Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

DNC veza za CNC masinom

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: DNC veza za CNC masinom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 28846 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

oli.peric
diplomac,tehnolog
beograd

Član broj: 221370
Poruke: 31
*.adsl-4.sezampro.yu.



Profil

icon DNC veza za CNC masinom28.11.2009. u 18:00 - pre 174 meseci
Postovane kolege.

Imam pitanje vezano za CNC masine.Treba da prebacim program koji sam napravio u MastercAM-u, na masinu koja je limitirana memorijom. Ustvari kada postprocesiram, program mi napravi veliki broj recenica, koje masina ne moze da primi. Komunikacija mi radi kada radim jednostavnije operacije i kada su programi manji.
Pitanje je da li mi neko moze reci da li mogu i kako da uspostavim DNC vezu masine i racunara, ako se to tako zove?
Tj mogu li da podesim komunikaciju da masina cita program direktno sa racunara?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom28.11.2009. u 18:15 - pre 174 meseci
Moze ako imas u masini dnc karticu
 
Odgovor na temu

RVR
Beograd

Član broj: 66493
Poruke: 129
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom28.11.2009. u 21:02 - pre 174 meseci
O kojoj upravljačkoj jedinici je reč?
R V
 
Odgovor na temu

oli.peric
diplomac,tehnolog
beograd

Član broj: 221370
Poruke: 31
*.adsl-4.sezampro.yu.



Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom28.11.2009. u 21:06 - pre 174 meseci
Masina je Okuma, mislim da je i upravljacka jedinica Okuma. Kako da znam da li ima dnc karticu? Na koji nacin se to podesava?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom28.11.2009. u 21:17 - pre 174 meseci
Samo zna elektronicar ili neko mora da namesti program za prenos da bi video da li se ostvaruje prenos a sto je okumina masina nista ne znaci vec znaci koja je upravljacka jedinica mozda je fanukova i ona ima neki broj ili neka druga
 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom28.11.2009. u 21:18 - pre 174 meseci
Samo zna elektronicar ili neko mora da namesti program za prenos da bi video da li se ostvaruje prenos a sto je okumina masina nista ne znaci vec znaci koja je upravljacka jedinica mozda je fanukova i ona ima neki broj ili neka druga okuma nema upravljacku jedinicu ona pravi masine a uzima tudju upravljacku jedinicu
 
Odgovor na temu

oli.peric
diplomac,tehnolog
beograd

Član broj: 221370
Poruke: 31
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom30.11.2009. u 22:24 - pre 174 meseci
Kolege ja sam ovdje izasao sa konkretnim problemom koji bi, uz vasu pomoc,voleo da resim. Cesto na forumima imamo situaciju da se ne odgovara na pitanja ili se ne pokusava resiti problem nego se samo onako daju neki komentari koji su cini mi se iz dosade. Nikoga ne prozivam To cesto dovede do toga da se udalji od teme i da rezultata u svari i nema. Ovo je problem za koji verujem da ce mnogi koji se budu bavili u ovoj zemlji ovim poslom imati. Zbog toga bi voleo ako neko zna ili moze da pomogne da ga resimo. Naravno ako se moze resiti, a mislim da moze. Nadam se da se slazete sa ovom konstatacijom.

Hvala i ne zamerajte.
 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom30.11.2009. u 22:50 - pre 174 meseci
Kolega ako sam rekao da elektronicar mora da pogleda da li tvoja masina ima Dnc karticu iza toga i stojim vec sam na nekoliko masina video da takva kartica ne postoji jednostavno je izvadjena , a masina moze da ima Dnc protok.
Fanuk 6m zbog eproma ne moze da ima DNC . Sta je u stvari DNC to je ustvari protocna memorija kartica ucita iz programa do 12 redova unapred a kada odradi nekoliko redova ona to sto je odradila i obrise.
Moze se i indirektno probati da li ta masina ima Dnc na primer ako nepostoji u editoru prenosa je obelezen crvenim slovom tada ne postoji kartica sa promenljivom memorijom

 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom30.11.2009. u 23:00 - pre 174 meseci
Zaboravio sam da ti kazem da okuma je masina pitao sam koja je upravljacka jedinica nisi odgovorio
Okuma fabrika ugradjuje i fanukove upravljacke jedinice 6M 16M i okinava upravljacke jedinice tipa OPS
5020M 7000M E100M MX10 cemu onda tajnovitost u tome ako ti je ugradjena 6m nema sanse da imas DNC, ili da masina poseduje DNC karticu. Imas fiksni ram .
 
Odgovor na temu

oli.peric
diplomac,tehnolog
beograd

Član broj: 221370
Poruke: 31
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom01.12.2009. u 19:38 - pre 174 meseci
Kolega, nisam uopste prozivao nikoga. Jednostavno sam par stvari napisao da tema ne bi otisla predaleko. Apsolutno cenim vase znanje i iskustvo. Mislim da je upravljacka jedinica 5020M ili neka 5000, ako ih ima vise. Tajnovitosti nema jednostavno nisan uspeo da proverim. Nisam shvatio ovo:

Moze se i indirektno probati da li ta masina ima Dnc na primer ako nepostoji u editoru prenosa je obelezen crvenim slovom tada ne postoji kartica sa promenljivom memorijom.

Pa ako moze pojasnjenje. Treba li jos neki dodatni softver za DNC vezu?

Pozdrav i hvala.
 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom01.12.2009. u 20:32 - pre 174 meseci
Indirektnu provera pomocu predatora pod pretpostavkom da je vec masina povezana preko kucnog kompa sa masinom veza na 9 pinski port na kucnom kompjuteru na izlazu Com 1 ili Com2i na masini koja ima 25 pinski ulaz na samoj masini ta veza se zove Rs232 .
U predatoru postoje dve opcije za slanje podataka normalna send to CNC i DNC send to CNC ovaj drugi je tvoj nacin za BTR na masini i u predastoru (propertis) podaci moraju da se nasteluju i da budu isti i to Part= com1 ili com2 Baud= 2400 party= Even Data=7 stop=1 Flow=Software kockica= prazna DTR=Disable RTS=Disable Time=5000. to su podesavanja .
Sta treba prvo uraditi prvo je potrebno ubaciti bilo koji program u RAM memoriju to je stabilni Ram gde masina cuva stalne programe ako moze sa istim stelovanjem putiti program preko DTR opcije promenljivi ili brisuci ram masina neprekidno puni tu memoriju a ujedno je trosi i brise oko 4 reda trosi i oko 4 reda brise a osam redi je u cekanju N1 N2 pa do N12 to su redovi ili blokovi ako ne moze da ostvari prenos zacrvenice se DTR sto znaci da nije ostvaren prenos.
DNC je ista stvar sto i BTR prvi naziv je engleski a drugi nemacki za protocnu vezu. ako ti nesto Oli nije jasno ja i ti smo se ve culi na skype pa se javi.
 
Odgovor na temu

Yupower

Član broj: 134068
Poruke: 19
93.87.233.*



Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom23.01.2010. u 15:37 - pre 172 meseci
dokle se stiglo sa ovom temom???

vidim da nema konkretnih odgovora!!!

ja cu poceti ovako

ja isto imam okumu sa starim nenadmasivim :D operativnim sistemom OSP2200 sto nije ni siemens ni fanuc vec okuma,a mislim da je KOLEGIN :P OS takodje okuma jer su oni tek kasnije poceli sa fanuc'om sto mislim da im je velika greska al ajd.


e sad
ja na OSP2200 imam citac traka koji radi na princip photo celija i to je veoma pouzdana sprava koja je sposobna da ucita programe dugacke i po nekoliko metara bez gresaka i veoma brzo i efikasno radi.
ALI je problem u tome sto je sama procedura kucanja traka veoma mukotrpna i podloznama ljudskim greskama pri kucanju
evo je i masina za kucanje,neko ce se oduseviti kad bude video ovaj stari teletype :P



znaci tu se priprema program pa se stavlja na masinin citac i unosi se u magnetnu memoriju odakle se posle poziva program.

ja bi isto voleo da zaobidjem ovu proceduru i da ugradim BTR (behind tape reader) pa da ucitavam programe direktno sa compa u memoriju masine,nije mi potrebno da ima DNC odnosno da cita sa laptopa...
verujem da bi moralo da se simulira procedura unosenja programa preko trake i kada se npr na display stisne READ,u tom trenutku bi trebao CIMCO da krene sa slanjem podataka.

nasao sam jednog coveka ovde koji mi je rekao da to moze da mi odradi i da to radi fenomenalno,e sad moje pitanje je jedino to dali moze neko i dali neko zna na koji princip to radi i koliko je pouzdano???

verujem da se pravi neka stampana ploca sa max 232 kolom i jos nekim glupostima ali me bas zanima kako to funkcionise i dali neko moze da objasni to

unapred zahvalan

evo par slika da vidite koja je tehnologija u pitanju :))))))))



ne,ovaj kabal nije za komunikaciju,nazalost







citac



 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
217.16.132.*



+16 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom24.01.2010. u 12:49 - pre 172 meseci
Ovo jedino moze da ti kaze NAJACNC ili RVR
Pozdrav
 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom24.01.2010. u 14:21 - pre 172 meseci
želiš reči da su tako stari da i tu tehnologiju pamte ?


hehe..

bez uvrede...

pa jasno je "tici" na grani da treba staviti koji PLC i neki bolji kontorler za siću i rešiti se tog "mamuta"... (dakako za siću)

pa bilo što da se ide kopati koštat će kaso novi kontorler s PLC !!!
CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom24.01.2010. u 15:36 - pre 172 meseci
Kolege busena traka je najstariji vid prenosa podataka u CNC masinu
Traka moze kod nekih masina da dostigne i kilometar duzine.
Mi nemozemo da se bavimo Ram memorijom masine i Epromima koji su u masinu ugradjeni.
Da li moze ili ne moze zavisi da li je taj ram protocan ili zatvorem.
U vecini slucajeva kao sto je slucaj sa orginalnom masinom fanuca 6M ( Japanskog ) memorija nije protocna i ne moze da ima DNC.
Ovo je prvi problem koga nemozete resiti bez elektronicara tada se ide na povecanje ram memorije i to toliki koliki je proizvodjac masine
u svojim elektro semama dozvolio.
Jedino sto se moze za ovu masinu uraditi je da se izbaci citac trake pa umesto njega da se ugradi veza za ps prenos.
Mislim da je to lako za elektreonicara koji mora da otkljuca memoriju masine i da u parametrima prenosa ukuca 1 2 3 ili neki drugi broj.
Na primer 1 citac trake pr 2 kasetofon pr 3 RS232 itd.
Tada se oslobadjas Muzejskih delova i ides na komjutersko programiranje .
Pre toga bi sve trake procitao i sacuvao na svom Ps racunaru tako da bi mogao pomocu Ps i veze sa masinom da unosis program.
Ja neverujem da ces bez zamene upravljacke jedinice napraviti DNC vezu moje misljenje je da je to nemoguce, zbog starosti Eproma.
Verovatnoca je velika da ima Spektrumove Eprome .
 
Odgovor na temu

Yupower

Član broj: 134068
Poruke: 19
93.87.233.*



Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom24.01.2010. u 17:58 - pre 172 meseci
pa sad mene malo buni taj dnc
koliko mene moje znanje sluzi to je sposobnost masine da cita recenice sa laptopa i posto je odradila taj deo recenice automatski brize i ide dalje na sledecu

meni to ne treba

ja hocu samo da unosim program u memoriju i nista drugo

imam i MAHO 600 koja takodje nema opciju da radi kao dnc,odnosno ima ali joj procesor suvise spor pa brze odradjuje nego sto stigne da ucitava pa trenutno svaki program unosim u memoriju masine i pozivam program iz nje

za sad mi ne smeta ali ce svakako doci neki upgrade kada se bude imalo finansija za to

i sta kazes NAJA jel slozeno odraditi plocu da se izbegne rucno unosenje programa sa trakama???

u koliko imas iskustva sa time mozes da se javis i na [email protected]

puno pzodrava i hvala vam na odgovorima
 
Odgovor na temu

RVR
Beograd

Član broj: 66493
Poruke: 129
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom24.01.2010. u 21:34 - pre 172 meseci
Prvo za cnc-project-a:
Zavisi šta znači biti star. Ako je po godinama imam 50 godina. U duši mnogo manje.
Pošto unazad 28 godina blenem u NC i CNC onda sam sigurno radio i sa trakom.
Čak sam radio sa češkim portalnim glodalicama koje su pomake i izbacivanje pinola radile
preko progr. automata koji je nazovi program tj. sekvencu čitao sa trake koja je bila iskorišćeni foto-film
zalepljen u kolut. Rupe nisu bile ni po ISO ni po EIA kodu već imaš uputstvo, malu ručnu mašinicu za zumbanje
pa udri. Nešto slično progr. automatima sa čepićima (i to mi je poznato, ali prođe vreme)

E sad o buš. traci
Dva moda rada su u pitanju.
Prvi, ubacivanje programa preko trake u memoriju.Read in.
Arhitektura podrazumeva da je donji nivo memorije korisnički, a gornji sistemski .
Šta se dobija proširenjem memorije. Mnogo ali..... Stara memorija 16K od koje 8 za sistem i 8 korisničko. Stavi se proširena od 64 K. Očekujuće je da imaš
8 za sistem i ostatak korisnički, kad ono 32+32.( ovo navodim kao primer)
Drugi, koji je ustvari najviše bio korišćen. Program se izvršava direktnim čitanjem sa trake. (Ima i varijanta da se program
sa trake učita na strimer traku ili na audio traku). Kad se na mašini selektuje taj mod može se desiti da je bafer memorija rezervisana u
sistemskom delu, a moguće da se odvaja deo korisničke memorije za bafer. Memorija koja radi kao bafer radi u FIFO modu (prvi unutra prvi napolje) izvrši i obriši.
DNC mod je ustvari simuliranje puštanja programa sa trake.

U tvom slučaju imaš tri rešenja.
Prvo je da nabaviš polovan bušač-čitač trake koji se povezuje sa PC-om, editor za pisanje programa ili direktno iz CAM preko postprocesora
formiraš program, a onda ga preko programa za komunikaciju šalješ na bušač, buši i koristi (ili da vidiš mogućnost da li Teletype ASR 33 ima zadnju verziju PDP8 računara
koji je imao i RS232 priključak pa povežeš njega sa PC. To pitaj najacnc.Ako je samo stujna petlja dižite ruke.
Po meni skupa rešenje jer i dalje kupuješ traku, bušač.Traka se zamasti jer ne radiš u apotaci, čuvaš trake itd.
Drugo. Ugradnja BTR (preko verovatno paralelnog porta možda i serijskog) kojim zaobilaziš traku (čitač može da ostane funkciji).
Postoje gotova rešenja Greco, Dostek, Memex, Decitek, Predator (koji pokriva i OKUMU OSP2200), ali ti ja preporučujem prvo DATATEHNIK-Novi Sad tel. 021 503 624 g-din Đorđe Simeonović.
Mislim da ćeš od njega dobiti korektan uređaj prilagođen tvojoj mašini i program za komunikaciju.
Treće rešenje ti je dao cnc-project. Jeste rešenje ali po meni nije investicija za ovakvu mehaniku.
Pozdrav


R V
 
Odgovor na temu

Yupower

Član broj: 134068
Poruke: 19
91.150.125.*



Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom24.01.2010. u 22:39 - pre 172 meseci
da se razumemo

retorfit ili bilo koja opcija izbacivanja starog i ubacivanja novog ne dolazi u obzir
zasto i raditi tako nesto kada je masina ispravna i ima vise mogucnosti nego neke savremen masine danasnjice...

znaci da rezimiramo,ono sto meni treba jeste neka elektronika koja dolazi umesto citaca i bitno mi je samo da to radi pouzdano i da masina ucita ono sto je poslato sa laptopa...

cuo sam se u toku veceri sa NAJOM i slozili smo se i on i ja da je ovaj poduhvat najbolji.


sto se tice masine teletype,i to je masterpiece samo po sebi ali nazalost ne postoji mogucnost povezivanja teletypa direktno sa rs232 portom sto je potvrdjeno na vise inostranih foruma gde sam postavio pitanje

postoje neki interface-i koji konvertuju taj loop i prave signal koji je odgovarajuci za rs232 mada ostavio sam to po strani i gledam da uradim nesto malo ozboljnije.

svakako cu kontaktirati coveka u NS pa cu vam javiti sta mi je rekao,a ocekujem i covek iz vrnjacke banje da mi dodje koji je uspesno ugradio nekoliko interface-a za ubacivanje programa direktno u memoriju masine pa cemo videti rezultate.


Hvala jos jednom svima vama na konkretnim i profesionalnim odgovorima

cujemo se uskoro ;)


PS

evo ovde mozete ako zelite da procitate muke moje koje sam prosao sa tom masinom
i zato mi je stalo da sve radi kako treba

http://www.cnczone.com/forums/showthread.php?t=23817&page=2


a evo ovde o teletype'u

http://www.vintage-computer.co...read.php?15358-Teletype-ASR-33

 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom24.01.2010. u 23:50 - pre 172 meseci
ovo s kupovinom čitača...cenu neču ni spominjati, i sve skupa je opet pitanje dal če raditi još godinu dana , ili če nešto krepati na elektronici...pa opet iznova...


čemu ne dati za npr. GSK upravljanje 1000€ i složiti sve da se ima novo ?

ili neko PC bazirano još jeftinije ...






CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

Yupower

Član broj: 134068
Poruke: 19
79.101.152.*



Profil

icon Re: DNC veza za CNC masinom25.01.2010. u 08:23 - pre 172 meseci
hehe sve je to lepo
ali sta cemo sa enkoderima???

aj da kazemo ovako

pozicioniras npr sto na x50 z100
ugasi masinu,i izvuces struku kompletno znaci iz zida

i onda uzmes rucno okrenes osovinu X ili Z ose

vratis napajanje i na display'u ces dobiti vrednost za koliko si pomerio sto,sto znaci da ona u svakom trenutku zna gde se nalazi i verujem da bi tu morali da dodju drugi encoder sto sigurno nije jeftino.

ali ako mislis da je prosto unaprediti ovaj sistem onda bi voleo da cujem sta se sve ugradjuje i na koji princip se ostvaruje kompletna komunikacija sa enkoderima,revolverom itd
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: DNC veza za CNC masinom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 28846 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.