Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5877 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)18.07.2018. u 15:45 - pre 69 meseci
Od digitalaca imam iskustva samo sa Nikon s???? kompakt modelima. Najbolji među njima koji sam koristio (nije bio moj) je imao 20mpx uz optički zum 7x i digitalni 4x (znači ukupno 28x odnosno 26-728mm/35mm eq) i dobru optičku stabilizaciju tako da je pravio dobre slike iz mirne ruke i u najvećem zumu. E sad sam poželeo kupim neki polovan aparat sa solidnim optičkim zumom i razmišljam upravo o tom nikonu koji sam koristio i za koga znam da radi dobro, ali je u ponudu uletelo i nešto Olympus SZ modela koji imaju 16mpx uz 24x optički zum (i na to još digitalni 4x), CMOS senzor, i naravno isto optičku stabilizaciju.

Cena je jedno 2-3 puta veća nego za Nikon. Pošto nemam nikakvo iskustvo sa Olympusom, a na internetu sam pročitao nekakve loše komentare za njihovu stabilizaciju slike na velikim zumovima i za preterano gušenje šumova na slici, htedoh da pitam ovde ima li neko iskustva sa Olympus SZ modelima i da li se isplati dati 2-3x više para za 3-4x veći optički zum na Olympusu SZ-XX ili je bolje ostati na Nikonu sXXXX?
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)18.07.2018. u 21:07 - pre 69 meseci
Što manji zum, to veći kvalitet.

Da probaš neki DSLR i fiksni objektiv, bar 50mm/1.8 (kod Nikona je 50mm/1.8 poprilično bolji negko kod Kanona), da ne pominjem 85mm/1.8 ili kod Kanona relativno pristupačan 40mm/2.8, batalio bi te "prosumer" aparate.

Drugo, nikako mi nije jasno da si koristio i digitalni zum i da si zadovoljan slikom. Pa, digitalni zum ti je kao da si u Fotošopu interpolirao fotografiju na veću rezoluciju, dakle poprilično degradira kvalitet.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
..b.business.telecomitalia.it.



+1340 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)18.07.2018. u 22:06 - pre 69 meseci
Ne valja ni Olympus ni Nikon, a naročito ne ultrazum.

Kupi Sony RX100 Mk3, ili bolji.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)18.07.2018. u 23:28 - pre 69 meseci
Zum mi treba jer slikam udaljene objekte, tako da je to pod obavezno. Digitalni zum mi ne smeta dok god može da da upotrebljivu sliku, a 4x zum na 20mpx daje realno 5mpx sliku (upakovanu na 20mpx) što je i dalje upotrebljivo zavisno od toga šta se slika (sigurno neću portrete da slikam sa 28x ili 96x zumom). Takođe nemam neki slobodan izbor pošto kupujem polovno pa biram od onoga što se nudi.

Ostaje samo pitanje da li se isplati 3.4x veći zum za 2.3x više para uz olympus procesiranje umesto nikona. Ah, da, olympus snima full HD (što mi i nije toliko bitno) i pri tome mu optički zum radi i tokom snimanja videa, za razliku od nikona kome radi samo digitalni (to već jeste bitno).

Mislim, nije pod obavezno da bude nikon ili olimpus pošto se nude i neki kenoni sa 12x zumom za pare koje su tu negde bliže olimpusu, ali za nikon sam se uhvatio jer znam kako radi a olimpus ima najveći zum, pa počeh da biram između njih.
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 786
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)18.07.2018. u 23:34 - pre 69 meseci
Nebojsa, dok si u kancelariji da i ja priupitam . . .

postoje li kompakt fotoaparati ( malih dimenzija ) a sa sto vecim senzorom ( 1" ) i velikim otvorom blende ( f/1.4 . . . . f/2.8)

i jos da imaju ugradjen neki ozbiljniji blic ?

zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)18.07.2018. u 23:37 - pre 69 meseci
Sad sam ukapirao da sam se zjbo u računu, 4x digitalni zum daje 42x manju pikselažu .
Za 5mpx kvalitet slike bi dakle odgovarao 2x digitalni zum na 20mpx senzoru.
Ako se nisam opet negde zjbo.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
..b.business.telecomitalia.it.



+1340 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)18.07.2018. u 23:41 - pre 69 meseci
Ne postoje ozbiljniji blicevi u kompaktima.
Ne postoje ni u dslr-ovima.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)19.07.2018. u 12:48 - pre 69 meseci
Pogledao sam na netu ovaj soni što si predložio, to je potpuno druga klasa kompakta sa potpuno drugom (10x) cenom u odnosu na ovo što bih možda kupio.
Inače, Nikon na 28x zumu (optički plus digitalni) sasvim lepo stabilizuje sliku iz ruke. Sada mi ostaje da probam olympus na sličnom zumu pa da donesem zaključak.
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 786
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)19.07.2018. u 14:37 - pre 69 meseci
Citat:
.................Inače, Nikon na 28x zumu (optički plus digitalni) sasvim lepo stabilizuje sliku iz ruke. Sada mi ostaje da probam olympus na sličnom zumu pa da donesem zaključak................


Ako ti nije tesko okaci neki svoj primer gde je fotografija ispala ok sa ovolikim zumom .

Meni ( dunsteru ) nikako ne uspeva ni sa mnogo manjim optickim zumom a o digitalnom ni da ne govorim .

Nisam zadovoljan kvalitetom takve fotografije , verovatno negde gresim ili , mozda trazim dlaku u jajetu ?


Nebojsa Milanovic
Citat:
Ne postoje ozbiljniji blicevi u kompaktima.
Ne postoje ni u dslr-ovima.


Ok , a da li postoji ona gore pomenuta kombinacija ( veceg ) senzora i otvora blende u malim foto aparatima.

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 19.07.2018. u 16:57 GMT+1]
zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
..b.business.telecomitalia.it.



+1340 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)19.07.2018. u 15:17 - pre 69 meseci
Upravo taj RX100 Mk3 koga sam predložio je takav.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)19.07.2018. u 15:31 - pre 69 meseci
RX100 može i mk1, ako uspe da ga nađe na oglasima i ako je ispravan.

Meni čak ni Canon 70-300/4.5-5.6 IS, ni sa stabilizacijom ni bez nje, ne daje zadovoljavajuću fotografiju na 300mm (u stvari, svi Review-i pominju da od 200 do 300mm baš i ne briljira, ali posebno na preko 270-280mm daje mekanu sliku), imao sam Fuji S5600 i znam na šta to liči, ali ljudi se naviknu na te drečave boje i napucane fotke (izoštrena fotka, ali detalji potpuno uništeni kad se gleda na 100%), dok većina DSLR-ova (osim možda onih najniže klase) daju mnogo realnije fotografije, ali i sa detaljima sa kojima se može kasnije u obradi postiži željeni cilj i efekat.

Takođe, nije mi jasno da postavljač teme uopšte i koristi digitalni zum, jer isti efekat, ali bez uništavanja detalja na fotografiji, dobiće i ako pri pregledu na računaru posmatra fotografiju na 400%.

Otprilike, sa lošom optikom je rezultat kao kad posmatrate neki kadar kroz jeftin kineski dvogled - jasnije vidite detalje kad gledate bez dvogleda nego kroz njega kada vam je kadar uvećan 5-10 puta (jer je slika zamuljana zbog loše optike, inače niko ne bi kupovao dvoglede od nekoliko stotina evra, da ne pominjem optoskope za posmatranje ptica koji koštaju i po 2000€).
Slična je optika i kod ovih fotoaparata, jer kako se postigne dovoljno dobar kvalitet po ceni aparata koliko košta najjeftiniji prizojan zum objektiv za DSLR koji daje jedva prihvatljiv kvalitet u odnosu na fiksne objektive?


Uostalom, najbolje je da napraviš po 10-ak snimaka sa oba modela pri raznim podešavanjima, pogledaš to detaljno kod kuće, pa se odlučiš.
Primere na internetu ne gledaj previše, jer su snimani u strogo kontrolisanim uslovima, slike su naknadno obrađivane, ili je sve čak snimano boljim aparatom (sećam se primera FullHD videa pravljenog navodno telefonom, a ono u refleksiji kombija pored koga su snimali u pokretu vidi se da je snimano nekom velikom kamerom, a ne telefonom).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)19.07.2018. u 16:09 - pre 69 meseci
Citat:
eeestablishment:Ako ti nije tesko okaci neki svoj primer gde je fotografija ispala ok sa ovolikim zumom .


Bio sam raspoložen ali upload iz nekog razloga jednostavno ne radi.
Evo, uspeo sam da proturim jednu sliku nakon što sam napisao gornji red, ali drugu sliku opet neće.
Eh, najzad i druga. Morao sam da pošaljem manju rezoluciju, jer je originalna 8MB pa je sajt ne prihvata. Samo da stekneš predstavu koliko je daleko ova bandera koju sam slikao.





Na zadnjoj slici je samo optički zum, pa možeš da uporediš vrh bandere sa prvom slikom gde je digitalni zum. Po kvalitetu (bandere) su otprilike iste, mada je to teško reći precizno pošto su slike iz različitih doba dana i uslova osvetljenja.





[Ovu poruku je menjao pisac dana 19.07.2018. u 18:19 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)19.07.2018. u 17:26 - pre 69 meseci
Citat:
mjanjic:Takođe, nije mi jasno da postavljač teme uopšte i koristi digitalni zum, jer isti efekat, ali bez uništavanja detalja na fotografiji, dobiće i ako pri pregledu na računaru posmatra fotografiju na 400%.


Ovo je tačno samo ako koristiš maksimalnu rezolociju za slike, a ako koristiš manju od maksimalne onda ti je digitalni zum vrlo upotrebljiv. Recimo, ako na aparatu od 20mpx snimaš u 5mpx, možeš koristiti 2x digitalni zum bez ikakvih gubitaka.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)19.07.2018. u 17:59 - pre 69 meseci
Pa to ti je isto kao da na računaru isečeš kadar od 5MP, samo što, eto, na aparatu dobiješ gotovu fotku i možeš nekome da prekopiraš direktno sa kartice.

Kod ove prve fotografije, pogledaš na 100% i vidiš da tu nema ni D od detalja i da je takva fotografija neupotrebljiva za neku analizu (npr. da li postoji pukotina ili neko drugo oštećenje na izolatoru).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)19.07.2018. u 19:52 - pre 69 meseci
Digitalni zoom, ne treba koristiti , nema od njega nikakve koristi , dosta su ljudi objasnili . Ja na bilo kom aparatu nisam to nikada koristio , objasnili su ljudi zasto .

Da bi dobio neki konkretniji savet , ne bi trebao da budes toliko tajanstven ;) Nikon XXX , ili Olimpus XXX ? Sad ce neko vidovit da ti se javi . Znaci trebao bi da se odlucis za par modela , napises koji su , pa ako ih je neko licno koristio da ti odgovori iz prve ruke , ovako nista , kad i jedni i drugi imaju mnostvo modela .

Inace ja ne bih odbacivao Prosumer modele ! Nisu losi , nisu kao DSLR , ali DSLR nije ni potrebno svima . Nekada su Prosumer modeli bili skuplji nego sada DSLR srednje klase !

I jos jednom Digitalni zum ne treba koristiti .
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
..b.business.telecomitalia.it.



+1340 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)19.07.2018. u 21:01 - pre 69 meseci
Obrni-okreni, sa prosumerom sam napravio daleko najviše fotografija.

Imam i ultrazum (sa velikim senzorom), i DSLR naravno, ali kada podvučem crtu koji aparat najviše koristim, mali kompakt prosumer je ubedljivo na prvom mestu.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)20.07.2018. u 04:26 - pre 69 meseci
Citat:
ademare:I jos jednom Digitalni zum ne treba koristiti .


Mislim da tu odluku treba da ostaviš ljudima koji imaju potrebe da koriste digitalni zum i pri tome znaju kako da ga koriste. Ja sam naveo primer kad digitalni zum ne degradira sliku već je zaista uveličava.
Što se tiče teme, tema uopšte nema veze sa digitalnim zumom nego sa stabilizacijom slike na velikim zumovima. A Olympus ima više SZ modela sa optičkim zumom 24x isto kao što Nikon ima više modela sa optičkim zumom 7-8x, a Canon sa optičkim zumom 12x, i svi oni imaju nekakvu stabilizaciju slike samo je pitanje koliko je dobra, tako da nije potrebno navoditi tačne modele.
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.static.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)20.07.2018. u 12:22 - pre 69 meseci
Citat:
pisac: Mislim da tu odluku treba da ostaviš ljudima koji imaju potrebe da koriste digitalni zum i pri tome znaju kako da ga koriste. Ja sam naveo primer kad digitalni zum ne degradira sliku već je zaista uveličava.
Što se tiče teme, tema uopšte nema veze sa digitalnim zumom nego sa stabilizacijom slike na velikim zumovima. A Olympus ima više SZ modela sa optičkim zumom 24x isto kao što Nikon ima više modela sa optičkim zumom 7-8x, a Canon sa optičkim zumom 12x, i svi oni imaju nekakvu stabilizaciju slike samo je pitanje koliko je dobra, tako da nije potrebno navoditi tačne modele.


Digitalni zoom = crop u photoshopu ili slicnom programu :)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)20.07.2018. u 12:35 - pre 69 meseci
Ssi, molio bih te da ignorišeš moje teme odnosno da se maksimalno uzdržavaš od mešanja u stvari u koje se ne razumeš. Očigledno je da uopšte nisi shvatio šta piše u postu koji si citirao (što je kod tebe redovna pojava), a samo 2 moja posta iznad sam objasnio da to nije tako kako si ti napisao. Na Nikonu (za ostale ne znam) je inače i tokom zumiranja vrlo jasno predstavljeno dokle digitalni zum zaista uveličava sliku (bez gubitka kvaliteta) a od kog trenutka je samo kropuje. Dakle, pišeš besmislice, pa te molim da prestaneš.
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.static.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)20.07.2018. u 12:36 - pre 69 meseci
Citat:
pisac: Ssi, molio bih te da ignorišeš moje teme odnosno da se maksimalno uzdržavaš od mešanja u stvari u koje se ne razumeš. Samo 2 moja posta iznad sam objasnio da to nije tako. Na Nikonu (za ostale ne znam) je tokom zumiranja vrlo jasno predstavljeno dokle digitalni zum zaista uveličava sliku (bez gubitka kvaliteta) a od kog trenutka je samo kropuje.


To jeste tako. Crop operacija je poznata i jasno definisana. Nema tu sta.
Ostalo su marketinski trikovi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Olympus SZ-?? (malo veći kompakt) u odnosu na Nikon CoolPix s???? (kompakt)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5877 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.