Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa transformatorom

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa transformatorom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6197 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Problem sa transformatorom17.03.2019. u 19:12 - pre 61 meseci
Imam 2 transformatora identicna. Hteo sam da napravim labaratorijsko napajanje sa njima. Prvo sam mislio da ne rade, akada sam otiso kod majstora da pogleda ustanovili smo da rade. Ako se dobro secam na sekundaru je bilo 30v. E sad, posle intervencije majstora vise ih nisam dirao do danas, proslo je dve nedelje. Sta se zapravo desava. Ima naravno dve tanje zice i tu vezem mrezu 220v i na sekundaru nema nista da se ocita. Ne postoji nikakav napon. Inace kada stavim unimer na zujalicu na primaru bipne i to je dobro ali i na sekundaru bipne, valjda je i to dobro. Zanima me ako trafoi nisu crkli onda ne bi bilo bipa ili na primaru ili na sekundaru. Inace kada vezem primar na 220 ocitava mi nekih 231v ali mislim da je to normalno. Dobro je da nije manje. Sekundar isto bipne sto znaci da je i taj namotaj u redu, deblje zice. Ali nema nikakvog napona. Da li neko moze da pomogne?
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 19:21 - pre 61 meseci
Sada sam otkrio nesto novo. Kada sam prikljucio primar na 220v i video da na sekundaru nemam jednosmernog napona onda sam prebacio preklopnik na 200 naizmenicnog napona i dobio 32V. Sada mi nije nista jasno. Obicno kada uzmem neki trafo on na primaru ima 220v, a na sekundaru kada stavim preklopnik na jednosmeran napon on mi ocita vrednost. Ovo je izgleda neki ac/ac transformator. Dali je moguce da sada stavim grec i napravim jednosmeran napon od tih 32V?
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 19:33 - pre 61 meseci



Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 19:54 - pre 61 meseci
Uspeo bilo je do greca. Nisam znao da mora grec. Cini mi se da na jedan malo transformator kupljen u mg electronic 2x12v / 1.04a, kada sam povezao 220 odmah sam na njegove izlaze stavio jednosmerni napon i on je izmerio 12v. U svakom slucaju oba trafoa rade, kada im stavim grec i onda umesto 32 imaju oko 28, 29v. Opet mislio sam da grec povecava malo voltazu,a ne da je smanjuje. Koje kondezatore bi trebalo staviti sad. U pitanju je znaci 220v/32v(28 sa grecom) elektrolit bi trebalo da mi poveca jos malo napon. Sve ovo je zbog Lab napajanja na kome ne znam kako cu moci da regulise struju. Napon znam. Moze pomoc i oko regulacije struje. Nesto prosto. Imam kod sebe lm317t, lm338 to 220, mj2950, 3055 x 4, bd 250c. To su ic i tranzistori koje cu da pokusam da iskoristim, imam bd 139 imam bc547 mislim. Sve je npn i pnp Osim 317 i 338 i ovaj bd je pnp. Cilj ovog projekta je da na kraju mogu da kontrolisem napon od 1.25 do maxV, ukoliko koristim lm. Mislim da bi mogao da koristim neki mosfet tipa irfz44n jer bi sa njim mogao da napravim napon od 0. Molio bih za kritike, psovke slobodno recu cu adminu da vas ne izbacuje:), saveti su mi od neverovatnog znacaja. Pozdrav dobrim ljudima, dobre volje koji zele da pomognu.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 19:55 - pre 61 meseci
ce polomis glavu resio sam stvar. jbg nismo svi profesionalci u svim sverama, pokusaj da razumes.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 20:01 - pre 61 meseci
Opet moja greska. Tacnije bilo je 32V naizmenicne struje pre greca, a sada ima 42V sa grecom. E to je vec nesto i sad mi je sve jasno. sto se tice transformatora. Sada samo da izracunam elektrolite. Da li se to racuna tako sto se uzme napon koji dobijamo posle greca pa ga mnozimo sa 1.4. Negde sam video to pravilo.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 20:05 - pre 61 meseci
Ako je tako onda dva elektrolita po 3300uF / 50v? Da li bi bilo u redu ili je preterano?
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 20:07 - pre 61 meseci
Citat:
branko tod:






Ajd druze da se igramo. Neces ti si mnogo veliki pa bezis od male decica da bi se igrao sa velikima hahahaha.... :) Sala ma! Nadam se da se nisi uvredio. Veruj mi da me je sramota za neke stvari koje pitam ali jbg ko pita ne skita ako ima ko da odgovori. Mogu i ja ovde da lupam glvu od zid ali mi ne pomaze...
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 21:56 - pre 61 meseci
https://electronicsarea.com/voltage-regulators/

https://electronicsarea.com/basic-power-supply-block-diagram/

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 17.03.2019. u 23:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1541



+174 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 22:12 - pre 61 meseci
E, hocemo izginuti vise sa ovim transformatorima. Ako hoces da se "igras" sa zicu pozeljno je da malo i procitas nesto. Bar osnove i nesto o sopstvenoj zastiti kao i malo o merenjima. Nesto do ovoga se uci ili se ucilo vec i u osnovnoj skoli, valjda, jbg. Ako si stvarno to godiste koje pise u profilu mozda bolje da nadjes malo laganiju zanimaciju.
Nadam se da nema ljutnje za ovakav moj post? Jedino sto mogu da napisem posle citanja ovoga svega.
Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 23:07 - pre 61 meseci
j jbg sad ispado i star. ja sam programer,. U zadnje vreme koristim Arduino. Zbog njega sam poceo da istrazujem elektroniku. Malo sam se i izgubio malopre. Imam vec napravljena neka kola. Nije da bas ne mogu nista da zapamtim ali u pravu si tesko ide. Za sad mi se svidja kako stoje stvari! Videcemo na kraj. Cijji god bio Kraj....:)
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 23:11 - pre 61 meseci
Pozdrav za SASU M sto se iscimao da se spusti na nivo hobista elektronike ali profesionalaca u nekom drugom smeru. Dosta su mi pogle neke stvari iako dosta toga i sam znam, samo malopre nisam video da ima osiguraca u jednom delu ploce. Malo sam pozurio. Hvala druze, sve najbolje.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 23:14 - pre 61 meseci
A sto se tice PWM mislim da sam savladao. Jer to koristim za CNC masine i kodiranje pomocu binarnog sistema. Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 23:18 - pre 61 meseci
Pravim drajvere za step, brushless motore i jos ponesto. Samo sto sam imao jedno napajanje koje sad vise nije kod mene. I sad pokusavam da nesto napravim. Trebalo je samo da savladam to oko trafoa i posle trafoa. Zaboravilo se.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom17.03.2019. u 23:23 - pre 61 meseci
Citat:
vucko47:
E, hocemo izginuti vise sa ovim transformatorima. Ako hoces da se "igras" sa zicu pozeljno je da malo i procitas nesto. Bar osnove i nesto o sopstvenoj zastiti kao i malo o merenjima. Nesto do ovoga se uci ili se ucilo vec i u osnovnoj skoli, valjda, jbg. Ako si stvarno to godiste koje pise u profilu mozda bolje da nadjes malo laganiju zanimaciju.
Nadam se da nema ljutnje za ovakav moj post? Jedino sto mogu da napisem posle citanja ovoga svega.





Druze najveca fora je u tome sto ne zelim vise nikoga da placam da privede elektroniku kraju, a ja sam odradio i mehaniku i programiranje i pola od elektronike. Ovo mi je falilo sad sam nacisto. Nisam se uvredio ne brini, ali ako mislis da sam star p ogledaj to ovako. Danas popodne sam poceo da se interesujem i sad vec iam gotov trafo sa 12, 5 3,3 V koje sam sam napravio sa onim IC 7812, 7805 itd. Ja tvoje godine nisam ni pogledao ali izgleda da ne idu na ruku cim tako mislis!. I ovi forumi na kraju krajeva sluze za savete u odnosu na pomenutu temu.

Posle samo nekoliko sati i meni izgleda smesno sta sam pisao.

U pocetku sam za CNC-e koristio ATX napajanje. Tako me ispalili. U stvari i ne zalim se i dalje sve radi kako treba ali sam resio da to malo bolje odradim. Dodjosmo do poente ciko...

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 18.03.2019. u 00:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 18.03.2019. u 00:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom18.03.2019. u 05:49 - pre 61 meseci
Koliki je max ulazni napon na LM7812 i koliko je kod tebe trenutno posle trafo,greca i kondezatora?
 
Odgovor na temu

looker-on

Član broj: 339519
Poruke: 476



+157 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom18.03.2019. u 06:27 - pre 61 meseci
@aca_punk,

bez ljutnje, ali davno nisam pročitao toliko postova na gomili sa toliko "problema" vezanih za mrežni trafo.
Zašto ti ne uzmeš u ruke osnove elektrotehnike i malo se udubiš u čitanje čisto da naučiš razliku između naizmeničnog i jednosmernog napona. Kada to savladaš, biće daleko lakše rešiti "problem".
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1541



+174 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom18.03.2019. u 06:43 - pre 61 meseci
Citat:
aca_punk:
Danas popodne sam poceo da se interesujem i sad vec iam gotov trafo sa 12, 5 3,3 V koje sam sam napravio sa onim IC 7812, 7805 itd.

U pocetku sam za CNC-e koristio ATX napajanje. Tako me ispalili.


Kakav je to cnc u pitanju? Koje si motore koristio?

Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom18.03.2019. u 11:46 - pre 61 meseci
cnc koristi nema 17 stepere, a napajanje atx i za napajanje mikrokontrolera i za napajanje cnc shilda koji se stavlja na mikro kontroler. Tako mogu da kontrolise 4 step motora. Cini mi se da na tom sistemu mogu da radim sa motorima kojima je napon do 36v. CNC o kome pricam sada je negde malo vise od metrana kvadrat. Ima naravno x, y, osu, a za z sam u poscetku koristio servo motore ali su oni vise za olovku i neke lakse alate. Za Alate tipa busilica, glodalo mora neki steper sa spinglom. Spingla moze da bude vrlo kratka. Drugi CNC je u izgradnji i posle CNC-a ostavljam prostor i zakacke za jos jednu z osu koja ce u stvari to da pretvori u 3d stampac. Naravno onda mora i alat za 3d stampu, obavezno sve spingle - bez kaiseva, ali i kaisevi nisu losi.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Problem sa transformatorom18.03.2019. u 12:25 - pre 61 meseci
Citat:
looker-on:
@aca_punk,

bez ljutnje, ali davno nisam pročitao toliko postova na gomili sa toliko "problema" vezanih za mrežni trafo.
Zašto ti ne uzmeš u ruke osnove elektrotehnike i malo se udubiš u čitanje čisto da naučiš razliku između naizmeničnog i jednosmernog napona. Kada to savladaš, biće daleko lakše rešiti "problem".



Loker on resio sam problem. Ma bilo je doslo i do umora i do zastoja u glavi. vidite u koje vreme ja to sve radim, a i dem i na posao i cuvam malo dete. Ludilo! Ali u pravu si za ucenje i proucavanje. Veruj mi da to radim i plus se konsultujem sa jos nekoliko majstora i to vrlo dobrih.

Nego eto sve to sam ucio u skoli, po struci sam eloktrotehnicar za energetiku. Gde ces bolje. Ali tada niti me je interesovalo niti su oni mogli bez bilo cega da motivisu na ucenje. Bukvalno nikad nisam video motor , a morao sam da znam sve o njemu. Glupost, nego to je sistem. Na kraj svi prodjemo razred i cepaj dalje. Cak i radim u struci ali se tu sve sastoji iz toga ako nesto crkne ide u servis. Neke sitne stvari smo ja i kolega resavali ali uglavnom nije sitno, a i kolko pare tolko muzike. Sada me dolazak sina na svet tera da egzistiram da bih svima nama u kuci bilo bolje. Pa sam resio posto sam pun elektronike delova i svega i svacega da se bacim malo i na tu granu. Mozda i to donese neki dinar kuci kao posao sa racunarima. Nema sve uvek stalno pa je bolje raditi na nekoliko fronta. Naravno osnova mora da bude ista da se ne bi mesale babe i zabe. Hvala na kritici i veruj da ucim svakog dana, drugacije ne bi moglo raspitivao. Pozdrav? :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa transformatorom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6197 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.