Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sticanje drzavljanstva Srbije

[es] :: Vodič za emigraciju :: Sticanje drzavljanstva Srbije

[ Pregleda: 1177 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ZandersX
Aleksandar Kostic
Privatan sektor
Tajna

Član broj: 337623
Poruke: 3
95.180.241.*



Profil

icon Sticanje drzavljanstva Srbije25.11.2017. u 21:42 - pre 77 meseci
Zdravo svima,Da se pretstavim ja sam iz Makedonije i zelim traziti savjet u vezi sa sticanjem srpskog drzavljanstva na osnovu clana 23 zakon o srpskom drzavljanstvu (za srpsku dijasporu) Ja sam iz sjevernog dela makedonije odmah pored granice sa Srbijom, Ja i moja porodica uvijek smo znali da smo od srpsko poreklo,

Član 23
Pripadnik srpskog naroda koji nema prebivalište na teritoriji Republike Srbije ima pravo da bude primljen u državljanstvo Republike Srbije bez otpusta iz stranog državljanstva, ako je navršio 18 godina života i nije mu oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.
Potrebno je dokaz o srpskom poreklu(uverenje o državljanstvu roditelja ili pretka, odnosno javna isprava gde je evidentirana činjenica državljanstva Republike Srbije ili neki od dokumenata u kojima se to lice ili njegov predak izjasnio kao pripadnik srpskog naroda) Kao Krstenica iz crkve ili crkovno shkolska potvrda


Ali ja ove papire nemam, Zelim da pitam koji dokumenti mogu biti korisceni za dokazivanje srpskog porijekla? Jedino shto imam je diploma mog deda koj je zavrshio shkolu u Bujanovcu, i njegov univerzitetski indeks iz beograd za zavrshen fakultet, Isto tako Moje baba i deda su se vencali u Kragujevcu u srbiji za vreme na SFRJ, i mislim da mogu uzeti uverenje o braku iz arhiva u gradu, Hocu da znam dali su to dovoljna dokumenta koje dokazuju moje sprsko poreklo i dali ti dokumenti zadovoljavaju zakon za sprskog proijekla, Dali uopshte da apliciram ili da ne se zamaram ako nemam ispravni dokumenti... Neki od vas bi mogli biti zbunjeni zbog čega se prijavljujem za državljanstvo Srbije a ne neki zapadni, ali to je iz ličnih razloga, Sekoj savjet e dobrodojden :))
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Sticanje drzavljanstva Srbije27.11.2017. u 06:44 - pre 77 meseci
kakvi god licni razlozi bili, ipak gledaj ti da svoje poreklo povezes sa Bugarskom kad si vec iz tih krajeva... mani se Srbije :)
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Sticanje drzavljanstva Srbije27.11.2017. u 10:13 - pre 77 meseci
Citat:
ZandersX:
Zdravo svima,Da se pretstavim ja sam iz Makedonije i zelim traziti savjet u vezi sa sticanjem srpskog drzavljanstva na osnovu clana 23 zakon o srpskom drzavljanstvu (za srpsku dijasporu) Ja sam iz sjevernog dela makedonije odmah pored granice sa Srbijom, Ja i moja porodica uvijek smo znali da smo od srpsko poreklo,

Član 23
Pripadnik srpskog naroda koji nema prebivalište na teritoriji Republike Srbije ima pravo da bude primljen u državljanstvo Republike Srbije bez otpusta iz stranog državljanstva, ako je navršio 18 godina života i nije mu oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.
Potrebno je dokaz o srpskom poreklu(uverenje o državljanstvu roditelja ili pretka, odnosno javna isprava gde je evidentirana činjenica državljanstva Republike Srbije ili neki od dokumenata u kojima se to lice ili njegov predak izjasnio kao pripadnik srpskog naroda) Kao Krstenica iz crkve ili crkovno shkolska potvrda


Ali ja ove papire nemam, Zelim da pitam koji dokumenti mogu biti korisceni za dokazivanje srpskog porijekla? Jedino shto imam je diploma mog deda koj je zavrshio shkolu u Bujanovcu, i njegov univerzitetski indeks iz beograd za zavrshen fakultet, Isto tako Moje baba i deda su se vencali u Kragujevcu u srbiji za vreme na SFRJ, i mislim da mogu uzeti uverenje o braku iz arhiva u gradu, Hocu da znam dali su to dovoljna dokumenta koje dokazuju moje sprsko poreklo i dali ti dokumenti zadovoljavaju zakon za sprskog proijekla, Dali uopshte da apliciram ili da ne se zamaram ako nemam ispravni dokumenti... Neki od vas bi mogli biti zbunjeni zbog čega se prijavljujem za državljanstvo Srbije a ne neki zapadni, ali to je iz ličnih razloga, Sekoj savjet e dobrodojden :))


Samo da prenesem iskustva iz BiH, ovde se sve svodi na datu izjavu, a kao dokaz je dovoljan izvod iz maticne knjige rodjenih gde se vide imena roditelja. Nikakvi posebni dokazi se ne podnose u BiH, no u svakom slucaju najbolje je pitati direktno u konzulatu/ambasadi posto uvek postoji mogucnost da u Makedoniji drugacije postupaju.

Takodje bih napomenuo da je u BiH procedura dugotrajna, birokratizovana i u startu ti ukazuje da bi mozda trebao da se okrenes na neku drugu stranu... Samo jedan biser, u BiH se ceka dve godine da se zavrsi procedura, a posto ranije nije bilo ovih izvoda iz maticnih knjiga koji vrede trajno, morao si dva puta da podneses izvod - jednom prilikom podnosenje zahteva a drugi put nakon dve godine prilikom podizanja potvrde o drzavljanstvu jer u oba slucaja moras priloziti bez izuzetka 'izvod iz maticne knjige rodjenih, ne stariji od sest meseci', pa ti onaj prvi izvod vise ne vazi...
 
Odgovor na temu

ZandersX
Aleksandar Kostic
Privatan sektor
Tajna

Član broj: 337623
Poruke: 3
*.pf.ukim.edu.mk.



Profil

icon Re: Sticanje drzavljanstva Srbije27.11.2017. u 10:54 - pre 77 meseci
Hvala puno svima za odgovori :)
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Sticanje drzavljanstva Srbije27.11.2017. u 12:18 - pre 77 meseci
I da, zaboravio sam da ti je najbrza procedura ako drzavljanstvo trazis u Srbiji. Prijavis boravak kod rodjaka/prijatelja u Srbiji, i onda zahtev podnosis u Srbiji u mestu gde si prijavio boravak, procedura obicno traje 3-6 meseci. Bonus je sto odmah nakon dobijanja drzavljanstva mozes da trazis i dokumenta (pasos, licna karta) posto imas i prijavu boravka. I ovo je provereno za drzavljene BiH, opet ne mogu da garantujem da li isto vazi za gradjane Makedonije.
 
Odgovor na temu

ZandersX
Aleksandar Kostic
Privatan sektor
Tajna

Član broj: 337623
Poruke: 3
95.180.249.*



Profil

icon Re: Sticanje drzavljanstva Srbije27.11.2017. u 22:03 - pre 77 meseci
Nažalost, to se ne odnosi na nas kao što je za bih, mi moramo dokazati porijeklo sa specificen dokument ali ipak hvala puno
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Sticanje drzavljanstva Srbije

[ Pregleda: 1177 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.