Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako postati internet provajder

[es] :: Wireless :: Wireless oprema :: Kako postati internet provajder

[ Pregleda: 5017 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mixy79
Mihajlo
nema

Član broj: 337816
Poruke: 140



+1 Profil

icon Kako postati internet provajder09.06.2018. u 13:48 - pre 70 meseci
Otvaram ovu temu cisto iz radoznalosti,a i znam da ima dosta tema na ovom i slicnim forumima.Zanima me od koga bi trebali da trazimo internet konekciju i od opreme bi bio u planu da se koristi na primer mikrotik sxt antene i netis ruteri




P.S znam da postoje mnoge teme ali su one zastarele zato sam odlucio iz tog razloga da otvorum novu temu
 
Odgovor na temu

verbe

Član broj: 338604
Poruke: 40
*.dynamic.vipmobile.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder09.06.2018. u 14:00 - pre 70 meseci
Preduslov da postaneš internet provajder, jeste da bar znaš kako se postaje. Drugo je da imaš gomilu para koje bi u početku vrteo, dok ne počneš da zaradjuješ. a to neće skoro da se desi, jer su u igri veliki igrači i teško da ti možeš ponuditi bolje uslove a da ne odeš u minus.
 
Odgovor na temu

Mixy79
Mihajlo
nema

Član broj: 337816
Poruke: 140



+1 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder09.06.2018. u 22:11 - pre 70 meseci
Da razumeo sam a samo me sada zanima od koga treba poceti traziti konekciju
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder10.06.2018. u 07:11 - pre 70 meseci
Od bilo kog nadprovajdera kom ces prijaviti da ces svoju konekciju koristiti u komercijalne svrhe/preprodaju, pa ces dobiti "posebnu tarifu" koja ti nece biti primamljiva uopste. To mozes da uradis kod bilo kog provajdera.

Pored cene samog internet linka, ako si voljan da das javne IP adrese korisnicima, moras i njih da nabavis, u suprotnom NATujes sve i onda te mrze svi korisnici.

Od opreme, pa ne znam zaista sta bih ti rekao, da li planiras da prodajes komsiji preko puta bezicno ili zelis da provuces optiku po velegradu?

Ovo je bukvalno "seljacki" pristup celoj prici. Da bi profesionalno odradio sve treba ti ne znam, tier 1/2 konekcija? Ultra skupi firewall, switchevi, ruteri? Optika? DAC-ovi na sve strane? Ili da ides na 10Gbps ethernet?

Razmisli malo o svemu ovome. Mozemo da vodimo diskusiju ali nisam siguran da bi shvatio celu tematiku.

---

Generalno mozes da postanes provajder i tako sto ces da gurnes AP na krov kuce i delis signal uredjajima u okolini sa predefinisanim MAC adresama bez ikakve prijave provajderu.

---

Tema ti je apsolutni "networking" i univerzalnog resenja nema. Kao i svaka mreza, krece se planiranje od nule, a zakup linka od provajdera je verovatno jedna od manjih briga. Veca briga je zasto bih ja kupio internet od tebe a ne od SBBa?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder10.06.2018. u 09:24 - pre 70 meseci
Jedino što vidim jeste da uspevaju neki manji "seoski" u nekim wolfohebinama WISP provajderi koji valjaju još uvek brzine tipa 2 - 10Mb downloada i to prodaju za 1000 - 3000 dinara, a link uzimaju "nekako" od većih provajdera.

Sve drugo, bez ooooooooooouzbiljne love, možeš samo da sanjaš, poješćete SBB i Telekom.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder10.06.2018. u 10:06 - pre 70 meseci
Rekao bih da pitanje glasi 'kako postati...", a ne kako NE postati internet provajder..
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder10.06.2018. u 11:03 - pre 70 meseci
Nije ovo danas vreme dialup-a i SMIN-a pa da može da se postane IP sa nekim skromnim ulaganjima i kupovinom polovne opreme.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Mixy79
Mihajlo
nema

Član broj: 337816
Poruke: 140



+1 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder11.06.2018. u 10:54 - pre 70 meseci
A pa da ima ovde kod nas u leskovac mnogo njih prodaju 8mbps za 30€ i to nikave perfomanse...ne dobijaju ni trecinu od toga sto je najgore neki kupci ih i dalje slepo prate dok kopernikus za nekih manje ja mdm od 30€ daju po 50mbps
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder11.06.2018. u 12:02 - pre 70 meseci
Zato i kažem, samo takvi i mogu nešto d'urade do dolaska većeg operatera, nakon čega sledi katanac.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder11.06.2018. u 22:06 - pre 70 meseci
Svaka roba ima svog kupca. Ja sam radio na malo i moze itekako da se zaradi. Prosek, ma nije ni prosek vec je 99% klijenata zadovoljno sa 10/1, verovao ili ne. Bitan je dobar ping i stabilna linija 24/7 i nema problema.
Pogotovo nedodjije da se rade, gde nema kabla, a to je 30% srbistana
Basebox 2 i 5 od 100eur zavrsavaju posao.

Ludi nemaju ni pojma koji net imaju, placaju 20-50, a pusten im 10 :D
Vecina surfa, fb, yt, a to 10mb pokriva kao nista....

Strava na sta sam sve nailazio...

Da mogu da iskamcim 1GB/512, ja bih bio bogat covek. Pokrio bih celu backu :) Za 5000 eur sva oprma se kupi...Ustvari, dokupuje se...lagano gde ztreba...Jednu selendru pokrijes sa 3-5 AP-a...
Mada je to sada provljeno, ali opet ima kud i kamo da se uzme kinta

Pojeo sam vnago sto nisam imao kesa tamo 2000. i neke, pa uzese pre mene da rade posao. Sada je cupavo, velika konkurencija, ali opet moze da se zivi od toga.




[Ovu poruku je menjao gilopile dana 11.06.2018. u 23:46 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Kako postati internet provajder12.06.2018. u 01:14 - pre 70 meseci
Konkurencija a i WISP polako zamire, zaseoci se spajaju sa selima, sela sa gradovima, gradi se zicna infrastruktura. Tih davnih 2000. je wireless bio jedina opcija za mnoge. Danas to moze da prodje jedino ako nema druge opcije, a ADSL se ugurao u vecinu "naseljenijih" mesta pa je ljudima to bolji izbor uz kablovsku TV.

Ima naravno malih WISP po Srbiji itekako, e sad dokle ce i koliko je legalno to sve danas, i koliko ko cima za legalnost svega, pojma nemam. Znam da na nasoj zgradi (soliter 20 spratova u centru BG, cale je upravnik) imamo 2 antene koje gadjaju Krnjacu i Borcu jer postoji opticka vidljivost skoro cele leve obale. Mislim da dobijamo oko 15k mesecno za te antene (po anteni). Ima jos svakakve infrastrukture po zgradi. Znam dosta ljudi iz tog dela Palilule (izvinjavam se svima koji ne poznaju Beograd, ista opstina je u pitanju ali je dugacka 15-20km) koji su preko decenije samo wireless imali kao opciju. Da li je ovo neka zaostavstina ili to i dalje tako radi, nemam pojma.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wireless oprema :: Kako postati internet provajder

[ Pregleda: 5017 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.