Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4750 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata09.01.2007. u 00:32 - pre 211 meseci
Ovako, unapred se ograđujem od odgovornosti, ali ovo zaista imam potrebu da pitam. Kako naši dragi pro fotografi ovde na forumu vide razvoj digitalnih senzora do 2010 godine, i u kom pravcu?

Da li mislite da će se do navedene godine NAJZAD usvojiti 3CCD rešenje slično dizajnu kompanije Foveon, ili će se ići da dalje usavršavanje tehnologije proizvodnje i jurnjave za megapikselima? Iskreno odgovorite, molim vas.


I imam još jedno pitanje: na koji način mislite da je moguće dalje smanjivati količinu digitalnog šuma na visokim ISO vrednostima kod malih digitalaca tipa Canon A klasa ili Fuji F31fd klasa, da li povećavanjem senzora do 1/1.4" ili na neke druge načine?

Hvala na odgovorima, svi su pozvani da se uključe u diskusiju, i moliću vas da NE IDETE u off-topic bez preke potrebe.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata09.01.2007. u 08:21 - pre 211 meseci
DSLR ce se razvijati tako shto ce Canon lagano usavrshavati senzor, i Sony takodje, ali ce uvek biti drugi. A shto se tiche 3CCDa, mislim da ce pre preci na neshto novo.

Kod obichnih digitalaca, shta je uradjeno uradjeno je. Samo je fuji napravio drastichni skok shto se tiche iskorishcenja te male povrhine senzora, i mislim da su doshli u "dead end".

[honda]
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata09.01.2007. u 09:42 - pre 211 meseci
Kada je tehnologija u pitanju nikada se ne moze reci da je nesto uradjeno i da je to, to. Moja je pretpostavka da ce se ici na jos usavrsavanja postojece tehnoogije izrade senzora i pripadajuce "elektrike" i u isto vreme ce se eksperimentisati sa novim materijalima i novim tehnologijama same proizvodnje. Iako ne podnosim poredjenja fotoaparata sa automobilima i sl. u ovom slucaju je na mestu proviriti u svet procesora i podsetiti se da su pre samo 10 godina gigaherci bili mnogo daleko od nasih kucista. Senzor, bilo CMOS bilo CCD, je jos uvek mlad i svez.





Citat:
imam još jedno pitanje: na koji način mislite da je moguće dalje smanjivati količinu digitalnog šuma na visokim ISO vrednostima kod malih digitalaca tipa Canon A klasa ili Fuji F31fd klasa, da li povećavanjem senzora do 1/1.4" ili na neke druge načine?


Mislis da postoji neka preka potreba za tim? Danasnji digitalni P&S aparati, pogotovo ti dzepni modeli, su mnogo napredniji od aparata slicne namene iz doba filma a u doba filma je bilo vrlo malo onih koji su visokoosetljive, skupe filmove, trpali u te malene priglupe aparate.



I imam preku potrebu da odem u offtopic... Kostarume, jako smaras sa ovakvim temama.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.theonlinetrader.com.



+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata10.01.2007. u 10:08 - pre 211 meseci
Foveon tehnologija nije 3CCD tipa. Nije uopšte CCD već sendvič CMOS konstrukcija. Svaski sloj reaguje na određeni opseg svetlosti. Iako dosta obećava još tu ima dosta tehnoloških problema. Lično sam pre par godina mislio da će do danas biti više u upotrebi, a zašto nije može biti iz razloga tehnologije, ali i čistog marketinga, sukoba interesa, patenata i slično.
3CCD tehnologija kao termin podrazumeva razdvajanje prizmom svetlosti na 3 snopa, zavisno od boje i usmeravanje svakoga ka posebnom CCD (mada može i CMOS) senzoru. Takav DSLR je već bio napravljen od strane Minolte i Agfe pre više od 10 godina - Minolta RD-17. Tu ne leži budućnost DSLR tehnologije, sigurno.
Da li je to CMOS, NMOS, CCD, Foveon ili nešto sasvim peto, nemam pojma, pokazaće vreme.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.theonlinetrader.com.



+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata10.01.2007. u 10:17 - pre 211 meseci
Da dodam da poslednja godina unosi dosta nedoumice u pogledu limita razvoja tekuće CCD/CMOS tehnologije. Prošle godine smo videli 3 nova 10MP senzora - Sony, Canon i Kodak (E-400).
Po prvi put se došlo do povećanja šuma po pikselu. Algoritmi NR i procesorske snage aparata su napredovale, pa se to manje vidi, ali su senzori šumovitiji od prethodne (6 i 8 MP) generacije. To je loš znak i može da označava da se stiglo blizu limita tekuće tehnologije.
A može da bude da se radi o prebrzom izlasku na tržište, prelaznim proizvodima u očekivanju nove generacije, a radi borbe za tržište u, kažu, najbitnijem periodu - za par godina se očekuje smanjenje rasta DSLR tržišta, pa se sada vode odlučujuće bitke za tržišne pozicije.
Šta je od ta dva tačno, teško je reći, ja mislim da će napredak senzora sada ipak biti bitno sporiji, dok iz laboratorija ne izađe nešto sasvim novo.
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.adsl.beocity.net.



+67 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata10.01.2007. u 12:43 - pre 211 meseci
moze jedno srodno pitanje:
U kakvom su odnosu (prema vama) digitalna i film-fotografija danas a u kakvom ce biti za 10 godina?
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata10.01.2007. u 14:50 - pre 211 meseci
Amomcilo, verovatno si u pravu kad kažeš da Foveon tj 3CCD tehnologija nije usvojena u značajnoj meri iz razloga sukoba interesa i patenata, jer Sony praktično dominira tržištem malih digitalaca i uz raznorazne pretnje i ucene, pokušava da zaustavi razvoj te tehnologije što je više moguće.

A i ne treba zaboraviti da uskoro izlazi ispravljena verzija Sigma SD14 modela, koji će otkloniti ozbiljne nedostatke.

Citat:
Vole Domu: moze jedno srodno pitanje:
U kakvom su odnosu (prema vama) digitalna i film-fotografija danas a u kakvom ce biti za 10 godina?


To je vrlo komplikovano pitanje, ako se gledaju idioti i prosumeri, APSOLUTNU prednost danas imaju digitalni aparati, npr. Fuji F20 i F31fd su NEPRIKOSNOVENI vladari niže srednje i više srednje klasem, retrospektivno. Ali, kad se dođe do SLR i DSLR aparata, tu je stvarno teško reći ko ima prednost, ja sam mišljenja da još uvek prednost imaju analogni aparati, mada poslednji modeli DSLR aparata, kao npr. Canon EOS 5D daju NEVEROVATNI kvalitet fotografije, a pogotovo će to biti slučaj kada se za dva ili tri meseca pojavi novo čudo iz Fuji-ja: Fujifilm S5 Pro.


Citat:
AMomcil: Foveon tehnologija nije 3CCD tipa. Takav DSLR je već bio napravljen od strane Minolte i Agfe pre više od 10 godina - Minolta RD-17. Tu ne leži budućnost DSLR tehnologije, sigurno.Da li je to CMOS, NMOS, CCD, Foveon ili nešto sasvim peto, nemam pojma, pokazaće vreme.


Zbog čega misliš da tu ne leži budućnost DSLR tehnologije, kada Sigma izlazi sa svojim SD14 koji ima Foveon senzor od 14 megapiksela. Kako ti vidiš budućnost digitalnih senzora i DSLR-a do 2010 godine, AMomcil? I još jedno pitanje: možeš li ovde okačiti neki link koji objašnjava razliku između CMOS i NMOS senzora, jer za NMOS nikad nisam čuo.


Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.208.254.241.chello.no.



+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata10.01.2007. u 16:15 - pre 211 meseci
Citat:
U kakvom su odnosu (prema vama) digitalna i film-fotografija danas a u kakvom ce biti za 10 godina?


Pa, u praksi film vec izlazi van sire upotrebe, posebno u sredinama sa malo vecim standardom. U Norveskoj je prosle godine samo 18% razvijenih fotki u foto labovima bilo sa filma. Za nekoliko godina, 10 sasvim sigurno, ce se teze i nalaziti.
Tehnoloski.. Film je dostignut sto se razlucivosti najsitnijih detalja tice mislim vec sa 5D, jos pre sa 1Ds2. Medjutim to se odnosi na idealan slucaj - bas dobar slajd film, dobro razvijanje i vrhunsko skeniranje. I onda dosta detalja na filmu pojedu sum i zrno i slika trpi manje manipulacija. Opet, ponekad se ti idealizovani test slucajevi koriste da dokazu kako film i dalje teoretski ima prednost u ovoj klasi, ali ja mislim da je u realnosti prednost obrnuta, u slucaju filma u boji.
Rekao bih da je vec sa trenutnom klasom 10MP DSLR-ova u praksi film prilicno nadmasen. RAW rezolucija je na nivou slajda, a dinamicki raspon blizu negativ filma. Sa mnogo manje suma i necistoca na snimku.
Film ce zadrzati da se opste koristi jos neko vreme u zemljama treceg sveta (Afrika i slicno), a potom u specijalizovanim primenama gde karakteristike filma dolaze do izrazaja - duga astroloska snimanja, filmovi osetljivi na specijalne talasne duzine - kartografija (UV, IR), medicinska primena (X podrucje) i slicno.
Foto amateri i hobisti ce jos neko vreme da koriste CB film i slajdove. Vrhunska slajd projekcija pruza poseban dozivljaj, ali zahteva puno truda. A i to ce vremenom izbledeti.

Citat:
Zbog čega misliš da tu ne leži budućnost DSLR tehnologije, kada Sigma izlazi sa svojim SD14 koji ima Foveon senzor od 14 megapiksela. Kako ti vidiš budućnost digitalnih senzora i DSLR-a do 2010 godine, AMomcil? I još jedno pitanje: možeš li ovde okačiti neki link koji objašnjava razliku između CMOS i NMOS senzora, jer za NMOS nikad nisam čuo.

Mislio sam na 3CCD tehnologiju, sa prizmom. Tesko pruza preciznost potrebnu za danasnje visoke rezoucije. Plus je skupa i glomazna. Video kamere imaju mnogo manje senzore za nizim rezolucijama i kvalitetom.
Ah, voleo bih i sam da znam sta ce biti u sledecih par godina, ali ne preostaje drugo nego da se ceka i prati razvoj. Nisam primetio da su se pojavili neki bitni tehnoloski proboji - novi nacini konverzije svetla u elektrone ili A/D konverzije. Uglavnom ocekujem evoluciju postojecih tehnologija u sledecih 3-5 godina. Mozda veca integracija donese vise elektronike i procesiranja po pikselu, na samom senzoru, dalji razvoj mikrosenzora iznad piksela i slicno. Ocekujem da ce biti vise senzora sa live-view mogucnostima, kao sto ume Panasonicov iz E-330, mozda cak i vecina vecih senzora do 2010-e.
I ja sa nestrpljenje ocekujem novi SD14, mada mislim da ce imati mali komercijalni uspeh, iz raznih razloga.

NMOS izrade je Panasonicov senzor, live-view, koji se koristi u E-330 i L1. Oni ga zovu Live MOS.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.208.254.241.chello.no.



+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata10.01.2007. u 16:20 - pre 211 meseci
U najkracem - film ide nezadrzivo gde i vinil.
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
80.74.160.*



+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata10.01.2007. u 20:10 - pre 211 meseci
Film je sigurno pokojni. I u astronomiji je CCD preuzeo primat. Nije pogodan za duge expozicije ali je idealan za višestruke što uz primenu programa kao npr. registrax dalje mnogo bolje rezultate nego film i duge expozicije. A pogotovo za 10 godina. Film će sigurno biti ređi nego danas vinil.

3CCD tehnologija je veoma glomazna da bi se mogla koristiti u fotoaparatima ko što reče Momcil.

Budućnost je u senzorima koji procesiraju sami na sebi (ili tako nekako).
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.adsl.beocity.net.



+67 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata11.01.2007. u 00:38 - pre 211 meseci
a digitalna ledja???

Citat:
AMomcil: U najkracem - film ide nezadrzivo gde i vinil.

ali najveci DJevi danasnjice i dalje koriste vinyl....


da li znate da na akademiji nije dozvoljeno koriscenje digitalaca...
kako to objasnjavate?
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.jprb-kolubara.co.yu.



Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata11.01.2007. u 06:37 - pre 211 meseci
Citat:
Vole Domu:da li znate da na akademiji nije dozvoljeno koriscenje digitalaca...
kako to objasnjavate?


Tako sto profesori znaju da koriste fotolaboratoriju a ne znaju photoshop. :>

 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
195.252.123.*



+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata11.01.2007. u 08:11 - pre 211 meseci
Citat:
kobac66: Tako sto profesori znaju da koriste fotolaboratoriju a ne znaju photoshop. :>
ISTINA ŽIVA.
Pa profesori su kao i svuda matore prdonje koji misle da su do svoje 30-te sve na svetu naučili i da je sa njima prestao bilo kakav razvoj bilo čega u svetu. Danas na univerzitetima imate profesore koji ne znaju ni da uključe računar. A opiru se bilo kavim promenama njihovih starih nastavnih programa.

Ti akademci, ajde doduše i treba da nauče i sa filmom da rade ali ne treba to da bude težište.

A vinil koriste DJ-ovi, veoma retki audiofili i ko još?
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata11.01.2007. u 12:22 - pre 211 meseci
Citat:
Ali, kad se dođe do SLR i DSLR aparata, tu je stvarno teško reći ko ima prednost, ja sam mišljenja da još uvek prednost imaju analogni aparati,


I to si zakljucio na osnovu posedovanja jednog prilicno jadnog aparata i para totalno jadnih objektiva. Smesan si...
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.adsl.beocity.net.



+67 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata11.01.2007. u 18:06 - pre 211 meseci
drago mi je da ste ovako svi odgovorili, mislio sam da je vecina i dalje zatucana kao gorepomenute matore prdonje....
abdee, samo da razjasnim ti mislis da filmfotografija vise nema smisla ako imas dovoljno para za kvalitetan DSLR+objektivi?
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata11.01.2007. u 18:42 - pre 211 meseci
Ma nije bitno da li u aparatu cuci film ili senzor vec je bitno objasniti zasto se koristi to sto se koristi i da se to argumentuje fotografijama. Imam lepu kolekciju analognih aparata i mnogo bih voleo da mogu da pucam cb film ali je to postao tako skup sport da to nije normalno. Em je skupo, em je potrebno sto pragova obiti dok se ne pronadje sav potreban materijal. A rezultati vec duze vreme su veoma slicni. U svetu kolor negativa i slajda je razlika jos manja, a i gde je ima na strani je digitale...

Neke od pomenutih prdonja, prihvataju novotarije kao nesto lepo i normalno ali nastavljaju da koriste ono sto su koristili prethodnih ko zna koliko godina jer je (pogotovo u profesionalnim vodama) ceo proces (workflow) mnogo bitan i promena istog moze da previse da kosta (i vremena i sredstava).

Magnumovci, VII, NG i ostali su odavno presli na digitalu a onda mi se pojavi nekakav Kostarum i pocne da mi tupi o filmu... A u zivotu nije video normalan film i objektiv koji je kvalitetniji od poklopca za telo... Jos ce da mi kaze kako je bolje i prepustiti ceo proces ko zna kome u ko zna kakvoj radnji sa ko zna kako podesenom masinom...
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
195.252.123.*



+1 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata12.01.2007. u 06:17 - pre 210 meseci
Film, razvijanje, izrada slika..... ....na bar dva filma mesečno je jako jako skupo. A da ne pričam ako hoćete da radite sa crnobelom tehnikom. Cene dolaska do samo par dobrih slika su takve da uši otpadaju.

A da ne pričam da čak i najboljim fotografima svaka 100-ta slika uspe. Sa filmom bas košta i tih 99. Sa digitalom ne.
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata12.01.2007. u 09:52 - pre 210 meseci
Citat:
Vole Domu
da li znate da na akademiji nije dozvoljeno koriscenje digitalaca...
kako to objasnjavate?


Vrlo lako. Raspad shkolstva u ovoj zemlji.

Zar ima onih koji ozbiljno gledaju na nashe fakultete ?

[honda]
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata12.01.2007. u 09:57 - pre 210 meseci
Citat:
NShappy: Film, razvijanje, izrada slika..... ....na bar dva filma mesečno je jako jako skupo. A da ne pričam ako hoćete da radite sa crnobelom tehnikom. Cene dolaska do samo par dobrih slika su takve da uši otpadaju.

A da ne pričam da čak i najboljim fotografima svaka 100-ta slika uspe. Sa filmom bas košta i tih 99. Sa digitalom ne.


Tachno tako. Digitalom mozesh da pucash koliko hocesh i da ne mislish koliko ce te koshtati, pa se tako mnogo brze i uchi, shto je vrlo bitna stvar. A drugo, digitalci imaju mnogo vishe mogucnosti, opcija, olakshanja u odnosu na film, pa imash vishe vremena da razmishljash o samoj fotki i kompoziciji, nego kako cesh podesiti aparat.

[honda]
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata12.01.2007. u 17:34 - pre 210 meseci
Citat:
Abdee: Magnumovci, VII, NG i ostali su odavno presli na digitalu a onda mi se pojavi nekakav Kostarum i pocne da mi tupi o filmu... A u zivotu nije video normalan film i objektiv koji je kvalitetniji od poklopca za telo... Jos ce da mi kaze kako je bolje i prepustiti ceo proces ko zna kome u ko zna kakvoj radnji sa ko zna kako podesenom masinom...


A otkud tebi pravo da me vređaš i govoriš nebuloze, kad me ne znaš lično, niti znaš kako i na koji način koristim moju opremu!!! Pod hitno da se koriguješ, jer tvoje vređanje i omalovažavanje ne mogu više da tolerišem. Stvarno nije u redu da se odrastao čovek kao što si ti ponaša kao malo dete.


Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Teoretko pitanje u vezi tehnologije digitalnih aparata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4750 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.