Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

umask

[es] :: Linux :: umask

[ Pregleda: 2204 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.ptt.yu



Profil

icon umask10.06.2001. u 19:03 - pre 277 meseci
Kako da ubacim da uvek kada se ulogujem umask bude npr. 022. U mom home direktorijumu imam (ako u njemu treba da se ubaci) .bash_profile ali ne znam u kojoj liniji i kako da stavim umask 022.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: umask10.06.2001. u 20:51 - pre 277 meseci
Code:

$ echo umask 022 >> ~/.bash_profile

int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.ptt.yu



Profil

icon Re: umask11.06.2001. u 08:10 - pre 277 meseci
Citat:
random je napisao:
Code:

$ echo umask 022 >> ~/.bash_profile


Ne shvataj me pogresno ali nije nikakav problem ubaciti ovu liniju u fajl, na kraju krajeva da ne znam preko naredbe echo mogao bih preko nekog grafickog editora kao gedit. I ovo ovako ne radi. Moje je pitanje je gde se u fajlu ubacuje ova linija i kako da li ima neki prefix sufix ($, $HOME= ...itd.). Zadnja naredba je export sa nekoliko imena USERNAME, PATH... Ako budem trebao da postujem ceo listing fajla ovde kazite.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Vojislav Milunovic

Član broj: 25
Poruke: 2117
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: umask11.06.2001. u 10:31 - pre 277 meseci
Pa ovo sto ti je rekao je potpuno ispravno.Nema veze gde ces sta da stavis u .bash_profile kad on to posle sam izvrsi .
Inace ovo napisano
Code:

$ echo umask 022 >> ~/.bash_profile


Znaci da se na kraju u file .bash_profile koji se nalazi u tvom $HOME direktorijumu doda linija
umask 022 e sad ti ovo
Code:

umask 022


Mozes da doadas kako oces u file to je tvoje pravo,mozes preko editora,mozes preko cat a mozes i preko echo
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.ptt.yu



Profil

icon Re: umask11.06.2001. u 10:44 - pre 277 meseci
Citat:
predator je napisao:
Pa ovo sto ti je rekao je potpuno ispravno.Nema veze gde ces sta da stavis u .bash_profile kad on to posle sam izvrsi .
Inace ovo napisano
Code:

$ echo umask 022 >> ~/.bash_profile


Znaci da se na kraju u file .bash_profile koji se nalazi u tvom $HOME direktorijumu doda linija
umask 022 e sad ti ovo
Code:

umask 022


Mozes da doadas kako oces u file to je tvoje pravo,mozes preko editora,mozes preko cat a mozes i preko echo



Znam da echo u ovom slucaju ubacuje liniju kao zadnju u fajlu. Ali ono sto pokusavam da kazem je da ne radi! Kada ucami kao zadnju liniju 'umask 022' i nakon toga se ponovo ulogujem, ne deluje umask je i dalje po njegovom defaultu 002, a ne 022 kako bi trebalo. Znaci ovo sam pokusao mnogo puta i ne radi.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: umask11.06.2001. u 13:18 - pre 277 meseci
Onda negde grešiš... Proveri sledeće:

Kucaj
Code:
bash --login
... Da li se umask promenio?

Ako jeste
1.a) Da li se loguješ preko login(1) programa? login(1) ce uvek da execve()-uje shell kao login shell, ali ako se loguješ drugačije (preko X-a, ili koristeći su(1)) onda neće biti tako, pa moraš umesto .bash_profile da koristis .bashrc... Mada ja kad kažeš 'ulogujem se' pretpostavljam da misliš na login u linux konzoli.
1.b) Da li ti je kao shell u passwd fajlu sigurno podešen bash?

Ako nije
2.a) Proveri još jednom da li ti se fajl zove .bash_profile i da li se nalazi u tvom home direktorijumu, koji je naznačen u passwd fajlu.
2.b) uradi
Code:
ls -l `which bash`
(pazi na obrnute navodnike!) i proveri da bash nije simbolički link na neki drugi shell.

Znači proveri sve pažljivo, jer si ili negde usput pogrešio, ili nešto nisi nama dobro preneo, trećeg nema. Znam da su sve ovo što navodim gluposti, ali baš na glupostima se najviše greši...
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: umask

[ Pregleda: 2204 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.