Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi home servera

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Pitanje u vezi home servera

[ Pregleda: 5199 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
37.203.109.*



Profil

icon Pitanje u vezi home servera20.01.2014. u 12:36 - pre 124 meseci
Pozdrav,

Planiram da kod sebe u stanu osposobim neki server koji bi mi sluzio prvenstveno za:
- pohranu slika i muzike
- pohranu filmova
- ostale funkcije karakteristicne za takav uredjaj.

Posebno mislim da li je moguce to sve podesiti da funkcionise na nacin da npr. ja sa bilo kojeg uređaja na mreži mogu ubacivati sadrzaj na disk na tom serveru a onda također sa bilo kojeg uređaja (ne mislim na frizider, vec na smart TV, mobitel, laptop....) pristupiti tim sadrzajima.

Da li je moguce podesiti da npr sa nekim smart TV-om direktno pristupim, slikama i filmovima?

Znaci ja bih volio to sve podesiti tako da u svakom momentu mogu pristupiti sadrzaju na tom serveru.

Za sada sam ja ovdje svega nabacao jer ne znam odakle da pocnemo i na sta da se fokusiram ali za pocetka bi bilo dobro da mi pomognete oko hardvera te oko softvera koji bi najbolje odgovarao svim mojim potrebama. Posto se useljavam u novi stan i tek trebam nabaviti sve tako da bih onda i uredjaje koji ce komunicirati sa takvim serverom kupovao da budu komaptibilni...



Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera20.01.2014. u 13:14 - pre 124 meseci
Dlink ima simpaticne uredjaje---
http://sharecenter.dlink.com/ShareCenter_Meet_The_Family

Radice ti bas to sto tebi treba
 
Odgovor na temu

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
*.PPPoE-3591.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera21.01.2014. u 11:56 - pre 123 meseci
Hvala,

Ja sam prvo imao na umu neku "uradi sam" varijantu svega ovog ali ovi uredjaji sa linka mi izgledaju jako zanimljivo. Samo imaju li se oni gdje kod nas nabaviti jer mislim da neko narucivanje i kupovina preko interenta bi bila poprilicno neisplativa.
Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera21.01.2014. u 20:43 - pre 123 meseci
Ima toga i kod nas, potraži pod kategorijom "serveri", naći ćeš kod domaćih prodavaca IT opreme, da ne mećem sad linkove.
Možeš da praviš i sam u principu, uz FreeNAS ili sl.
 
Odgovor na temu

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
37.203.100.*



Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 08:24 - pre 121 meseci
Od kako mi je yolja skrenuo paznju na ove Dlinkove modele, gledam ih i svidjaju mi se. Samo bih volio ako moze da mi potvrdite da li ovaj

http://www.mikronis.hr/detalji...orage-kuciste-p-n-dns-325.aspx

model ce raditi sve sto sam ja htio? Ne mogu nikako da nadjem tacan odgovor da li stream videa i slika na TV i druge uredjaje moze ici "direktno" sa njega ili mi je potreban nekakav "boxee box" itd.

Ja kako sam shvatio uz ovaj model ne dolazi disk, ali to mi je OK, jer mozda ce u konacnici cijena biti nesto veca ali mi u naredna 2 mjeseca uredjaj nece ni biti spojen tako da bi mi to doslo kao kupovina na rate tj. disk bi uzeo za mjesec-dva.

Ali najvaznije mi je da li sa ovim uredjajem imam sve funkcije koje sam naveo u prvom postu.
Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 09:37 - pre 121 meseci
Jesi li razmišljao o Raspberry Pi?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 09:48 - pre 121 meseci
Za mulimediju a delom i a za file sharing treba malo jaci procesor. Raspberry Pi je ipak slabasan za tako nesto.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 10:40 - pre 121 meseci
Čovek nije rekao da mu treba za multimediju, a živo me zanima čemu brži procesor za file sharing...
 
Odgovor na temu

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
92.36.201.*



Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 14:56 - pre 121 meseci
Razmisljao sam prvo o samogradnji ali sam onda ipak presao na ovu "gotovu" varijantu. Sta se pod multimedijom podrazumijeva ? :)) Mozda glupo pitanje ali primarna funkcija ovog uredjaja kod mene bi trebala biti dostupnost svih filmova, fotki i muzike na svim uredjajima po stanu (a prvenstveno na TV-u).
Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 15:03 - pre 121 meseci
Pa nije Pi ne znam kakva samogradnja. Nakačiš na USB hub, povežeš eksterni USB HDD, povežeš LAN i uključiš napajanje. :) E sad, treba instalirati softver, mada ne sumnjam da postoje i gotovi IMG-ovi koji automatski mountuju diskove i šeruju ih.

Supurović kad kaže multimedija misli da direktno sa tog uređaja puštaš filmove (on ima HDMI), kontam da to tebi ne treba, već bi to puštao sa smart TV-a, tableta, kompa ili čega već.
 
Odgovor na temu

Sadun
Zemun

Član broj: 94350
Poruke: 244
194.99.236.*



+14 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 16:18 - pre 121 meseci
Zaboravi Pi, nije namenjen za to.
Cim se broj konekcija poveca (a vremenom svakako hoce :)) krene da puca.

Prost primer, nakon nekog vremena krenuces da razmisljas da kada server vec radi non stop, mozda nije losa varijanta da i skida torrente. Pi tu puca.

ako imas neki stari komp, koji mozes smestiti negde gde ti buka nece smetati, freenas je ok resenje.
Ako hoces nesto sto moze i u dnevnoj sobi, Dlink su ok, imas i Verbatim varijante koje u sebi imaju ugradjeni LAN i mini server, mada je kod njih generalno problem sto diskovi nisu palnirani za zamenu a i Raid funkcija nije bas podrzana u kucnoj varijanti.

Najjeftinija varijanta je da uzmes stari android telefon (ili usb stick, nisu sada skupi) i na njemu instaliras https://play.google.com/store/...etails?id=com.funkyfresh.samba
Stavis eksterrni hdd (gledaj da ima svoje napajanje) koji zelis na usb hub, to spojis sa androidom, i koristi.
Tu vec svasta moze da radi....

Moja kombinacija je Android tv stick + eksterni usb hub + 3TB hdd...
Od starijeg modela Tv-a napravis extra smart tv, koji istovremeno radi kao NAS, a u pozadini skida torrente.
Ne buci, ne greje se preterano, i ne trosi mnogo struje.

A i moze da se sakrije iza ormana ili sl. tako da je i zenska strana happy sto nema kablova :))))
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 16:28 - pre 121 meseci
Citat:
Sadun: Zaboravi Pi, nije namenjen za to.
Cim se broj konekcija poveca (a vremenom svakako hoce :)) krene da puca.

Prost primer, nakon nekog vremena krenuces da razmisljas da kada server vec radi non stop, mozda nije losa varijanta da i skida torrente. Pi tu puca.

Nisam dosad imao taj problem, mada nije baš da se razbijam od torrentovanja, šerujem fajlove sa par računara u kućnoj mreži, i puštam muziku s njega (mpd). Na koje konekcije misliš, da probam da simuliram to pucanje?
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 22:00 - pre 121 meseci
@GMC: Mislim da je za tebe prava stvar NAS4Free.


A za Raspberry Pi bih i ja voleo da cujem to iskustvo sa 'overload'-om? Naravno da niko ne ocekuje da moze da simultano salje terabajte podataka na 100 radnih stanica...

 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera16.04.2014. u 22:31 - pre 121 meseci
Meni na rpi najviše smeta što mu je ethernet na usb magistrali pa kad se stavi hd na tu istu usb magistralu i povuče malo više zna da trokira. Zato ga nikad nisam video kao ozbiljan fajl server za kućnu upotrebu.
Možda je sada bolje to oko usb-a, sa novijim firmware-om, nisam odavno pratio razvoj.
 
Odgovor na temu

anon325

Član broj: 325
Poruke: 142



+43 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera17.04.2014. u 02:01 - pre 121 meseci
Raspberry nije dovoljno jak, provereno. File transfer nije trivijalan i zagušuje i CPU i USB.
Plus, šta raditi sa 100Mbit mrežom? Kopiraćeš blue ray film od 20GB fenomenalnom brzinom od 11MB/s (ako i izgura toliko)?

Za file server neki atom ili VIA je minimum. Možda bi i ovo moglo da posluži, nisam još probao:

http://docs.cubieboard.org/products/start#cubietruck_cubieboard3
 
Odgovor na temu

Sadun
Zemun

Član broj: 94350
Poruke: 244
194.99.236.*



+14 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera17.04.2014. u 07:35 - pre 121 meseci
Citat:
jablan:
Citat:
Sadun: Zaboravi Pi, nije namenjen za to.
Cim se broj konekcija poveca (a vremenom svakako hoce :)) krene da puca.

Prost primer, nakon nekog vremena krenuces da razmisljas da kada server vec radi non stop, mozda nije losa varijanta da i skida torrente. Pi tu puca.

Nisam dosad imao taj problem, mada nije baš da se razbijam od torrentovanja, šerujem fajlove sa par računara u kućnoj mreži, i puštam muziku s njega (mpd). Na koje konekcije misliš, da probam da simuliram to pucanje?


Niceness je odgovorio pre mene. Probaj da pustis 3,4 torrenta da skidaju na eksterni hard. Sto vise peerova to brze puca sistem :(
BArem je tako bilok ada sam se zadnji put igrao (pre oko godinu dana), nakon toga nisam pokusavao vise
 
Odgovor na temu

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
31.176.198.*



Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera17.04.2014. u 13:16 - pre 121 meseci
Ljudi hvala puno na savjetima ali da li ovaj Dlinkov uredjaj moze raditi sve to sto vi preporucujete da se radi sa drugim alternativnim metodama.

Znaci, skidanje torrenta, pustanje videa, muzike i slika na uredjaje na mrezi (ovo mi se cini da smo utvrdili da moze). Takodjer da li se moze ovom Dlinkovom uredjaju pristupiti preko interneta (npr. iz kancelarije da pristupim uredjaju koji se nalazi u stanu), kako bi mu da naredbu za skidanje nekog torrenta ili preuzeo neki fajl ili nesto slicno.


Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
*.PPPoE-505.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera30.04.2014. u 09:00 - pre 120 meseci
Evo samo da javim da sam na kraju nabavio D-linkov DNS-325 i u njega ubacio WD red 1TB disk. Za sada ga jos testiram i u ovih par dana koliko je aktivan sam prezadovoljan.

Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera30.04.2014. u 12:46 - pre 120 meseci
3 TB RED je trenutno best buy (cena po GB-u)..
Inace RED su NAS uredjaji, teoretski ne bi trebalo da rade van nekog RAID-a tj. redudanse (imaju TLER funkcionalnost..).
 
Odgovor na temu

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
*.PPPoE-3520.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi home servera09.05.2014. u 11:26 - pre 120 meseci
Za sada sve funkcionise kako sam i zamislio sa ovim d-linkom samo mi dvije stvari jos nisu jasne tj. da li je "problem" do DLNA ili do TV-a

1) Na TV-u preko DLNA mogu gledati samo filmove u .mp4 formatu ali ne i u .avi, .dvix, .mkv i ostalim popularnim formatima (ili kako se to vec zove). E sada da li je to problem do mog TV-a koji ne podrzava druge formate ili je to ogranicenej DLNA servera? Ovo pitam jer trenutno je uredjaj u probnoj fazi na TV-u kod kuce (Sony Bravia a li ne znam model tacno) ali kad se preselim moram kupiti i novi TV tako da ako je do TV-a onda bih trazio i takav TV koji bi mogao pustati sve gore navedene formate.

Ako je ipak ogranicenje do DLNA servera tj. bez obzria na TV, onda se time ne bih ni opterecavao prilikom kupovine TV-a



2) Isti problem je i sa .srt titlovima. Posto sam dobar sa engleskim meni titlovi inace i ne trebaju ali bi bilo zgodno da se mogu koristiti. Pa me opet interesuje da li je ta nemogucnost prikazivanja .srt tiltova do TV-a ili samog servera? Da li neki drugi format titlova bi mogao raditi??


Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Pitanje u vezi home servera

[ Pregleda: 5199 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.