Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

AWS sertifikati kursevi - preporuka

[es] :: Sertifikati :: AWS sertifikati kursevi - preporuka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11952 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

..Spaceman

Član broj: 134785
Poruke: 37
*.static.upcbusiness.at.



+4 Profil

icon AWS sertifikati kursevi - preporuka29.12.2016. u 09:33 - pre 88 meseci
Firma planira da se prebaci 100% na AWS poceci od nove godine polako pa bi integracija trajala neko vreme. Bilo dobro uradti neke kurseve / sertifikate.
Ima li ko iskustva nesto da preporuci na ovu temu?
 
Odgovor na temu

..Spaceman

Član broj: 134785
Poruke: 37
*.static.upcbusiness.at.



+4 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.01.2017. u 08:10 - pre 87 meseci
Nasao sam solidan clanak ovde, u principu ovde je lista onih koji daju kurseve i oni zajedno imaju 90% market share-a na ovu temu.

https://www.quora.com/What-are-the-best-resources-for-AWS-certifications

Evo pune list onih koji nude usluge obuke za AWS sertifikate

A Cloud Guru
Linux Academy
Cloud Academy
Udemy
Whizlabs
http://testprep.cloudthat.com/
https://backspace.academy/
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.rogers.com.



+52 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.01.2017. u 17:47 - pre 87 meseci
Za najsvezije informacije prvo proveri na zvanicnom: https://aws.amazon.com/certification/our-certifications/

Da, kao sto vidis, imaju dva osnovna nivoa - associate (pocetni) i professional (ekspert). Cena i vreme za pripremu ovih na prvom nivou nisu tako velike. Professional nivo je potpuno druga prica. Potreban je daleko dublji nivo znanja i dosta treniranja sto je i normalno jer takve osobe mogu sutra raditi kao DevOps inzinjeri na razlicitim projektima i automatizovati cloud resurse u vise razlicitih firmi.

Sto ce reci, za nekoga ko radi u firmi koja koristi AWS associate je verovatno odlican uvod - a mozda i sasvim dovoljan. AWS Solutions Architect Associate daje dobru osnovu oko EC2, VPC, RDS, S3, Route53 i neki osnovni uvod u DevOps / automation. Naravno, vecinu svega toga oko AWS mozes nauciti na drugim sajtovima i vezbati na svom AWS account-u) , ali ako vec firma hoce da plati i imas volje - sto da ne. Moze samo da koristi, da sutra kada trazis novi posao budes konkurentniji na trzistu.

Uzgred, iako sve to oko AWS moze da zvuci futurusticno, jednostavno i lako - stare osnove ostaju u dalje vazne. PowerShell ili bash scripting u zavisnosti jel firma na linux ili win. Kreni u Python / Groovy ili Ruby koji god vise volis (moja preporuka je Python). Sto su ti bolje skripting skills to ce ti zivot biti laksi i brojna testiranja i vezbanja uzeti manje vremena.
 
Odgovor na temu

sqlheisenberg
BiH

Član broj: 336287
Poruke: 4
109.175.103.*

Sajt: sqlheisenberg.com


+2 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka15.02.2017. u 15:09 - pre 86 meseci
@..Spaceman
Napisao sam jedan blog post na tu temu, kako do aws certifikata u smislu pripreme i resursa kroz neke tri faze ucenja, mozda ti bude koristan.
http://sqlheisenberg.com/certification/6-get-aws-certificate/
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka11.03.2018. u 21:21 - pre 73 meseci
Koliko je realno teško uzeti AWS Solutions Architect Associate sertifikat?

Mislim, ranije sam se regovao na AWS, i bez nekog kursa čitao, posmatrao i bilo me strah kad sam video cene, odmah sam deaktivirao account, nisam se usuđivao ni da učim.

Gledam razne konkurse za Sys Admin, i svuda je jedna od stavki iskustvo sa AWS ili Azure. Pa i na UpWork gomila poslova vezano za AWS.
Tako se odlučih, i uzeh neki kurs na Udemy za početak od acloud.guru . Prešao sam S3 i sada sam na EC2, i sve mi je prilično jasno i sad mi izgleda mnogo jednostavno. Plus AWS ima dobru dokumentaciju.

Za sada moj utisak je da je ovo spremanje za AWS Solutions Architect Associate bas jednostavno i lako, ali prihvatam to sa rezervom jer je ipak Udemy kurs, pa me interesuje u praksi kakav je ispit od vas koji ste polagali?
Postoje li negde testovi koje mogu da vezbam za pripremu za taj sertifikat?

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 11.03.2018. u 22:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 09:52 - pre 73 meseci
A Cloud Guru ima neke simulacije testova za Associate ispite. Ja sam koristio A Cloud Guru mada mislim da najbolje video platforme za ucenje AWS-a nema.

Da bi koristio AWS dok ucis siguran sam da moras potrositi nesto novca (kad potrosis free tier kredit). Takodje mislim da je cca 50EUR (moze da bude i vise ako pokrenes sve moguce servise) mesecno za dobro drljanje po AWS-u dobra investicija + A Cloud Guru ako vec hoces da naucis i polozis za neki associate sertifikat.

Amazon ima (ne tako sjajne) billing alert izvestaje, mada mozes i svaki dan da gledas koliki ti je racun.

Jako je bitno da svaki "resurs" koji podignes spustis posle testiranja (obrises EBS, S3, EC2 etc) posto se neke stvari naplacuju po sekundi kad su u Running stanju, a neke stvari se naplacuju po zauzecu na storage-u (EBS, S3 ili na primer Elastic IP koja nije vezana za neku EC2 instancu).

Danas je (bar u Srbiji) skoro nemoguce dobiti dobar posao (kao sys admin/sys eng/devops/kako god) bez poznavanja neke cloud platforme (pogotovu AWS posto je mainstream).

Pozz i srecno.
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
ns1648.ztomy.com.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 14:58 - pre 73 meseci
Ja sam polozio Certified Solutions Architect - Associate uz pomoc Linux Academy.

Iako kurs predlaze da se pre toga mora raditi sa AWS minimum godinu dana - meni je trebalo 2 nedelje po 3 sata ucenja dnevno (vikendima 8-10 sati) i polozio sam sa jedva prelaznom ocenom.

Da je obimno jeste i ovaj moj kampanjski nacin ucenja nikako nije pravi (dosad mi je vec isparilo pola toga a polagao sam pre godinu dana) ali ako su vam samo bitni sertifikati a ne i znanje - moguce je (mojoj firmi je samo bilo bitno da ja imam sertifikat, dok nisam imao vremena da se bavim AWS-om od drugih poslova u firmi).

Tako da za kampanjsko ucenje - LinuxAcademy dva palca gore (30 dolara mesecno, vredi svaki cent).

Sto se tice samog testa - vrlo je nefer i ne testira znanje vec utreniranost. Pitanja su ogromna, engleski se mora znati perfektno jer su ponudjeni odgovori na caku, vrlo su obimni (2-3 recenice pitanje i svaki ponudjeni odgovor 1-2 recenice), razlika izmedju odgovora je u par reci pa zato koncetracija mora biti maximalna. Sa druge strane ima 60 pitanja a 80 minuta sto daje minut i 20 sekundi po pitanju sto nikako nije dosta. Zato mislim da favorizuju one kojima je engleski nativni jezik.

Ucenje iz prethodnih testova je skoro pa beskorisno jer su pitanja druga svaki put. Jedino da se vidi koja je forma, mada se i to menja svakih malo.

Ako imate jos neko pitanje slobodno pitajte :)
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 18:52 - pre 73 meseci
Dakle nije bas jednostavno kako mi je na prvo oko izgledalo... to sam i ocekivao. Engleski jezik ne znam bas perfektno. Znam dovoljno da mogu da ucim lako, ali ako mi budu se igrali recima, onda...

Ovo ucenje nema bas veze sa firmom u kojoj radim, nego hocu da skontam AWS. Nisam ni planirao da uzimam bas sertifikat bitnije mi je znanje, ali ajd ako vec mogu usputno i sertifikat da uzmem.

Ovaj acloud.guru koji sam kupio na udemy ima na kraju svake oblasti pitanja, i za sada odgovaram sa skoro 100% tacnosti. Ali nisu bil pitanja bas ovakva kao sto opisujes. Doduse za S3 je bilo par pitanja od par recenica, gde opisuju neku situaciju, da nekoj firmi nesto treba, pa sta je najbolja solucija. Ali je odgovor bio ocigledan.

Kad pitam za prethodne testove, nisam mislio da ih bubam, jer imam problem sa bubanjem, ne znam ni pesmu da naucim napamet :)
nego da vidim kako izgleda u praksi :).



Sad van teme, nema veze sa sertifikatima, ali kad ste tu vec.

Naletim danas na ovo
https://aws.amazon.com/quickstart/architecture/magento/

Ovo je ako dobro kapiram neki gotov template koji bi trebalo sve da mi instalira?
Rado bih uporedio brzinu nekog magento sajta koji vec imam na nekom dedicated serveru kod hetznera. Nego i dalje nemam predstavu koliko tako nesto moze da me kosta za par sati testiranja? 50E mi nije problem, nego jos sam na pocetku, pa pojma nemam da li cu se snaci da poiskljucujem sve te instance :)
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 21:07 - pre 73 meseci
Uzmite svi free nalog za godinu dana, ako si vec iskoristio to pravo, pokusaj neku drugu kreditnu da aktiviras s njima. Ono sto dobijes za godinu dana je sasvim solidno, ne mogu da cenim po vrednosti ali je vise od 100EUR mesecno. Imas pravo na 24/7 jednu linux i jednu windows instancu, nesto malo bucket storagea, JEDINO STO MOZES DA PREKORACIS I TO PAZI, JE TRANSFER PODATAKA. Imas pravo na 15GB uploada sa instanci mesecno! Kada si "free tier eligable", tj. dobijes taj probni period od godinu dana, posle par dana ce ti se pojaviti tabela sa prikazima koliko si blizu sta da prekoracis. Protok nije na listi. Instance nemoj svaki cas da palis i da gasis, oni su to isto objasnili, da kad upalis na 5 min pa ugasis, racuna se nesto kao sat ili 3 sata, zaboravio sam.

Free tier jako dobro funkcionise, ja sam uzeo da se zezam s tim zbog pozicije DevOpsa u buducnosti, svo znanje imam sem AWSa koji iz nekog razloga svi traze. Ako hoces iskreno misljenje, bar moje za par meseci testiranja, ucenja, itd, kada je besplatno sve izgleda sjajno i bajno. Kad dodje na naplatu, mislim da bi me dedicated jeftinije izasao. Imaj u vidu da sam stara skola i da tzv. cloud ne prihvatam tako olako, vise volim dedicated server sa odresenim rukama i fixnim mesecnim troskovima. Verovatno je to razlog zasto jos treba da se upoznam sa AWSom, avaj, toliko jeftinih provajdera VPSova i dedija ima, da AWS cene deluju smesno visoko.

Poenta, uzmi free tier i cepaj sam par meseci. Sa EC2 i bucketima ces se lako snaci, ovo ostalo... bukvalno treba da stvoris realnu situaciju u kojoj ces koristiti ostale servise. Ja sam na primer poceo tako sto sam prebacio DB server na njihov DB server. I opet, iskreno, osim ako nema milione zahteva u toku jednog dana, ne vidim potrebu za time :D
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 22:04 - pre 73 meseci
Uzeo sam naravno taj free nalog. Nego sam jos na pocetku, pa ni nemam predstavu o cenama.
AWS je stvarno mnogo skup.
Jedno vreme smo sve nase stvari hostovali kod Dimension Data, koji su bili papreno skupi, ali im je support bio kao iz bajke. Dok nisam video cene AWS, mislio sam da je DiDa bilo skupo...

na hetzneru imam sad nekoliko servera, i kad pogledam PX61-NVME za 59E... pa za taj novac ovaj t2 mikro ce da me kosta kad mi istekne ovaj free tier.
No ajd da ne pricam dalje u off, nije vezano za sertifikate :).
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 22:13 - pre 73 meseci
Ako zelis, slobodno otvori novu temu vezanu za ucenje o AWSu, mada ovo sve i jeste manje vise vezano za AWS "sertifikaciju" - ucenje. I mene iskreno zanima dosta stvari, verovatno nisam dogurao mnogo dalje od tebe, ali mi je besmisleno da poslodavci traze "uhodane" ljude za AWS s obzirom da kad ti daju aplikaciju na kojoj treba da radis, lako ces se snaci. Sto si ti rekao, dobra je dokumentacija, podrska je okej cak i kad si free tier (par x sam ih cimao), ali cene... i dalje ne znam da li se ovde radi o "plati koliko traze i ne razmisljaj" ili je zaista TOLIKO bolje od decateda/vpsa.

Jedino sto mi se svidja kod AWSa je to "razdvajanje" resursa i servisa, ali brate, ne da je skupo, i nekad mislim da je besmisleno. Opet, mozda je namenjen bas za "enterprise" aplikacije koje imaju par miliona aktivnih korisnika na dnevnom nivou... ali se to opet kosi sa tim "micro" sto oni nude. Razlika sa VPS-om je jasna, ne delis direktno resurse sa ostalim korisnicima, imas svoje sto je zagarantovano, pogotovu kad se radi o pisanju i citanju na disk/ssd, CPU jezgro je samo tvoje, ali ono, koje su prednosti AWS vs Dedicated? Svuda navode tu skalarnost, ali ja se pitam, ako imam dovoljno resursa na dedicatedu, sta ce mi skalarnost? :D Lako cu naci bottleneck i ubaciti jos jedan server u klaster ako ikad dodje do toga....
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 22:25 - pre 73 meseci
Ne vidim neki Cloud deo foruma gde bih mogao da otvorim temu o AWS i generalnoj diskusiji... Pa posle neki moderator mozda moze da nadje mesto i prebaci zadnjih par postova.

Ne znam ni ja zasto je to tako skupo, ali koliko sam u ovim prvim lekcijama shvatio, skupo je EC2 kad je On Demand. Ali valjda "Reserved" kad uzmes na 3 recimo godine bude valjda dosta jeftinije.

U svakom slučaju, s obzirom koliko je sve popularnije, sigurno da postoji opravdan razlog zašto je skupo :)


Stvarno bi bilo dobro imati deo foruma o Cloud. Pogotovo što je sad trenutno trend, i verovatno neka budućnost. A eto, već imamo i članove koji imaju iskustva, kao i one koji uče. :)

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 12.03.2018. u 23:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 22:33 - pre 73 meseci
Skup je i fiksni EC2, ali bas to uzimanje na 3 godine im ne ide uz tu "skalarnost" o kojoj sam pricao :) Mislim, cela poenta clouda je da platis koliko si potrosio, zasto te onda uslovljavaju na 3 godine da dobijes nesto jeftinije? :)

Mislim da su cene takve zbog infrastrukture, tacnije DDoS zastite i svega. Ali opet, i mnogi dedi provajderi je pruzaju po dosta nizim cenama :) Bilo bi dobro da nam neko ko zaista ima iskustva sa ovim objasni, googlovanje je za mene ranije imalo neke rezultate, ali cisto zbog poredjenja dedicateda i AWSa, nikako me nije ubedilo da izaberem AWS. Uvek bih uzeo pa cak i low-end dedi umesto AWSa za istu cenu.

A zasto poslodavci u Srbiji forsiraju AWS za devops pozicije mi je tek misterija. Otisao sam na par razgovora za posao, nezainteresovan za posao vec samo da mi kazu zasto je AWS njima bitan, uglavnom se svodilo "pa videli smo da svi traze, mislimo da iskusniji imaju i iskustva s tim pa zato trazimo".
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

sqlheisenberg
BiH

Član broj: 336287
Poruke: 4
92.36.129.*

Sajt: sqlheisenberg.com


+2 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 23:10 - pre 73 meseci
Definitivno ko namjerava da se bavi AWS-om te da polozi neki od certifikata ACloudGuru i LinuxAcademy su odlicni za pocetak, pokrivaju one topice koji su navedeni u exam blueprintu, s tim da po mom misljenju LinuxAcademy ide malo dublje dok je ACloudGuru fokusiran striktno da omoguci polaganje certifikata.
Citat:

Za sada moj utisak je da je ovo spremanje za AWS Solutions Architect Associate bas jednostavno i lako, ali prihvatam to sa rezervom

Pa ne bih bas rekao da je lako, uglavnom ukoliko zelis da se zaista spremis za certifikat i isti polozis moj post koji sam okacio na pocetku teme je jos uvijek aktuelan kada su u pitanju resursi. Trebao bi ici otprilike ovim redom:
ACloudGuru kurs, Linux Academy kurs, pitanja i testovi poslije njihovih kurseva, FAQ za najpopularnije servise (EC2, VPC, RDS, S3, EBS etc), whitepapers koji su navedeni u examb lueprintu s tim da ih ne trebas uciti napamet nego shvatiti i procitati sa razumijevanjem gdje ces zapamtiti ono sto je bitno. Naravno neka tvoj privi korak bude AWS Certification sajt
https://aws.amazon.com/certification/
Svakako tu je i AWS YT kanal sa ogromnim brojm predavanja i deep dive sesija o svakom od servisa. Predavanja drze AWS inzenjeri i onda se tu mogu cuti i nauciti stvari kojih nema u dokumentaciji. AWS zajednica svakodnevno raste pa je i to koristan resurs za ucenje, pogledaj sljedeci link i pridruzi se njihovoj slack grupi: https://github.com/open-guides/og-aws


Citat:
Postoje li negde testovi koje mogu da vezbam za pripremu za taj sertifikat

Testovi na kraju kurseva na ACloudGuru i Linux Academy su dovoljna priprema. Postoji je online preparation exam na AWS sajtu od 20 pitanja koji kosta mislim 20$ i pruza uvid u to sta mozes ocekivati na pravom ispitu.


Citat:
Amazon ima (ne tako sjajne) billing alert izvestaje, mada mozes i svaki dan da gledas koliki ti je racun.

Svakako je neophodno da kriras alarm unutar cloudwatch servisa za svoj racun i postavis granicu na 2-3$ kako te troskovi ne bi iznenadili na kraju mjeseca.
Na sljedecem linku imas detaljno pojasnjeno sta je obuhvaceno free tier-om https://aws.amazon.com/free/ Certifikat mozes poloziti bez da potrosis 1$ na infrastrukturu. LinuxAcademy nudi njihovu infrastrukturu da mozes sve da probas i testiras tako da ti ne moras nikave resurse da podizes na vlasitom AWS accountu.


Citat:
Jedino sto mi se svidja kod AWSa je to "razdvajanje" resursa i servisa, ali brate, ne da je skupo, i nekad mislim da je besmisleno. Opet, mozda je namenjen bas za "enterprise" aplikacije koje imaju par miliona aktivnih korisnika na dnevnom nivou... ali se to opet kosi sa tim "micro" sto oni nude. Razlika sa VPS-om je jasna, ne delis direktno resurse sa ostalim korisnicima, imas svoje sto je zagarantovano, pogotovu kad se radi o pisanju i citanju na disk/ssd, CPU jezgro je samo tvoje, ali ono, koje su prednosti AWS vs Dedicated?

AWS takodjer nudi dedicated resurse ukoliko su ti potrebni. Koncept cloud-a a i samog AWS-a je znatno drugaciji od VPS-a i ne treba stavljati jednakost izmedju AWS-a i VPS-a. Ako zelis AWS-ov VPS onda je tu servis pod nazivom Lightsale.
Ne bih se slozio da je namjenjeno za enterprise aplikacije, gomila ljudi koristi AWS a da jos nisu ni izbacili produkciju, podizanje resursa u par minuta, imati infrastrukturu kao kod, jednostavno podesavanje CI/CD itd itd.
CPU jezgro je samo tvoje - ovo bih mogao garantovati samo za svoj kucni server :) za sve ostale je jako diskutabilno. AWS nudi dedicated servere gdje se host na kojem se nalazi tvoja EC2 instanca ne dijeli sa drugim klijentima, takodjer tu su odnedavno i bare metal instance...a sto se tice VPS-ova raznoraznih sumnjam da nude bilo sta dedicated.

Citat:
Svuda navode tu skalarnost, ali ja se pitam, ako imam dovoljno resursa na dedicatedu, sta ce mi skalarnost? :D Lako cu naci bottleneck i ubaciti jos jedan server u klaster ako ikad dodje do toga...

Skalabilnost i Elasticity su po meni dva najvaznija pojma kada je u pitanju cloud...evo kratkog objasnjenja pa ce mozda biti jasniji i smisao samog AWS-a

Elasticity označava mogućnost trenutnog (real-time) odgovora zahtjevima za resursima unutar naše infrastrukture u cloudu. U cloud okruženju elasticity ima veliku važnost, naime kada se pojavi veliki i iznenadni load nad našom aplikacijom, zahvaljujući elasticity-u, novi resursi neophodni za nesmetan rad naše aplikacije će automatski biti aktivirani, nakon što se load smanji resursi bivaju oslobođeni pa tako plaćamo samo ono što koristimo i koliko koristimo. Servis koji nam unutar AWS okruženja omogućava elasticty, odnosno skaliranje, je Auto Scaling. Elasticity se koristi u kratkim vremenskim intervalima.
Kada je u pitanju Scalability, tu govorimo o već unaprijed predviđenom rastu infrastrukture. Npr. zahvaljujući load testiranju utvrđeno je da postojeća infrastruktura više ne odgovara postojećim zahtjevima i pojavila se potreba za novim resursima. Tada smo mi unaprijed svjesni potrebe za dodatnim resursima pa ćemo povećati resurse unutar naše infrastrukture na način da povećamo (pojačamo) hardver unutar postojećih instanci (servera) ili da dodamo još novih instanci (servera).
U skladu sa tim razlikujemo dvije vrste Scalability-a:
Vertikalno skaliranje ili Scale Up što predstavlja povećavanje postojećih hardverskih karakteristika, npr dodamo RAM ili prostor na disku ili promijenimo tip procesora
Horiznotalno skaliranje ili Scale out predstavlja dodavanje resursa u vidu povećavanja broja servera.
Razlika između Elasticity-a i Scalability-a je u tome što kod Elasticity-a resurse koje koristimo možemo osloboditi dok kod Scalability-a nemamo tu mogćnost, odnosno možemo raditi samo scale out i scale up međutim ne i scale down. Možemo reći da je Scalability i jednosmjerni Elasticity.

Citat:
skupo je EC2 kad je On Demand. Ali valjda "Reserved" kad uzmes na 3 recimo godine bude valjda dosta jeftinije.

On Demand je da bi upalio kad koristis i ugasio kad ti ne treba. U tom slucaju je to najpovoljnije, ukoliko ti treba da radi non stop onda ides sa reserved instancama ali je preporuka ici sa ugovorom na godinu dana jer je tesko planirati za 3 godine unaprijed iako ti imas pravo da prodajes reserved instance ili da ih mijenjas u okviru iste porodice instanci (npr. M5)
Citat:

A zasto poslodavci u Srbiji forsiraju AWS za devops pozicije mi je tek misterija. Otisao sam na par razgovora za posao, nezainteresovan za posao vec samo da mi kazu zasto je AWS njima bitan, uglavnom se svodilo "pa videli smo da svi traze, mislimo da iskusniji imaju i iskustva s tim pa zato trazimo".

Uzmi za primjer da imas tri tima od po pet developera koji razvijaju tri razlicite aplikacije, i svakom od timova je potrebno testno okruzenje sa podesenim CI, okruzenje za Q&A tim kako bi testirali, te naravno staging i produkcija. Koliko vremena bi trebalo da se to podesi na nekom VPS-u. Koliko vremena ti je potrebno da kreiras iole kvalitetan backup i disaster recovery plan na VPS-u a koliko sa npr Amazon RDS servisom.
Koliko ti je vremena potrebno da kloniras jedno okruzenje na potpuno drugi kontinent jer si skontao da ti klijenti iz amerike imaju veliki latency pa hoces da imas georuting policy...itd itd.
Primjera je jako puno...vjerujem da sam dosta toga napisao nadam se da cete nesto od toga naci korisnima.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka12.03.2018. u 23:22 - pre 73 meseci
Sjajan post, sad je jasnije, hvala
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka13.03.2018. u 04:02 - pre 73 meseci
Alal vera druze, veliko hvala na ulozenom vremenu za post. Voleo bih kada bi za nas koji se upoznajemo sa AWSom i dalje bio tu, drago mi je da je neko takav na forumu.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

sqlheisenberg
BiH

Član broj: 336287
Poruke: 4
178.236.86.*

Sajt: sqlheisenberg.com


+2 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka13.03.2018. u 07:38 - pre 73 meseci
Uvijek mi je drago ako mogu pomoci, mnogo puta sam na ovom forumu nasao gomilu korisnih informacija i ako sad mogu bar malo da vratim - odlicno.
Slobodno pitajte sta vas zanima pa cemo svi pokusati odgovoriti i diskutovati na temu.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka16.11.2018. u 22:47 - pre 65 meseci
Položio danas, ne znam koliki procenat, ali mislim da sam jedva prošao.

Što se tiče učenja, počeo sam gledajući A Cloud Guru kurs, kupljen na Udemy za 10$.
S obzirom da sam imao 0 znanja i iskustva, sa te strane mi je kurs pomogao da naučim osnove, imena servisa i slično.
Ali da može samo sa kursem da se položi bez ikakvih drugih izvora, mislim da je gotovo nemoguće.

Pored toga prošao sam FAQ, i ponovio za S3, EC2 i VPC.
I uzeo sam ovu knjigu i preleteo je.
https://www.amazon.com/Certifi...t-Official-Study/dp/1119138558
Najkorisnije Summary, Exam Essentials, Exercises, Review Questions, lepo po oblastima, pa može i da se vežba, i da se podseti.
Da nije bilo ove knjige, verovatno ne bih polozio

Pored toga sam platio 20$ za practice test. I tu sam imao rezultat 90%, pa sam zato pomislio da sam spreman za ispit.

Ali danas... zacudio sam se sto sam prosao. U jednom momentu sam pomislio da sam na pogresnom kursu.
Za osnovne stvari poput S3, EC2, VPC, pitanja skoro da nije ni bilo, a da nisu u nekoj relaciji sa app servisima koje sam takodje citao, ali ono... nisam ih bas razvalio jer mi je nejasna primena.

Za razliku od ove knjige, od ACG kvizova, i kojekakvih kvizova koje sam nalazio po netu, pa čak i practice exam, ovo danas je bilo mnogo teže. Pitanja koja po minut sam morao da čitam i analiziram. Neka i više. Sva sreća pa su produžili na 130 min. Radio sam test 90 min, ali da znam da je to ograničenje (nekad je valjda tako bilo), žurio bih bezveze i verovatno izgrešio :)

Za dosta pitanja nisam bio siguran, pa sam odgovarao intuitivno.
Pri tom, kroz igru reči je bilo dosta zamki. Tako da što pomenu neko, mora da se zna OK jezik.
ACG kvizovi su smejurija, jedna rečenica od 10 reči, i nema nikakve veze sa terminom "Solutions Architect".
Knjiga i Practice test su OK, li i tu mi je bilo nekako lako, jer su pogrešni odgovori bili očigledni, pa onda eliminacijom bih dolazio do pravog odgovora u slučaju da ne znam odgovor.

Ovaj danas test nije bilo baš tako...
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka16.11.2018. u 23:51 - pre 65 meseci
S3 i EC2 mislim da su nama najblize jer radimo uglavnom migraciju sa VPS-a na to mnostvo "cloud" servisa, gde u sustini VPS treba da "iscpepkas" na delove i koristis samo ono sto ti treba a ne ceo VPS. Verovatno zato idu dalje od EC2. Mozda bi sa tim iskustvom mogao da usmeris druge na sta treba da obrate paznju.

Cestitam i srecno s daljim napredovanjem! :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

mangaboy
Sys Admin

Član broj: 339469
Poruke: 2
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: AWS sertifikati kursevi - preporuka05.12.2018. u 18:12 - pre 64 meseci
Pozdrav svima,

Zanima me ko su partneri AWS u Srbiji kod kojih mozes da se sertifikujes?
Pre par meseci kada sam gledao video sam jednu firmu u BG. Sada kada trazim ne mogu nikako da nadjem. Da li su izmenili nacin sertifikacije?

Nasao sam na njihovom sajtu odeljak "training and certification" koji vodi ka https://www.certmetrics.com/amazon/ i na kome ima opcija da se zakaze ispit, ali mi nije najjasnije kako funkcionise. Da li zakazem, pa mi oni daju adresu gde mogu da idem ili...?

Pozdrav,
Nemanja
 
Odgovor na temu

[es] :: Sertifikati :: AWS sertifikati kursevi - preporuka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11952 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.