Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savjet oko umrežavanja na većim daljinama

[es] :: SOHO Networking :: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama

[ Pregleda: 2632 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Savjet oko umrežavanja na većim daljinama05.10.2019. u 22:45 - pre 54 meseci
Poštovanje svima, nov sam pa se nadam da postujem na pravom podforumu s obzirom na pitanje za savjet (za Vaš forum sam imao najbolje preporuke).
Naime, brat mi ima farmu sa nekoliko objekata. Do sada od uređaja na lokacijama su to bile kamere, dvr snimač i sve je to sada van funkcije. S obzirom da uskoro dolazi u kuću optička mreža (poznato je da internet paket ide na 100/50 Mbps) planirao sam da mu pomognem da sve to poboljšamo sa IP kamerama, razmišljam i o nekim senzorima pokreta isl. Dakle osim kuće gdje dolazi optički internet sa Huawei ONT uređajem postoje još 3 lokacije: kancelarija udaljena 30m gdje će biti računar i 2 štale na udaljenosti cca 100m i 150m. S obzirom na udaljenost i činjenicu da ide sve vazdušno, moja prva nedoumica je da li ići na optički ADSS kabl do svih tačaka (zbog udaljenosti i atmosferskog pražnjenja ne bih bakarni utp) i u tom slučaju šta preporučujete od opreme, koji switch pored ONT-a, koje kamere, šta još dodatno ide uz optiku (da li media konverter) isl?
Za početak toliko i hvala unaprijed.
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.mbb.telenor.rs.



+18 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama06.10.2019. u 06:18 - pre 54 meseci
Koliko racunara ima na udaljenim lokacijama?
Cena media konvertora je oko 40-ak eura + opticki kabl + patch kablovi.

Mislim da vam je bezicna varijanta najpovoljnija.
Na mestu gde je dosao Internet postavite jedan AP sa omni antenom, a na ostalim lokacijama bezicne uredjaje sa usmerenom antenom.
Ako na lokacijama ima vise racunara, kamera, senzora... iza bezicnog uredjaja manji svic.
YU2MP
 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama06.10.2019. u 07:04 - pre 54 meseci
Citat:
Koliko racunara ima na udaljenim lokacijama?
Cena media konvertora je oko 40-ak eura + opticki kabl + patch kablovi.

Mislim da vam je bezicna varijanta najpovoljnija.
Na mestu gde je dosao Internet postavite jedan AP sa omni antenom, a na ostalim lokacijama bezicne uredjaje sa usmerenom antenom.
Ako na lokacijama ima vise racunara, kamera, senzora... iza bezicnog uredjaja manji svic.


Kancelarija 30m-jedina lokacija gdje će biti računar
Štala 1 110m-jedna kamera (ovde uskoro možda dođe i robot za mužu ali o tom tek kada vidim specifikaciju odnosno potrebe mašine i načine za umrežavanjem)
Štala2 150m-jedna kamera

Ono što bih još precizirao je da jedna štala nema uopšte optičku vidljivost jer je između neki objekat za mehanizaciju. Zato sam i razmišljao o ADSS optičkom vazdušnom kablu, a neko malo veće ulaganje u odnosu na Vaš predlog nije nikakav problem. Koju opremu biste preporučili ako bih išao sa optikom, switch, kamere, a koju ako bismo išli sa AP sa omni antenom?
Hvala
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama06.10.2019. u 07:50 - pre 54 meseci
Okači skicu terena i objekata koje treba povezati.

 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama06.10.2019. u 11:55 - pre 54 meseci
@ornamentum,

Moram da pohvalim ideju da se na farmi umreži sve što treba.
Drago mi je da ste postavili ovu temu.

Isto mi je drago, kad neko pametno razmišlja i želi pozitivno da unapredi to što marljivo radi.

Veliki pozdrav.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.vipmobile.rs.



+557 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama06.10.2019. u 15:23 - pre 54 meseci
Citat:
ornamentum:


Ono što bih još precizirao je da jedna štala nema uopšte optičku vidljivost jer je između neki objekat za mehanizaciju.


Podigneš antenu kod te štale na neki jarbol i odjednom ipak ima optičku vidljivost, osim ako je objekat za mehanizaciju petospratnica..

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama06.10.2019. u 20:45 - pre 54 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Okači skicu terena i objekata koje treba povezati.


https://imgur.com/CZknhLA


Crvene strelice-pozicije kod štala
Plava strelica-kuća gdje dolazi optički internet i pripadajuća terminalna oprema
žuta strelica-kancelarija

Predraže hvala unaprijed

p.s. @Living Light
Inteligentni seljaci i složne porodice.
hvala i Vama pozdrav
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama06.10.2019. u 22:17 - pre 54 meseci
Verovatno će ti to sve radili ok bežino. Samo koristi 5 Ghz opremu.

Na objekat gde ti dolazi internet stavi omni antenu, dovoljno visoko da premaćči sotale krovove.

Na druge objekte stavi neke uređaje sa usmerenim antenama, olpet dovoljno visoko. Za to rstojanej ti i ne terbaju neke antene sa veliokmdobiti, 12-tak dB je dovoljno.

Trebalo bi da ti radi isto kao da si provukao kablove.



 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama07.10.2019. u 10:39 - pre 54 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Verovatno će ti to sve radili ok bežino. Samo koristi 5 Ghz opremu.

Na objekat gde ti dolazi internet stavi omni antenu, dovoljno visoko da premaćči sotale krovove.

Na druge objekte stavi neke uređaje sa usmerenim antenama, olpet dovoljno visoko. Za to rstojanej ti i ne terbaju neke antene sa veliokmdobiti, 12-tak dB je dovoljno.

Trebalo bi da ti radi isto kao da si provukao kablove.


Neki savjet za opremu? Sredstva nisu problem.

p.s. u svakom slučaju hvala
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.comtrade.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama07.10.2019. u 14:53 - pre 54 meseci
Ubiquiti NanoStation Loco M5 kao baznu stanicu i LiteBeam M5 kao klijent. Ako bude problema sa signalom, prvo probaj da smanjiš TX power, može da bude prejak.

Ja sam imao dobru vezu sa dva Mikrotik SXTsq Lite 5 RBSXTsq5nD između sela i grada (da dovučem brzi net do sela). Razdaljina je bila 3.51km. Postojala je optička vidljivost, oprema na zgradi i kući (podignuta).
 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama09.10.2019. u 22:15 - pre 54 meseci
Hvala svima na sugestijama uskoro kada se uspostavi internet servis preko optike, krećem u realizaciju.
 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama26.01.2020. u 22:49 - pre 50 meseci
Evo javljam se opet sa zakašnjenjem u odnosu kako sam najavio što se tiče realizacije ali izdešavale su se mnoge stvari. Naime, brat je aplicirao na nekom projektu za robota (koji muze krave) i prošao a usput će trebati i niz novih kamera koje nisu bile u opticaju (u ovoj godini ide i drugi robot). Pošto su veliki korisnici Telekom je doveo besplatno ADSS vazdušni optički kabl do štale (na onom gore linkom označena crvenom strelicom veća površinom štala). S obzirom na novonastale okolnosti ali i potrebe da se umreži prije svega robot potrebno je štalu sa robotom što prije umrežiti jer samo održavanje (support) robota ide daljinski i traži najmanje 5Mbps. To nije problem jer postoji paket u kući sa koga je došao optički kabl na 100/50 Mbps pa sam planirao sledeće:
1. nabavka par media konvertora, 1 kuća gdje je ONT a drugi u štali kod robota
2. nabavka POE switcha kod robota koji će biti povezan sa switchem od robotskog sistema (koji ima posebne komunikacione protokole) i sa media konvertorom.
3. nabavka za početak 6 IP kamera za veliku štalu sa slike koje bi bile povezane sa POE switchom
4. nabavka NVR-a koji bi bio kući gdje se nalazi i optički ruter ONT odakle se i "vuče" internet
5. nabavka 1 UPS-a za kuću za ONT da ga obezbijedim "izvorište" interneta od nestanka struje
6. nabavka velikog UPS-a za robotski sistem (uključujući i vakuum pumpu) za koje je dobavljač rekao da mora biti sve zajedno 3,5KW snage

Vas sve molim za sugestije kod nabavke same opreme, šta predlažete kako je najbolje i na koji način da razdvojim od kućnog interneta (100/50 Mbps a za samu kuću ne troši se mnogo) ono što mora da ide za štalu (za sada 6 kamera i robot), naravno i sve druge sugestije dobro došle su od ljudi od iskusnijih i pametnijih od mene.
Unaprijed hvala.
 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama30.01.2020. u 14:34 - pre 50 meseci
Danas krenuo da povezujem 2 tačke sa medija konvertorima i između ADSS optički kabl:
A-kuća gdje je ONT, od ethernet porta u ONT-u do media konvertora
B-štala gdje je robot, od ethernet porta na switchu do media konvertora

Konvertori su tp-link mc210cs, vlakno je singlemode međutim neće da se upare. Prethodno izmjereno vlakno i na fizičkom nivou je sve OK. Inače imaju po 2 porta TX i RX i jedan LAN port. Kada spajam single mode vlakno obe strane bi trebalo da idu u TX (tako piše i na netu o uređaju da to radi automatski i transmit i recieve preko TX porta).

Ima li neko ideju u čemu bi mogao biti problem?
 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama31.01.2020. u 06:56 - pre 50 meseci
Pitanje ako neko zna pošto nisam u prilici da brzo promijenim media konvertore, da li ovaj model čiji imam par tp-link mc210cs, traži 2 vlakna ili jedno?
Ono što sam pročitao da bi trebalo da radi preko TX porta i transmit i recieve na 1310nm preko single mode vlakna što i imamo ali neće da se uspostavi link...
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama31.01.2020. u 07:24 - pre 50 meseci
Pronašao sam nekog Indijca na YouTube kako koristi 2 vlakna, osim u jednom delu videa gde koristi jedno vlakno, ali je uključeno u TX i RX port (na jednom uređaju u TX na drugom u RX, što po meni ima smisla). Dakle, probaj da drugi kraj staviš u RX, ako se već niko upućeniji ne javlja ovde.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama31.01.2020. u 10:02 - pre 50 meseci
Meni se kod tih novih farmi najviše svidelo ono što ih raspoređuje po njivama u zavisnosti od dana, doba dana i trave, i kako krave same idu na robota kad osete potrebu da budu pomužene, a to je tri puta dnevno, i onda im poture nešto za jelo dok su kod robota, i ono što ih češka po leđima, i ono što češka i briše sapi strateški raspoređeno na par mesta po štali da isto po sopstvenoj volji same koriste, i na kraju daju 10% više nego samo sa robotom.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.mbb.telenor.rs.



+18 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama01.02.2020. u 06:50 - pre 50 meseci
2 vlakna. Ne bi mogao da radi i TX i RX preko jednog vlakna na istoj talasnoj duzini, vec koristi istu talasnu duzinu za rad, ali na razlicitim vlaknima.
YU2MP
 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama02.02.2020. u 22:55 - pre 50 meseci
Citat:
MajorFatal:
Meni se kod tih novih farmi najviše svidelo ono što ih raspoređuje po njivama u zavisnosti od dana, doba dana i trave, i kako krave same idu na robota kad osete potrebu da budu pomužene, a to je tri puta dnevno, i onda im poture nešto za jelo dok su kod robota, i ono što ih češka po leđima, i ono što češka i briše sapi strateški raspoređeno na par mesta po štali da isto po sopstvenoj volji same koriste, i na kraju daju 10% više nego samo sa robotom.


Kod robota je delikatesna hrana i potrebno je neko vrijeme da se naviknu da dolaze same po "kolače", kada dođu da jedu robotska ruka opere vime, muze, izmjeri nivo bakterija isl.
 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama02.02.2020. u 23:00 - pre 50 meseci
Citat:
Marcony:
2 vlakna. Ne bi mogao da radi i TX i RX preko jednog vlakna na istoj talasnoj duzini, vec koristi istu talasnu duzinu za rad, ali na razlicitim vlaknima.

Ja sam napravio lapsus jer sam izostavio drugu talasnu dužinu kada sam pisao.
Uglavnom riješio sam problem juče našao sam MC sa jednim TX/RX portom koji rade po jednom vlaknu i prijem i predaju naravno po 2 talasne dužine.
Poenta je da je ovaj TP link koji sam probao single mode ali samo za 2 vlakna. Ono što je nevjerovatno je loš user manual na njihovom zvaničnom sajtu. Prekosutra puštamo robota pa javljam za dalje.
 
Odgovor na temu

ornamentum
sam svoj majstor

Član broj: 341082
Poruke: 23
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama27.04.2020. u 22:50 - pre 47 meseci
Ostao sam dužan da kažem da sve odavno radi, uključujući i robota :I
Kamere Hikvision a poslušao sam za wireless za opremu Ubiquiti NanoStation Loco M5. Sve je dakle ok, hvala svima na sugestijama!
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Savjet oko umrežavanja na većim daljinama

[ Pregleda: 2632 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.