Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

-- Kompjuter kao ispitivac -- Paralelni?

[es] :: Elektronika :: -- Kompjuter kao ispitivac -- Paralelni?

[ Pregleda: 3910 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon -- Kompjuter kao ispitivac -- Paralelni?10.05.2005. u 20:50 - pre 230 meseci
Treba mi nesto za ispitivanje PCI kablova na poslu (na jednom kraju kabla konektor od 200 pinova - na drugom vise manjih konektora).

Na onom kraju od 200 pinova bi se prikljucio X-uredjaj plus kompjuter,
a na drugom kraju bi se jednom zicom ispitivao pin po pin.

Na tom X-uredjaju su ULAZI
Svi ulazi imaju zajednicku masu! - Ne moze tastatura da se koristi za ulaz!

Kada bi na drugom kraju zicom dodirnuo neki pin (recimo 10-polni konektor, pozicija 1),
uredjaj bi saopstio na kojoj je poziciji spojena ta zica na drugom kraju (kraj od 200 pinova), i da li je jos negde spojena ta zica (proverava od 1 do 200).

Oko DIGITALNE elektronike se bas ne razumem - zato trazim pomoc.
Ali to bi trebalo ovako nesto da izgleda:
-200 tranzistora (recimo)
-neko kolo koje ukljucuje redom tranzistore (jedan po jedan)
-kolo koje proverava da li ima napona
-ako ima napona, salje kompjuteru poziciju brojaca

Nekada davno sam programirao u Amiga BASIC-u i to poprilicno dobro.
Sada samo da se prebacim na neki za PC.
 
Odgovor na temu

martinjuk
Martinjuk Milan
Kula

Član broj: 13568
Poruke: 39
*.ptt.yu.

Sajt: www.martinjuk.org


Profil

icon Re: -- Kompjuter kao ispitivac -- Paralelni?01.08.2005. u 06:39 - pre 227 meseci
Ako se ne varam to nije veliki problem da se napravi, ali nece biti ni malo jeftino. Pa ne znam da li ti je isplativo. Probaj da iskombinujes kola 74hc154. I to je otprilike to. Ako hoces nacrtacu ti ja semu.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.86.*



+128 Profil

icon Re: -- Kompjuter kao ispitivac -- Paralelni?12.08.2005. u 22:44 - pre 227 meseci
ne treba ti PC za taj posao.
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.adsl.beocity.net.



+23 Profil

icon Re: -- Kompjuter kao ispitivac -- Paralelni?13.08.2005. u 10:20 - pre 227 meseci
Ja sam takav uredjaj radio pre otprilike 15 godina i koristio sam 8255 I/O (nekoliko)
bila su ipitivanja kablova koji su povezivali dva komleksna uredjaja. Pored pravilnog povezivanja imali smo i strujne izvore koji su izvodili odredjenja opterecenja jer su nas zanimali i prelazni otpori.
Smatram da se danas mnogo efikasnije mogu iskoristiti mikrokontroleri gde se nekim multipleksirenje moze izmeriti svih 200 spojeva. Treba dosta truda oko toga sam PC ti ne moze mnogo pomoci osim da kupis neku I/O karticu ali ona nije tako jeftina.
Pc je odlican za izvestaje koji su u nekim slucajevima mnogo bitna stvar.
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: -- Kompjuter kao ispitivac -- Paralelni?07.07.2019. u 12:33 - pre 58 meseci
Da oživim i ja nešto prastaro :)
Slučajno naleteo na ovo pa da dam neki odgovor.
Započeo 2010 pa promenio posao i nije mi trebalo, a vratio se i završio 2014.
Radilo u VB6 preko LPT - sve povezano samo sa možda nekih 6 IO (sve radjeno sa clock i reset).
Sam program je pregledan (mada bi za 640 IO morao drugačiji interfejs) i postoji mogućnost učenja (samo se prikači ispravan kabal) kao i naravno snimanja i učitavanja.
Snima se u .csv tako da može i ručno da se popuni program za ispitivanje.

Sada bi neke stvari promenio (otarasio sa 4017 jer sam morao da dodajem 1n4148 na svaki izlaz - na šemi to nema!!!) ali sve je sada ovo iza.
Neka posluži kao ideja nekome ko bi želeo nešto slično.

Bilo je još nekih fotografija kako je to ugradjeno u jedan desktop ali ne mogu naći.

Moglo je do 640 IO (toliko može na glavnoj ploči da se nakači onih modula od 32) ali je napravljeno samo 2 komada tih modula, tj. 64 IO.











[Ovu poruku je menjao PedjaZ dana 07.07.2019. u 15:38 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: -- Kompjuter kao ispitivac -- Paralelni?

[ Pregleda: 3910 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.