Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Computer Science ili Software Engineering

[es] :: Vodič za učenje :: Computer Science ili Software Engineering

[ Pregleda: 2236 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Computer Science ili Software Engineering27.01.2018. u 18:39 - pre 75 meseci
Sta predlazete od ova dva i koje su to razlike ako se neko odluci za jedno ili pak za drugo?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering27.01.2018. u 19:14 - pre 75 meseci
Menadžment.
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering28.01.2018. u 11:22 - pre 75 meseci
Zasto bi ti to preporucio?
 
Odgovor na temu

revlo

Član broj: 338032
Poruke: 178
*.dynamic.vipmobile.rs.



+44 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering28.01.2018. u 18:15 - pre 75 meseci
Zavisi prema čemu više imaš sklonosti, ako je teorija onda prvo, ako želiš da budeš "inžinjer" koder i da praviš nešto praktično, onda ovo drugo. Kako bi neko bolje od tebe znao šta želiš?

Ja bih odabrao prvo, jer volim da pametujem.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering28.01.2018. u 21:15 - pre 75 meseci
Computer Science ti je praktično na matematičkim/PMF fakultetima, uči se dosta fundamentalnih stvari (pogledaj programe, trebalo bi da su dostupni preko sajtova takvih fakulteta), ali se i tu radi dosta programiranja, nemoj da misliš da se uči samo neka teorija, i ti programi više nisu toliko natrpani matematičkim predmetima kao nekada. Po meni, nude veoma kvalitetno znanje, jer tu rade ljudi koji se informatikom bave preko 3 decenije, a mlađi nastavnici i saradnici su praktično njihovi diplomci i doktoranti, pa isto tako imaju adekvatno znanje.

Učenje konkretnih jezika i IT tehnologija je samo učenje alata da se reši neki problem, a ti upiši studije na kojima ćeš pored programiranja učiti i kako se rešavaju određeni problemi. Ako više voliš modelovanje sistema iz realnog života (npr. tehnike), onda upiši SE, a ako više voliš apstraktne stvari (npr. projektovanje kompajlera, optimizacije algoritama i sl.), onda idi na CS.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering28.01.2018. u 21:40 - pre 75 meseci
Nemoj da misliš da će neko "mikrousmerenje" na fakultetu da odredi šta ćeš da radiš kada se zaposliš.

Ja sam studirao na ETF-u i za vreme studija sam se najviše interesovao za korišćenje računara u fizičkim problemima, procesiranjem signala, akvizicijom podataka, kontrolom procesa itd. I kada sam otišao na praksu, u firmi su bila dva dela računskog centra, jedan koji je u COBOLU pisao poslovne aplikacije i drugi koji je u FORTRANU radio akviziciju podataka i kontrolu procesa. Ja sam, naravno, otišao na FORTRAN stranu.

Ond sam pošao da radim za novac knjigovodstvene aplikacije, malo sistemsko programiranje, malo administraciju sistema.
Sada sam uglavnom u administraciji sistema i DevOps problemima.

Fakultet ti daje neku osnovu, život nosi iznenađenja.
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering28.01.2018. u 23:27 - pre 75 meseci
Hvala na savetima,sjajni ste. Razmislicu jos detaljno.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering29.01.2018. u 05:59 - pre 75 meseci
CS van fakulteta tesko da ce ti igde koristiti, dok sa SE mozes da se zaposlis negde i mislim kratkorocno da ti ovo vise odgovara, osim ako ne mislis da gradis karijeru na faksu....
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering29.01.2018. u 07:48 - pre 75 meseci
https://www.acm.org/education/curricula-recommendations

Evo ti pa vidi. Uostalom, svakako ces morati da se specijaliziras za ovo ili ono.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering29.01.2018. u 08:09 - pre 75 meseci
Nego od kad kod nas ima CS i SE? Izgleda da se skolstvo drasticno promenilo od 90ih?
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering29.01.2018. u 09:54 - pre 75 meseci
Ima na Singidunumu,cak i Data Science
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering29.01.2018. u 11:43 - pre 75 meseci
Data science nije science. :)
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering29.01.2018. u 16:06 - pre 74 meseci
Nije ali je akreditovan studijski program na Singiju.
Elem,ne zanima me profesorska karijera vec iskljucivo karijera u firmi,kao programera i kako to vec ide.

Evo da pogledate studijske programe i da procenite njihov kvalitet,mislim da ispunjavaju sve po ACM i IEEE.

CS : https://singidunum.ac.rs/upis/...amme/informatika-i-racunarstvo

SE : http://singidunum.ac.rs/upis/s...ko-i-informaciono-inzenjerstvo

S tim sto su to dve razlicite grane nauke,CS je deo prirodno-matematickih nauka dok je SE deo Tehnicko-Tehnoloskih nauka.
Interesuje me analizirajuci kvalitet ova dva programa koji bi ste izabrali?

[Ovu poruku je menjao sgtalexxx dana 29.01.2018. u 17:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sgtalexxx dana 29.01.2018. u 17:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering29.01.2018. u 19:15 - pre 74 meseci
Brkaš babe i žabe.
To ti je kao da pitaš da li je bolje da upišeš Matematiku ili Fiziku, Geografiju ili Istoriju!

I sam možeš da vidiš (iz primera npr. PMF-a u Novom Sadu i SI smera na ETF-u) da te dve oblasti za koje pitaš imaju dosta zajedničkog, ali je pristup često veoma različit.
Imaš npr. OOP (Objektno-orjentisano programiranje) koje može da se odradi na osnovnom nivou, gde je cilj da studenti nauče određen programski jezik i da u tom programskom jeziku savladaju osnove rada sa klasama, interfejsima i sl.
A, opet, imaš pristup kod koga se ozbiljno analizira svaki od tih koraka, da li meni treba 6 klasa ili 4 klase, da li mi treba apstraktna klasa i čemu ona uopšte služi...

Takođe, na CS (dakle, IT na matematičkim fakultetima) često postoje predmeti tipa "Programske paradigme" i sl., gde se uči i proceduralno, funkcionalno i druge vrste programiranja, jer ne postoji samo OOP koje se često favorizuje na SE kao da jedino to postoji.


Ali, imaš veoma sličnih programa, kao gore navedeni na Singidunumu, međutim ti programi su uglavnom usmereni na primenu nekih tehnologija i alata, dok se na matematičkim fakultetima uče principi i načini funkcionisanja tih tehnologija.

Realno, u Srbiji su retki oni koji će kreirati svoj programski jezik, pa će im trebati znanje kako se pravi kompajler, kao i slična druga znanja, ali se iz takvih predmeta nauče neki principi koji su primenjivi u mnogim oblastima IT-a gde se traži neka optimizacija i sl.

Ako ti leži logika i matematičko zaključivanje, idi na neki PMF/matematički, ako pak više voliš konkretne stvari, onda idi na neki tehnički fakultet.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering30.01.2018. u 00:09 - pre 74 meseci
Iskreno bas se dvoumim,mada me mnogo vise interesuje prakticno nego teorijski,ali opet mislim da je na nama samima da ucimo jer i onako se na faksu ne dobija neko opsirno znanje vec samo osnove.
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Computer Science ili Software Engineering02.02.2018. u 16:48 - pre 74 meseci
Ipak sam se odlucio za Softversko inzernjerstvo. Hvala svima na pomoci.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Computer Science ili Software Engineering

[ Pregleda: 2236 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.