Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji program koristiti posle SketcUp-a?

[es] :: 3D modelovanje :: Koji program koristiti posle SketcUp-a?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7707 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marijajovic

Član broj: 275344
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Koji program koristiti posle SketcUp-a?22.12.2010. u 12:22 - pre 162 meseci
Koristila sam SketchUp i poprilicno sam ga savladala i sad bi htela preci na nesto bolje, kvalitetnije a da ne bude jako komplikovano. Sta mi preporucujete da uzmem posle SketchUP-a da se lako snadjem?
 
Odgovor na temu

draganing
Dragan Petrovic
Sevojno

Član broj: 200929
Poruke: 112
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?22.12.2010. u 13:31 - pre 162 meseci
Zavisi sta crtas tj. modelujes oblasti arhitektura, masinstvo, umetnost. Maya, 3D max su dobri za arhitekturu i umetnost(preporuka jedno od ova dva),
Za masinstvo Inventor, SolidWorks, Catia, UGS NX, ..... preporuka SolidWorks

Nisu laki za rad ali nauci se, naviknes se. Kada naucis jedan program posle je sve lakse, malo potrazi po rapidu tutorijale za ove imas sigurno imaju razni forumi na ovu temu. Samo je pitanje koliko imas vremena da posvetis za rad kao i koliko se trudis.....
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?22.12.2010. u 14:46 - pre 162 meseci
Ne znam koji je kriterijum za "jako komplikovano" ali evo mog predloga Blender besplatan pre svega, dobro obrađen kroz razne helpove po netu, i ne zahteva mnogo što se tiče hardvera. Sad zavisi od tebe šta ti od predloženog više "legne" za rad.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

marijajovic

Član broj: 275344
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?22.12.2010. u 17:03 - pre 162 meseci
Radim pre svega arhitekturu tj. modelujem neke objekte, najvise enterijere. Pitam za program koji je slican SketchUp-u po opcijama, meniju i tako to. Kad sam vec to savladala da ne odem u neki drugi svet. Da se ne mucim mnogo. SketchUp sam naucila koristeci video tutorijale poput lynde.
 
Odgovor na temu

sloba26

Član broj: 13430
Poruke: 24
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?10.01.2011. u 01:17 - pre 161 meseci
Preporuchio bih ti ArchiCAD ...

Ja sam ga savladao bez tutorijala (ali sam se kasnije usavrshio), veoma je logichan...


Inache radim u Mayi, i to bi za tebe bilo prilichno "teshko" (mislim - posle sketch-up-a)... Za Mayu bi bilo dobro da imash nekog pored sebe ko radi u mayi, da te uvede i objasni osnovne stvari (u sushtini nije nishta teshko, tako je sve veoma logichno, pogotovo shto mozesh jako dobro da kombinujesh kod (MEL) i alate - mozesh da pravish i svoje alate) kasnije da znanje oplemenish tutorijalima... ako te bude interesovala Maya, ja imam nekoh 150-ak GB tutorijala (Digital Tutors, GNOMON....)....

Naravno uz dobar 3D program morash da imash i dobar render, da bi dobila kvalitetne radove (enterijera, exterijera, bilo chega...)...

Za ArchiCAD ti toplo preporuchujem Artlantis... a za Mayu - Mental Ray (koji je vec implementiran u Mayi) i VRay...
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?10.01.2011. u 07:50 - pre 161 meseci
Citat:
marijajovic: Radim pre svega arhitekturu tj. modelujem neke objekte, najvise enterijere. Pitam za program koji je slican SketchUp-u po opcijama, meniju i tako to. Kad sam vec to savladala da ne odem u neki drugi svet. Da se ne mucim mnogo. SketchUp sam naucila koristeci video tutorijale poput lynde.

Poštovana Marija,
Vidim da već imate iskustva sa programom Google Sketchup, i da radite baš ono što me zanima:arhitekturu, objekte, enterijere,.....

Na ovom linku sam jedva dovršio prizemlje.

Izgleda da ili ja ne znam kako se pravilno koristi Sketchup ili da ovaj free program nije savršen. Da li ste imali slučajeve da kad taman završavate deo po deo i sklopite u jedno, pa kad imate nekih nepotrebnih vidljivih linija - da li se imali slučajeve da kad god brišete neku liniju, odjednom na drugom nevidljivom delu obriše nešto drugo bilo šta.....?

Zbog toga sam se "iznervirao" pokušavajući da povratim ono što je bilo nepredviđeno brisano (nedostajuće površine,.....).

Da li ste bez problema u Sketchup nacrtali u 3 dimenzije i najkomplikovanije kuće sa najsloženijim krovom? A kakav je slučaj sa enterijerom?

Imam Autocad 2009, i taj program bez ikakvih problema prima Archicad crteže kuća u 2D obliku i da sa tim crteže kuća u Autocadu 2009 mogu da menjam šta god hoću.

Znači, po mom mišljenju, treba tom Autocad samo dodati još neke dodatke (gotovi moduli svih elemenata) da bi bio ArchiCAD. Da li ima negde tih free dodataka?

E sad postavljam pitanje, kako da Autocad dwg. crteže u 2D obliku da prevedem u 3D sa mogućnošću "šetnje" oko i unutar kuće?
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?10.01.2011. u 08:51 - pre 161 meseci
@eloiza
Za ovo što si nacrtao, SkechUp je odličan alat. Ne znam šta je tebi pravilo problem. Ja sam celu svoju kuću u SkecUp-u napravio za manje od pola sata (oba sprata sa sve teksturama).

Nego, ima li nešto kao SkechUp za Linux? Ne interesuju me Windows verzije koje mogu da se startuju preko WINE-a.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?10.01.2011. u 10:21 - pre 161 meseci
Citat:
component: ....Ja sam celu svoju kuću u SkecUp-u napravio za manje od pola sata (oba sprata sa sve teksturama)...

Da li mogu da vidim kako izgleda ta kuća sa sve teksturama? Zanima me kako se unose teksture? Dobro, još nisam sve savladao kako koristiti program SketchUp.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?10.01.2011. u 16:34 - pre 161 meseci
Teksture unosiš tako što izabereš opciju "Materials" (pritisni "B" - to je prečica). I izabereš neki materijal (poređani su logički po folderima) i mišem klikneš na željenu površinu. Ovako izgleda moja kuća:

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?10.01.2011. u 16:50 - pre 161 meseci
Mnogo lepše izgleda sa različitim bojama nego moje monotone plavosive.

Pitanje: a kako si ubacio prozore i vrata? A da li ima i roletni i nameštaja?
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?10.01.2011. u 17:37 - pre 161 meseci
Idi na 3D Warehouse i naći ćeš sve i svašta. Ove prozore sam sam pravio. Nije uopšte komplikovano. Kada radiš sa sličnim objektima prvo napravi komponentu (edit -> make component ili prečica "G"). Neće ti se dešavati da se "zalepe" za zid i slično pa da pomeraš objekat a time uništiš zid i slično...
Inače na Linuxu mi ne radi 3D warehouse, add location, add new building i slične opcije koje zahtevaju browser. Zna li neko kako da se ovo reši?
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?11.01.2011. u 08:44 - pre 161 meseci
Evo kako izgleda crtanje kuće u SketcUp-u:

 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?11.01.2011. u 15:22 - pre 161 meseci
A da li je moguće uz pomoć samo free verzije Google Sketch-Up 8 postići tako "realističnije" prizore tj. kao da je slikano?

 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?11.01.2011. u 16:33 - pre 161 meseci
Uz pomoć free verzije mislim da nije. Ali ovaj snimak nema veze sa realističnim modelima.
Moguće je exportovati model u neki softver koji može uraditi rendering pa tako dobiti foto realističan model, ali to nikada nisam radio.
 
Odgovor na temu

draganing
Dragan Petrovic
Sevojno

Član broj: 200929
Poruke: 112
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?11.01.2011. u 16:46 - pre 161 meseci
Ja nisam radio u SketcUp-u ali realistican prikaz ima veza sa grafickom karticom tj. koliko je kvalitetna itd... ima i veze i sa procesorom, bolje je ako imas noviji procesor. Uglavnom vise ima uticaj graficka karta. A i u SketcUp-u tesko ces da uradis nesto realsticno ipak je to program namenjen najnizem segmentu trzista. Za render ima mnogo mnogo boljih programa ali opet ti ne vredi mnogo ako imas slabu masinu.
 
Odgovor na temu

joXit

Član broj: 140871
Poruke: 136
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?12.01.2011. u 17:36 - pre 161 meseci
Citat:
draganing: Ja nisam radio u SketcUp-u ali realistican prikaz ima veza sa grafickom karticom tj. koliko je kvalitetna itd... ima i veze i sa procesorom, bolje je ako imas noviji procesor. Uglavnom vise ima uticaj graficka karta. A i u SketcUp-u tesko ces da uradis nesto realsticno ipak je to program namenjen najnizem segmentu trzista. Za render ima mnogo mnogo boljih programa ali opet ti ne vredi mnogo ako imas slabu masinu.


Nije tacno! Kvalitet je uvek i jedino(!) zavistan od ljudskog faktora. Dzaba najskuplji softwer i najnoviji hardwer kada se ne zna iskoristiti. Ima ljudi koji rade u SketchUp-u + Vray na kantama od masina i prave fotorealisticne stvari.
 
Odgovor na temu

draganing
Dragan Petrovic
Sevojno

Član broj: 200929
Poruke: 112
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?12.01.2011. u 17:58 - pre 161 meseci
Znanje je znanje ko ume njemu/njoj dve/dva :-)
Generalno za vrhunski render potreban je profi racunar npr. radna stanica to vazi za ove kojima je posao u filmskim studijima. Ali daleko smo(ja) od toga. Tako da se sa prosecnim racunarom moze odraditi kvalitetno. Ja imam P4 i nekako 3d radi, treba da kupim novi ali...
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?12.01.2011. u 19:49 - pre 161 meseci
@draganing
Nisi u pravu. Kvalitet renderovane slike (i animacije) ne zavisi od brzine procesora već isključivo od softvera. Što imaš brži procesor manje će ti trebati vremena da se frejm izrenderuje i to je to.

Što se tiče SketcUp-a odlične rezultati se mogu postići sa besplatnom verzijom i Blenderom (koji je takođe besplatan). Naravno, ko se profesionalno bavi animacijom ili 3D modelovanjem taj će odvojiti novac za Pro verziju ili neki komplikovaniji program. Meni je SketcUp fantastičan program baš zbog te svoje jednostavnosti i brzine modelovanja.
 
Odgovor na temu

draganing
Dragan Petrovic
Sevojno

Član broj: 200929
Poruke: 112
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?12.01.2011. u 22:18 - pre 161 meseci
Malo se preispitaj softver nema veze sa brzinom renderovanja, on je sredstvo(posrednik) koji prepusta fizikalcima(hardveru) da urade posao(kopaju kanal). I ako imate CUDA motike mozete brze da odradite kopanje kanala, jer su CUDA motike najnovi proizvod dosta efikasniji od drugih motika. Dok je um(procesor) za kopanje kanala manje bitan ali ipak morate da imate um(procesor) kako ne bi iskrivili kanal....
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Koji program koristiti posle SketcUp-a?13.01.2011. u 07:24 - pre 161 meseci
Citat:
draganing: Ja nisam radio u SketcUp-u ali realistican prikaz ima veza sa grafickom karticom tj. koliko je kvalitetna itd... ima i veze i sa procesorom, bolje je ako imas noviji procesor.

Citat:
draganing: Generalno za vrhunski render potreban je profi racunar npr. radna stanica to vazi za ove kojima je posao u filmskim studijima.

Citat:
draganing: softver nema veze sa brzinom renderovanja,


Vidiš li u čemu se ne slažemo? Mešaš kvalitet i brzinu renderovanja. Naravno da procesor i te kako ima veze sa brzinom renderovanja! (Ima i softver ali to je druga priča). Ali procesor nema veze sa kvalitetom renderovanja i realističnim prikazom. Nije bitno da li imaš "profi" računar da bi uradio kvalitetan render. Bolji računar će doprineti da jednu animaciju izrenderuješ, recimo, za 2 sata, dok bi sa nekom krntijom isti posao trajao 2 nedelje. Ali krajnji rezultat bi bio isti. Istog kvaliteta.
Ovo naravno podrazumeva da oba računara mogu da startuju isti program.

Da se vratimo na SketchUp... on nema rendering niti mu treba. Prvenstvena namena mu je da u njemu napraviš model koji ćeš ubaciti u Google Earth a za to je savršen.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: Koji program koristiti posle SketcUp-a?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7707 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.