Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Smernice za izradu CNC rutera

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Smernice za izradu CNC rutera

[ Pregleda: 2876 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

digit-elektronika
Nebojša Perić
Digit, industrijska elektronika
Krupanj

Član broj: 289030
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.digit-elektronika.rs


Profil

icon Smernice za izradu CNC rutera05.02.2015. u 02:10 - pre 111 meseci
Pozdrav,
krenuo sam da radim CNC ruter za sebe, potreban mi je za obradu aluminijuma. U startu prosecanje otvora na 3mm aluminijumu (2.5D), a kasnije planiram da na radni sto dodam i rotacionu osu za rad u rezimu struga. Radni sto je fiksan, a obradni motor se kreće. Kupio sam vođice i vagončiće TBI MOTION TRH25, nabavio sam step motore NEMA34 (dva od 7Nm i jedan 11Nm), drajveri su 2M982 7.8A, 80V sa aliexpressa. Sklopio sam neku konfiguraciju, pokrenuo LinuxCNC i preko LPT porta pokrenuo motore. Pročitao sam gomilu foruma, ali da bih što manje lutao, bilo bi dobro ako bih mogao da dobijem par smernica od iskusnih za dalje: da li je bolje koristiti SMPS ili transformatore za napajanje drajvera, koji obradni motor i gde ga nabaviti (koliko sam uspeo shvatiti trebalo bi mi bar 1.1KW 18000rpm za iole ozbiljniju obradu aluminijuma) i koji interfejs koristiti (za početak sam uzeo onaj najjednostavniji na LPT)?
 
Odgovor na temu

digit-elektronika
Nebojša Perić
Digit, industrijska elektronika
Krupanj

Član broj: 289030
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.digit-elektronika.rs


Profil

icon Re: Smernice za izradu CNC rutera05.02.2015. u 16:49 - pre 111 meseci
Evo da prenesem i deo mog skomnog iskustva: pri radu mi se često pojavljivala poruka "Unexpected realtime delay", ispostavilo se da je u pitanju problem sa ASUS pločom koju sam ubacio u računar namenjen za CNC. Model ploče je P5G41T-M LX i ona je potpuno ispravna, ali latencija ploče je katastrofalna, tako da je treba izbegavati u širokom luku za ovu primenu. Drugi računar u radionici je sa pločom ASrock g41mh/usb3 i test na njoj je pokazao da je odlična za CNC. Na LinuxCNC.org kažu da ploče sa džiterom ispod 15-20uS sasvim odgovaraju, a ova AsRock ima ~4uS (kasnijim maksimalnim "maltretiranjem" sam zabeležio maksimalnu vrednost od 9uS što je i dalje više nego dobro). ASUS P5G41T-M LX je pokazivao 27uS i 176uS na većem uzorku!

P.S.
kačim sliku testa sa oba računara.

levo ASrock g41mh/usb3, desno ASUS P5G41T-M LX, isti RAM (DDR3 Hyperx 1600, 4GB) i XEON procesori na obe ploče, na Asus-u X3330, a na AsRock E5450



[Ovu poruku je menjao digit-elektronika dana 05.02.2015. u 18:39 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

grabik

Član broj: 32507
Poruke: 311
151.252.214.*



+7 Profil

icon Re: Smernice za izradu CNC rutera05.02.2015. u 21:21 - pre 111 meseci
Najbolje ploce za pogon preko LPT su ti intelove sa atom procesorom , one male mini itx bez ventilatora. Recimo moja asus sabretooth sa ovim 8 procesorkim amd na 5GHz je 10x sporija na linuxcnc-u , a recimo asus P4 ploca koja je ne najskuplji model vec predzadnji sa procesorom intelom P4 je 3x sporija.

Radi se o Intel Atom D525 @ 1.80GHz , ima LPT port, mislim da su postojale i brzi modeli. Ne prave se vise, nisu bile skupe ni kad su bile nove.

Razlika je zato sto je pravljena drugacije od "standardnih" maticnih. Ako imas prilike nabavi , nece te razocarati a stane jer joj ne treba hladjenje u jako malu kutiju:)

Sto se tice napajanja za stepere sa njima se nisam dugo "zadrzavao" ali sam radio sa trafoima , mislim da su smps napajanja losiji izbor zbog samog rada stepera.

Takodje kvalitet rada step motora zavisi od drajvera , dobar drajver moze da radi "skoro" pa kao servo , mislim ima jako malo vibracija na osi, do pravog serva mu treba jako puno;)


[Ovu poruku je menjao grabik dana 05.02.2015. u 22:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

digit-elektronika
Nebojša Perić
Digit, industrijska elektronika
Krupanj

Član broj: 289030
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.digit-elektronika.rs


Profil

icon Re: Smernice za izradu CNC rutera05.02.2015. u 23:04 - pre 111 meseci
Odlično, hvala ti. Kolega je danas testirao LinuxCNC na istoj ASUS ploči u drugom računaru i dobio odlične rezultate, sutra će doneti taj računar, da otkrijemo u čemu je glavna razlika, može biti da je do toga što smo ovde koristili integrisanu grafiku, a on ne. Može biti i da je do procesora (najverovatnije i jedno i drugo), sutra ćemo utvrditi pa javljam. Čitao sam na LinuxCNC.org da višejezgarni procesori nikako ne odgovaraju, a pominju i probleme sa integrisanom grafikom.
Hvala za savet oko napajanja i ja sam mišljenja da će transformator manje smetati drajverima, uzeću toruse za svaki drajver pojedinačno.
Potražiću obavezno te ploče sa Atom procesorom, a u međuvremenu ću pokušati sa ovom i eventualnom zamenom procesora nekim sa jednim jezgrom jer su jako jeftini, pa ih nije problem nabaviti za probu.

P.S.
Našao sam na oglasima Intel Celeron 450 2.20GHz/512/800 Socket 775, to je izgleda najjači jednojezgarni 775, bez HyperThreading-a, a i TDP mu je samo 35W, javljam kad probam.



[Ovu poruku je menjao digit-elektronika dana 06.02.2015. u 00:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

grabik

Član broj: 32507
Poruke: 311
37.60.134.*



+7 Profil

icon Re: Smernice za izradu CNC rutera06.02.2015. u 04:33 - pre 111 meseci
Nemoj kupovati napamet imas tabelu provjerenih ploca na linuxcnc sajtu, svaka iploca ima tajminge upisane u tabeli.
Ima jedna ploca sa atom procesorom koja razno setovana u biosu daje razne rezultate od 15 do 3 , najbrze radi bez tastature:), komanduju sa drugog racunara preko mreznog kabela.
Recimo kod njih ista ploca ima puno losije rezultat nego ova moja, moguce druga verzija ali isti je tip ploce.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Smernice za izradu CNC rutera

[ Pregleda: 2876 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.