Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Postpejd: koliko plaćate zaokruživanje minuta 60+60 (tj. nikakvu uslugu)?

[es] :: Mreže i novosti :: Postpejd: koliko plaćate zaokruživanje minuta 60+60 (tj. nikakvu uslugu)?
(TOP topic, by Slobodan Milivojevic)

[ Pregleda: 7833 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Postpejd: koliko plaćate zaokruživanje minuta 60+60 (tj. nikakvu uslugu)?01.05.2010. u 20:28 - pre 169 meseci
Postpejd tarifiranje svuda ranije je bilo 1+1, pa 60+1, sada je 60+60 (s izuzetkom VIP-a, gde je, ako ne grešim, 60+30). Šta za nas obične smrtnike znači ovo zaokruživanje minuta kada se podvuče crta?

Svojevremeno sam napisao sličnu temu za računicom za pripejd korisnike: http://www.elitesecurity.org/p2314386

Za demonstraciju uzeću MTS, iako ista računica može da se primeni na Telenor. Primer je MTS MIX 1000 paket koji sadrži 325 min prema svim mrežama i 325 SMS-a (jer ga koristim i mogu da vidim istoriju potrošnje). Takođe, ne uzimam u računanje zaokruživanje prvog minuta, jer je unificirano svuda, već samo da vidimo koliko je korisnik oštećen zbog zaokruživanja svakog narednog minuta na pun minut, koliko je to na mesečnom nivou. Ovo je aproksimativno, međutim, kako je korišćenje mobilnog telefona "normalno raspodeljeno" u populaciji, skoro da mogu na osnovu svog primera da izvedem dovoljno merodavni zaključak.

Uzeo sam svoj račun za MIX 325 za poslednji mesec i izračunao prosečno vreme trajanja poziva: 2min 25sek.

(Otvoriću zagradu jer ovo nije najbolji matematički metod. Zašto? Recimo, ako imam puno kratkih razgovora i puno dugačkih razgovora, onda su to dva različita klastera koje ne bi trebalo zbrajati i izračunavati "prosečno vreme poziva", prema svim pravilima statistike; znajući to, zbog jednostavnosti ću da uradim baš tako, iako moji razgovori traju od 10 sek do 15, 20 pa i 45 min.)

Zaokruzivanje
: ako ne obracamo paznju, jednaka je verovatnoca da se razgovor zavrsi u bilo kojoj sekundi trajanja (1-60 sek). Sa takvom verovatnocom, kazemo da nam operater tokom jednog poziva sasvim sigurno naplati minimalno (barem) 30 sekundi koje nismo koristili. Sigurno je i vise (npr. 45 sek), ali to ne mozmo pouzdano da tvrdimo. U mom slučaju 60-25=35sek, zaokružimo na 30, dakle, moj prosečni razgovor je 2min 30 sek, ili 2,5 min.

Sa MIX od 325 min na 60+1 mogu da obavim 325 / 2,5 = 130 prosečnh razgovora
Sa MIX od 325 min na (nepostojećih) 60+60 mogu da obavim 325 / 3 = 108 prosečnih zaokruženih razgovora u optimističkoj varijanti.

(Iako ne postoji MIX 325 sa 60+60, ne mogu da poredim babe i žabe.)

Gubitak: Izraženo u procentima, moji minuti od nekadašnjih 100% sada vrede 83%, na zaokruživanju izgubio sam 17% vrednosti paketa, tj. zbog zaokruživanja 60+60, najmanje za 17% mi je obezvređen novac koji sam uložio. To je 55,25 minuta manje, ili 170 din (bez poreza).

Kako su cene minuta u novim MIX paketima ostale prilično slične, znači da su postpejd usluge poskupele najmanje 17%. To vodi ka kupovini većeg paketa ili telefoniranju izvan minuta paketa po visokim cenama.
 
Odgovor na temu

zALFex
Beograd

Član broj: 150893
Poruke: 192
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Postpejd: koliko plaćate zaokruživanje minuta 60+60 (tj. nikakvu uslugu)?01.05.2010. u 23:26 - pre 169 meseci
Ja sam sada propustio svoj listing kroz Excel. Potrosnja minuta bi mi se povecala za 17,17% u odnosu na 60+1, odnosno za 32,5% u odnosu na 1+1.
Samo da podsetim da je Telenor ranije prebacio automatski sve korisnike paketa Prenesi na 60+1, jedino sto su tada visine pretplata ostale iste...
Ili cemo naci put ili cemo ga sami napraviti.
 
Odgovor na temu

zvezdasbg
Neproizvodni radnik
Beograd

Član broj: 240663
Poruke: 705



+81 Profil

icon Re: Postpejd: koliko plaćate zaokruživanje minuta 60+60 (tj. nikakvu uslugu)?02.05.2010. u 01:00 - pre 169 meseci
Nazalost svi oprateri kao da se dogovaraju u pogledu cena ali i nacina tarifiranja. Telenor je povecao broj minuta u prenesi paketima, ali je promenio i sistem tarifiranja. Sada na pun minut, sto se (bar kada sam ja u pitanju) 'vata na isto kao pre. Ranije posle prvog minuta ide tarifiranje na sekundu, ali i manje minuta u paketu. Sada vise minuta, ali zaokruzivanje na svaki minut. Mene licno ne pogadja to mnogo jer i po novom sistemu opusteno pricam. Ovde je covek na dobitku jedino kada su u pitanju sms poruke. Zaokruzivanje je izgleda postala praksa...
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: Postpejd: koliko plaćate zaokruživanje minuta 60+60 (tj. nikakvu uslugu)?02.05.2010. u 07:56 - pre 169 meseci
"Potrosnja minuta bi mi se povecala za 17,17% u odnosu na 60+1,
odnosno za 32,5% u odnosu na 1+1."

Hvala za komentar, dobili smo veoma slične rezultate. To zaista jeste
realna i operativna brojka, 17%, tj, 32% poskupljenja, jer uzima
reprezentativnog korisnika.

S druge strane, od kako su se pojavili Prenesi paketi, pa MIX pre par
godina, od tada nije bilo poskupljenja, cak se broj minuta u MIX
paketima povećao, a VIP izašao sa najpovoljnijom ponudom za preko
1.000 din mesečno. To je nekoliko godina, naša godišnja inflacija je
oko 10%, depresijacija domaće valute u odnosu na evro oko 20%. S treće
strane, merodavna "potrošačka korpa" je rapidno poskupela. Konačno,
usluge mobilne telefonije su "elastične u odnosu na cenu", što u
ekonomiji znači da će se kupovati i kada poskupi, recimo kao hleb ili
mleko.

Da sam operater uradio bih isto. Nedostaje ozbiljno regulatorno telo,
a ne smejurija od Ratela koju imamo.
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Postpejd: koliko plaćate zaokruživanje minuta 60+60 (tj. nikakvu uslugu)?02.05.2010. u 08:01 - pre 169 meseci
Ta praksa me plaši s obzirom da je takav način obračuna unapred osmišljen da naplati nešto što nije potrošeno. Po sistemu kuća uvek dobija. Šansa da izvučeš sve minute iz svoje pretplate je ista kao kada bi svaki put na ruletu kuglica pala na nulu. Zapravo, šansa da potrošiš plaćeno je još manja jer rulet ima 37 mogućih kombinacija a mi imamo 60 sekundi na kojima je moguće prekinuti vezu. Mi dobijamo samo na nultoj sekundi a kuća na svih ostalih 59. Ali pazite šta je bitno: mi dobijamo uloženo u nultoj sekundi a kuća stvarno dobija u ostalih 59 sekundi. Ako je šansa za iskorišćenje cele sume kupljenih minuta 1:60, onda ovde ima razloga za tužbu. Pružanje usluge za koju prodavac unapred zna da neće biti isporučena (u ovom slučaju šansa da bude isporučena je 1:60) je kažnjivo.

Citat:

Zakon o zaštiti potrošača

Član 38
...

Pravna lica i preduzetnici iz stava 1. ovog člana dužni su da proizvod, odnosno uslugu, obračunaju potrošaču na
osnovu stvarno izvršene isporuke proizvoda ili izvršene usluge
i da upoznaju potrošača sa metodologijom
obrazovanja cena.


Konstatujem da je u pitanju pljačka koja prolazi samo zato što je izvode veliki igrači. Oni imaju dovoljno para da u Srbiji obezbede siguran teren za pljačku. I ne krivim njih, ja bih isto to radio kada bi mi nepostojeći premijer Cvetković dozvolio.



[Ovu poruku je menjao espresso dana 03.05.2010. u 10:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mihojla

Član broj: 120688
Poruke: 188
77.243.25.52

Sajt: keramicar.sekon.net/akciz..


+34 Profil

icon Re: Postpejd: koliko plaćate zaokruživanje minuta 60+60 (tj. nikakvu uslugu)?12.09.2016. u 10:48 - pre 91 meseci
Zaukruživanje u postpejdu i pripejdu moglo bi da bude prošlost jer se pojavio genijalni pronalazač Aleksandar Stibilj koji tvrdi da svi koji budu imali "Tesla" telefon moći će besplatno da pozivaju poznanike koji imaju isti telefon. SMS i pretraživanje internetom biće besplatno jer će telefon raditi bez SIM kartice, mobilnih operatera i konekcije na internet.
Kap vode...
 
Odgovor na temu

[es] :: Mreže i novosti :: Postpejd: koliko plaćate zaokruživanje minuta 60+60 (tj. nikakvu uslugu)?
(TOP topic, by Slobodan Milivojevic)

[ Pregleda: 7833 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.