Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Skeniranje starih slika (ili DSLR macro)

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Skeniranje starih slika (ili DSLR macro)

[ Pregleda: 3980 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Canonian
Beograd

Član broj: 262809
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Skeniranje starih slika (ili DSLR macro)20.02.2011. u 04:30 - pre 160 meseci
Imam dosta starih slika koje hoću da prebacim u komp. Prva ideja je bila da ih lepo sam skeniram, na nekoj ogromnoj rezoluciji, da imam kasnije mesta za obradu u Photoshopu (u smislu zumiram na što veći nivo, i svaka obrada se sve manje primeti), a minimalno 800 dpi, do 1200 dpi. Skener je Epson Stylus SX105, i teoretski može da izvuče i nekih 9600 dpi, ali to mi naravno nije potrebno, niti može za sve slike to da se radi, nego sam ja sve radio na 800 dpi. U Photoshopu sve može lepo da se uveća i do 1200x, pa i više, i ja mogu sasvim lepo da ispravim sve tačke, zrnca prašine, ogrebotine na slici, bez da se to i najmanje primeti na stvarnoj veličini bez uvećanja, 1x. Da, to jeste skener koji spada u klasu jeftinijih (čitaj: i kvalitet koji daje ne može da se poredi sa profesionalnim skenerima), no svejedno mi je nekako nelogično/glupo da se javlja takav problem.

A problem sa ovim skenerom je da ostavlja uzdužne pruge, u pravcu u kojem se kreće glava skerena, i to na tamnijim površinama (u spektru od tamnoplave do crne), dok se na svetlim bojama to jedva da primetiti (najčešće se i ne može primetiti na svetlim bojama, nego samo baš na tim tamnim). Dakle kako god da je slika okrenuta, pruge su onako kako se kreće glava skenera. Vrlo iritantno. Ne moram biti perfekcionista (a jesam, plus imam vrlo oštro oko za detalje), da bih primetio da slika nije savršena, i da mi to vrlo smeta. Ipak su to slike iz detinjstva i nadalje, vrlo lepih uspomena, i ovo svakako nije kvalitet u kom želim da ih čuvam.

E sad, da li neko možda zna zašto se to dešava, da li se nešto može softverski ispraviti, da li se neko susreo sa ovakvim problemom, ili je to jednostavno karakteristika jeftinijih skenera (ili samo Epsona) da prave ovakve pruge, i nema spasa do uzimanja nekog boljeg skenera? Tema se mogla zvali i "Skeniranje vs macro za digitalizaciju starih slika", i da je ne širim mnogo u rat Scanner vs DSLR macro shooting, jednostavno da kažem da mi je svejedno kako ću završiti posao, samo je bitno da slike budu jako kvalitetne, tj. što približnije, ako ne iste kao i originali, pa i bolje, jer se u Photoshopu mogu ispraviti ogrebotine, koje bi se na slici jako teško uradile. Dakle molim za iskustva i predloge... Nemam DSLR, ali bih mogao pozajmiti, za početak imam samo compact od 12mpix, koji radi macro na 1cm, što je solidno, ali se bojim da se može slobodno preskočiti zbog deformacije slike od strane sočiva (jednostavan test: pravougaonik više nema ravne stranice, već blago zaobljene), što je za ozbiljno rešenje neprihvatljivo. Teoretski bih mogao pozajmiti DSLR, imam stalak, nabavio bih i osvetljenje. Naravno slike bih prebrisao jako mekom krpom koja ne grebe i ne ostavlja tragove vlakana na slici, prilikom slikanja DSLRom bi morale biti na ravnom, možda čak pod staklom da bi bile ravne, onda možda ide pitanje refleksije sa stakle itd itd... Za skeniranje pored navedenog čišćenja samih slika ide čišćenje stakla skenera. Znam sve te sitnice. Ali pošto nisam nikad celu priču završio na nivou koji bih želeo, potrebno mi je saveta i iskustava.

Slike su uglavnom u boji, ima par crno belih, naravno različitih formata, ali uglavnom one standardne od oko 10x15cm (ne znam da li je to baš standard, ali tu negde)... Znam da skeniraju u foto radnjama, ali koliko znam to je dosta skupo (oko 80 dinara po slici, što je jednostavno preskupo, obzirom da imam stotinak slika), mada, ispravite me ako grešim i ako to ima jeftinije da se nađe, ili znate nekoga ko to jeftino radi. Skeiranje u kopirnicama je navodno strašno jeftino, oko 5 din po slici, što je još ok, pitanje je samo kvaliteta, a čini mi se da u većini mogu da kažem da mi treba 800 dpi. Ostaje mi još da se raspitam po foto radnjama i kopirnicama za cenu i kvalitet, da vidim šta bi bilo od DSLRa, a od ovog Epson Stylusa SX105 mislim da mogu slobodno da odustanem, jer je za slike jednostavno nedovoljno kvalitetan... Sad jeste da mi ostaje i mogućnost da kupim jako dobar skener koji je predviđen baš za slike, i da se time praktično može završiti posao, ali takvi skeneri su koliko znam dosta skupi, oko 200 evra, i neće mi više trebati osim za ove slike (a ne planiram da otvorim foto radnju, bar ne u skorijoj budućnosti :), tako da mi je veliki trošak, u poređenju sa ovim SX105 koji je koštao nekih 30-40 jura...

Inače, skener sve slike daje u malom ispravnom tonu, bar tako deluje, a Photoshop AutoTone i slične alatke čine čuda.

Dakle, šta mislite? Pokušaću i da prikačim primere tih slika da tačno vidite na šta mislim...

Ovo je ista slika, samo jednom malo zarotirana u odnosu na prethodni put, a pruge su i dalje uspravne...
Skenirano na 800 dpi, a je slika vrlo male veličine, kao za ličnu kartu. što će reći veliko uvećanje, tako da ne mislite da je loš kvalitet bilo slike bilo skenera.



[Ovu poruku je menjao Canonian dana 20.02.2011. u 05:46 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Plug-n-Play
Beograd

Član broj: 175221
Poruke: 173
*.com
Via: [es] mailing liste



+10 Profil

icon Re: Skeniranje starih slika (ili DSLR macro)21.02.2011. u 10:36 - pre 160 meseci
Zašto misliš da ti je potrebno 800-1200 dpi ne znam i ne bih baš mnogo da te ubeđujem u besmislenost toga (osim možda zbog eventualnog kasnijeg povećavanja i štampe u većem formatu), ali ako pažljivije pogledaš tehničke podatke tog skenera, videćeš da on može da skenira samo do 600 tačaka. Sve ostalo je interpolacija, a ne skeniranje, a to možeš bolje da uradiš kasnije u Photoshopu ako ti je baš potrebno (mada opet kažem, ne vidim razlog za to). Dakle, probaj da skeniraš u 600 dpi (ili još bolje 300!!!) pa vidi kakve ćeš rezultate dobiti. I ako baš, baš moraš da imaš tih famoznih 800, onda to posle uradi u Photoshopu. Takođe, kad skeniraš, uvek postavi fotografiju u centar, a nikako uz ivicu skenera. Ako su ti fotografije relativno slične veličine, a čini mi se da jesu, napravi od kartona ili neke plastike šablon kako bi ti fotografije bile postavljene što je moguće više paralelno u odnosu na skener da kasnije ne bi radio rotiranje u Photoshopu. Inače, tih 9600 koje pominješ je običan marketinški trik. I srećno... Jer od tog skenera ja ipak ne bih očekivao mnogo...
 
Odgovor na temu

Canonian
Beograd

Član broj: 262809
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Skeniranje starih slika (ili DSLR macro)08.03.2011. u 23:47 - pre 159 meseci
Pa potrebno mi je tih 800 dpi, baš zbog toga što ti veća rezolucija ostavlja više mesta za (finiju, detaljniju) obradu. Zamisli stare slike, koje su ti vrlo bitne, skeniraš ih, može da se nađe koje zrnce prašine na staklu skenere (bilo profi bilo amaterskog skenera), zatim slika možda ima par sitnih ogrebotina na sebi, i ti hoćeš to da ukloniš u Photoshopu, za to ti je potrebno što veće uvećanje, (ja koristim 8x do 12x) da se ništa ne bi primetilo, niska rezolucija jednostavno ne može da ti pruži to. Evo ti baš par primera iste slike skenirane na rezolucijama 300 dpi, 600 dpi i 800 dpi. (Jeste, ovaj skener tehnički može da ponudi maks. 600 dpi realno, ostalo jeste interpolacija, ali veruj mi, isprobao sam sve moguće rezolucije, i jedino još 800 daje prihvatljive rezultate, sve iznad je veštački uvećano, interpolirano). Dakle lošija (manja) rezolucija, tj 300 dpi nikako ne može da bude bolja od više, 800 dpi.

Tačno, slike ne stavljam tik uz ivicu, jer ih odseče, poravnam ih uvek nekim lenjirom, kreditnom karticom, bilo čim pravougaonim što mi je pri ruci, da kasnije manje moram da rotiram (ako opšte moram). Na prvi pogled mi se učinio dobar predlog sa stavljanjem nekog šablona koji poravnava slike, međutim ne može da ostane tu na staklu, moram da ga sklonim, inače bih i njega morao da izbacujem u Photoshopu, a ako je složeniji od lenjira, kad ga izvlačim pomeriće sliku.

Istina je međutim da se od ovog skenera me može mnogo očekivati. Skenirao sam probe radi u Copy Centru, tamo im je maks. rezolucija 600 dpi, međutim i njihov skener ostavlja pruge u pravcu kretanja glave, da ne pričam o prljavom staklu - vrlo iritantno. Ne gine mi dakle odlazak u profi foto radnju i malo veća cena...

Ovo su primeri Tesle sa 100 dinara za rezoluciju. Slika od 800 dpi je uvećana 2x, sve ostale skalirane da budu iste veličine kao i ta uvećana. 300 jednostavno ne može da pruži isto što i 800. Tačke, linije i boje deluju razmazano i iskrivljeno. Zato ne želim važne slike da skeniram na maloj rezoluciji.




[Ovu poruku je menjao Canonian dana 09.03.2011. u 00:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Canonian dana 09.03.2011. u 00:59 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
212.178.241.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Skeniranje starih slika (ili DSLR macro)09.03.2011. u 07:34 - pre 159 meseci
Citat:
Canonian:..... (Jeste, ovaj skener tehnički može da ponudi maks. 600 dpi realno, ostalo jeste interpolacija, ali veruj mi, isprobao sam sve moguće rezolucije, i jedino još 800 daje prihvatljive rezultate, sve iznad je veštački uvećano, interpolirano)....

Sve iznad 600 je vestacki uvecano, interpolirano a ne iznad 800. Stoji da je mozda bolje 600 od 300, ako bas toliko ides u pixel-peeping (iako realno mislim da nema potrebe, ali ako zelis max quality onda je to 600dpi).
Ako hoces bas na 800 da interpoliras (ne preporucujem, jer kvaris kvalitet i ostrinu skena sam sebi), onda i ja mislim da je bolje da to radis iz fotoshopa jer fotoshop ima mnogo bolje algoritme za dodavanje vestackih piksela (interpolaciju). A ako bas gledas toliki kvalitet, onda def foto radnja, jer iako tamo imaju skener od recimo isto 600dpi, dobices daleko bolji kvalitet i ostrinu skena nego na soho skeneru. Ustedi malo, ili skeniraj deo po deo slika koje imas, pa polako, mnooogo ces bolje rezultate dobiti nego da uklanjas linije od lampe i sam interpoliras i lenjiras.
just my 2 cents
 
Odgovor na temu

Canonian
Beograd

Član broj: 262809
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Skeniranje starih slika (ili DSLR macro)13.03.2011. u 00:10 - pre 159 meseci
Pa ovaj, rekoh i ja: 600 dpi je max što skener realno pruža, da :) Što se lenjira, tačnije kreditne kartice, koja je savršenog pravougaonog oblika, ne moram ja to da uklanjam iz Photoshopa, jer je samo stavim uz ivicu skenera, tako da je slika savršeno poravnata sa ivicom skenera i kasnije ne mora da se rotira u Photoshopu, a samu kreditnu karticu povučem uz ivicu i izvadim, ne pomerajući samu sliku i ona i dalje ostaje poravnata, još samo pažljivo i polako poklopim skener i skeniram, i dobijam gotove savršeno aligned slike na kojima ne brišem nikakve linije od lenjira ili bilo kog drugog šablona :)

Zatim, probao sam još i u Copy Centru gde je skeniranje jako jeftino (nekih 15 din po A4), čisto da vidim kako će ispasti, rezultat je katastrofa. Jeste da nudi 600 dpi max, ali se isto vide uzdužne pruge u pravcu kretanja glave skenera. Da ne pominjem ogromna zrnca prašine, jer njima nije do kvaliteta nego do većeg broja skenova.

Naravoučenije: bežati glavom bez obzira od SOHO (jeftinih) skenera, ne trošiti ni vreme ni novac na njih, već ako hoćete kvalitet, samo dobra foto radnja ili profi DSLR mogu da odrade posao na nivou. Skener me je toliko razočarao da ne želim više da ga koristim (ok je on za dokumente, novine i tako to, ali slike ni slučajno), tako da sam ga poklonio sestri, koja nema tolike zahteve kao ja :) Odustajem i od interpoliranja (koje sam radio samo preko skenera povećavanjem na 800 sa 600 dpi), u Photoshopu nisam ni radio jer je tu očigledno veštački pokušaj da se iz slabog kvaliteta izvuče nešto što tu ne postoji. Podseća me na ceđenje već isceđene pomorandže - nema tu soka :)

Za kraj evo dajem još samo primer iste ove slike na kojoj su se videle pruge, a koja je ovaj put slikana u macro modu običnim compactom od 12 mpixa sa dobrim macrom, kvalitet je neuporedivo bolji od skenera.

Mislim da sam našao jednu dobru foto radnju, pa mi ostaje da to isprobam, verujem da će biti dobro, reklamiraju da rade i retuširanje/restauraciju starih slika.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Skeniranje starih slika (ili DSLR macro)

[ Pregleda: 3980 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.