Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CATIA: Drafting cevovoda?

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: CATIA: Drafting cevovoda?

[ Pregleda: 4392 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

moonliner
Sve samo ne ono sto treba . . .
Beograd

Član broj: 47579
Poruke: 27
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon CATIA: Drafting cevovoda?16.03.2005. u 10:42 - pre 232 meseci

Bez obzira da li koristim Piping workbench ili komandu rib u kojoj profil u obliku kružnice "vučem" po nekoj 3D putanji (sa ortogonalnim deonicama), kad pokušam da napravim crtež takvog cevovoda jednostavno granice lukova neuspevam da dobijem na svim mestima na kojima se nalaze. Negde ih nacrta a negde ne, bez nekog očiglednog razloga. A to mi je bitno pošto te granice zapravo predstavljaju položaje varova između lukova i cevovoda.

Inače u properties dijalogu odgovarajućeg pogleda u draftingu, podešavanje je postavljeno na sledeće opcije: View generation mode -> Exact view, a opcija Fillets -> Boundaries. Inače ovde sam pokušao razne kombinacije, ali ovakva podešavanja daju upravo rezultat koji meni treba samo sa nedostatkom koji sam već naveo.

Da li neko možda ima neku ideju?
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.urc.bl.ac.yu.



+5 Profil

icon Re: CATIA: Drafting cevovoda?18.03.2005. u 08:56 - pre 232 meseci
Izmodelovao sam cijev kako si napisao i kao i ti nisam dobio granicu na jednom luku (cijev je sa dva ortogonalna lucna prelaza) nebitno kako bi postavio izgled.
Produzio sam putanju po kojoj ''vucem'' kruznicu i dodao jos jedan luk. Apdejtovao sam izgled i granice su bile vidljive na svim lukovima. Sada prikazuje granice i za novi izgled.
Posto promjena opcija u ''properties'' izgleda ne daje rezultate pokusaj ovako napraviti neku nebitnu izmjenu na modelu pa poslije apdejtovati izgled. Ako ni to ne uspije mozes granice nacrtati i ''rucno'' u draftingu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

moonliner
Sve samo ne ono sto treba . . .
Beograd

Član broj: 47579
Poruke: 27
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: CATIA: Drafting cevovoda?18.03.2005. u 15:44 - pre 232 meseci
Hvala Slavisha na interesovanju za ovaj problem. Malo sam brinuo da ga možda nisam dobro predstavio. Zaboravio sam da napomenem da je ovo rađeno u V5R14 SP2, provereno u V5R12 a čini mi se i u V5R11 se CATIA isto ponaša.

Moram priznati da me ovo malo razočaralo u vezi CATIA-e, pogotovu što SolidWorks ovo sve odradi bez ikakvih problema, a on je ipak program sa nekog nivoa daleko ispod.

Tvoj predlog funkcioniše ali samo ponekad. A što se tiče sugestije da sam nacrtam te linije, to stoji, ali kad stvari postanu komplikovane, a slučajno previdim da unesem neku liniju, onda to može da dovede do ozbiljnih problema.

Da bi malo pojasnio (i produbio) problem napravio sam mali kolaž sličica.
U pitanju je jedan part (sa "pocepanom" zapreminom), te odvojene zapremine imaju istu geometriju (prečnik 100, radijusi 100, deonice su po 500 odnosno 1000, ona dijagonala je od kvadrata 500x500, čisto ako neko želi da rekonstruiše) urađene su rib-om čiji je center-line polilinija sa radijusima. Kao što vidiš drafting uopšte ne zavisi od geometrije, pošto ih opet različito predstavi, mislim pre svega na one prelaze sa kolena na prav deo cevovoda i obrnuto. Naravno nema veze ni to što je drafting prikazan izometrijski.

Ne znam, nisam pametan

Ima još nešto ovde a što je povezano sa ovim problemom. Ilustrovano je u poslednjem redu ove slike. Geometrija je slična. Promenjen je profil, koji je u ovom slučaju kvadrat 100x100. Putanja je ista. Komanda je ovaj put Sweept surface iz GSD. Inače se isti efekat postiže i komandom rib, ali sam se opredelio za GSD pošto je malo očigledniji slučaj.

Otkud samo one deformacije u slučaju 3D putanje? Kao da ga je neko nalupao macolom Ona u 2D je ok, profil je kvadrat u bilo kom preseku kanala.

I znam da sve može drugačije da se odradi, ali po meni ovo su zaista elementarne stvari i vrlo ozbiljni nedostaci. Naravno ostavljam mogućnost da sam nešto odradio pogrešno ili da nešto nisam podesio.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.urc.bl.ac.yu.



+5 Profil

icon Re: CATIA: Drafting cevovoda?21.03.2005. u 11:27 - pre 232 meseci
Catia-jin drafting modul ima mnogo nedostataka, i dosta stvari u crtezima koje sam radio sam morao ''rucno'' doraditi. Nekada iz nepoznatog mi razloga daje netacne vrijednosti dimenzija (na primjer 14.97mm a vrijednost na modelu je 15mm i projekcija je u redu, tj ravan projiciranja nije zakrenuta za neki mali ugao u odnosu na ono sto dimenzionisem).
Gledao sam u help-u za Piping Design modul primjer izrade crteza nekog sklopa i ne vide se prelazi sa pravog na lucni doi cijevi. Ovdje je glupo sto ih negdje prikaze a negdje ne.
Ovo vitoperenje povrsine takodje ne bi trebalo da nastane s obzirom da su dijelovi krive po kojoj se ''vuce'' profil ortogonalni. Da bi dobio ispravnu geometriju za povrsinu sa slike moras spojiti tri ''sweep-a'' sa '' ''join''. Takodje vitoperenje nastaje i pri vucenju profila sa ''rib'' u Part Designu.

Da ti dam jos jedan prijedlog o izradi dokumentacije za cijevovod:
Mozes izmodeliati dvije vrste ''koljena'' za skretanje cijevi pod uglom od 90 i 45 stepeni, kako sam primjetio sa slike. Izmodelujes i prave cijevi potrebnih duzina (mozda bi se mogle upotrijebiti i cijevi iz kataloga). U Assembly Design-u sklopis odgovarajuci cjevovod i u Weld Designu zadas odgovarajuce varove na spojevima.
Nisam isprobao jer nemam vremena, ali s obzirom da ti je bitan polozaj varova, u ovom slucaju bi trebali biti vidljivi na crtezu i automatski oznaceni.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

moonliner
Sve samo ne ono sto treba . . .
Beograd

Član broj: 47579
Poruke: 27
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: CATIA: Drafting cevovoda?21.03.2005. u 16:42 - pre 232 meseci
Citat:
SlavishaT: Catia-jin drafting modul ima mnogo nedostataka, i dosta stvari u crtezima koje sam radio sam morao ''rucno'' doraditi. Nekada iz nepoznatog mi razloga daje netacne vrijednosti dimenzija (na primjer 14.97mm a vrijednost na modelu je 15mm i projekcija je u redu, tj ravan projiciranja nije zakrenuta za neki mali ugao u odnosu na ono sto dimenzionisem).


Meni se takav problem nikada nije desio. A želeo bih da ti napomenem da kada god mi se neko požalio da je Drafting izvukao projekcije ili preseke pogrešno, ispostavljalo se da je ipak sam korisnik pravio greške. Te greške su obično bile banalne, tipa liniju preseka nije provukao kroz tačke kroz koje je trebalo da prodje (sto je nacesce bio uzrok) ili nije odabrao odgovarajuće ravni, itd. Ako te ne mrzi postavi topic, pa ćemo da razmatramo problem.
Citat:
SlavishaT
Ovo vitoperenje povrsine takodje ne bi trebalo da nastane s obzirom da su dijelovi krive po kojoj se ''vuce'' profil ortogonalni. Da bi dobio ispravnu geometriju za povrsinu sa slike moras spojiti tri ''sweep-a'' sa '' ''join''. Takodje vitoperenje nastaje i pri vucenju profila sa ''rib'' u Part Designu.

Tačno. Čak i pomalo zatupasti programi za modeliranje to odrade kako treba.
Citat:
SlavishaT
Da ti dam jos jedan prijedlog o izradi dokumentacije za cijevovod:
Mozes izmodeliati dvije vrste ''koljena'' za skretanje cijevi pod uglom od 90 i 45 stepeni, kako sam primjetio sa slike. Izmodelujes i prave cijevi potrebnih duzina (mozda bi se mogle upotrijebiti i cijevi iz kataloga). U Assembly Design-u sklopis odgovarajuci cjevovod i u Weld Designu zadas odgovarajuce varove na spojevima.
Nisam isprobao jer nemam vremena, ali s obzirom da ti je bitan polozaj varova, u ovom slucaju bi trebali biti vidljivi na crtezu i automatski oznaceni.
Pozdrav

;) Slavisha, znam da ja sad malo "zakeram". Znam da to može da se odradi drugačije. Ali, jednostavno mi smeta što to ne odradi to kako treba, onda bi ta metoda bila daleko jednostavnija. Crteži cevovoda se ne detaljišu nešto posebno, ali taj deo u kome se vidi početak kolena je bitan zbog izrade predmera.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: CATIA: Drafting cevovoda?

[ Pregleda: 4392 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.