Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Za poznavaoce kriptografije - koja je ovo vrsta enkripcije?

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: Za poznavaoce kriptografije - koja je ovo vrsta enkripcije?

[ Pregleda: 3156 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ipacid

Član broj: 198
Poruke: 250
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Za poznavaoce kriptografije - koja je ovo vrsta enkripcije?23.10.2010. u 18:13 - pre 163 meseci
Ovo je vrlo osnovna vrsta enkripcije i jednostavna. Naucio sam je dok sam bio u izvidjacima. Ono sto me zanima je kako se zove ova vrsta kriptovanja?
Radi se o sledecem izaberes rec od 10 slova, konkretno mi smo uvek koristili
G E R M A N I K U S
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

I sad ako hocu da napisem recimo rec, menjam slova koja postoje u glavnoj reci (germanikus) za brojeve ispod njih. EliteSecurity bi bilo:
2L7T202C937TY
U znak sećanja, da ne bi zaboravili, ja sam napravio čekić koji svira.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Za poznavaoce kriptografije - koja je ovo vrsta enkripcije?23.10.2010. u 18:35 - pre 163 meseci
Substitution cipher
http://en.wikipedia.org/wiki/Substitution_cipher
 
Odgovor na temu

Blaise De Vigenere
Law Office, Novi Sad
Srbija

Član broj: 278514
Poruke: 178
*.dynamic.sbb.rs.



+55 Profil

icon Re: Za poznavaoce kriptografije - koja je ovo vrsta enkripcije?30.01.2011. u 22:34 - pre 160 meseci
Radi se o delimicnoj supstituciji. Supstitucija je drugim recima zamena originalnog alfabeta (odnosno azbuke) drugim slovima, brojevima, znakovima i sl. Dosta o tome mozes naci na netu, uglavnom pod naslovom Cezarova sifra, jer je Julije Cezar prvi upotrebio supstituciju kao oblik sifrovanja (pomerao je pocetni alfabet za tri slova unapred, pa je C postalo A, odnosno trece slovo je postalo prvo, cetvrto je postalo drugo itd.).
Our duty is to be useful, not according to our desires but according to our powers.
 
Odgovor na temu

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: Za poznavaoce kriptografije - koja je ovo vrsta enkripcije?

[ Pregleda: 3156 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.