Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux Distribucija

[es] :: Linux :: Linux Distribucija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7328 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
*.94.EUnet.yu



+2 Profil

icon Linux Distribucija20.06.2001. u 16:07 - pre 277 meseci
Koju distribuciju linux-a da uzmem, ali je bito da bude stabila i jednostavna. Imam knjigu RH ali sam cuo da je nestabilan, mislim radio sam u RH i sto se mene tice veoma je los, tj. podeseca me na Windows sto se tice stabilnosti. graficko okruzenje je cesto blokira (moram sa alt+ctrl+backspace da odblokiram), treba mu puno vremena da pokrene neke programe (kao sto su Netscape Navigator), a nekad kad se konektujem sa kppp-om nece uopste da pokrece druge programe.(isto je i u GNOME iu KDE okruzenju).

Znaci treba mi stvarno stabilan OS, jer sam zbog toga prvenstveno poceo da koristim linux, ali jednostavan tako da lici na RH i da postoji dosta dokumentacije za taj OS (posto imam knjigu za RH 6.2 - da bi mogao da je uportebim)
 
Odgovor na temu

uLtracode
Nemanja Marjanovic
Centar za Moderno Drustvo Sabac
Srbija/Sabac

Član broj: 40
Poruke: 490
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Linux Distribucija20.06.2001. u 21:00 - pre 277 meseci
jeste da nije Linux ali je vrsta UNIXA

preporucujem ti QNX veoma je stabialn radi brzo i lepo izgleda a posto ti treba kao desktop kompjuter on je veoma dobar
I don't need a reason!!!


 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.verat.net

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: Linux Distribucija20.06.2001. u 22:03 - pre 277 meseci
Zavisi koji si red hat probavao, ali ja predpostavljam da ovaj novi 7.1 i nije tolko losh... ako pak necesh preporucujem suse ili mandrake. Neznam da li bi bilo pametno da odma skocish na slackware...

Ujedno i QNX je odlican predlog, tako da na tebi je da odlucish
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 00:00 - pre 277 meseci
Rekao sam ovo već dosta puta, reći ću ponovo.

Ako hoćeš brzo, ozbiljno i temeljno da naučiš Linux, uzmi Slackware i idi principom preživljavanja.

Ako hoćeš da možeš odmah da ga koristiš, da bi se malo igrao ili čisto da bi nazreo kako to izgleda, stavi Mandrake 8.0 pa se igraj.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
194.144.203.*

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 00:51 - pre 277 meseci
Citat:
kajla je napisao:
Znaci treba mi stvarno stabilan OS, jer sam zbog toga prvenstveno poceo da koristim linux, ali jednostavan tako da lici na RH i da postoji dosta dokumentacije za taj OS (posto imam knjigu za RH 6.2 - da bi mogao da je uportebim)


Hmm, meni se cini da za sve sto si ti naveo nije kriv Linux vec ti, odnosno tvoje neznanje da
podesis Linux sistem kako treba (sto naravno nije uvreda, vec dobronamerna kritika).

Elem, ja bih ti preporucio Debian Krompir (Potato) distribuciju, jer po misljenju mnogih,
to je najkompletnija i najjaca distribucija.

Nemoj se loziti na price "Uzmi slackware pa delji po konzoli ko covek" ili slicne price.
Debian ima ubedljivo najbolji package manager (DEB), koji omogucava veoma jednostavnu
instalaciju paketa i upgrade cele masine (apt-get dist-upgrade)... Stvarno preporuka!

Sto se mene tice, politika kompanije u kojoj radim je da se samo koristi RedHat, tako da ga
i ja moram koristiti (RH 7.0 ali sa svim upgrade-ovima)..

[alex@embla slugy]$ uptime
10:52pm up 56 days, 11:52, 13 users, load average: 2.36, 2.00, 2.22
[alex@embla slugy]$

Pre tih 56 dana sam ga rebutovao kad sam stavio novi kernel. Pazi, ovo nije server,
vec radna stanica na kojoj non-stop vrtim X-e sa GNOME-tom (1..4) i E menadzerom.
Na sajtu www.tux.co.yu mozes videti i screenshot, recimo, hehe.

Elem, sta ono htedoh reci - nije Linux kriv. Meni je sistem strasno stabilan, iako imam
maksimalno iskoriscenje... Da ne pominjem da mi se nijednom nije zakucao ni X,
ni sam Linux, nista...

Poz, alex.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.verat.net

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 07:10 - pre 277 meseci
S obzirom da prelazis sa Windowz-a, moji predlozi su sledeci:
1. Red Hat 7.1
2. Mandrake 8.0
3. SuSE 7.1 (ili SuSE 7.2 kad bude dostupan)

Takodje se slazem sa Alex-om i random-om po pitanju SLack-a i Debian-a, obe distribucije se podesavaju rucno, tako da su ti one najbolje resenje ako hoces da naucis da rukujes sa linux-om, tj sa znanjem koje steknes na jednoj od ove dve distribucije, svaka sledeca tj druga distribucija ce ti biti laka za konfigurisanje, jer neces zavisiti od alata za podesavanje koji dolaze uz npr RH ili SuSE, nego ces moci i putem konzole da podesis OS.
Trenutno aktuelne verzije ova dva OS-a su:
Slackware 7.1 ( ili Slackware 7.2 current, al treba da se skine sa net-a)
Debian 2.2 r3i3
BDW jel neko ima Slack current i Debian r3i3 ???? :)
--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.verat.net

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 13:20 - pre 277 meseci
Citat:
random je napisao:
Rekao sam ovo već dosta puta, reći ću ponovo.

Ako hoćeš brzo, ozbiljno i temeljno da naučiš Linux, uzmi Slackware i idi principom preživljavanja.

Ako hoćeš da možeš odmah da ga koristiš, da bi se malo igrao ili čisto da bi nazreo kako to izgleda, stavi Mandrake 8.0 pa se igraj.




U potpunosti se slazem sa tobom, ali sam iz prvog posta zakljucio da pokretac teme (kajla) ne zeli bash mnogo da se igra sa slack-om, pa onda kao predlog ostaje mandrake 8

tolko od mene
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.verat.net

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 13:24 - pre 277 meseci
Citat:
alex je napisao:
Citat:
kajla je napisao:
Znaci treba mi stvarno stabilan OS, jer sam zbog toga prvenstveno poceo da koristim linux, ali jednostavan tako da lici na RH i da postoji dosta dokumentacije za taj OS (posto imam knjigu za RH 6.2 - da bi mogao da je uportebim)



Debian ima ubedljivo najbolji package manager (DEB), koji omogucava veoma jednostavnu
instalaciju paketa i upgrade cele masine (apt-get dist-upgrade)... Stvarno preporuka!


Poz, alex.



Po meni su i rpm i deb paketi malo glupi, pogotovo deb, jer su redji od rpm, al mislim da je najbolje lepo skinesh source i kompajlirash ga

Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

Ph03NiX

Član broj: 453
Poruke: 12
..eploy.akamaitechnologies.com



Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 13:53 - pre 277 meseci
RedHat 7.1 je pristojan a Mandrake 8.0 je najlaksi za konfigurirati. Jedno od to dvoje za pocetnika
je sasvim OK. Slackware ti preporucujem ako hoces da mnogo toga naucis ali racunaj da ces ga
reinstalirati svakih par dana dok se ne snadjes.
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
194.144.203.*

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 15:21 - pre 277 meseci
Citat:
autoexes je napisao:
Po meni su i rpm i deb paketi malo glupi, pogotovo deb, jer su redji od rpm, al mislim da je najbolje lepo skinesh source i kompajlirash ga


Hm, tipican \"l33t haX0r\" nacin razmisljanja... Mislis da si neka opaka faca ako svaki program (pa i najsitniji)
kompajliras sam... Hehe... Kompajliranje je nepotrebno za veliku vecinu programa za UNIX sisteme,
osim ako neces SPECIJALNO da konfigurises paket za svoju platformu.

Ako si vec rekao da su DEB i RPM paketi glupi, obrazlozi svoju tvrdnju pravim argumentima, ili
jednostavno ucuti. Argumenti tipa \"ma kakav RPM, uzmes source i kompajliras ga sam\" su toliko
detinjasti da je to nenormalno...

Usput, tvoja zamerka da su DEB paketi redji je takodje neprimerena.. Nisu oni redji, ima ih cak
i vise nego RPM paketa (veliki broj programa se samo pakuje u DEB), samo sto ti ne umes da ih
nadjes. U tom svom problemu nemoj traziti problem DEB paketa.

Takodje, velika vecina RPM paketa koju tako uspesno pronalazis na Netu je upravo napravljena
iz DEB paketa, uz pomoc alien-a. DEB paketi imaju znatno jacu dependencies proveru.

Uostalom, idi na debian websajt, pronaci ces veoma lep tekst o DEB vs. RPM..


Poz, alex.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.verat.net

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 16:47 - pre 277 meseci
Nisu moji predlozi detinjasti, i ja sam ranije bio protiv rucnog kompajliranja, i ranije mi je bilo mnogo lakshe da instaliram rpm paket, ali me je iskustvo nateralo da promenim to mishljenje. Naime cesto sam imao problema sa rpm paketima, pa i dan danas ih imam, ali nije to bitno kazi mi ti shta je teshko rucno kompajlirati neki progi. lepo otvorish readme i kucash par linija koji su tamo napisani i kraj price, a mnogo redje dolazi do takvih problema. O deb paketima ne mogu mnogo da pricam jer ih nikada nisam koristio, ali jedno znam a to je da koji god sam softver skido sa neta nailazio sam na source i na rpm pakete. deb mnogo redje, ali naravno ima i njih, to niko nije sporio.

A ono za haxor-a, to necu da raspravljam ovde jer mi je sanduce puno poruka o obrisanom postu sa es-a. Naime Gojko je briso svaku moju shalu
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
194.144.203.*

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 18:07 - pre 277 meseci
Citat:
autoexes je napisao:
Nisu moji predlozi detinjasti, i ja sam ranije bio protiv rucnog kompajliranja, i ranije mi je bilo mnogo lakshe da instaliram rpm paket, ali me je iskustvo nateralo da promenim to mishljenje. Naime cesto sam imao problema sa rpm paketima, pa i dan danas ih imam, ali nije to bitno kazi mi ti shta je teshko rucno kompajlirati neki progi. lepo otvorish readme i kucash par linija koji su tamo napisani i kraj price, a mnogo redje dolazi do takvih problema. O deb paketima ne mogu mnogo da pricam jer ih nikada nisam koristio, ali jedno znam a to je da koji god sam softver skido sa neta nailazio sam na source i na rpm pakete. deb mnogo redje, ali naravno ima i njih, to niko nije sporio.


Detinjasti su, nego sta su.. Covece, predlazes coveku koji je ocigledan pocetnik u Linux svetu, i koji kaze (citiram):
\"Koju distribuciju linux-a da uzmem, ali je bito da bude stabila i jednostavna\" (!!!).

Covek hoce jednostavnost. A ne da se lomata sa SlackWare-om i tweak-ovanjem istog. Za jednostavnost,
najbolji je Debian.

Sto se tice bas Debiana i DEB paketa, nacin na koji si ti trazio DEB pakete je pogresan. Oni se ne traze
tu gde si ih ti trazio, vec:

[debian masina] # apt-get install <ime programa>

I gotovo! U 98% slucajeva ce Debian sam download-ovati paket i instalirati (konfigurisati) sve
potrebno. U tome je APT-GET i najjaci. Cesto se desava da kad skines RPM paket on zahteva
jos par paketa, koji zauzvrat, zahtevaju (svaki) po nekoliko paketa.. Na kraju, posle 2 sata
besomucnog download-a, instaliranja paketa i sludjivanja, uspes da instaliras RPM. Tu je
APT nezamenljiv. I najjaci.

Sto se tice source-a i kompajliranja, to vec postaje trosenje vremena, osim ukoliko neces
da isprobas neki program iz CVS-a (snapshot), kompajliras neki program specijalno za svoju
platformu, ili jednostavno da se zezas.

Pocetnici (da ne kazem klinarija) kada otkriju sam proces kompajliranja, potpuno se slude.
Vec mi je stvarno muka od \"takvih\".. Glupost.

Citat:

A ono za haxor-a, to necu da raspravljam ovde jer mi je sanduce puno poruka o obrisanom postu sa es-a. Naime Gojko je briso svaku moju shalu


I to te nije nicemu naucilo?

Poz, alex.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

c00l_daem0n
Beograd

Član broj: 309
Poruke: 294
*.telekom.yu

Jabber: andrew@elitesecurity.org
ICQ: 53650656


Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 19:30 - pre 277 meseci
preozbiljno si prihvatio ovaj "posao" moderatora.
a i ti mu kazes da se ponasa kao neka faca, a ti se tu gubis i pises
navodnike u proramerskom stilu...

Stay c00l man
Would you translate me on the other page in face = Da li biste me preveli na drugu stranu ulice
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.verat.net

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 20:03 - pre 277 meseci
Daj bre covece, aj malo pogledaj moje prethodne postove. Ja sam reko da je najbolje da uzme redhat 7.1 ili mandrake 8.0 i napisao sam da ne verujem da covek zeli da se puno igra sa slackware vec zeli neku od distribucija koje ce malo lakshe instalirati i podesiti

A shto se tice distribucija, neverujem da bi trebalo da se svadjamo jer to je stvar ukusa.
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 20:11 - pre 277 meseci
Citat:
c00l_daem0n je napisao:
a i ti mu kazes da se ponasa kao neka faca, a ti se tu gubis i pises
navodnike u proramerskom stilu...


Sad sam otkrio da je ovo gre�ka u forum software-u a nemam ideju odakle je odjednom po�eo da escape-uje znake navoda. I to radi samo ako prethodno ode� na "Pogledaj kako odgovor izgleda".. Strange..


Dodatak:
Popravio sam ovo, falio je jedan stripslashes().. ne znam kad sam ga skino, stvarno cudno :) Whatever.. nece vise biti 'programerskih navodnika' :))

I dosta prazne price, pomozite coveku oko distribucije..

[Ovu poruku je menjao Gojko dana 06-21-2001 u 08:18 PM GMT]
 
Odgovor na temu

m r v a

Član broj: 8
Poruke: 1843
*.yubc.net



Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 21:42 - pre 277 meseci
moj glas za RedHat 5.2 , to je bio moj prvi distro, ubrzo sam presao na slackware, i na njemu ostao ( RPM is sooooooooo cunfusinggggggg )... naravno uzmi current verziju RedHat-a.
 
Odgovor na temu

Vojislav Milunovic

Član broj: 25
Poruke: 2117
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 22:04 - pre 277 meseci
Citat:
alex je napisao:

Detinjasti su, nego sta su.. Covece, predlazes coveku koji je ocigledan pocetnik u Linux svetu, i koji kaze (citiram):
\"Koju distribuciju linux-a da uzmem, ali je bito da bude stabila i jednostavna\" (!!!).


Mnogo jaka fora za komentare ;o) \" ;o))



[debian masina] # apt-get install <ime programa>

I gotovo! U 98% slucajeva ce Debian sam download-ovati paket i instalirati (konfigurisati) sve
potrebno. U tome je APT-GET i najjaci. Cesto se desava da kad skines RPM paket on zahteva
jos par paketa, koji zauzvrat, zahtevaju (svaki) po nekoliko paketa.. Na kraju, posle 2 sata
besomucnog download-a, instaliranja paketa i sludjivanja, uspes da instaliras RPM. Tu je
APT nezamenljiv. I najjaci.
[/quote]

Ovo lici na /usr/ports na bsd-u ;o)
Trebalo je da skinem neki djavo za sgml dokumentaciju i ja lepo odem make; i on pocne da skida mali milion paketa sa neta--2 sata je skidao oko 4-5mb i na kraju sam dobio ono sto zelim.
Bas je dobar taj princip da se skida samo ono sto je potrebno za taj paket a ne rucno.

[Ovu poruku je menjao predator dana 06-21-2001 u 09:06 PM GMT]
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
194.144.203.*

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 22:30 - pre 277 meseci
Citat:
c00l_daem0n je napisao:
preozbiljno si prihvatio ovaj "posao" moderatora.
a i ti mu kazes da se ponasa kao neka faca, a ti se tu gubis i pises
navodnike u proramerskom stilu...
Stay c00l man


Uopste nisam pisao navodnike tako, vec normalno (""""")... Sad, sto Forum to izmeni,
nisam ja kriv :o)

Te, prema tome, ne gubim se ja... Ja sam se odavno izgubio...


A sto se tice moderisanja, vrlo sam strog po tom pitanju, i zelim da forum koji
ja moderisem bude sto kvalitetniji.

Ali, to je vec tema za madzone, ne za Linux forum.

Poz, alex.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

zakic
Aleksandar Zakić

Član broj: 311
Poruke: 102
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 89076459
Sajt: www.its.rs


Profil

icon Re: Linux Distribucija21.06.2001. u 22:59 - pre 277 meseci
Slazem se za alexom, kompajliranje koristis samo kad je to neophodan ili je bolji nacin od deb ili rpm ili tgz. Sto se tice distribucija mislim da je ubedljivo najbolji Debian medjutim za njega ti treba i dosta vremena dok ga podesis i ukapiras, ima stare pakete pa moras da ih nadogradjujes uz njega ne dolazi KDE itd. itd. vise mi deluje za iskusne korisnike koji hoce stabilnu serversku konfiguraciju.
Preporucio bih ti Red Hat ili Mandrake za pocetak pa onda kasnije sam izaberi. Sto se tice RH 6.2 to je odlicna i stabilna verzija RH-ata ne znam zasto te zeza mozda nemas dobar hardver ili malo memorije... Takodje bih pohvalio i RH 7.1 koji je stvarno dobar.
Aleksandar Zakić
[email protected]
 
Odgovor na temu

BORG
Aleksandar (Sasa) U.
*NIX System/Network Administrator
BL-RS

Član broj: 200
Poruke: 916
195.252.64.*

ICQ: 46124351
Sajt: bitches.kicks-ass.net


Profil

icon Re: Linux Distribucija22.06.2001. u 00:05 - pre 277 meseci
Vas vecina zna da koristim i branim linux gdje god da ga kritikuju ili nesto tako.Kao sto sam "uvjek" govorio Debian je medju "najboljim" distribucijama.Meni radi vec vise od pola godine,a nisam cuo da je disk poceo rezati koda vozim kamion,koristim X obavezno,(apache,ftp,telnet,finger,imap,pop,innd...) ti serveri rade uvjek !
I ono sto je neko napisao da nevaljaju deb paketi !!! a jos gluplje rekao je da ih nema puno.
Debian ima najvise paketa od svih linux-a,i pogodite u kojoj extenziji je?
Kao sto ste vidjeli kod alexa kad je napisao uptime komandu....linux debian je veoma stabilan,i vjerujem ako ovako nastave da ce daleko dogurati
Debian mi jos nijedanput nije blokirao,niti koji njegov program.Zadovoljan i prezadovoljan sam sa njim.
Naravno da bi koristili debian linux treba malo vise znanja nego za rh.
Mozete(neki od vas) i zajebavati linux,i sta ja znam kakve sve gluposti....kao...debilan...i tako te gluposti!
Svima preporucujem da barem probaju debina linux.


With a PC, I always felt limited
by the software available.
On Unix, I am limited only by my knowledge.

--Peter J. Schoenster
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux Distribucija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7328 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.