Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako napraviti laptop?

[es] :: Laptopovi :: kako napraviti laptop?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)

[ Pregleda: 1492 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

saschap
beograd

Član broj: 338932
Poruke: 7



Profil

icon kako napraviti laptop?20.06.2019. u 11:00 - pre 58 meseci
Zdravo,

zanima me da napravim sopstveni laptop pa ako imate neki savet kako se to radi, na šta obratiti pažnju i gde kupovati proizvode da mogu biti isporučeni u srbiju?
ne zanima me da kupim jer oni pogadjaju konfiguracije i loše pogadjaju kad sam ja u pitanju kao kupac, a te njihove ugradnje koštaju. hoću bolji RAM i CPU, baš me briga za GPU, što bih kupovao laptop sa GPU kad sam igrao igrice 5 puta u zadnjih 20 godina koliko koristim kompjutere i internet.

nedelju dana potroših na kupovinu ranca everki, niko živi iz evrope ne isporučuje u srbiju, samo u EU, nadam se da nije takva situacija sa laptop hardware...
ako znate gde se mogu naručivati delovi a da isporučuju u srbiju, bilo bi super. znam da je 10+18% carina i PDV.

1. meni prvo pada na pamet kućište/chassis, moram da nadjem negde 17" kućište i monitor (pretpostavljam asus rog ili clevo), to bi bilo dovoljno veliko da mogu da trpam unutra šta hoću. nemam pojma da li se negde kupuje posebno monitor ali svakako bih hteo nešto bolje, 144Hz.

2. nakon toga glavna je matična ploča jer se na nju sve kači. naravno, može da ima i priključak za GPU ali ja to ne bih koristio.

dakle, mene zanima više RAM a manje GPU, HDD, tako da bih imao prostor možda čak i za bolju zvučnu karticu i zvučnike unutra. mada ne znam kako da potrevim dimenzije.
meni je sasvim dovoljan 500GB SSD, RAM bih ubacio bar 16GB 3300-4000 Mhz (Corsair CMK16GX4M2C3333C16 8GB, 100 usd). CPU bi isto tako bio bolji (Intel Core i7-8700B @ 3.20GHz, 300 usd) pa mi treba i odgovarajući hladnjak.

da li može da se nakači na matičnu DAC/Amplifier ili samo zvučna kartica? postoje mini pojačala-konverteri koja bih mogao da ubacim u kućište...
da li može desktop CPU pošto vidim da najnoviji laptopovi imaju ovaj desktop CPU i9-99xx?
kako da uklopim sve te dimenzije?

pretpostavljam da će me kućište i matična ograničiti što se tiče svega i tu najviše treba da pazim.
 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?20.06.2019. u 12:28 - pre 58 meseci
Taj koncept , pogresno zamisljas .

Nije to Desktop , pa da kupis posebno 5-6 elementa i onda sklapas . To nikada nece ni biti Moguce , jer se Laptopovi medjusobno dosta razlikuju , nema standardnih dimenzija za maticne i ostalo .

Postoje tzv. Barebones Laptopovi ! To je jedino sto se donekle uklapa u tvoje zelje . Mada samo donekle , jer je tu mogucnost " Kastomizacije " veoma ogranicena !

To je u sustini ceo Laptop , ali se kupuje Bez Procesora i bez HD , SSD i RAM-a !

To sto fali se kupuje po zelji i ti je jedino sto mozes da menjas !

Mada kad tako posmatras to mozes i kod 99 % drugih laptopova , mada ovde ne placas sta ti ne odgovara .

Takve ponude su veoma retke i na Zapadu , ti Barebones modeli , ima ih nekoliko , i niko to ne salje za Srbistan .
 
0

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?20.06.2019. u 12:51 - pre 58 meseci
... i ispadne znatno skuplje nego gotov laptop koji kupiš.

Kao što je rečeno, nije to desktop.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?20.06.2019. u 16:05 - pre 58 meseci
Bolje da si stavio specifikaciju onoga sto ti hoces pa prema tome nadjes laptop
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?20.06.2019. u 16:26 - pre 58 meseci
Imaš onu firmu iz Aranđelovca što su pravili kućište za Ferari lab top u karakterističnoj crvenoj boji što je išao uz čuveni autić, oni prave i memorije valjda, Blue Star se zove firma čini mi se, pa možda..
Edit: *Izgleda da se preimenovali u bitstar, a bili su iz Arilja, i otišli u stečaj..
Nemoj da pricas?
 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?20.06.2019. u 18:28 - pre 58 meseci
Citat:
bakara:
Bolje da si stavio specifikaciju onoga sto ti hoces pa prema tome nadjes laptop


E da tako se kupuje .

Na zapadu imas ne modela , jer svaki model ima 10-ne varijacija , po kolicini RAM-a , procesoru , Diskovima itd.

Kod nas je izbor manji , ali na Zapadu imas ukupno 5-6.000 kombinacija , novih laptopova !

Tako da Bas svako moze da nadje sta mu treba .

Kod nas je izbor manji jer je malo trziste .
 
0

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?20.06.2019. u 19:38 - pre 58 meseci
Ma i kod nas moze da se naruci BTO laptop (Build To Order), ali to nije jevtinije resenje - samo je bolje i ponekad potrebno. Primer :

- Fujitsu ima 4-5 SKU-ova (modela) za npr. LifeBook S938. Razlicite konfiguracije, svaka ima svoju cenu.
- Ima jedan SKU za isti taj S938 BTU, pa se posalje i poseban part number za CPU, memoriju, disk, ssd... sta treba

Ako ima model koji ima taj isti procesor, memoriju i disk, a ti na primer narucis da imas custom masinu bez bluetooth-a (ne treba ti), ocekuj da masinu, zato sto je BTU, platis 30% VISE nego istu takvu sa bluetoothom, ali serijski proizvedenu.

Nije u pitanju da se neko nas "ugradi" isto je u Nemackoj, jednostavno BTU masine su skuplje.

Postoje proizvodjaci koji su samo BTU, tipa System76, ali oni nisu jevtiniji nego Asus ili tako nesto tipicno.

Sustina je: Custom model laptopa postoji ali je skuplji od generickog. Plus, dodatno se cekaju, za razliku od generickih kojih ima na lageru. Zato npr. IT kuce koje nemaju toliki problem sa cenom, cisto da ne bi bacali pare na BTO i cekanje, uzmu na kolicinu ThinkPad X1, ili T series, ili Dell XPS - ili MacBook Pro. Meni je mnogo bolje imati MBP 13" sa 16GB RAM-a, ali retko ko to radi, svi uzmu ili 8GB RAM ili 15" sa 16GB - jer je jevtinije.

BTO uzima ko moze da ceka i ko zeli nesto custom. Tipa, treba mi laptop sa 32GB RAM-a, ili hocu 13" sa 16GB jer mi ne treba veliko a necu da teglim.... To uzecu jevtinije da ustedim ne pali. Cena rada je mnogo veca od cena jednog malog dela, pa su BTO masine uvek skuplje od onih sa trake koje se proizvode u stotinama.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
0

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?20.06.2019. u 21:43 - pre 58 meseci
Po meni, te "custom" varijante imaju smisla samo za određene klijente, tipa firmama kojima baš trebaju takve konfiguracije i koje imaju recimo fizički konektor za docking station (DC), npr. kod Dell-a je to bio E-port, kod Lenovo postoji "ThinkPad Ultra Dock 90W" i slični, a kačenjem na taj DC ne moraš ni da otvoraš ekran laptopa, uključuješ ga direktno preko DC, radiš normalno kao da je desktop, a posle ga poneseš kući da, ako ima potrebe, nastaviš posao ili tražiš neki bug, radiš code-review, itd.
Razlog je to što neke (ili sve) firme ne dozvoljavaju da repozitorijum sa kodom držiš na svom privatnom računaru, a na poslu je laptop nezgodan zarad čak i da kačiš monitor i tastaturu preko nekog hub-a ili USB station-a, pa lepo imaju takvo rešenje, i ti klijenti to mogu da plate, jer su u pitanju velike firme, koje plus imaju i sektor za trgovinu IT opremom i distribuciju, pa im nije problem da nađu dobavljača za takve laptopove. Kod nas npr. Comtrade ima takvih laptopova kod zaposlenih, jer imaju Comtrade Distributions koji je uvoznik svega i svačega što se tiče IT hadrvera.


A za konfiguracije... pa, umesto da se plaća paprena cena, kupi se avionska karta do SAD, gde su laptopovi značajno jeftiniji nego u Evropi, plus ima ogroman izbor, čak i da se legalno prijavi kod nas na carini i da se sve plati, izaći će jeftinije nego model iz EU.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
0

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?21.06.2019. u 07:40 - pre 58 meseci
Jedino kad je meni palo na pamet da pravim "sopstveni" laptop je kada sam hteo da uposlim Raspberry/orange pi ili nesto slicno. Nista drugo nece doci u obzir. Pogotovu ne za Windows ili bilo kakvu jacu linux aplikaciju.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
0

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?21.06.2019. u 08:04 - pre 58 meseci
Prvi put cujem za ovo. Zanimljivo, ali nisam siguran... kuciste + ploca. 10,000 modela aktuelnih sada ploca, a toliko i razlicitih kucista :) Pa ti uklopi ako si faca.

Radio sam milion lapica, ploce i kucista za njih se razlikuju, ne samo u modelima iste firme, cak i u rev. Nista zivo se ne uklapa. Nocna mora.
Izgleda da si ti malo pomesao lap/desk
(c) 1982 sinclair research ltd
 
0

saschap
beograd

Član broj: 338932
Poruke: 7



Profil

icon Re: kako napraviti laptop?21.06.2019. u 08:11 - pre 58 meseci
hvala za odgovore,
izgleda da mora da se kupi sta nam serviraju,
a kad daju dobar cpu, ram i monitor, onda nabiju i GPU koja meni ne treba a ja ako sam menjam delove, onda garancija vise ne vazi.
tako je to, zivimo u konzumerskom kapitalizmu, prodaju uredjaje po trzisnoj ceni i onda placamo naduvanu cenu a ne realnu, posto smo mi 6 ruka dok uredjaj stigne od azije do srbije ali tako je i sa delovima.

izuzetak je apple koji ima celu proizvodnju i prodaju u svojim rukama (pa i marketing), ali su gramziivi i skuplji od drugih, ali sto se tice samsunga i drugih, telefon koji naprave na tajvanu za 60 evra prodaju za 120, pa onda velikoprodaja u kini proda evropskim uvoznicima za 250 evra, pa onda porez drzavi u evropi 20% (kako gde) i telefon izadje na 300 evra, pa ga onda uvoznik proda maloprodaji za 400-500 evra i na kraju maloprodaja prodaje nama za 800 evra pa i vise. maloprodaja najvise nabija cene pod izgovorom da rade marketing, placaju objekte i radnike, porez, itd. samsung ne placa marketing nego ovi koji prodaju telefone kupcima, vodafone ili mts i slicni, i maloprodaja generalno.

sve te telefone a mozda i kompjutere i hifi i ostalo proizvodi foxconn firma koja ima proizvodnju u tajvanu i u kini, imaju preko milion radnika, i gomila hardvera se narucuje od drugih firmi, preko 60% delova su od dobavljaca, kao kod automobila, ali sta ce biti ugradjeno u uredjaj zavisi od razvojnog odeljenja koje je obicno u americi. i dok telefon ili laptop stignu do nas, prodje par meseci, samo brodovi putuju 3 nedelje od sangaja do spanije a 4 do britanije, pa istovar u lukama, pa transport po unutrasnjosti evrope... pa im se ne isplati da odmah plasiraju novi CPU ili bilo sta, jer treba da prodaju ono sto su vec proizveli, da ne propadne. tako oni profitiraju od preseljenja proizvodnje a mi kao kupci dobijemo jadac, ono sto je proizvedeno pre pola godine, ili mozda i ranije, pa nam oni serviraju gluposti, lenovo z6 telefon sa 512GB HDD sto meni ne treba, a ne postoji opcija 12GB RAM i 64GB HDD/ROM. kupujes i placas nesto sto ti ne treba jer ne mogu oni da potreve za svakog kupca kako njemu treba. a nisu napravili fontel da mozes da biras konfiguraciju.

isto je i sa hranom, malinari dobiju 1 evra za kilogram a u prodavnici u danskoj kilogram malina 15-18 evra, zavisi u kojoj prodavnici. maloprodaja kupi za 5 evra po kg od uvoznika a prodaju za 15 evra.
isto je i sa laptopovima. tako mi kao kupci placamo naduvane cene.

decko koji je radio kod uvoznika patika kaze da mu je gazda rekao da patike uvozi po 5 evra a prodaje maloprodaji po 50 evra a onda ovi prodaju za 150 kupcima.

provericu na internetu ove barebones laptopove.
to je jedino sto mi preostaje. mada cu da proverim koliko kosta karta do kine/tajvana i da li ima tamo neka prodavnica gde ne moras da placas maloprodajnu cenu. sama fabrika ni ne sme da preskace uvoznike i maloprodaju jer bi ovi poludeli i raskinuli ugovor a narucuju milione uredjaja. apple je jedina firma koja proizvodi, uvozi, drzi maloprodaju i marketing u svojim rukama ali su gramiziviji od drugih i nabijaju cene, zato nam uvaljuju marketing da su njihovi uredjaji kvalitetniji i da treba da budemo srecni sto placamo vise nego kod konkurencije. a taj telefon koji nam uvaljuju za 900 evra ih je kostao u proizvodnji 60 evra.
mozda bi mi se isplatilo da putujem do azije ako kupim vise uredjaja a ne samo laptop. ovaj lenovo telefon pokusavajud a uvale za 850 evra, pa laptop, pa hifi... mozda je bolje da se plati avio karta.
 
0

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?21.06.2019. u 08:20 - pre 58 meseci
Heheh, tel koji se prodaje za 1000eur, kada izadje sa trake ne vredi ni 50 :)
Sve je to toliki krs da ne mozes da poverujes, ali krajnji korisnik mora da plati za isti cak i 50x vise.
Zato ces na kasicicu da dobijas jedno po jedno i placaces enormne cifre izmedju `generacije` proizvoda koji zastare za godinu-dve. Ekonomija 21. veka. Ttreba 10 milijardi Indijaca i Kineza da zive od necega :D
Urbanizacija, svi bi da zive u kavezu, a da mu neko uzgaja hranu.....i veca je stoka taj uzgajivac nego zivotinja koju uzgaja da bi ovi po metropolama kupovali/ziveli/zdrali/srali


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 21.06.2019. u 09:34 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?21.06.2019. u 08:44 - pre 58 meseci
Citat:
gilopile...Ekonomija 21. veka. Ttreba 10 milijardi Indijaca i Kineza da zive od necega :D
...

Pa ne određuju ceni ajfona ili samsunga ili lg-ja ni Kinezi ni Indijci nego vlasnici/direktori pomenutih firmi.
 
0

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: kako napraviti laptop?21.06.2019. u 08:51 - pre 58 meseci
Pa sklapa se taj krs sirom planete, i lebac od tog krsa jede pola planete, na ovaj ili onaj nacin. Najvisi uticaj cene tog otpada upravo diktira taj 3. segment, ne konstruktor, inzenjer, vec radnik na traci i konzument :)

Po toj logici, treba lepo seljak da kaze, evo krompir 5eur kilo, paprika 7. i cao. Ima se para na globalnom nivou. I da vidis kako bi zivnuo narod.
Iphone moze da kosta 1200eur, a paprika ne moze ni 1 eur :)


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 21.06.2019. u 10:05 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
0

[es] :: Laptopovi :: kako napraviti laptop?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)

[ Pregleda: 1492 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.