Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 49305 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 10:08 - pre 116 meseci
Ne znam odakle da pocnem....zivimo u Srbiji u Beogradu supruga,ja i dvoje male dece.Nemamo nikog nigde u inostranstvu ko bi mogao nekako da pogura da odemo odavde.Potrebni su mi neki saveti od vas koji ste malo vise upuceni u sve ovo.
Postoji li neki nacin da se nadje posao u Nemackoj odavde i da suprug ode raditi a mi posle da odemo kad on vidi kako sta.Mi smo izbegli iz Hrvatske preziveli smo rat,tako da imamo pasose i Hr i Srbije i drzavljanstvo obe zemlje.
Sledece me zanima oko ucenja Nemackog jezika da li je pametno da upisemo neki kurs (iako jos ne znamo kako i preko koga da odemo u Nemacku)?Znamo ok engleski ali nemacki ne.I kako ide to polaganje tih nivoa nije mi jasno jel se to polaze u skoli za jezik ili nesto preko ambasade?

Nemacka je navodno objavila listu deficitarnih zanimanja,mozemo da se pronadjemo na listi,ali mi nije jasno na koji nacin da nadjemo posao ako nikog nemamo tamo.Suprug je radio dugo kao profesionalni vozac ima B i C kategoriju,radi sve vrste unutrasnjih adaptacija (krecenje,keramika,gletovanje,gips,laminat,bas sve zna da radi),a ja sam diplomirani ekonomista i upravo zavrsavam i magistraturu smer osiguranje i u osiguranju radim vec 10 god.On ima 36 a ja 33 god,deca su mala 5 i 2 god.

Eto molim nekog ko ima volje malo da se ukljuci u temu i da popricamo o svemu.


 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 10:12 - pre 116 meseci
Postavila sam pitanje oko odlaska tamo i kontaktu nemacke ambasade (konzularno odeljenje,ambasador,privreda...),niko mi nista nije odgovorio jos uvek.

Pristali bi i na varijantu da suprug ode sam da radi u Nemacku mi da ostanemo ovde.Samo gde,kako,sta,....ne moze se kupiti karta i sesti na bus i otici.Znam da ima dosta ljudi koji su nasli posao gde im je placen smestaj pa kad bi i on nasao tako nesto i otisao,lako bi kasnije trazio se drugi ili bolji posao samo da se od neceg krene
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 10:50 - pre 116 meseci
@Vlatka
Kljucne stvari za odlazak po redu vaznosti:
* Papiri (radne dozvole, vize, drzavljanstva, pasosi) tj. pravo da radite da je reseno
* Konkurentnost na berzi rada
* Fizicka prisutnost

Da li vi sa HR pasosima/drzavljanstvima mozete da radite u Nemackoj? Ako mozete ne trebaju vama nikakve liste deficitarnih zanimanja.
Onda dobar CV sloziti i slati ako cete odavde da trazite ili ako cete tamo mozete i da obijate pragove.
Nemacki mozete odmah da pocnete da ucite ako ste stvarno naumili otici jer kad tad cete morati da ga progovorite oboje a cak i malo znanje ce dobrineti donosenju boljeg utiska kod poslodavaca.

Proces nalazenja posla moze trajati godinama, nemojte se obeshrabriti kada prvih par pokusaja ne uspe.
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.stcable.net.



+323 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 11:04 - pre 116 meseci
Prelistaj malo ovaj forum, svi su sa Hrvatskim papirima
Kao da sam negde čuo da u Nemačkoj treba veliki broj vozača, kamiondžije sa minimalnim znanjem jezika i vozači autobusa sa malo naprednijim znanjem jezika, čak u obzir dolazi i Srpski pasoš... Ima neka agencija u Beogradu koja to nešto kao organizuje, tako da ni to nije loše ako baš nemate neku drugu opciju. Naravno, pristanak samo bez novaca u napred...
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 11:39 - pre 116 meseci
Mislim da su sve te agencije prevare teske....pre nekoliko dana su nam bas drugara prevarili za 300e kao da da pare za sredjivanje papira i javljaju mu za posao.Uzeli pare i ni papira ni posla.
Hr ima koliko znam sad zabranu iako je u EU,ta zabrana cula sam traje jos 5 god tako da ne znam onda koja nam je korist od Hr drzavljanstva.Listala sam forum ali nije mi jasno kako se polaze jezik u skoli ovde gde se ide na kurs ili zvanicno nesto preko ambasade?
Rado bih aplicirala za poslove preko oglasa ali nemacki ne znamo u opste samo engleski pa mi je to problem.
Ne znam odakle poceti u opste....radna dozvola se dobija kad se nadje posao tamo ako sam dobro razumela?Ne znam sta prvo raditi?

Da to sam cula jako veliki broj vozaca im treba ali opet kako naci posao ne znam da procitam oglase njihove jer ne znam jezik.
A moja magistratura nista tamo ne znaci,verovatno bi trebalo nostrifikovati diplomu i dobro nauciti jezik da bi se sve priznalo.
Moramo naci ovde neku skolu za jezike a da nije mnogo skupa
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 12:10 - pre 116 meseci
Koliko sam ja upoznat polaganja preko Goethe-a su priznati svetski dok za Austriju je to OSD tako da mozete da pocnete da ucite i polazete te osnovne i ovde.
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 12:12 - pre 116 meseci
Sta je to Goethe jel to neka skola za jezike?Ja sam u Beogradu
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 12:16 - pre 116 meseci
Jel taj papir za nivo jezika u stvari treba i za posao da se ima zvanicno napismeno?
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 12:26 - pre 116 meseci
E zvala sam institu za jezike Goethe strasno ima A11,pa A12....ko zna koliko ih ima i svaki kurs kosta 34000 i plus polaganje 8000 plus knjige....strasno.Pa ima li igde nesto jeftinije?
 
Odgovor na temu

Chobicus
Pancevo

Član broj: 28286
Poruke: 135
*.4.15.vie.surfer.at.

ICQ: 31049018


+12 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti09.09.2014. u 21:56 - pre 116 meseci
U januaru sam u Frankfurtu upoznao gospođu koja radi u hotelu kao konobarica. Koliko sam je razumeo radi na hrvatski pasoš. Zna nemački. Ima tu smeštaj, hranu i platu. Smeštaj je inače najveća stavka.

Oglase možete da pretražujete uz rečnik, google translate ili chrome translate. Brzo ćete naučiti relevantne pojmove :)
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti10.09.2014. u 07:09 - pre 116 meseci
Hhahaha mogu tako da ih procitam ali kako da zovem oglas i ako mi neko sastavi cv,opet se mora curi sa gazdom.Stvarno ne znam na koji nacin muz da iskopa neki posao tamo i da ode.Lako bi sve kasnije samo da on prvi posao nadje i da ode,posle ce se vec kopati nesto bolje
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
193.109.234.*



+26 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti10.09.2014. u 08:49 - pre 116 meseci
Pozdrav Vlatka,

Sto se tice Nemackog, mozes da probas na Kolarcu, oni imaju kurs Nemackog, i ovlasteni su od Goethe instituta da odrzavaju ispite. Za cene ne znam, ali mozes nazvati i pitati. Ali znanje nemackog i dokaz o poznavanju jezika u vidu polozenog ispita nivoa A1 vam treba samo za odredene stvari kada je u pitanju drzava Nemacka.
Npr. ako samo vas muz trazi posao i dobije posao, sto prouzrokuje dobijanje radne i boravisne dozvole u DE a vi ostanete u srbiji i onda zelite naknadno da se prikljucite muzu; e za to vama treba A1 znanje nemackog ali suprugu za dobijanje radne dozvole netreba nista. Ako pak vi isto nadete posao dok ste u srbiji i sredite radnu i boravisnu dozvolu, onda ni vama ne treba A1. A1 treba samo kod spajanja porodice i to za supruznika koji dolazi da zivi u DE.

Sto se tice diplome nemora da se polaze kod Gete-a, nemci priznaju i austrijski sertifikat o poznavanju nemackog jezika, ali je kod Gete-a jeftinije polaganje!

Takode ste rekli da vam starije dete ima 5 godina, sto znaci da dogodine treba da krene u skolu, jer u Nemackoj deca polaze sa 6 godina u skolu. Ako uspete da odete sada odmah, sva deca starija od 3 godine moraju ici u vrtic! Bas zbog puno dece koja su poreklom iz inostranstva i ucenja nemackog jezika. Ako dete pri polasku u skolu ne bude dovoljno znalo nemacki, oni ce ga vratiti ponovo u predskolsko.

Sto se tice posla, mora traziti putem internet i slati CV, ako se neko zainteresuje sigurno ce ga kontaktirati. U nemackoj ces tesko naci posao kao u srbiji tipa, "e imam poznanicu, rodaku... jer bi je mogli zaposliti". Ja, iako imam: 2 tetke, oca i brata u nemackoj; sam ipak sam nasao posao iz Srbije bez icije pomoci. E da, nisam imao pojma Nemacki, samo Engleski.

Pozdrav
Michael.
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti10.09.2014. u 09:19 - pre 116 meseci
Hvala na odgovoru.Samo mi nije jasno kako on da nadje posao?Svi oglasi ovde na srpskom su neke prevare agencije koje uzimaju pare i nista ne urade.A oglase koji su direktno iz Nemacke ne mozemo zvati jer ne znamo nemacki,ma haos.Najbolje bi bilo da on nadje posao i sam ode a posle kako bude.Ako znate za mog muza javite mi.Hvala unapred svima
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti10.09.2014. u 10:02 - pre 116 meseci
izvini sto cu biti iskren, ali sto se posla tice mislim da je mrtva trka kome su MANJE sanse izmedju tebe i tvog supruga! :)

kako ide sa hrvatskim drzavljanstvom nemam pojma. znam da su Rumuni i Bugari imali ogranicenje u zaposljavanju koje je trajalo od njihovog ulaska u EU pa do pocetka ove godine i trebalo bi da su Hrvati sad u istoj poziciji. ne znam da li se to ogranicenje odnosi na svu radnu snagu ili je kvalifikovana radna snaga izuzeta iz toga... pretpostavljam da je tako.

Pre svega, znanje nemackog je za rad u Nemackoj nesto sto je jako bitno, da ne kazem naophodno! imao sam prilike da upoznam u DE dosta ljudi iz raznih zemalja koji su isto stranci i uglavnom su dosli sa nekim B1/B2 nivoom znanja i odmah su nastavili ovde da uce jer, koliko god se mozda nekom cinilo da je B2 neki super-nivo znanja, to ipak izuzuzetno skromno znaje je za neki posao koji nije fizikalisanje, gradiliste, pranje sudova i sl. iz mog iskustva zakljucak je da, osim mozda u IT bransi, bez znanja nemackog cak ni u mcDonaldsu ne mozes da radis! mozda ce neko da me demantuje, ali sam siguran da bi se mnogi i slozili sa tim.

Ako pocinjes sad da ucis nemacki, zaboravi na Goethe Institut i polaganje ispita kod njih. Za posao, osim za medicinsko osoblje, njihove sertifikate nisam cuo da jos neko jos za neku struku trazi. A kao sto je Michael napisao A1 Göethe-sertifikat je potreban za vizu za spajanje porodice.
Na kursevima se napreduje prilicno sporo... da zavrsis npr. B2 trebalo bi ti 4 godine ucenja u skolama na regularnim kursevima (2x nedejno). moj bi savet bio da nadjete profesora i da ucite sa njim. za vas nivo znanja, tj. za poceni nivo to moze da bude i neki student nemackog jezika, tako cete sigurno najjeftinije proci, a opet ce vam preneti isto znanje kao i da ucite na Göethe institutu. nema neke velike filozofije sto se ucenja bilo kog jezika: znanje jezika niko ne moze da sipa u glavu! naucices onoliko koliko sam ucis, profesor je tu samo da te usmeri.

To sto ti je diploma nepriznata u Nemackoj ne treba da te puno brine, jer mislim da diplome ovde aposlutno nikoga ne interesuju. O tome sam vec pisao u nkeoj diskusiji ovde na forumu, meni i jos nekoliko ljudi sa kojima sam o tome pricao nisu trazili cak ni da vide diplomu da li je uopste imam. ako si ti u stanju da im odradjujes posao na odredjenoj poziciji, nebitno im obrazovanje.

za tvog muza kao vozaca, ne znam kakve su sanse za posao direktno kod nemackih poslodavaca, verujem zbog (ne)znanja nemackog - male! nisam iz te branse, al pretpostavljam da posao vozaca nije samo da vozi od tacke A do tacke B, ima tu sigurno i dokumentacije koju vozac treba da popuni, kad isporuci robu isto, telefoniranje itd. kako bi mu objasnili gde treba da ide, kome da se javi kad stigne, gde da istovari robu i slicne stvari?
druga bitna stvar je vozacka dozvola koju ima? ako ima srpsku sa njom moze da vozi samo 6 meseci, mora da racuna na zamenu za nemacku, a to znaci ponovno polaganje ispita. za B kategoriju kosta 500-800e, a za C sigurno nije jeftinije od toga. ako bi mogao pre odlaska u DE da je zameni za hrvatsku dozvolu, jedan problem manje bi imao posle u DE.

Te varijante odlazaka preko agencija iz Srbije nisu sve prevare. Znam da su neki ljudi odlazili kao elektricari, monteri, varioci, ... pa pretpostavljam da postoje i slicne ponude za vozace, ali treba naci. Za tih par slucajeva koje znam da su ljudi preko srpskih firmi otisli da rade u DE, znam da im je firma napravila vize i da su im obezbedili smestaj (zajednicke stanove), ali mislim da su plate vrlo male jer uracunaju i taj smestaj, a radnici se istovremeno vode se prijavljeni u njihovoj firmi u SRB gde isto ide minimalac pa i to odbiju itd. Mislim da je iz jedne takve firme tesko obezbediti sve potrebne uslove za spajenje porodice: platu odredjene visine, stan odgovarajuce kvadrature itd. ali u svakom slucaju, za pocetak sigurno ne bi bila losa ni takva kombinacija, ako uspe da nadje. da upozna sistem kako funcionise, nauci kroz posao nesto neemackog, ustedi nesto para... pa bi vam sigurno onda sledeci korak bio laksi.

 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti10.09.2014. u 11:20 - pre 116 meseci
Uf sad si me totalno obeshrabrio....Priznata mi je diploma ali kao sto kazes moze se i bez nje raditi.
Evo danas sam poslala sigurno 10 mail-ova za muza preko oglasa rad za fasadere,molere,gips,keramika i te stvari.....niko jos nista nije odgovorio.To su verovatno neki nasi koji imaju tamo firme jer sam na srpskom nasla oglase.
Necu da upisujem onda definitivno jezik ovde,jer cemu bacanje para kojih nemam kad od odlaska verovatno nece biti nista
 
Odgovor na temu

Torr

Član broj: 162758
Poruke: 12
212.200.54.*



+1 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti16.09.2014. u 22:07 - pre 116 meseci
Da li je (i kako) moguce dobiti plavu kartu, sa deficitarnim zanimanjem sa liste (elektricar) ? Imam Srpski pasos.
Nemacki sam znao pre 20god., ali sam dosta zaboravio.Mislim da bi ga brzo obnovio.Engleski mi je los, ali upotrebljiv.
Gde naci ponudu za posao? Na "jobboerse" su vecinom neke agencije.
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.stcable.net.



+323 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti16.09.2014. u 22:11 - pre 116 meseci
Citat:
Torr:
Gde naci ponudu za posao? Na "jobboerse" su vecinom neke agencije.



Stellenangebote aus ganz Deutschland
http://jobs.meinestadt.de/

Električari
http://jobs.meinestadt.de/deutschland/jk/0-15212-2721
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

zetaxx018

Član broj: 311330
Poruke: 149
94.228.229.*



+36 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti22.09.2014. u 12:07 - pre 115 meseci
Citat:
VLATKA1: Uf sad si me totalno obeshrabrio....Priznata mi je diploma ali kao sto kazes moze se i bez nje raditi.
Evo danas sam poslala sigurno 10 mail-ova za muza preko oglasa rad za fasadere,molere,gips,keramika i te stvari.....niko jos nista nije odgovorio.To su verovatno neki nasi koji imaju tamo firme jer sam na srpskom nasla oglase.
Necu da upisujem onda definitivno jezik ovde,jer cemu bacanje para kojih nemam kad od odlaska verovatno nece biti nista


Ja mislim da te je bas ohrabrio.. Covek ti rekao istinu a ne bajku. Imas bas realne informacije. Znam da je potrebno dugo vremena da se nauci a svi bi odmah za par meseci da probaju sa poslom.
Najbolje je onda da pokusate za Kanadu, SAD, Irsku, UK.. ako vam eng vec nije problem ?




[Ovu poruku je menjao zetaxx018 dana 22.09.2014. u 16:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zwischenberger

Član broj: 325390
Poruke: 58



+19 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti29.09.2014. u 22:13 - pre 115 meseci
Vlatka,

ja sam se registrovao na ovaj forum kako bih ti odgovorio. I sam pokušavam da odem u Nemačku, i mogu ti reći da uopšte (za mene) nije lako. Ja sam "po papirima" za Nemačku idealan, završio sam elektrotehnički fakultet, bio sam u Nemačkoj na praksi, radim u struci, govorim nemački (C1 nivo) i engleski, relativno sam mlad (28 godina), imam HR pasoš... Išao sam na desetine intervjua u Nemačku, ali za sada nisam uspeo. Ono što ti mogu reći iz mog iskustva je sledeće:

1. EU državljanstvo nije prednost: većina poslodavaca kod kojih sam bio su bili u fazonu "nema veze što imate EU državljanstvo, ako vas želimo vaše državljanstvo nije problem" (da ne govorim da su me neki poslodavci pitali da li je Srbija u EU)

2. Niko ne pita za sertifikat jezika: mene niko nije pitao za sertifikat jezika. Kada pričate nemački niko vas to neće pitati. Da se razumemo moj nemački nije na nivou njihovog maternjeg, i određeni poslodavci su mi bili rekli da se oseti da sam stranac kad pričam i da neću možda biti da protumačim neke komplikovanije rečenične konstrukcije. Moj savet je: učite nemački i ne opterećujte se sa sertifikatima nemačkog. Bolje uplatite dodatni kurs nego da date za polaganje sertifikata.

3. Uzeće samo ono što traže: po mom iskustvu kod njih ne pali više pristup "radiću bilo šta", "spreman sam da učim" itd. morate videti koje su vaše komparativne prednosti u odnosu na druge i da tražite poslodavce koji traže BAŠ to. Tako povećavate šanse za prijem. Oni hoće ljude koji mogu sutra da krenu da rade i na što manje ulažu u njega.

4. Prisutnost u Nemačkoj: po nemačkim zakonima, ako vas poslodavac pozove na razgovor, on je u obavezi da vam plati putne troškove. Moj je utisak da dosta poslodavaca kada vidi srpsku adresu pomisli "ajao ko će njega sad zvati i plaćati mu da dođe na razgovor". Kao što je rekao neko u prethodnim postovima, prisutnost tamo može jako da pomogne. Ja još uvek nemam hrabrosti na "hop ili trop" tj. da dam otkaz i odem tamo da živim sa ušteđevinom i da idem od vrata od vrata. Međutim, ako tvoj muž nema ovde posao, to bi bila dobra opcija. Nekada kod nekih poslodavaca sam imao malo prisniji kontakt, gde sam mogao posle intervjua da ih pitam zašto mene nisu primili. Konkretno kod tog slučaja je bio odgovor: "bio je jedan dečko koji je živeo kod Minhena, pa nam je sve bilo jednostavnije". Jednostavno rečeno, Nemci na nas gledaju kao da dolazimo iz ne znam koje zabiti i jednostavno misle da će dolazak naš biti prevelika komplikacija za njih.

Ja još uvek tražim poslove (ima more sajtova za to), šaljem CV redovno, i uglavnom dobijam emailove zahvalnosti i žaljenja što ne mogu da me dalje procesuiraju. Proces je jako dug, mukotrpan i često razmišljam da odustanem jer me više toliko odbijanja i toliko situacija "skoro pa gotovo" iscimalo. Ali opet onda, kada malo opet razmislim, shvatim da drugačije ne može.

Ako uskoro ne uspem, moraću da stisnem petlju i odem tamo pa šta mi Bog da.

Želim vam svu sreću.


[Ovu poruku je menjao zwischenberger dana 29.09.2014. u 23:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 09:15 - pre 115 meseci
Kod mene trenutno ovako stoje stvari.Muz ide na prolece kod prijatelja u Bec u AU.Kod njega ce da bude dok ne nadje posao kakav god na crno na crno.Dok se ne iskopa poslodavac koji ce mu resiti papire za radnu dozvolu radice i na crno.Nasih ljudi ima pun grad valjda ce naci nesto ako ne,nista ovo ovde nam ne gine nikad.
Ja zavrsavam master ovde,ne znam da li je master tamo priznat u opste?
Ako on uspe da nadje posao i sredi radnu dozvolu,deca i ja mozemo preko njega da sredimo boravisnu.Plan mi je ako se od njegove zarade (pod uslovom da nadje posao i dobije radnu dozvolu) bude moglo ziveti odemo i mi tamo i da ucimo jezik koliko god je potrebno pa posle toga da se juri posao i za mene
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 49305 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.