Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pristup serveru preko hostname-a?

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Pristup serveru preko hostname-a?

[ Pregleda: 1555 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Pristup serveru preko hostname-a?06.12.2010. u 18:41 - pre 162 meseci
pozdrav,
imam ubuntu sa svim i svacim :), sve radi i jedino sto me muci je pristup iz mreze preko hostname-a, u mrezi imam dns ako nesto znaci, prilikom instalacije podesio sam hostname, kako pristupiti serveru preko hostname-a a da ne dodajem novi staticki dns rekord?

edit: u /etc/hosts imam upisan rekord 192.168.1.100 server, kada iz ubunta probam da pingam server lepo resolva ip, dok iz mreze nece, sta je problem?

[Ovu poruku je menjao guslac dana 06.12.2010. u 20:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Pristup serveru preko hostname-a?06.12.2010. u 20:07 - pre 162 meseci
Mozes mu pristupiti, a bez da dodajes novi DNS record (staticki? :) - to jos nisam cuo) tako sto na sve masine u mrezi dodas to u hosts. Ali znas, DNS je napravljen da ne bi svi kopirali jedan hosts fajl. Zasto ne bi to uradio?

I da, serveri treba da imaju staticku IP adresu i lepo rucno upisan DNS record. DHCP je za klijente, ne za servere. Samo ti to upisi gde treba.

Da, umalo da zaboravim - ne mora DNS. Trebalo bi da moze jos ponesto da se nabudzi u nsswitch.conf - ali ubi me ako kapiram zasto, a i to ti je sve samo ne lakse resenje u odnosu na DNS koji vec imas :D

P.S. Izvini na malo cudnom odgovoru ali pitanje ti je: "Imam busilicu, i treba da izbusim rupu u metalnoj ploci... pa moze li nekako bez nje? Izbucio sam jednu rupicu silom, btw. "
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Pristup serveru preko hostname-a?06.12.2010. u 20:49 - pre 162 meseci
ne znam sto ti je smesno kad kazem staticki dns rekord, jel znas da dns rekordi imaju ttl time i kad istekne taj dns se brise iz kesa ili obnavlja od parent dns servera, staticki je uvek aktivan

Citat:
serveri treba da imaju staticku IP adresu i lepo rucno upisan DNS record. DHCP je za klijente, ne za servere. Samo ti to upisi gde treba.


pa ima staticku ip...

a sto se tice ovog... pa nemam pristup ruteru, taj server treba da stoji u skoli, morao bih da teram admina koji nema veze s mozgom da doda staticki dns ili da mi da pristup sto nema sanse, mislio sam da je dovoljno ako podesim u /etc/hosts da ce svi racunari videti, ali sad si mi otvorio oci, ipak mora na svakom racunaru da se doda u lmhosts na win-u
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Pristup serveru preko hostname-a?

[ Pregleda: 1555 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.