Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.

[es] :: Linux :: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.

[ Pregleda: 2780 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.04.03.2019. u 08:44 - pre 61 meseci
Posto je izasao kernel 5.0
ovo: https://www.phoronix.com/scan....px=ZFS-On-Linux-5.0-Workaround
mi je uhvatilo paznju.
Ovakav stav:
Citat:

Since that Phoronix article last week, Greg KH followed up on the mailing list with, "Sorry, no, we do not keep symbols exported for no in-kernel users." Longtime Linux kernel developer Christoph Hellwig also suggested users switch instead to FreeBSD if caring about ZFS.

Greg KH also commented on Tuesday that Oracle/Sun are the ones to fundamentally blame for the license by which they put out ZFS as for upstream kernel developers not caring about the support. "ZFS could be the best filesystem ever to grace this planet, that's fantastic, but given that the creators of that code placed it under a license that was specifically designed to not be compatible with Linux to prevent it from ever being used on Linux, well, you can see why I really don't care about it. Why would I?"

mi se nimalo ne svidja posto je btrfs zakazao pa se korisnici sve vise okrecu zfs. A zfs on Linux je zapravo jedina grana openZFS-a koja se aktivno razvija, pa su FreeBSD developeri resili da napuste tu granu i prilkljuce se ZOL-u.
U svakom slucaju checksum koji se radi na Linux-u nece vise biti radjen vektorskim instrukcijama, ili ce developeri naci drugi nacin da postignu isto.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.27.03.2019. u 22:39 - pre 60 meseci
I sta sad da radimo mi koji smo koristili btrfs, ne moze da se vrati na ext4, ponovo instaliranje, pobogu nismo u windowsu 98? Ispada malo smo se igrali, dizali u nebesa btrfs i sad puj pike ne vazi. Trenutno imam situaciju da Manjaro prepoznaje i kupi u svoj grub meni sve linuxe koji su na btrfs, Debian, Ubuntu i klonovi nemaju pojma da pokupe u sudo update-grub distro koji je na btrfs particiji. Sta ako se pokaze da je i ZFS promasaj? Za zevzecenje ok ali neko ko ozbiljno radi u linuxu nece mu pasti na pamet da ide dalje od ext4.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.28.03.2019. u 04:27 - pre 60 meseci
lega99

Tako je normalno, konverzija je particija uvek moguc problem i tu se preporucuje backup. Tj uradices backup sem ako na disku nemas neke nebitne podatke, stvarno ako ti je mnogo da platis pedesetak evra za eksterni hdd stvarno imas samo bezvredne podatke na disku, i u tom slucaju, zasto se bunis?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.28.03.2019. u 05:03 - pre 60 meseci
Ovo se odnosi na zfs koji se kompajlira preko DKMS-a, ne na btrfs koji je deo kernela. Inace zfs lepo radi na 5.0 upravo koristim, resili su taj problem. Sto se tice btrfs-a ne vidim potrebu da se tu nesto vraca na ext4 pod uslovom
da si vec presao na njega. Svakom svoje. Meni zfs vrsi posao.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.28.03.2019. u 09:02 - pre 60 meseci
Bojane konverzija nije moguca barem sam ja tako nasao na netu, moguca je samo ako si isao sa ext4 na btfrs, samo u tom slucaju je moguce vracanje. Eksterni disk nemam para bedni penziner , kad sam imao imao sam i najskuplju opremu.
Problem mi stvara btrfs jer ako ga jedni i dalje podrzavaju a drugi ne sta da radim, zasto update-grub ne vidi btfrs distroe. Sa manjarom sa presao na btfrs, Calculate nisam hteo iako je on jos davno gurao btrfs, sad taj isti kalkulate kad stigne update kernela ne vidi btrfs distro.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.28.03.2019. u 09:24 - pre 60 meseci
Nisam prešao na druge, ostalo mi je sve na ext4, koja je prednost nečeg novog a deluje mi sve nekako eksperimentalno?
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.28.03.2019. u 17:56 - pre 60 meseci
@calexx,

Koja je prednost ne znam, pitaj to one koji su velicali btrfs a sad podela neki nastavljaju da ga stavljaju u svoj distro neki ne.
Ja samo mogu da procitam i da verujem ili ne verujem kad nesto hvale.
Pamtim jos uvek velicane po nasim komjuterskim casopisima VLB magistrale na 486, hvalili na sva usta, ono samo jednog dana
cvrc odbacise VLB, moz bacis masinu a znas koliko su tad PC bili preskupi.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.28.03.2019. u 18:12 - pre 60 meseci
Pa dobro, VLB je imao prednosti, posle izmišljeno novo i kraj. Ni ISA kartice se ne koriste a evo ni PCI uskoro neće moći nigde.
Da bih prešao na neki novi FS, morao bih da pročitam konkretne prednosti i da mi to nešto znači. Do tada ne menjam. Kao što nisam prešao na GPT hard dok nisam morao. Ti voliš eksperimente.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.28.03.2019. u 18:21 - pre 60 meseci
Napravi bekap, instaliraj ponovo sa ext4. btrfs je razocarao ocekivanja, zato je zfs toliko bitan na Linux-u sad. Inace najveca prednost brtfs-a i zfs-a je kompresija koju imas prakticno za dz. Raid efikasne bekape, snapshoti,
gde uvek mozes vratiti nesto sto si menjao. itd...
Ja sam prvo koristio zfs, pa presao na btrfs misleci da je bolja podrska za Linux, ali gle razocarao me zbog losih performansi i bagova pa sam se vratio na zfs, koji me jos nije izneverio.
Naravno nisam lood da stavljam zfs na /, posto ga nema u kernelu...
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.29.03.2019. u 15:40 - pre 60 meseci
@calexx,
Nije i jasno zasto sve sto ja radim nazivas experimentom. Calculate (klon Gentoo sa GUI instalerom) gurao je je Btrfs jos pre 3 godine ali ja sam insistirao da pravi ext4 particije.
MTE Explains: What Is Btrfs Filesystem (and Why Is It Better Than Ext4)?
By Bertel King, Jr. – Posted on Feb 18, 2013 in Linux
https://www.maketecheasier.com/what-is-btrfs/
Clanak iz 2013, sad je 2019, 6 godina, malo li je da se skapira dal je nesto ok ili nije. Mi smo u Ercu-u 6 meseci testirali sve uporedo prelaz sa Fujicu na Bull8000 i RDBC Teradata, isto
smo 6 meseci testirali prelaz Bull8000 i RDBC Teradata na Bull9000 nova RDBC Teradata i media server. 9000 je imao IBM diskove koji nisu bili bas podrzani za sve sto smo mi hteli, sela
zena softwerista iz Erc-a i preparavila operativni sistem da podrzava to sto nama treba.
Meni je samo krivo jer se nasankam, besplatno je pa ga izduvam. Jednostavno taman mislim e sad sam sredio sistem, prestanem da ispobavam razne distroe, svedem sve na minimum.
Sad sam Stavio Manajro na ext4 i Manjaro na Btrfs i oni se vide ali sve ostalo pusiona. Manjaro je bilo vreme da se stavi cista instalacija.

@Branimir Maksimovic,
Za sad necu ista da diram, prvo moram da nabavim vodjice-sine za moje diskove Chiftek kucistu, kad to nabavim onda krecem u zamenu svih diskova i unistavanja Btrfs, sve na ext4.
Napajanje mi je modularno 800W, UPS 1.2KW, nov monitor al ispao neispravan i sad me vozaju kazu nije nista a monitor se greje (vreo) sa desne strane i probija pozadinsko osvetlenje
odvojio se LCD panel od okolnog rama, ivitoperila se pastika (sad sam zvao kaze likusa oni nisu nista otkrili sve je ok a drze monitor preko 20 dana).
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.29.03.2019. u 15:56 - pre 60 meseci
Pa eksperiment je kada jedan ili par distroa gura nešto a ostali jok i onda ipak sačekam da svi redom pređu na to novo. Evo, za mene je i plazma eksperiment koji nije uspeo ali oni to još ne shvataju. ;) Da mogu, nabacio bih Arčija/Manjara sa KDE4 ali još nema takve ponude.

Evo i sa tvog linka šta misle o ovome:
Citat:
Is Btrfs stable?

Stability implies that something is unchanging. Considering the rapid development of Btrfs at the moment, the answer is no. Btrfs is currently considered experimental.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.29.03.2019. u 16:10 - pre 60 meseci
Ma nije tolko strasno sto je experimental, strasno je to sto razlicite verzije bivaju sa razlicitim kernelima. I onda butujes u pogresan kernel i izgubis sve podatke. Tu zfs ima prednost, isti je za sve podrzane verzije kernela.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.29.03.2019. u 17:59 - pre 60 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Ma nije tolko strasno sto je experimental, strasno je to sto razlicite verzije bivaju sa razlicitim kernelima. I onda butujes u pogresan kernel i izgubis sve podatke. Tu zfs ima prednost, isti je za sve podrzane verzije kernela.

Uf, dobro da si ovo napisao, znaci nista update kernela da ne pogubim podatake. Kad prepisem to sto mi treba ona ide delete.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.29.03.2019. u 18:06 - pre 60 meseci
@calexx,

Argument ti je kilav, pogledaj kad je clanak pisan
Citat:
MTE Explains: What Is Btrfs Filesystem (and Why Is It Better Than Ext4)?
By Bertel King, Jr. – Posted on Feb 18, 2013 in Linux
https://www.maketecheasier.com/what-is-btrfs/

Procitaj wiki:
Developer(s) Facebook, Fujitsu, Fusion-IO, Intel, Linux Foundation, Netgear, Oracle Corporation, Red Hat, STRATO AG, and SUSE[1]
Full name Btrfs
Introduced Linux kernel 2.6.29, March 2009
Sve glavni igraci iz linux sveta, pa sad kome vise verovati.

Bitno mi je ovo sto je @Branimir napisao, cim nadjem vodjice, namestim ovaj novi disk ide normalna instalacija na ext4, onda iskopiram to sto mi treba sa Btrfs i ide brisanje svega i jedan dobar surface test tog starijeg diska.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 29.03.2019. u 19:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.29.03.2019. u 19:50 - pre 60 meseci
Pa nisam ja predložio taj tekst nego ti a nemam pojma da li se nešto i promenilo do sada. Po tvom planu ne deluje da je postalo pouzdano a ionako nisam nigde ni video da neko predlaže ili forsira btrfs osim par njih.
Ma meni je svejedno, mislim da sam jednom hteo ili i pokušao, video da niko baš nije siguran u to pa odustao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: kernel 5.0 ne eksportuje vektorske instrukcije zfs-u.

[ Pregleda: 2780 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.