Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux i NT loader...

[es] :: Linux :: Linux i NT loader...

[ Pregleda: 4218 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vukov45

Član broj: 457
Poruke: 16
194.106.161.*



Profil

icon Linux i NT loader...20.06.2001. u 02:11 - pre 277 meseci
Instalirao bih Linux, i to RH, pa me sada interesuje sledece: video sam na pcdesign-ovom forumu text o tome kako da se linux ucitava preko NT loadera, tj da se pomocu njega pokrece... tog foruma vise nema, koliko sam primetio, a nigde nisam pronasao nista adekvatno, pa ako bi neko hteo da posalje objasnjenje...
U Linuxu sam totalni pocetnik, pa ako bih zamolio ako objasnjenje moze biti na sto jednostavniji nacin opisano....

Hvala
M. Vukov
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Linux i NT loader...20.06.2001. u 07:05 - pre 277 meseci
Ne znam, davno nisam radio sa NT-om, u svakom slučaju pokušaj da pronađeš dokumentaciju za boot.ini fajl (koji se koristi za učitavanje operativnih sistema). U krajnjem slučaju, možeš da digneš DOS odatle, a odatle direktno Linux iz AUTOEXEC.BAT pomoću LOADLIN programa.

Međutim, pretpostavljam da je moguće da se i direktno ubaci dizanje sa određene particije (ali tada u boot sektoru te particije mora biti boot loader za Linux, ili neki opštiji boot loader kao što je LILO, GRUB itd..). U svakom slučaju, probaj, pa možeš i da javiš šta si učinio.

Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Linux i NT loader...20.06.2001. u 13:56 - pre 277 meseci
Evo ja ću da probam ukratko da objasnim.

Instaliraj lilo, ali u "boot" sektor Linux particije (npr. tako što ćeš staviti boot = /dev/hda5 u lilo.conf -- zameni hda5 sa svojom ext2 particijom).

Ako ti je NT na FAT particiji, mountuj ga negde (npr. u /mnt). Ako je na NTFS-u, uzmi FAT disketu i mountuj je npr. u /mnt. Zatim "zagrebi" prvih 512 bajtova sa linux particije i strpaj to u fajl na FAT particiji/disketi

Code:

# dd if=/dev/hda5 of=/mnt/lilo.dat bs=512 count=1


otidi u NT, i prekopiraj fajl lilo.dat u c:, ako ga već nisi tamo napravio. Zatim edituj fajl c:boot.ini. U sekciju [operating systems] dodaj stavku

Code:

c:lilo.dat="Linux"


Snimi boot.ini. Resetuj mašinu i isprobaj.

PAZI: Svaki put kad menjaš kernel moraćeš da prolaziš kroz ovaj postupak. Alternativa je da se ratosiljaš LILO-a i staviš GRUB, ali to nemoj da radiš ako ne smatraš da si dovoljno iskusan (ovo možeš da proveriš ako sebi postaviš pitanje: zašto je GRUB bolji od LILO-a u ovom slučaju? a ja ti neću reći ;o). GRUB je dosta težak za konfigurisanje...

Eto... Btw, budi pažljiv, moguće je da sam gore nešto zaboravio/pogrešio, pošto sam ovo sve uglavnom iz glave napisao...
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

vukov45

Član broj: 457
Poruke: 16
194.106.161.*



Profil

icon Re: Linux i NT loader...20.06.2001. u 15:24 - pre 277 meseci
ok, hvala za sve ovo, ali... Tigerheart je o ovome pisao clanak, nisam bas siguran da je to to isto sto je pisao i random(), pa ga eto pozivam (Tigerheart-a) da mi to on posalje ako moze....


M. Vukov
 
Odgovor na temu

vukov45

Član broj: 457
Poruke: 16
194.106.161.*



Profil

icon Re: Linux i NT loader...20.06.2001. u 15:28 - pre 277 meseci
btw, par pitanjca, za random()-a prevashodno:

boot = /dev/hda5 u lilo.conf -- zameni hda5 sa svojom ext2
u cemu je razlika izmedju hda5 i ext2 . sta je tu ext2?

zasto treba da se "zagrebe" bas prvih 512 bajtova?


M. Vukov
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Linux i NT loader...20.06.2001. u 19:02 - pre 277 meseci
/dev/hda5 je ozaka uređaja -- particije (u ovom slučaju prva logička na prvom IDE disku). Potraži neki HOWTO na tu temu, uglavnom hd su IDE diskovi a, b, c, d su primary master, secondary master, primary slave i secondary slave; 1, 2, 3 i 4 su primarne particije; 5, 6, 7 i tako dalje su logičke.

ext2 (Second Extended File System) je tip fajl sistema koji po defaultu koristi Linux.

U prvih 512 bajtova se nalazi stage 1 bootstrap loader -- mašinski kod koji učitava kernel sa diska, a koji smo prethodno instalirali konfigurisanjem fajla lilo.conf komandom "lilo". LILO je skraćenica od Linux Loader, i predstavlja standardni bootstrap loader na Linux sistemima.

Ako želiš pre instalacije da se informišeš još, predlažem ti da posetiš neki od sajtova sa dokumentacijom (http://www.linuxdoc.org) ili sa uputstvima za početnike (http://www.linuxstart.com, http://sunsite.dk/linux-newbie/), da se ne bi pravio bespotreban šum na forumu.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

vukov45

Član broj: 457
Poruke: 16
194.106.161.*



Profil

icon Re: Linux i NT loader...22.06.2001. u 01:35 - pre 277 meseci
pogledao sam sajtove koje mi je predlozio random() ali nisam nasao nista konkretno... da li neko jos zna neke zanimljive/korisne sajtove sto se ticu instalacije i mog gore navedenog problema????

M. Vukov
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux i NT loader...

[ Pregleda: 4218 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.