mog prijatelja su oboje računovođe, a on je diplomirao (kasnije i doktorirao) hemiju (naravno, oni uopšte nisu uticali na izbor svoga sina, pustili su ga da sam radi ono što voli). :) Sa druge strane imam prijatelja kome su roditelji bili advokati i koji su ga bukvalno naterali da upiše prava. Odustao je na 2. godini posle 7 godina studiranja jer se nije našao u toj priči...

Disgrafija može biti nezgodna i dosadna stvar, mada sve zavisi od oblika i stepena koji te muči... No i ja bih ti iskreno savetovao da se ne izvlačiš na bolest, kad si već zdrav i prav i nisi neki težak invalid, već da pokušaš sam da se sa školom izboriš redovnim putem.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.192.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?24.05.2009. u 15:46 - pre 180 meseci
Ma naravno, nekome se ostvari nekome ne. I ja se bavim svime i svacime, naravno sve legalno ali opet zamisli ti njega sa 15ak godina, naravno nece da uci mnogo nega ce traziti pomoc, i onda ce totalno dase olenji i ceka sve zdravo za gotovo, to je ono sto ne valja, ipak mislim da je bolje malo sam da mucnes glavom nego sve okrunjeno da cekas....


Sto se tice hobija, jedno je hobi, a sasvim drugo posao, moze biti i posao hobi, ali bolje je da imas vise hobija i par poslova, sve u svemu radi bre ono sto volis i uspeces )
Eto ja volim elektroniku, ali se bavim i nekim biznisom preko neta, zarade neke i na neki nacin ekonomski poslovi....sta ces moramo da se snalazimo )


Pozdrav ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
95.180.9.*



+5 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?24.05.2009. u 15:51 - pre 180 meseci
Apsolutno se slažem!! Zato i kažem da školu ne završavaju pametni već vredni!
 
Odgovor na temu

magmamax
nikola maksimovic
srbija, beograd

Član broj: 222882
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?24.05.2009. u 19:54 - pre 180 meseci
Sve je to sto kazete za disgrafiju ok ali ako imam prednost da se upisem pre jedno 100-200 mozda i 300 dece tu prednost nevalja odbaciti.
i da li znate nike sajtove za profesionalno orijentisanje?
Ja sam u skoli to prvi put radio pre nekih 2 meseca i cinimi se OK. to je niz nekih testova koji ti govore sta ti dobro ide a sta ne.
Ovako sam ga uradio:
Nauka-96%
Tehnika-96%
Literatura-94%
Pomaganje(lekari i psiholozi-psihijatri...)-80%
Administracija-74%
Bezbednist-70%
Polioprivreda-44%
Sport-34% isto cudno jer se bavim sportom 4 godine(mada sam skoro prestao da tako intenzivno pre 1-2god)
Kultura-28%
Prakticne delatnosti-18% sto je isto cudno
Kreativnost-8% sto je za mene veoma cudno jer ja sam veoma kreativan
Personalne usluge(kelneri...)-4%

Ovako iznad 70% je ono sta dobro radim i cime bi se dobro bavio u zivotu, a ispod 20% je ono sto kad bi se bavio time nebi postizao nikakve rezultate i tako dalje...
Sta imate da kazete na ovo? Da li ostajete pri svojim savetima? I bilo bi mi potrebno da znam za taj sajt.
Naravno pozeljno je da prokomentarisete sve sto je napisano.
max
 
Odgovor na temu

trojan.win32.exe
Dejan Lukic

Član broj: 262247
Poruke: 10
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?15.06.2010. u 18:02 - pre 167 meseci
(Da ne pravim novu temu...)
Meni je prijemni za manje od nedelju dana. Svo vreme sam bio siguran da cu upisati Elektrotehnicku Nikola Tesla jer volim kopjutere, ali neki dan sam nesto podesavao u kanteru (kao pravljenje servera) i shvatio sam koliko je to komplikovano i zabrinuo sam se da li ce me to zanimati posle nekog vremena... Jos tamo nema riba :( Pocinjem da razmisljam o gimanziji (sto ne preporucuju mi roditelji) i ekonomskoj mozda jos je i to upisala moja sestra ali je to u potpunoj suprotnosti od prirodnih i tehnickih nauka koje mene zanimaju i idu mi (fizika, matematika, informatika, hemija (zanimljiva ali komplikovana)). Zanima me jos ako upisem Teslu ( administrator racunarskih mreza) sta mogu posle, koje fakultete i zaposlenje posle njih i kakvo je drustvo u skoli (ako je neko zavrsio...) E, da - odlican sam djak, vukovac i vezbam prijemni vec odavno (uradio sam obe zbirke 2 puta). Treba mi brzo odgovor (ili vise odgovora, naravno) jer iz pre recenice vidite da mi nije ostalo bas puno vremena :) Hvala unapred!

EDIT: Radio sam onaj test za profesionalno opredeljenje i rekli su mi da imam talenta za arhitekturu, sta vi kazete za to?


[Ovu poruku je menjao trojan.win32.exe dana 15.06.2010. u 19:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: koju srednju skolu upisati?18.06.2010. u 14:52 - pre 167 meseci
Ajde da pomognem. Mozes me poslusati i ne moras, ako me poslusas sigurno ces biti na pravom putu i neces pogresiti. Vise o meni imas u mom profilu na ESu a za koji mesec cu poceti da zivim u Nisu jer cu upisati elektronski fax
E sad ono sto tebe interesuje. Volis matematiku, fiziku, informatiku. To je vec sasvim dovoljno razloga da pucas na tehnicku skolu. Ta skola koju si pomenuo, Nikola Tesla je skola na zavidnom nivou. Evo i zasto, mislim da je to jedna od nekoliko skola u Srbiji koja na republickim takmicenjima iz Osnova elektrotehnike I i II i elektronike dolazi autobusom, to govori o tome koliko ucenika godisnje uspeju da nauce do tog nivoa te predmete. Iskreno kada sam video koliko ih je bilo na XV republickom u Kuli juna 2009 na kome sam i ja ucestvovao bilo mi je krivo sto nisam upisao teh. skolu u Nisu. Jer je zaista impresivna. Veoma dobar strucni kadar poseduje ta skola, poseduje dobro opismenjavanje ucenika za elektro struke i poseduje respekt u zemlji !
E sad ja ne mogu da govorim o drustvu u toj skoli i sl. jer nisam nikada bio u toj skoli pa da to tvrdim, ovo sto sam video na takmicenjima i tabelama sa rezultatima govori samo o znanju koje pruza skola, odnosno profesori.
Od gimnazije BEZI sto dalje. Iskreno znam dosta ljudi iz gim. Bora Stankovic i jeste to dobra skola samo za znanje matisha i ostalih nauka, ali je skola koja bez faksa ne znaci nista...i dalje si niko posle zavrsene gimnazije...nemas zvanje, a imas neko orjentalno znanje. Ekonomija nije za tebe jer gotivis prirodne nauke...

Sto se tice razmisljaja o faksu, pa ako zavrsis tehnicku Nikola Tesla ti imas kasnije mogucnost da upises bilo koji tehnicki faks jer imas dobro predznanje. Tehnicki fakulteti su jako dobri u Srbiji, evo nekoliko primera. Mozes posle NT skole upisati masinski, elektronski, GAF od tehnickih pa onda imas u Nisu i informatickih smerova...ajmo mao dalje imamo FTN u Novom Sadu, Imamo ETF u BGDu pa u krajnjem slucaju imamo i Tehnicke faxeve u Cacku koji su dosta OK. E sad ti si od fax-a jos uvek daleko ali ti ja tvrdim da ako volis prirodne nauke neces pogresiti ako upises tehnicku skolu Nikola Tesla ! Ja se samo kajem sto nisam upisao neku tehnicku u Nisu ili Beogradu nego ostao posle osnovne u Zajecaru a imao sam novca da to ifinansiram, ali jbg nisam to tad znao sto sad znam... stoga SRECNO na prijemnom i dobro razmisli sta navodis za zelje !
Ako imas neka konkretnija pitanja slobodno...imam dosta iskustva u skolama tehnicke prirode tako da odgovoricu rado !
Pozdrav,
Nikola
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: koju srednju skolu upisati?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 29856 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.