Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Zadatak] Editovanje vec postojecih podatakau .txt fajlu

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: [Zadatak] Editovanje vec postojecih podatakau .txt fajlu

[ Pregleda: 2762 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

|!|
Boban Djokic

Član broj: 69903
Poruke: 15
93.86.5.*



Profil

icon [Zadatak] Editovanje vec postojecih podatakau .txt fajlu18.05.2009. u 13:38 - pre 181 meseci
Za ispit imam sledeci zadatak:

1.citanje podataka iz fajla
2.upis svih podataka u fajl
3.prikaz svih podataka
4.izbacivanje podataka
5.editovanje podataka
6.pamcenje podataka u fajl

E sad, pod 1,2,3,4,6 mi je jasno kako da odradim, imam neke odradjene zadatke, ali za editovanje pojedinacnog podatka se ne secam da smo radili a profa rece da ce i to da bude na ispitu pa me interesuje kako bi trebalo da izgleda funkcija za editovanje, menjanje pojedinacnog podatka iz fajla. Znaci imam strukturu sa imenom, prezimenom i godinom rodjenja npr. i te podatke treba da menjam. Hvala

[Ovu poruku je menjao |!| dana 18.05.2009. u 20:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Wajda.W
Vladimir Vajda
Zrenjanin

Član broj: 127039
Poruke: 323
77.46.166.*



+101 Profil

icon Re: [Zadatak] Editovanje vec postojecih podatakau .txt fajlu19.05.2009. u 21:34 - pre 181 meseci
Pa to odradis preko ostalih funkcija koje vec znas.
Ako fajl sadrzi samo jedan elemenat strukture ti u programu samo treba da omogucis ucitavanje novih podataka, npr:
printf("ucitati novo ime");
gets(ime);
i tako dalje

A ako fajl sadrzi vise slogova, onda moras da pronadjes onaj koji se menja po nekom kljucu (kriterijumu), npr citas iz datoteke dok ne naidjes na dato ime i onda za dato ime promenis npr godinu rodjenja.
Samo pamtis poziciju u datoteci i onda preko postojecih podataka prepises nove....
sa funkcijom seek() i jos nekim mozes to...
Trebalo bi da je sad jasnije sta mu dodje editovanje podataka... :)
pozdrav
Vajda
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
93.87.4.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: [Zadatak] Editovanje vec postojecih podatakau .txt fajlu20.05.2009. u 07:12 - pre 181 meseci
Kako ces resavati zahteve ovakvog zadataka zavisi pre svega od nacina kako je previdjeno da se ti 'podaci' smestaju u fajl, tj. kako su formatizovani.

Na primer, jedan od tipicnih nacina smestanja je ovakav (sa TAB-om izmedju, tj gde vidis blanko to je zapravo tab):

Marko Markovic 10.10.2009.
Janko Jankovic 11.11.2009.
Laza Laki Lazarevic 12.12.2009.

...ili (isto kao gore samo sa BLANKOM kao separatorom, ali tada se oprosti od podataka koji semanticki kao celina imaju razmake):

Marko Markovic 10.10.2009.
Janko Jankovic 11.11.2009.
Laza Laki Lazarevic 12.12.2009. // <--- problem, ima i nadimak uz ime, sto ozbiljno narusava format

...ili (posto 3 podataka cine celinu, lako je manipulisati):

Marko
Markovic
10.10.2009.
Janko
Jankovic
11.11.2009.
Laza Laki
Lazarevic
12.12.2009.

...ili (fiksna duzina za svako ime):

Marko Markovic 10.10.2009.
Janko Jankovic 11.11.2009.
Laza Laki Lazarevic 12.12.2009.


E sad, svaki od ovih nacina ima svoje prednosti i nedostatke. U skolama se obicno radi sa BLANKOM kao separatorom, jer je ucitavanje lakse:
http://www.elitesecurity.org/p2219727
(pogledaj kako se puni struktura sa fscanf)

Ovde dolazimo do kljucnog detalja: struktura.

Po meni, za potrebe ovakvih zadataka idealno je napraviti strukturu (niz podataka tipa strukture) koju ces napuniti sadrzajem fajla. Kroz strukturu je lako prolaziti petljom u cilju ispisivanja, uporedjivanja, menjanja (editovanja nekog sloga na osnovu kriterijuma), dodavanja novih slogova i lako je menjati redosled slogova jer se elemeti strukture tretiraju kao celina pri dodelama.

A kada sve to uradis prosto sadrzaj promenjene strukture UPISI u fajl OD NULE.

Razlog za strukturu je i u tome sto kod pristupa fajlovima da NIJE moguc INSERT podataka, tj, imaces probleme pri sledecem:

Ana
Marko
(da dodas Janka izmedju ova dva imena)

ili:

Ana
Marko
(da umesto Ane stavis ime Janko, jer je broj karaktera manji)


Sve ovo ti pricam da je najidealnije za potrebe skolskih zadataka koristiti strukturu za privremeni smestaj sadrzaja fajla, izvrsiti zeljene operacije na samoj strukturi, i na kraju sadrzaj strukture ponovo upisati u fajl.


 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: [Zadatak] Editovanje vec postojecih podatakau .txt fajlu

[ Pregleda: 2762 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.