Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

2 node cluster - n00b edišn pitanja

[es] :: Virtualizacija :: 2 node cluster - n00b edišn pitanja

[ Pregleda: 1584 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon 2 node cluster - n00b edišn pitanja18.05.2019. u 18:15 - pre 59 meseci
Da li neko ima iskustva oko Windows klastera i korišćenja zajedničkog storage rešenja putem ISCSI rešenja?

Ideja mi jeste da u 10Gb/s mreži imam 2 storage uređaja koji će radi redudantnosti raditi kao 1, a na njih bi išla dva Hyper-V Windows 2016 (ili 2019 kad bude spreman) servera, naravno u klasteru, a pod hyper-v bi prebacili postojeće virtualne mašine koje su inače pod Hyper-v 2016 serverom. Hyper-V Serveri bi isto imali 10Gb/s mrežne karte za vezu sa NAS/SAN, dok bi imale klasične Gb kartice za vezu sa klijentima.

Dajte neke osnovne smernice koje uređaje za centralni storage? Da li ići preko ISCSI ili fibre channel ili šta već?

Da li su ona jeftinija gotova rešenja poput qnapa i synologija ili kako već pouzdana i da li je sa njima izvodljivo da budu centralni storage?

Približna cena investicije? Oko 10k€?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.unity-media.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: 2 node cluster - n00b edišn pitanja18.05.2019. u 20:44 - pre 59 meseci
Sve sto hoces je manje vise standardno osim:
Citat:
...2 storage uređaja koji će radi redudantnosti raditi kao 1.

Ovo je detalj koji te nas obicno sprecava da puknemo jedan jeftini qnap i zavrsimo stvar ;)
Postoje dva nacina na koji industrija omopgucava storage bez "single point of failure":
- scale-out rjesenje, bar dva servera i softver koji sustinski pravi network RAID1 izmedju diskova u dva razlicita sistema (ili RAID5/6 ukoliko imas vise nodova)
- sistemi koji imaju cijeli data path dupliran: RAID1/5/6/10 + dual port disk -> dva kontrolera koja mogu raditi online ili stand-by (i naravno 2 x PSU) -> svaki kontroler ima svoje portove koji idu na storage switch-eve (naravno bar 2 u cross konfiguraciji)

Problem je sto su oba rjesenja obicno skupa.
Dodaj i to da za ozbiljnu virtulizaciju SATA ne dolazi u obzir bez velikog broja diskova, jako inteligentnog softvera ($$$) i cache-va (opet $$$) tako da ako ti treba poveci kapacitet, 10k€ nazalost nije cifra sa kojom ces dogurati daleko.

Dosta zavisi i od toga sta je prihvatljivo u slucaju otkaza komponente (RTO, RPO, kakav je backup?).

Mozda ce neko imati jos neki prijedlog ali ja nekako pocinjem mjerkati nesto iz Dell ME4 serije kao potencijalnu zamjenu za prastari Equallogic koji trenutno koristimo (trenbutno 43 VM, 2 jaka hosta - imali bi vise ali Veeam naplacuje po CPU ;) )
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: 2 node cluster - n00b edišn pitanja19.05.2019. u 08:49 - pre 59 meseci
Možda bi mogla seljačka varijanta za storage, kupim dva identična, drugi lepo sklonim u stranu, pa kad crkne prvi, samo prepakujem hardove u taj drugi i razvijem bekap konfiguracije?

Pogledaću za taj Dell, a ako neko još ima neki predlog, nek se javi.

U suštini mi je najbitnije to oko storagea, tu baš ništa ne znam oko hardvera, oko clusterovanja samih hyper-v hostova ću se snaći nakon što rešim zajedničku tačku za storage.

Edit: Starting at $5,249.00

U pravu si ti za onih 10k...

[Ovu poruku je menjao bachi dana 19.05.2019. u 10:18 GMT+1]
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.unity-media.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: 2 node cluster - n00b edišn pitanja19.05.2019. u 10:41 - pre 59 meseci
Nema nista lose sa varijantama koje budget (i backup/RTO/RPO) dozvoljava ukoliko su mane poznate unaprijed i predocene data owner-u.

Samo pazi, varijanta za prebacivanjem samo diskova je ona gdje neces moci koristiti nikakav write buffer (ukoliko sa prebacivanjem diskova ne prebacujes i RAID kontroller sa NVRAM-om).
Ukoliko diskovi nece biti SSD (obicni komercijalni, posto pretpostavljam da tvoj budget nece dozvoljavati ni SAS a ni ent. SSD), ovo ce ti potpuno ubiti performance ukoiliko ne koristis RAID10 i jako puno diskova.

Ukratko:
Server sa pouzdanim softverom kojim dobro vladas i po mogucnosti softverski RAID (nemam bas dobra iskustva sa FreeNAS-om ali ti mozda imas?), dovoljno SSD-ova u RAID10 (ok, sa SSD-ovima i RAID 6 nije losa varijanta ako je softver dobar) i dobar backup ce ici ispod 10k za umjerene kapacitete...
Dosta RAM-a nije lose ali striktno kao read cache!
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: 2 node cluster - n00b edišn pitanja19.05.2019. u 13:47 - pre 59 meseci
Hmm, možda ću, zavisno od dobijenog budžeta ići na varijantu 2 servera sa Hyper-V 2016 i lokalnim diskovima i Hyper-V replikom kao vid failover rešenja.

Ima li neko iskustva u praksi sa tim?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: 2 node cluster - n00b edišn pitanja19.05.2019. u 14:22 - pre 59 meseci
Problem sa bilo kojim HA resenjem sa dve masine je sto kad jedna masina umre ona druga nema nacin da odluci da li je ostala sama (ona druga je umrla) ili joj je umrla mrezna konekcija... :) Storage to resava, donekle, tako sto masina misli da, sve dok vidi storage, mora da je sve zivo.... ali bolj resenje (po meni) je neko koje koristi quorum, sa bar 3 node-a. Doduse, onda mozes da izbegnes storage i da imas hyprconverged storage... Cisto konceptualno, ako budes isao na 2 masine plus storage, ja bi isao na iSCSI makar kao garanciju da, ako je disk ziv, znaci da je i mreza ziva. FC zahteva da imas neki deljeni scratch disk i da OS zna da ga koristi za proveru "zivota" onog drugog - sto ne znam kako windows koristi.

Ne znam nista o Windows resenjima, ja ovo koristim, uglavnom, uz oVirt. :) Procitaj dobro dokumentaciju, cilj ti je da, ako jedna masina padne, svi VM-ovi nastave da rade bez problema. Takodje, problem sa 2-node clusterom je sto, da bi to omogucio, moras da imas 100% overhead.....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: 2 node cluster - n00b edišn pitanja19.05.2019. u 14:37 - pre 59 meseci
U suštini, kako je ned123 pomenuo, moram da napravim računicu u smislu koliki je downtime prihvatljiv i da napravim odnos cena:downtime period.

Čitajući na netu, ukapirah da ne postoji pravi storage HA (a da to ne košta milionče?), već da, čak i ako vežem "dva NAS/SAN uređaja da rade kao jedan", opet će proći nekoliko (desetina) sekundi, a za to vreme hyper-v serveri ili hostovi pod njima mogu da se zaglupe i da odu u BSOD ili da mora da padne restart vm guestova?

Sa ovom Hyper-V replikom ako sam dobro razumeo, moralo bi ručno da se aktivira replika u slučaju da primarni server padne, ali to je nešto što ne verujem da bi trajalo duže od sat vremena?

A sat vremena je prihvatljiv downtime u slučaju ovih firmi čiji deo sistema ja održavam.

A 99.9% uptime koju većina cloud provajdera nudi, preračunato znači ovako:


Daily: 1m 26.4s
Weekly: 10m 4.8s
Monthly: 43m 49.7s
Yearly: 8h 45m 57.0s


[Ovu poruku je menjao bachi dana 19.05.2019. u 15:49 GMT+1]
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.unity-media.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: 2 node cluster - n00b edišn pitanja19.05.2019. u 18:00 - pre 59 meseci
Daleko od toga da ti treba milionce za ha iscsi storage.
Npr skoro "prazan" (u smislu diskova ali sa 2 x 10Gb SFP+ iscsi kontrolera) ME4012 ima "dell" cijenu od 8kUSD.
Sad to moze biti i malo vise i malo manje u € u zavisnosti od dobavljaca...
Sa druge strane ovo zaista jeste entry level iscsi VI storage iako ima jak scaling u smislu broja diskova (sa dodatnim sasijama).

Ono sto pravi konacnu cijenu potencijalno velikom kod svih storage-a ovog tipa je kapacitet i brzina diskova a ti nisi pomenuo o koliko (i kakvih u smislu IO) VM mi ovdje pricamo?

Nemam prakticnog iskustva da Hyper-V replikama ali ako su imalo slicne kao VMware FT (a jesu), moguce da ce (glavni) storage ispod morati biti skoro 2 x brzi nego bez replika (da procesira i IO masina i sinhronog repliciranja bez osjetnog usporenja).
Takodje ce ti trebati i 2 x vise kapaciteta, pa se opet vracamo na cijenu po TB ;)

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 19.05.2019. u 19:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: 2 node cluster - n00b edišn pitanja19.05.2019. u 18:16 - pre 59 meseci
Zahtevi inače nisu veliki. U pitanju bi bio vm server koji je AD, DHCP, DNS i ostalo klasično za Windows infrastrukturu, a drugi bi bio vm server za ERP aplikaciju koji bi opsluživao oko 20 istovetnih korisnika u lokalu + udaljenih objekata koji su u suštini maloprodaja, restorani, proizviodnja, centralni magacin...

Koliko "konjskih snaga" mi treba za to trenutno ne znam, sve zavisi koje ERP rešenje bude odabrano, da li će biti umreženo svih ~70 objekata ili ne.

U suštini ništa intezivno ni po pitanju procesorske snage ni po pitanju silovanja diska. Svakako bi išli SSD diskovi, minimum Samsung EVO Pro za bazu. 2TB kapacitet je i više nego dovoljan i za bazu i za file sharing...

Pa sad razmišljam koje su mi opcije u slučaju da taj server prsne ili mu se nešto desi, pa rekoh da priupitam ovde za pomoć oko nekih smernica i opcija.

Mislim, nije isključeno i da lepo platimo firmu da nam to sve završi, ali bih isto tako voleo i sam da naučim šta i kako.

Hyper-V replika inicijalno pravi full replicu sa primarnog na sekundarni, ali svaki sledeći put ide incremental na onoliko vremena koliko namestiš.

Taj prvi put može da se kopira preko mreže, a može i preko externog harda na primer. Incremental onda ide preko mreže.

E sad, to incremental dok on odredi razliku je verovatno intezivno za procesor, na osnovu toga bih i video da li bi se incremental radio na 30 sekundi, 5 minuta, sat vremena...
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

[es] :: Virtualizacija :: 2 node cluster - n00b edišn pitanja

[ Pregleda: 1584 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.