Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak

[es] :: Linux :: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak

[ Pregleda: 4766 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak16.03.2013. u 00:31 - pre 134 meseci
openSUSE 12.3 je stavljen na 2 mašine u produkciji jedna koristi 32bit, a druga 64bit verziju. Tradicionalno kod svake nove verzije nešto poprave, a nešto što je radilo pokvare pa ne radi. Prvo neprijatno iznanenađenje nije mi prepoznao monitor na HDMI portu. Samo crna slika ne može čak ni instalacija da se pokrene. Po defaultu baca sliku na analogni VGA izlaz. Posle instalacije i update proradio je i HDMI izlaz. Inače opšti utisak lepo upeglan i doteran OS. Sve klizi besprekorno. Moji prvi utisci su veoma pozitivni. Skinuo sam instalaciju iste večeri kad je izašla i testiram je u produkciji. Podelio sam ovo na forumu sa vama pošto sam među prvima probio led. Ako je neko još probo zanimaju me kakv je OS ostavio utisak na vas?
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak16.03.2013. u 13:14 - pre 134 meseci
A koje su prednosti openSUSE-a nad Mint-om, ubuntu-om, Fuduntu-om i sl. desktop distibucijama ?
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak17.03.2013. u 09:11 - pre 134 meseci
Svaka distribucija ima neke prednosti i mane. Ali dugo godina koristim openSUSE još odverzije 6 i pratim kako je tekao razvoj. Takođe koristio sam i druge distroe koji su manje ili više poznati.
Na prvom mestu za mene je openSUSE jenda kompletna distribucija koja se planski razvija i ima jako dobru podršku u vidu raznih udruženja foruma stalno izlaze updateovi patch-evi. Takođe to je distribucija koja je pogodna kako za desktop tako i za serversko okruženje. Često za pojedine programe imate samo prekompajlirane RPM bez source koda i tu je SUSE skoro uvek na spisku. Radio sam sa dosta firmi čija je politika kupovina licencnog softvera. Izbegavaju upotrebu opensource softvera jer nemaju podršku. Tu je takođe SUSE u prednosti jer imate da kupite Sude Linux Entreprise Deskotop ili Server licencni Linux sa full podrškom. Velike kompanije kao na primer Silicon Graphics koriste koriste na svojim klasterima SUSE (samo oni znaju zašto, a sigurno imaju neki dobar razlog za to). Pre toga SGI je koristio IRIX (zadnja verzija na kojoj sam radio 6.3) SGi UNUX. Meni se lično dopada jer nisu mnogo odstupili od Linux kao opensourcea i odrodili se kao recimo UBUNTU. Koristim Fedoru, Debian, Cent OS u produkciji. Takođe probao sam Mint, UBUNTU ali na kraju moj favorit je openSUSE kako za desktop tako i za serverko okruženje. Meni na openSUSE-u rade 2 DNS-a, WEB hosting, mail serveri , Radius je Fedora. Ovde još po nešto može da se doda ili oduzme ali voleo bih da čujem i iskustva drugih korisnika.
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak18.03.2013. u 08:23 - pre 134 meseci
I ja sam ga instalirao na mašini u firmi, istog dana kada se pojavio na net-u.
openSUSE 12.3 konkretno ima konzervativan pristup kernelu, LibreOffice-u i ostalim stvarima. Namerno su napomenuli da neće srljati u nove verzije pomenutih, iako su one dostupne u vreme izlaženja distribucje. Još u decembru 2012. su "zakucali" neke stvari na malo starije verzije (ovo "starije" treba uszeti s rezervom!) jer su hteli extra stabilnu distribuciju i dobili su je. Sigurno će se novosti pojaviti kasnije u apdejtima, pa predlažem da ih treba redovno preuzimati.
Sa instalacijom nisam imao nikavih problema, za razliku od Vas @sdurut. Sve je proteklo veoma glatko, mada i ja imam monitor s digitalnim kablom. Novi KDE je ispeglan i doteran i raduje me mogućnost konfiguracije printera koja je sada moguća i iz samog KDE-a, baš kao nekada u "trojci". Mislim da je konfiguracija printera najgora stvar u openSUSE-u, počev od verzije 11.0 pa do današnjih verzija. U proteklih 7 izdanja se vidi pomak, ali je i dalje, po meni, veoma loš. Na nesreću konfiguraciju printera u apletu "Configure Desktop" sam primetio kasno, tek nakon instalacije printera u YAST-u i nisam je isprobao, tako da ne znam kako radi, barem za sada... Ostalo je sve na nivou i mnogo dalje od bilo koje Linux distribucije.
Ono što je rekao @sdurut potpuno stoji i 100% se slažem s njim, a to je da je openSUSE, iako u naslovu prvenstveno Desktop Linux distribucija, ipak svetrana, odnosno i Desktop i Server Linux distribucija. Alate u YAST-u za podešavanje servera, kakve ima openSUSE, prestižne distribucije poput Ubuntu, Mint i Fedora nemaju, niti će ikada imati. Nekoliko puta sam na Linuxo pisao o tome da ja openSUSE server postavljam za 30 minuta, počev od instalacije do isporuke i sa ni jednom Linux distribucijom to ne mogu da izvedem. U svom portfoliu imam oko 100-tinak openSUSE servera i s njima nemam nikakvih problema, osim sa hardverom kada otkaže.
Inače i ja se sa SUSE-om srećem od verzije 8 i od tada je to moja najbolja distribucija. Ubuntu i Mint duguju popularnost agresivnoj kampanjai Canonical-a i njegovog gazde, urušavajući sam GNU/Linux koncept. Mnogi misle da je Canonical najveći Linux inovator, ali treba pogledati malo po Internetu i videće se da čak i Microsoft ima veće zasluge od Canonical-a. Uglavnom ga instaliraju neiskusni, a neki od njih i ne znaju da je to Linux u osnovi, jer Canonical na svom sajtu to nigde i ne kaže. Mint uglavnom duguje zaslugu Ubuntu-u, jer su tamo iskusni Ubuntu korisnici koji beže od Canonical-ovih inovacija u Ubuntu, a kojih ima dosta. Treba se samo setiti kakav je haos među profesionalcima izavalo uvođenje Unity-a na Ubuntu...

Sve u svemu ja openSUSE ne preporučujem korisnicima koji očekuju da će na njemu zateći obilje video i muzičkih kodeka, ili koji će zateći softver koji "baš njima treba". Preporučujem ga umerenim profesionalcima i drugim korisnicima, koji žele da istražuju kako se može Linux upotrebiti maltene za sve, a ne samo za gledanje filmova i slušanje muzike, ili igranje igrica... Za prve preporučujem neki TV Set Top Box, a za poslednje Sony PS3, ili XBox.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak25.03.2013. u 15:12 - pre 134 meseci
Instalirao pre neki dan i sve se rešavam da probam ... i onda malopre saznam nešto što sam već zaboravio. Neispravni ćirilični fontovi, većina ima 1-10 neispravnih slova, neki fontovi su ispravni ... dovoljno da odustanem od dalje probe. Ako su na nečem elementarnom pali, ko zna koliko ima brljotina na važnijim mestima. U principu nije važna ćirilica, moglo je da bude i sa nekim drugim pismima ... ali njih baš i ne bih mogao da provalim. Ovo mogu i dovoljno mi je.

To sam i ovde prijavio više puta, čini mi se da je u 12.2 pa i nekim kasnijim betama to bilo rešeno ali 12.3 ne valja. Doviđenja do neke sledeće (ispravne) verzije.

Da ne bude komentara ... ma mnogo važno što ćirilica ne valja ... na to bih ja mogao da napišem ... negde ne valja polovina OS-a ali pošto ja to ne koristim, onda je sve u redu. Nije u redu, neispravno je i neozbiljno je. Da je u pitanju neka oneman distribucija pa da se i progleda kroz prste.
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak25.03.2013. u 17:06 - pre 134 meseci
Tako je...
Bravo za SuperModerator-a....
Izgleda da zbog toga neće "Elite" na ćirilici....
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak25.03.2013. u 17:06 - pre 134 meseci
Bug koji si opisao poklapa se sa mojim zapaženjem napisanim u predhodnim postovima. openSUSE uvek dve stvari popravi a jednu koja je radila usput pokvari. Ali oni to jako brzo isprave preko redovnih udateova koje izbacuju. Problem koji sam ja opisao u mom prvom postu ljudi su pre mene zapazili i prijavili. Prilikom preuzimanuja prvog update-a nakon instalacije bug je ispravljen. Detaljno testiram novi openSUSE 12.3 na dva produkciona računara i za sada sam veoma zadovoljan pogotovu kako je upeglan KDE 4.10 sa svim 3D efektima.
Ovo je uptime jedne desktop/server instalacije koja se svakodnevno maltretira
durut@enthusio:~> uptime
18:02pm up 11 days 6:37, 6 users, load average: 0.60, 0.50, 0.42

Ako od linuxa očekujete da će sve da radi o prve bez i malo truda i istraživačkog duha onda potražite neki drugi OS.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak26.03.2013. u 08:07 - pre 134 meseci
Ovo nema veze sa istraživanjima i radu iz prve. Ako sad moram da instaliram drugi linux da bih uzeo ispravne fontove i prebacio ih u Suse ... to i nije neko istraživanje. Šta je sledeće, ispravan fajl menadžer, ispravan plejer?? Ja sam ovo primetio još u verziji 11.x a mislim da sam negde našao da je prijavljeno još kod 10.3 ... mislim da je bilo bolje sa 12.2 (sad ću da proverim) ali sada opet ne valja. Zato ne očekujem update koji će da reši, osim ako neko ne bude uporan i objasni im da opasno greše. Ili je valjda uobičajeno da linux korisnici ne koriste ni našu latinicu a kamoli ćirilicu pa ih ne pogađa nešto.
Citat:
zoranix: Izgleda da zbog toga neće "Elite" na ćirilici....
Ovo bi trebalo da znači nešto ali baš i ne razumem. Kakve veze ima ES sa neispravnim fontovima u jednom linuxu? Većina ostalih koristi ispravne, samo Suse ... i sad mi se čini da sam naišao na još jedan ... nema nekoga ko se razume u kodne rasporede. Pa da me interesuje, sutra bih znao koja se slova koriste u švedskom ili španskom pismu i proverio bih da li su OK a Suse to ne ume da uradi godinama.
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak27.03.2013. u 08:18 - pre 133 meseci
Meni se čini da ovde imamo ostrašćenost, a da se pri tome pravimo da ne razumemo problem. Koristim openSUSE godinama i ja ovaj problem nemam, dragi Nišlija (voleo bih da se sretnemo i popričamo...). Čitav razvoj softvera se radi na openSUSE-u ( i NetBeans-u!), a usput se svi risors fajlovi preslovljavaju na ćirilicu (koristimo je i te kako!) i paralelno prevode na italijanski. Probleme sa fontovima nemamo, niti smo ih imali i jedini problem koji imamo je rad na Windows-u, koji ne poštuje Unicode i sve trpa u 1250, nazovi, standard. Sve ono što smo radili na M$ Windows, sve smo prepravljali na Linuxu, kako bi sve radilo kako treba.
Dakle:
italijanski OK
ćirilica OK.
srpska latinica OK.
engleska latinica OK.

To je ono s čim se svakodnevno srećem, ja i moj tim u radu. Što se tiče EliteSecurity nemoguće je ovo sve napisati na ćirilici i otuda moja opaska. Dakle ne mogu da ti ovo dokažem, jer ovo upravo pišem sa openSUSE 12.3. Nemam nameru da ga branim, niti sam njihov advokat, ali sam njihov "ambasador" koji promoviše GNU/Linux, među svojim partnerima i šire, gde god imam neke mogućnosti. U tom smislu imam kontakte, preko e-maila, sa nekim ljudima iz openSUSE-a, ali nemam dovoljno vremena da uradim nešto više. Radi se o posvećenim ljudima, koji izgleda da imaju malo više vremena od mene i koji dosta rade, ne samo za openSUSE, već i za celu GNU/Linux zajednicu uopšte.

Predlažem, da ako znaš o čemu se radi (a izgleda da znaš!), što drugi ne znaju, da problem prijaviš na openSUSE-ovoj BugZilli i time pomognemo ovoj distribuciji, namesto da samo pišemo o problemu. Ovo pogotovu, što i Vi sami @calexx kažete da problem postoji dosta dugo, kako rekoste od 10.x verzije. openSUSE ima dopisnu listu (openFATE), gde svi članovi zajednice mogu dati svoj predlog šta treba da bude uvršteno u novo izdanje i o tome se glasa, pa kako Vaš predlog prođe na glasanju. Kao član te liste primam redovno sve predloge, ali nigde ne vidoh da je neko slično prijavio, niti imao neki zahtev ove prirode.

Ja sam lično tražio da se poboljša administracija SAMBA-e u YAST-u i dao konkretne predloge, pa vidim da se nešto pomaklo u vezi s tim. Dao sam i pritužbu na administraciju štampe, ali izgleda da samo ja imam taj problem. Po meni je administracija štampača "rak-rana" openSUSE-a, ali o tome retko ko piše. Uopšte mislim da openSUSE u Srbiji koristi na jako niskom nivou i da većina korisnika je samo u statusu "isprobavanja" i da su kadri samo da pišu o vizuelnim utiscima, a ne i o stvarnim problemima. Ja openSUSE koristim na poslu, kod kuće i instaliram ga svojim partnerima kao podrazumevanu distribuciju i ne koristim za sada drugi OS. Windows sam prestao da koristim 2005. i srećem se snjim samo na trerenu kod korisnika i na virtuelnim mašinama da isprobam neke stvari.

Ako imamo vreme da pišemo na ovom forumu (evidentno je to, zar ne @calexx?), zamolio bih za malo vremena i za prijavu problema. Unapred zahvaljujem.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak27.03.2013. u 09:36 - pre 133 meseci
Tačno kako sam mislio. Nema ovde nikave ostrašćenosti, sve je bilo samo zbog problema koji, na moju žalost, Suse ne rešava godinama. Ne znam zašto, možda zato što ovde u globalu malo ljudi koristi i našu latinicu a o primeni ćirilice već mogu i priče da se ispišu. Ja inače nemam nikakve veze sa tim što na ES ne radi ćirilica pa i ne volim da me dovode u vezu sa tako nečim.

Elem, nekada davno mi je Suse bio primarni linux jer sam tek hteo da počnem i Yast mi je bio savršen. Dok je kod drugih trebalo da se kuca tri ekrana u terminalu ne bi li se instalirao neki osnovni drajver ili program, Yast je to skratio i za početnike. Ipak, nisam uspeo da rešim sve i pravio sam pauzu. Pre par godina sam, više iz dosade i viška slobodnog vremena, opet počeo da proučavam linuxe pa sam tako pre godinu dana imao i 20 linuxa istovremeno i probao ih. Suse je imao ovu manu koju pominjem i pre toga, sad sam našao par mojih poruka od pre skoro tri godine ... kada sam i dalje povremeno probao i nisam se mnogo zanimao za detalje.

U porukama http://www.elitesecurity.org/p2651908 i http://www.elitesecurity.org/p2672877 sam pominjao ćirilicu i predlagao da neko, ko ima kontakte, veze, radi na tome ... prijavi problem i niko to nije uradio. Viđao sam da se ovo prijavljuje tu i tamo ali bez rešenja.

O čemu se radi? Suse instalira nekoliko neispravnih fontova, bar što se ćirilice tiče. U njima ima od 1 do 10 neispravnih slova pa negde umesto ć i đ (ćiriličnih) piše T, unesto lj ili nj piše l i n, umesto dž je samo obrnuto ćirilično P (da tako kažem). Neki fontovi su ispravni, neki manje a neki više neispravni. Ako odem na neki sajt gde ima ćirilice, upravo ovako se pokaže. Pošto je kod mene Firefox podešen da dozvoli sajtu da sam izabere fontove, onda je ovako negde dok je ponegde i ispravno. Ja bih i dalje hteo da malo više koristim Suse ali me ovo u startu odbije. Ako je ovde ovakav previd, ko zna kako je na ostatku. Pa ovo ne radi par njih ljudi koji su otišli iz jedne firme i napravili svoju distribuciju, njima bih i mogao da progledam kroz prste.

Nije toliko problem u desetak fontova. To može da se reši zamenom sa nekog drugog linuxa ili korišćenjem drugih fontova ali mi bode oči da firma kao što je Suse to godinama previđa. A svi ali svi linuxi (mislim da sam naišao na samo još jedan sa sličnim problemom) prikazuju sve kako bi trebalo.

Konkretan primer. Napravio sam prost dokument sa svim slovima i probao sve fontove koje instalira Suse 12.3. Evo ga u prilogu pa ga otvori i proveri. Ovde ću da dodam kako se to kod mene prikazuje. E da, Suse 12.2 nije imao taj problem ali sam juče startovao live i video da ima mnogo manje fontova i nema ovih sa primera.

Kao što sam pre tri godine pisao, eto predlažem da ti (ja sam ipak slab sa linuxima i nisam u kontaktu sa njima) prijaviš problem, možeš da prijaviš i fontove ali bi jedino pravo rešenje bilo da nađu nekoga ko se razume u našu ćirilicu (a ko zna, možda i švedsko ili špansko pismo takođe nisu bez greške) i da taj pregleda fontove koje koriste. Mada ne bi trebalo da bude problem jer se dobro zna koje je slovo gde u unicode formatu.

Evo kako kod mene izgleda onaj primer a sam dokument je takođe u prilogu.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Morpheus NS
Novi Sad, Srbija

Član broj: 222101
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: nsportal.info


+165 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak02.04.2013. u 16:29 - pre 133 meseci
OpenSUSE sam samo na kratko isprobao u virtuelnoj mašini, i u ozbiljnom sam iskušenju da "pregazim" Windows na drugom disku i instaliram 12.3 - samo zbog teme. Ubedljivo najlepša tema koju sam video u toku ovog mog kratkog iskustva sa Linux-om. Plus sistem deluje iznenađujuće brzo i stabilno u Virtualbox-u.
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak02.04.2013. u 17:02 - pre 133 meseci
Ja iskreno sa cirilicnim fontovima vec duze vreme nemam problema.

@calexx
odradis update posle instalacije?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak02.04.2013. u 18:22 - pre 133 meseci
Naravno da radim redovno update. Po ovoj slici ti uopšte nemaš navedene fontove, skoro svi su isti osim što je par malo manje. Da li je u pitanju Suse 12.3 ili neki drugi, čini mi se da je 12.2 imao mnogo manje fontova pa tako i manje ovih neispravnih. Izgled fontova možeš da vidiš na mom primeru.
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak02.04.2013. u 18:56 - pre 133 meseci
eeeeee
sad cu da skinem pa da probam.
Iskreno nisam ni gledao samo sam otvorio tvoj dokument.
12.2 je
ps. cirilicu koristim skoro nikad :D

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak02.04.2013. u 19:02 - pre 133 meseci
Koristio ili ne, postoje sajtovi sa ćirilicom a i neki forumi je koriste pa onda sve izgleda poglu. Kako god, fontovi valjda mogu da se zamene istoimenim iz drugih linuxa (od kojih valjda 99 od 100 ima ispravne) ali ... ako jedna ozbiljna distribucija omaši na banalnom detalju i to se povlači godinama, onda više nemam poverenja u njih.
Čini mi se da sam primetio da je problem sa fontovima skoro nestao na 12.2 a sad sam video da je to rešeno tako što je izbačena gomila fontova i ostalo je nekoliko. Loš način.

Ne moraš ni da instaliraš 12.3, startuj live (svejedno da li gnome ili KDE) pa probaj.
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak03.04.2013. u 08:02 - pre 133 meseci
openSUSE 12.3 je stvarno odličan i mnogo se radilo na njemu, što pouzdano znam, jer i sam ponekada učestvujem u tome kada imam vremena. Problem sa ćirilicom je banalan i ne može se suditi jednoj distribuciji zarad par neispravnih fontova, koje openSUSE čak nije ni izradio, već su to "opensource" fontovi. Slažem se sa @calexx-om da problem postoji, iako ga ja nisam uočio, a verujem i 99% Vas ovde na forumu, jer retko kada koristimo druge fontove, osim sistemskog, podrazumevanog. Problem ću prijaviti na BugZilla-i i valjda će razumeti šta sam hteo da kažem, ali pre ovoga bih hteo da se konsultujem s nekim stručnjacima, koji bi možda mogli bliže da mi objasne o čemu se radi i šta ja treba da im napišem u prijavi problema.
Jako sam se obradovao kada sam konačno video poseban aplet u KDE kontrolnom centru za administraciju štampača. Nemam vremena da isprobam još neku KDE distribuciju (Mandriva) da vidim da li je to plod razvoja openSUSE, ili KDE tima. Mada, ako se ne varam, mislim da je u pitanju zajednički rad. Do sada je moralo da se posegne za YAST-om, kako bi se administrirali štampači, a meni lično smetaju potrebne "root" privilegije za dodavanje štampača. Mislim da je o ovome pisao i sam Linus i da su njegova zapažanja u redu, ali to je već izgleda stvar celog GNU/Linux pokreta. Dobro bi bilo kada bi dodavanje štampača (mada su i na Windows-u potrebne Administratorske privilegije za ovo!) moglo da se izvodi u običnoj "users" grupi, a naročito rad sa redovima za štampu. Niko me ne može ubediti da moram imati "root" privilegije, kako bih "ubio" štampu u redu za čekanje. Ovo meni lično ne pravi problem, ali običnim korisnicima je to veliki problem. Zapravo nisam siguran koliko je ovo samo openSUSE problem, a ne celog Linux pokreta.
Drugo, apdejt!
Apdejt treba podesiti sa "root" privilegijama i on treba da pita običnog korisnika samo da li nešto hoće, ili neće (restart sistema...). Izuzetno se u nekim slučajevima mora tražiti "root" privilegija za pojedine akcije (instalacije novih verzija, kernela, i td.). Drugo bi trebalo sve da ide u pozadini, glatko i bez pitanja. Moram priznati da i na windozi nije tako, ali isto i tu ne razumem potrebu za administratorskim privilegijama za ovakve stvari, no to me ne čudi jer je Windows pokupio mnoga iskustva iz *nix sveta, kao i iz OS X sveta, a najviše od ovog poslednjeg.

No, povrh svega želim preporučiti openSUSE svima. Probajte ga u Live režimu i ako Vam se svidi instalirajte, to je i poenta. Dobićete veoma lepo, upeglano, stabilno KDE okruženje na openSUSE-ov način. Ovo ga i razlikuje od mnogo drugih KDE distribucija, kao i YAST alat za administraciju celog sistema i servisa. KDE bije glas da je memorijski proždrljivko, što je bilo delimično tačno u verziji 3.x i u prvim 4.0x verzijama. Kasnije su se stavri stabilizovale.
Želim svima da skrenem pažnju da se informišu o desktop aktivnostima i o plazma desktopu. I ako se ne radi sada o novim stvaraima, kad su se pojavile jedu bile revolucionarne. GNOME je tek mnogo kasnije shvatio da su potrebne neke promene....
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak03.04.2013. u 11:28 - pre 133 meseci
Meni ipak smeta što je u pitanju banalan problem a provlači se godinama. Skoro sam siguran i da im je prijavljivano, nadam se da ćeš ti opet to da uradiš ... pa da sačekamo update ili novu verziju. Nema šta da se konsultuješ, jednostavno su fontovi neispravni i neka slova nisu ono što bi trebalo da budu. Možeš i moj primer, sa podvučenim greškama, da priložiš.

Ne znam koliko su to opensource fontovi jer to može da znači i nešto drugo. Pošto svi linuxi koje sam probao, osim mislim jednog za koji mi se nešto pokazuje da i jeste bio baziran na Suse linuxu, imaju ispravne fontove, onda je ili ovde neispravan font ili je nešto loše podešeno oko rasporeda. Ipak, da je tako onda bi kod svih fontova bilo isto pa ne bi bilo različitih grešaka.
Pogledao sam malo, slabo se razumem u organizaciju ali mi se čini da sam te fontove našao u /usr/share/fonts/ghostscript dok su recimo u Kubuntu u /usr/share/fonts/type1/gsfonts pa sam poredio neke od istoimenih i ima razlike. Jedino ako nisam promašio foldere gde su fontovi.

Administracija štampača odavno postoji, bar od kako sam opet počeo da ozbiljnije trošim KDE. Proverio sam sada na nekoliko linuxa koje imam (Kubuntu, Suse 12.3, Kanotix, Linux Mint KDE) i samo Suse traži root za administraciju štampača. Ipak, ostali su ili Debian (Kanotix) ili Debian-Ubuntu pa je možda kod njih drugačije. Suse traži root ... mada nisam zadovoljan kako je posle toga radilo. Povezan mi je jedan HP Deskjet D1560 i Suse je u startu ponudio njega i još nešto, kada sam ga izabrao, pojavila se neka greška oko ... hm nečeg vezanog za Mandrivu, nemam pojma zašto i onda su ponuđeni drajveri za jedan HP LaserJet Color i jedan HP LaserJet printer i ništa više. To isto sam uradio u ostalim pomenutim (jedino ovaj Kubuntu koji koristim ima sve podešeno, ostali su uglavnom samo instalirani i rađen je update ali sam malo toga podešavao) i svi su odmah prepoznali štampač i ponudili dtajvere baš za njega.

Apdejt sa root je možda ipak potreban, mnogo toga ne mora da se ubaci. Primer pomenutog Libre Ofisa koji je u Suse varijanti i dalje u prethodnoj verziji pa bi trebalo da korisnik ipak bude siguran da li hoće apdejt. Mada danas verovatno svako zna i root password ... ali neka se bar malo pomuči. ;)

Meni se baš ne sviđa što su se pomešali Yast i System Settings (mada mi se čini da se to u Suse varijanti zove Desktop Settings) i prvo što mi se ne sviđa je Network Manager. Suse 12.2 je imao startovan ali je posle instalacije trebalo da se aktivira. Suse 12.3 ga nema i mora da se startuje i na početku i po instalaciji. Meni se i posle toga par puta desilo da Network Manager ne bude startovan kada startuje Suse pa sam morao malo da se raspitujem kako i šta. Naročito zato što bi Yast odmah prijavio da ovaj nije startovan ali da on ne može da pomogne nego ... pa dalja uputstva.
Možda je kod mene problem što imam dve konekcije i ništa automatski i onda moram da imam Network Manager a ovi su se možda oslonili na auto i na jednu.
Suse ima još neke detalje koji se razlikuju od većine ostalih, verovatno zato što Yast i System Settings nisu dovoljno sinhronizovani ili bi trebalo da iz jednog izbace ono što radi drugi da se ne bi sudarali.

Ostaje ovo na kraju, desktop aktivnosti koje stalno preskačem i nikako da probam. Pogledaću ove linkove pa možda i to počnem da koristim ... mada je kod mene sve jednostavno, levo panel sa ikonicama, desno conky i neka slika na ekranu. To je ipak detalj vezan za KDE a ne baš za Suse.
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
198.144.116.*



+104 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak22.04.2013. u 03:57 - pre 133 meseci
Mene je razocarao u startu zato se vracam mintu ali sada mint 14.OpenSuse me je iznervirao zato sto nikako nece da se updatuje uvek zabaguje i nece da se updatuje do kraja.Da stvar bude jos gora uspeo sam i da izbrisem start dugme pa se nikako ne snalazim.I zadnja mana sto me je zezao net pa sam i to morao da popravljam i i nema mi je ikonica u donjem desnom uglu.Da ne zaboravim OpenSuse je bio 12.3 KDE citao sam da je kao najlaksi mada meni je Mint mnogo laksi cak i od ubuntu.Mada me je i Mint zezao ali mi je nekako mnogo pregledniji ili pak nisam navikao na KDE e sad ne znam li koji sam Mint koristio verovatno GNOME.
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak16.11.2014. u 14:47 - pre 113 meseci
Pas laje, karavan prolazi...

Izašla je verzija openSUSE 13.2!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Izašao openSUSE 12.3 opšti utisak

[ Pregleda: 4766 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.