Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se radi pravilno?

[es] :: Linux :: Kako se radi pravilno?

[ Pregleda: 2987 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

desert sun

Član broj: 328446
Poruke: 23
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Kako se radi pravilno?23.07.2015. u 22:50 - pre 105 meseci
Zamolio bih nekog iskusnog da mi objasni neke osnovne stvari u vezi linuxa koje cu dole navesti ili da postuje linkove, a koje mi nisu jasne a ne zelim da zbog njih odustanem od linuxa,u mom slucaju je to mint.
Na googlu sam za jednu stvar nalazio vise resenja pa mi nije jasno koja je ispravna i tacna.Mozda jos nekom pocetniku ovo bude od koristi.


1.Koje komande da koristim za totalno brisem nekog programa i svega sto sam sa njim instalirao npr. firefox i kako da ga opet instaliram,posto je pobrljaveo ne pomaze ni restart programa?

2.Da li je ovo pravilno instaliranje nvidia graficke-


sudo apt-add-repository ppa:xorg-edgers/ppa

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

aptitude search nvidia

sudo apt-get install nvidia-340 nvidia-settings


i koji je najbolji drajver da izaberem za amd graficku iz driver menadzera,evo slike- http://www.igreklik.com/slike/...jpg&file_imgur=K6llL0y.jpg
ili ako nekog ne mrzi nek objasni ili postuje link za instalaciju amd graficki drajver(kod mene je to na lenovu g585)

3.Da li je ovo pravilno instaliranje jave

sudo apt-get purge openjdk*

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java

sudo apt-get update

sudo apt-get install oracle-java8-installer

To set Oracle Java 8 by default, do:

sudo apt-get install oracle-java8-set-default


java -version






 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?24.07.2015. u 01:59 - pre 105 meseci
Svaki distro ima svoj howto i za javu i za drajvere. Nije za svaki distro postupak baš, baš isti.
about:networking
 
Odgovor na temu

desert sun

Član broj: 328446
Poruke: 23
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?24.07.2015. u 11:57 - pre 105 meseci
Pa jer ima nko iskustva sa linux mintom 17.1 ili 2 da podeli iskustvo u vezi ovih stvari?
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?24.07.2015. u 12:02 - pre 105 meseci
Pa čekaj: jeri imaš nvidia ili ati grafičku?
U Mintu možeš masu stvari da uradiš iz grafičkog okruženja. Iz synaptica/software centra.
Komande isprobaj - ako rade, rade - ne može niko sad da garantuje da na tom-i-tom distrou baš te komande mogu da završe stvar. I da baš taj-i-taj repo ima to-i-to. Takođe, oko drajvera je pre bolje stajala nvidija, sad ne znam kako je.
Za Javu bi trebalo da je ok, ali, kažem - ukucaj, pa vidi, neće faliti ništa
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?24.07.2015. u 12:24 - pre 105 meseci
Nvidia drajvere imas u zvanicnim riznicama tako da nema potrebe da dodajes druge. Podrazumevano ti je instaliran slobodan (open source) radeon drajver i ako ti on vrsi posao nema potrebe da instaliras vlasnicki fglrx drajver. Isto vazi i za Nvidia drajvere, podrazumevano je instaliran open source xserver-xorg-video-nouveau driver.

Sto se tice Java paketa, takodje imas dva izbora, da koristis open source openjdk ili vlasnicki oracle-java. Isto, ako nemas potrebe za vlasnickim, instaliraj open.

Ova uputstva sto si nasao na internetu za instalaciju Oracle Java i Nvidia drajvera su uputstva za Ubuntu Linux, ovo za Java mozes da upotrebis jos za Mint i Debian i mozda jos koju Debian zasnovanu Linux distribuciju. Imas na zvanicnom sajtu svake Linux distribucije dokumentaciju i najbolje je da se tako informises. Kao sto je napisao plus_minus, nije za svaki Linux isto.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?24.07.2015. u 13:15 - pre 105 meseci
Zaboravio sam da navedem da instalacione pakete imas i na zvanicnim Nvidia, AMD i Oracle Web stranicama. Tako da mozes i odatle da ih preuzmes i instaliras. Naravno, postupak je potpuno drugaciji, ali uglavnom isti ili sllican za sve distribucije. Evo primer za Javu:

Download:
Code:
wget --no-check-certificate --no-cookies - --header "Cookie: oraclelicense=accept-securebackup-cookie" http://download.oracle.com/otn...-b16/jdk-8u51-linux-x64.tar.gz

Raspakivanje:
Code:
mkdir /opt/java
tar xzvf jdk-8u51-linux-x64.tar.gz -C /opt/java

Instalacija:
Code:
java=/opt/java/jdk1.8.0_51
update-alternatives --install /usr/bin/java java ${java}/bin/java 20000
update-alternatives --install /usr/bin/javaws javaws ${java}/bin/javaws 20000
update-alternatives --install /usr/lib64/mozilla/plugins/libjavaplugin.so libjavaplugin.so.x86_64 ${java}/jre/lib/amd64/libnpjp2.so 200000
update-alternatives --install /usr/bin/javac javac ${java}/bin/javac 20000
update-alternatives --install /usr/bin/jar jar ${java}/bin/jar 20000

Konfiguracija:
Code:
update-alternatives --config java


Sto se tice Nvidia i ATI grafickih drajvera, oni su u paketima sa .run ekstenzijom. Za instalaciju je dovoljno u komandnoj liniji pokrenuti instaler i slediti uputstva, na primer:
Code:
./nvidia-installer.run

Naravno, pre instalacije izlogovati se iz grafickog okruzenja:
Code:
service gdm stop

Za KDE DE, gdm zameniti sa kdm, kao i za systemd, service zameniti sa systemctl komandom (uglavnom potrebno za Debian, na Ubuntu je komanda linkovana na service, za Mint ne znam):
Code:
systemctl stop gdm

Pre pokretanja instalera, datoteku uciniti izvrsnom:
Code:
chmod +x installer.run

Za vecinu gore navedenih komandi su potrebne privilegije super korisnika (root), tako da ispred komande koristiti sudo, ili ako nije isti omogucen prijaviti se kao root sa su komandom.
 
Odgovor na temu

desert sun

Član broj: 328446
Poruke: 23
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?24.07.2015. u 14:43 - pre 105 meseci
Evo probao sam ove kodove za javu i nvidia graficku koje sam naveo u prvom postu i java radi a i graficka je instalirana videcu jos kako radi.Hvala svima na savetima.

Da li su komande za brisanje programa i instaliranje iste u svim linux distribucijama ili su u mintu razlicite?

Za brisanje sam nalazio komande remove,purge,autoremove,zasta koja sluzi?
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?24.07.2015. u 14:59 - pre 105 meseci
autoremove čisti ono što je dovučeno sa apt-get install, a vezano je (bilo) za nešto već obrisano iz apt-baze.
purge treba da čisti sve. I ono što ostane u ~/.config i ono što je pod "user-specific/root" privilegijama.
remove ne pipa ništa u ~/.config, znači ako ćeš nešto možda ponovo da instaliraš, tad nemoj purge, čisto da ne bi podešavao sve ponovo.
Mada, koliko sam mogao da primetim, purge komanda nije baš "precizna". Izostavi ponekad ~/.config fajlove, pa onda na naredni ili onaj malo kasnije update pojavi se i to uz auto-predlog za autoremove ..

Jedna dobra fora koja čini mi se radi, jeste


sudo apt-get -f install


To gore u većini slučajeva može lako da pronađe i da preuredi i "dopakuje" apt bazu i svuče sve komplet od svega što jeste instalirano, a zbog `ovoga i onoga`, nedovršeno. Ne i ono što NIJE instalirano, naravno.
-f switch agresivno traži takve veze po bazi i markira za prepravku, pa u zavisnosti od rezultata, postavlja prosta pitanja ili samo ispiše predlog u konzoli pre nego što se kursor umiri..
about:networking
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?24.07.2015. u 15:36 - pre 105 meseci
Što se tiče podrazumevanih konzolnih programa, ako je podrazumevani format .deb (debian + sve ostalo bazirano na debianu) onda je aptitude ili apt.
I najbolje je koristiti ili jedno ili drugo. Koristiti malo aptitude install pa onda malo apt-get hoće da prouzrokuje nered ako se radi o jednom te istom sistemu.
Kod fedore/redhat/centos familije je yum, kod arch familije je pacman, kod suse familije je yast, u slackware linux familiji slaptget.. valjda tako nekako...
about:networking
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?24.07.2015. u 15:41 - pre 105 meseci
Ukratko, otvoriš konzolu, kucaš npr..


man aptitude


I ono ti ispiše sve do detalja, vezano za aptitude install|remove| ... ..
I tako za svaki program/komandu koji je uredno napisan imaš man *(komanda)
Ako ne razumeš ono što piše u man, učiš engleski, jer se od knjiga na srpskom, nećeš puno 'leba najesti, nema peciva u dovoljnim količinama.

Što se jave tiče, ako ti treba java samo kao plugin za browser, onda bi u terminalu ovo trebalo da površi ceo posao


sudo apt-get install icedtea-7-plugin


ili samo icedtea, pa će i plugin da povuče.
about:networking
 
Odgovor na temu

desert sun

Član broj: 328446
Poruke: 23
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Kako se radi pravilno?31.07.2015. u 14:42 - pre 105 meseci
Kada sam instalirao javu kao sto sam gore naveo ona radi,ali me zanima zasto java koja je dolazila uz sistem kada sam ga instalirao tj. java 7 nije htela da otvara minecraft jar file a na javi 8 hoce?
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako se radi pravilno?

[ Pregleda: 2987 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.