Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati

[es] :: Elektronika :: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati

[ Pregleda: 9941 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
212.200.78.*



+1 Profil

icon Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 11:09 - pre 108 meseci
Pozdrav svima
Dok sam kosio dvoriste kosacica villager VILLY 1000 je stala u toku rada, medjutim kada sam je vec startovao na pocetku kosenja dvorista video sam da motor teze radi (usporenije). Kosio sam i odmarao masinu, ali ipak je na kraju stala (nikakav odaziv motora na pritisak dugmeta za paljenje). Pomislih prvo da su kablovi u problemu. Odmah otvorih poklopac motora da vidim da li su otisli namotaji da li se oseca miris izgorelog motora, mada se nista nije osecalo. Zamenio sam i kablove i nista. Medjutim ova kosacica poseduje jos jedan pomocni trafo koji se nalazi na osovini gde se vezuje noz. Osovina normanlo rotira oko namotaja. Ti namotaji su spakovani u spulnu od plastike dok se iznad i ispod spulne nalaze dva celicna elementa u obliku kruga (poklpoci) sa rupama u sredini gde takodje prolazi osovina. Znaci spulna se nalazi izmedju ta dva celicna elementa koji su iznad i ispod spulne. Usled rada doslo je do grejanja i deformisanja plastike tako da su spulnu pojeli navedeni celicni elementi i naravno prerezali su namotaj. Odvio sam namotaj i video da je samo ostecen namotaj na pocetku spulne. E sada dok ne nadjem spulnu interesuje me da li bi mogao da namotaje stavim negde u kuciste kosacice posto oni pomazu glavnom motoru sa cetkicama. Kako sam razumeo neke ljude koje sam konsultovao kazu da je to pomocni trafo koji je slabiji od motora i koji je tu da odreaguje pre motora sto se meni desilo. Jos da napomenem jednu stvar kablovi za paljenje ne idu direktno na motor sa cetkicama vec jedna zica ide na motor, a druga na taj trafo pa se preko trafoa ta struja vraca na motor dok se druga zica slobodno povezuje sa drugom slobodnom zicom koja dolazi iz trafoa. Inace povezao sam zice direktno na motor sa cetkicama i upalio je iz mesta, tako da je on OK. E sada zanimalo bi me da li bih mogao da na nesto namotam zice trafoa posto su one OK i ako bih mogao to da odradim da li bih morao da vodim racuna o smeru namotavanja namotaja.
Pozdrav Djole.
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 12:49 - pre 108 meseci
Da nije kojim slucajem ta spulna kocnica za noz, cim pustis prekidac da se noz momentalno zaustavi.

Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9456 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 14:11 - pre 108 meseci
A da ti to malo slikneš , da bolje vidimo! Ima li tu neke elektronikice?
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
212.200.78.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 14:55 - pre 108 meseci
Napravio sam.
Zapravo sto se samog namotaja tice apsolutno je svejedno gde se nalazi, a dole je pregoreo zbog mehanickog ostecenja. Namotaje sam sam preotao na spulnu koju sam sam napravio i to od 2 plasticna drzaca za lavabo :) koje sam spjio dugackim vijkom sa podloskama i maticom. Taj namotaj sam ucvrstio izolir trakom i postavio ga u kuciste kosilice i ucvrstio. Napravio sam 2 buksne za dovod struje na motor i voala. Radi kao zmaj. Kosio sam sada do duse malo mokru travu ali radi apsolutno perfektno. Proverio sam sve spojeve nema grejanja, a sam trafo je blago (neosetno) mlak posle 15 minuta rada.

Nije kocnica BokiST mada sam i ja to pomislio u prvi mah. Sam pogon ide preko poly w kaisa od motora do samog vratila noza. To je samo trafo za povecanje snage motora sa cetkicama, koji se napreze da poveca samu snagu, tako da samo mesto (fizicko) namotaja je nebitno.

Branko tod pravo da Vam kazem nisam cesto na ovom forumu tako da se jos nisam ustosio sto se stavljanja samih slika tice. :), ali mislim da sam dosta iscrpan posto sam masinski inzenjer ;) i mozda sam malo veci filozof ;)

U svakom slucaju hvala svima i ako neko bude imao identican problem sa identicnim kvarom nadam se da ce mu ovaj kratak tekst pomoci.

Veliki pozdrav.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9456 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 18:01 - pre 108 meseci
Koliko ja shvatam to je na neki način regulator snage motora,
jer ako dobro razumem u njemu se indukuje nešto zavisno od
broja obrtaja.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 19:20 - pre 108 meseci
U prvoj poruci nisam mogao skontati da su el.motor i vratilo noza odvojeni, ili nisam pazljivo citao...
Sad taj "trafo koji povecava snagu univerzalnog motora" to mi nekako nije jasno.
Doduse i nisam se susretao sa puno elektricnih kosilica.
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
212.200.78.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 19:44 - pre 108 meseci
I ja nikada nisam imao iskustva sa ovakvim masinama. Dakle motor sa cetkicama radi i bez ovog trafoa, ali nema snagu za kosenje. Kako sam ja u razgovoru sa nekim ljudima razumeo taj trafo daje snagu motoru kao sto trafo stanica daje struju naselju. Bolja struja uredjaji rade, slabija kraci radni vek. Opet kazem apsolutno nisam po ovom pitanju kompetentan. Stavicu neke slike sa montaze i demontaze motora.








Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
212.200.78.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 20:19 - pre 108 meseci
Dakle na gornjoj strani rotora noza se nalazila spulna sto se vidi na slici 8. Ja sam ove metalne delove sa slike obacio kao i samu spulnu tako da sada na rotoru se ne nalaze namotaji sa spulnom prikazani kao na slici 8 nego sam namotaje ubacio u kuciste kosilice (slika 4). Dakle na slici 4 vidi se motor sa cetkicama dok se u pozadini vidi kstasta navrtka koja vezuje vratilo noza za nosac kosacice. Na slici 2 se vide manji i veci rotor. Veci je rotor noza dok je manji rotor motora, a spoj izmedju je putem kaisa.
Sacuvane namotaje kako sam sacuvao i namotao u vec opisanu spulnu i stavio u kuciste masine umesto da ih stavim na rotor noza. Spojio motor zamenio sve kablove i radi kao zmaj. Nemam slike da bih to prezentovao, ali mislim da ove slike u velikoj meri opisuju funkciju masine.
Puno pozdrava.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9456 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 21:14 - pre 108 meseci
Koja je tačna oznaka mašine?

Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

milojko1985

Član broj: 321211
Poruke: 77
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 21:23 - pre 108 meseci
ja sam ovakvu rasturio pre par meseci, cini mi se da je imala remen izmedju glavnog motora i ovog pomocnog namotaja gde se nalazi noz, bilo mi je cudno sto su tako iskomplikovali obicnu kosacicu, pri kupovini ih treba izbegavati u sirokom luku
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 21:31 - pre 108 meseci
Ja opet kontam da je to neka vrsta kocnice, jer svaka takva masina trebala bi imati tu zastitu.
Npr. kosilica se prevrne, a noz se vrti jos uvijek. Noz bi trebao instantno da se zaustavi po prekidanju napajanja.
...ali ko zna tesko moze da se odgonetne ovako preko slika.


Sta mu je ovo na slici?
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 21:43 - pre 108 meseci
Nije to nikakav 'trafo', u pitanju je el. magnetna kočnica. Pošto je vezana na red sa motorom struja motora prolazi kroz namotaj el. magneta koji privuče metalni disk i oslobodi osovinu na kojoj se nalazi nož za košenje. Normalno je da motor neće imati snage ako se namotaj otspoji a kočnica mehanički ostane prisutna.
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 851
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati10.05.2015. u 22:22 - pre 108 meseci
Citat:
_str_: Nije to nikakav 'trafo', u pitanju je el. magnetna kočnica. Pošto je vezana na red sa motorom struja motora prolazi kroz namotaj el. magneta koji privuče metalni disk i oslobodi osovinu na kojoj se nalazi nož za košenje. Normalno je da motor neće imati snage ako se namotaj otspoji a kočnica mehanički ostane prisutna.


E to je to upravo tako, kao i na svim drugim elektricnim kosilicama. Samo sa bio zbunjen, kad je postavljac teme rekao da nije u pitanju 'kocnica".
Upravo tako funkcionise, po startanju elektromagnet povuce taj disk i oslobodi rotor noza potpuno, po prekidanju napajanja disk se vrati i zaustavlja noz momentalno.
To je ta zastita npr. scenario: Rukovalac koji radi sa kosilicom primjeti da je nesto zaglavilo noz u travi (recimo komad drveta ili sl.) prekida napajanje, prevrce kosilicu i tu dolazi do izrazaja ta "kocnica'
koja ce momentalno zaustaviti noz, u drugom slucaju da je nema, noz bi se vrtio jos neko i vrijeme i na taj nacin rukovalac bi se mogao povrijediti.



Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

milojko1985

Član broj: 321211
Poruke: 77
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati11.05.2015. u 07:17 - pre 108 meseci
ok je sto su stavili kocnicu, al je to tako kilavo i nekvalitetno uradjeno da je bolje kupiti obicnu kosilicu na kojoj je noz direktno na el motoru
 
Odgovor na temu

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
*.parkpage.foundationapi.com.



+1 Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati11.05.2015. u 15:39 - pre 108 meseci
Posteno receno ovu operaciju sa jednosmernim motorom sam radio prvi put, hteo sam da pokusam, pa ako ne uspem bacicu je. Unapred se izvinjavam clanovima foruma koji su ispravljali moje elektrotehnicko neznanje (trafo umesto kocnica i.t.d. :) ), a koji su daleko bolje upuceni u samu sustinu problema. Ja za ovaj namotaj nisam znao da je u stvari kocnica. U svakom slucaju skinuo sam diskove i spulnu sa mesta kocnice, a namotaje sam namotao na novu spulnu koja se nalazi pod plasticnom haubom kosacice. U potpunosti se slazem sa clanom MILOJKO1985 da je resenje skroz lose u svakom pogledu. Sada samo namotaji rade koji su spojeni direktno na motor. Elemente kocnice sam izbacio napolje, jer mi realno ne trebaju, posto imam skroz ravno dvoriste tako da ne postoji opasnost od ostecenja masine udarom u neki cvrst predmet. Kako god nek radi dok radi, a mi nek smo zivi i zdravi :)
Hvala svim clanovima na savetima i informacijama
Puno pozdrava Djole.
 
Odgovor na temu

filozof3003

Član broj: 326322
Poruke: 1
82.117.216.*



Profil

icon Re: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati14.03.2018. u 11:01 - pre 73 meseci
Kakva su iskustva sa ovom kosilicom? Da li biste je preporucili kao dobru kupovinu bez obzira na ovaj kvar ili postoji nesto bolje u ovom rangu?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Problem sa trafoom kosacice villager 1000 vati

[ Pregleda: 9941 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.