Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Baterije i punjači

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Baterije i punjači

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 629732 | Odgovora: 1594 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.beotel.net



Profil

icon Baterije i punjači04.03.2004. u 07:51 - pre 244 meseci
U uputstvima za razne digitalne uredjaje tipa, fotoaparata, MP3 plejera, CD-a... spominje se koristenje alkalnih ili NiMH baterija, a ja ne vidim razlog zasto ne bi mogle da se koriste i NiCd baterije. Jedini nedostatak je nizi kapacitet ali cak ni to nije bas uvek slucaj u odnosu na alkalne baterije.
Pitam zato sto imam nekoliko paketa NiCd baterija koje bih koristio za digitalnu kameru koja treba ovih dana da mi stigne.

Zna li neko zasto se nigde ne preporucuju NiCd?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Baterije i punjači04.03.2004. u 12:27 - pre 244 meseci
Mogu NiCd da se korsite nego je stvar ekonomske prirode. Naime, za nestovisu cenu NiMH imaju mnogo veci kapacitet pa su zgodnije. Trend je da se NiCd zamenjuje sa NiMh. Mislim da je jedan od razloga i ekoloski, posto je Kadmijum veoma otrovan.

Imas nesto vise podataka na
http://www.elitesecurity.org/tema/44101
 
Odgovor na temu

SpinneR.sr
Topola, Šumadija

Član broj: 20262
Poruke: 202
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: www.topola-online.com


+1 Profil

icon Re: Baterije i punjači04.03.2004. u 12:42 - pre 244 meseci
Napon na NiCd celiji je 1.2 do 1.25 V, pa sad ako pokusas da napravis (4x1.5V= 6V) koliko ti recimo moze zatrebati za aparat, moze se desiti da na aparatu odradi podnaponska zastita, jer je elektonika osetljivija na varijacije napona..

Moja preporuka, u aparat samo kvalitetne baterije, dok blic "guta" sve zivo..
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.beotel.net



Profil

icon Re: Baterije i punjači04.03.2004. u 13:29 - pre 244 meseci
Citat:
SpinneR.sr:
Napon na NiCd celiji je 1.2 do 1.25 V, pa sad ako pokusas da napravis (4x1.5V= 6V) koliko ti recimo moze zatrebati za aparat, moze se desiti da na aparatu odradi podnaponska zastita, jer je elektonika osetljivija na varijacije napona.


Razlika u naponima izmedju NiCd i NiMH baterija je vrlo mala, odnosno i jedne i druge imaju napon 1.2V (nominalni, oko 1.3 napunjene i do 1.8V pri brzom punjenju) i jedino je neka bitnija razliku u kapacitetu i rezimu punjenja.
Strujno ne znam tacne podatke ali sam na NiCd baterijama AA velicine merio struju kratkog spoja koja je bila reda 15-20 Ampera tako da ni to nije neki problem da bi ih koristili a sto se kveliteta tice... Kako ima kvalitetnih NiMH isto tako ima i kvalitetnih NiCd i obrnuto.
Podnaponska zastita reaguje u vecini slucajeva na 1.1V po celiji da ne bi doslo da preteranog praznjenja baterija mada je pozeljno s' vremena na vreme isprazniti ih na nekih 1V pa ih puniti (impulsnim rezimom najbolje) posto se tako regenerisu i produzava im se vek trajanja.

Koga zanima nesto vise o baterijama postoji online knjiga na tu temu:
http://www.buchmann.ca/toc.asp
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
194.106.165.*



Profil

icon Re: Baterije i punjači12.03.2004. u 07:40 - pre 244 meseci
Malo sam potrazio strana iskustva na temu NiCd i NiMH baterija u digitalnim aparatima i zakljucak bi bio da se mogu NiCd koristiti bez problema a ne preporucuju se zbog citiram:
"We do not recommend NiCd battery anymore, as it can cause damage to the environment".

Tako da se po svemu sudeci NiCd baterije mogu koristiti digitalnim aparatima bez problema ali se ne preporucuju zbog zagadjivanja okoline.

Naravno, ne vredi koristiti NiCd baterije u aparatima koji "jedu" i NiMh baterije posto ce trajati izuzetno kratko ali ja sam koristio paket starih Trepcinih NiCd baterija od 500mA na Canonu A60 i ispucao je bez problema 70-80 snimaka.
Doduse A60 koristi 4 AA betarije tako da mu je potrosnja prilicno umerena.

Naravno ostaje i moja preporuka da kosristite NiMH baterije ako ni zbog cega drugog a ono zbog veceg kapaciteta ali ako nemate iste pri ruci i NiCd mogu da posluze.

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Baterije i punjači10.05.2004. u 00:22 - pre 242 meseci
Za digitalne fotoaparate i kamere najvaznije je imati dobre i pune baterije.

Najekonomicnije su punjive baterije. Sada su najpopularnije NiMH baterije koje imaju najbolji odnos cene, kapaciteta i kvaliteta.

Problem sa NiMH baterijama je rezm punjenja jer su ove baterije osetljive pa ih i najkrace prepunjavanje brzo ostecuje. NiMH baterije se mogu puniti i punjacima za NiCd ali uz veliku opreznost i paznju. Ako baterije ostanu duze na punjenju sigurno ce biti ostecene.

Dobro resenje je dobar punjac koji je predvidjen bas za punjenje NiMH baterija. Nazalost, na trzistu se mogu naci punjaci koji su u stvari prepravljeni NiCd punjaci koji naoko rade posao ali u stvari baterije u njima brze propadaju. Dobar punjac j epo pravilu skup.

Kod nas se na trzistu pojavila firm aGP za koju kazu da se bavi iskljucivo proizvodnjom bagterija i propratne opreme. Za GP baterije vazi da su dobrog kvaliteta i dugotrajne. Medjutim ono sto je meni privuklo paznju to su GP punjaci i to serija PowerBank.

Postoji nekoliko modela punjaca u ovoj seriji namenjeni za razlicite kapacitete baterija ali i razlicitog trajanja punjenja. Medjutim ono sto je bitno to je da se radi o pravim NiMH punjacima koji zaista rade posao kako treba. Ovi punjaci imaju tri parametra kojima kontrolisu stanje napunjenosti baterija: detekciju signala napunjenosti koji daje baterija, sigurnosni tajmer, i temperaturu baterija. Ovo su upravo tri parametra za koje proizvodjaci batreijapreporucuju da ih treba pratiti da bi se utvrdilo kada je baterija napunjena i da punjenje treba prekinuti. Nisma otvarao urejaj ali po svemu sudeci radi se o ozbiljnoj elektronici koja se nalazi u uredjaju. Sam uredjaj se inace napaja iz zasebnog ispravljaca koji nije integrisan u sam punjac cime je ostavljena mogucnost da se pored napajanja iz mreze, moze korsititi i napajanje sa akumulatora automobila na primer. Uz uredjaj je prilozen ispravljac za napajanje iz mreze 110-200V.

Uz svaku uredjaj je dato kratko uputstvo u komeje naznaceno vreme punjenja za razlicite kapacitete baterija a uopste uzev mozete izabrati izmedju punjaca kome je potrebno 30 minuta da napuni baterije kapaciteta 2100 mAh pa do punjaca koji to rade za 6 sati.

Punjaci imaju predvidjeno postolje za punjenje do 4 baterija AA ili AAA formata. Svaka baterija se puni zasebno. Interesantno je da punjac prepoznaje neispravne baterije ili baterije koje nisu NiMh ili NiCd i njih ne puni.

Cene ovih punjaca se krecu od 3600 do nesto manje od 5000 dinara u kompletu sa cetiri baterije sto nije bas jeftino ali mi se cini da jednom treba prelomiti i resiti se problema punjenja baterija jednom za svagda.

Ono sto je meni posebno bitno je da u istom punjacu mogu da punim starije baerije manjehg kapaciteta ali i novije kod kojih je kapaciet sve vecii veci. Ovi punjaci, zahvaljujuci rezimu provere napunjenosti napunice bateriju i zavrsitipunjenje kada je ona puna, bez obzira na njen kapacitet. Obicni punjaci ce ispravno puniti samo baterije kapaciteta za koji su predvidjeni a ostale ce ili prepunjavati ili nece moci da napune.
 
Odgovor na temu

Calibra 4WD
Prodaja novih digitalnih fotoaparata i
kamera
NBG Blokovi

Član broj: 14339
Poruke: 137
*.yubc.net



Profil

icon Re: Baterije i punjači16.05.2004. u 17:30 - pre 241 meseci
Ima nesto mnogo bolje da se nadje u BG a i jeftinije od GP baterija(3600-5500dinara),a to je Sanyo Quick charger + 4*2100 mah,brzine 105 min kada puni 2 baterije i 230 min kada puni 4 bat,totalni smart punjac,malih domenzija(manji od paklice cigara) i sa cenom 2350 dinara(33evra).
Sa njima Canoni A serije izdrze preko 400 snimaka GARANTOVANO
Moja totalna preporuka!!!
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.etf.bg.ac.yu



+1 Profil

icon Re: Baterije i punjači17.05.2004. u 13:30 - pre 241 meseci
Ja sam skoro uzeo punjive NiMH baterije C.F.L 2200 mAh i aparat (Canon A60) je izdrzao oko 450 snimaka + 5-6 filmica od po 40 sekundi.
To je bilo samo prvo punjenje baterija. Kapacitet ce posle treceg punjenja porasti otprilike za jos 10% tako da je ovo sasvim zadovoljavajuce.
Baterije sam kupio na buvljaku (OTC Novi Beograd) za 170 din po komadu i punjac Varta 750 din.
Ovo sto nudi Calibra je OK kome smeta 13 sati punjenja gorepomenutih baterija Vartinim punjacem.
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

Panos

Član broj: 11812
Poruke: 75
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Baterije i punjači17.05.2004. u 14:49 - pre 241 meseci
Citat:
Calibra 4WD:
Sanyo Quick charger + 4*2100 mah,


NC-MQN02 ili NC-MQR03 ?

PoZ!
 
Odgovor na temu

Panos

Član broj: 11812
Poruke: 75
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Baterije i punjači17.05.2004. u 14:55 - pre 241 meseci
Citat:
preki:
Ja sam skoro uzeo punjive NiMH baterije C.F.L 2200 mAh .
Baterije sam kupio na buvljaku (OTC Novi Beograd) za 170 din po komadu i punjac Varta 750 din.
Ovo sto nudi Calibra je OK kome smeta 13 sati punjenja gorepomenutih baterija Vartinim punjacem.


Baterije su oko 200-220 din par.

Taj Vartin punjac se automatski iskljucuje posle 12h punjenja!

Imam istu kombinaciju (CFL2200+Varta1700+punjac+A60) i prezadovoljan sam. (zbog onih 13h imam 2 seta baterija)
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Baterije i punjači17.05.2004. u 15:26 - pre 241 meseci
Citat:
Calibra 4WD:
Ima nesto mnogo bolje da se nadje u BG a i jeftinije od GP baterija(3600-5500dinara),a to je Sanyo Quick charger + 4*2100 mah,brzine 105 min kada puni 2 baterije i 230 min kada puni 4 bat,totalni smart punjac,malih domenzija(manji od paklice cigara) i sa cenom 2350 dinara(33evra).


E pa sto nisi rekao ranije :)
Mada, GP puni za 64 minuta bez obzira da li je jedna ili cetiri baerija a i ima solidinih 200-300grama u elekronici (bez ispravljaca) tako da deluje ubedljivo :)
 
Odgovor na temu

abyss

Član broj: 2945
Poruke: 684
*.ppp-bg.sezampro.yu



+51 Profil

icon Re: Baterije i punjači17.05.2004. u 23:33 - pre 241 meseci
Citat:
Calibra 4WD:
Ima nesto mnogo bolje da se nadje u BG a i jeftinije od GP baterija(3600-5500dinara),a to je Sanyo Quick charger + 4*2100 mah,brzine 105 min kada puni 2 baterije i 230 min kada puni 4 bat,totalni smart punjac,malih domenzija(manji od paklice cigara) i sa cenom 2350 dinara(33evra).


Ajde samo reci gde si kupio taj punjač ako nije tajna??
--
"Once hadst thou passions and calledst them evil. But now hast thou only
thy virtues: they grew out of thy passions."
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Baterije i punjači21.05.2004. u 14:48 - pre 241 meseci
Vazna pitanja u vezi baterija

koje baterije koristiti.

Ako imate fotoaparat sa namenskim baterijama nemate neki izbor, morate koristiti baterije koje propisuje proizvodjac. Cesto postoji nekoliko modela razlicitog kapaciteta. Uz njih obicno dobijate i odgovarajuci punjac.

Ako fotoaparat prima standardne baerije, obicno AA, onda mozete koristiti NiCd ili NiMH. Prakticno treba koristiti NiMH, koje imaju povoljnije karakteristike i to: veci kapacitet na istoj zapremini i smanjen memorijski efekat (o tome cemo kasnije).

Kapacitet baterija po pravilu treba da bude sto veci. Sada na trzistu ima baterija i do 2200 mAh sto obezbedjuje stotine snimaka. Vazno je imati u vidu kakav punjac imate jer ako je punajc slab i namenjen za baterije menjeg kapaciteta, punjenje baterija veceg kapaciteta moze da traje i vise od 24 casa a neke i ne mogu da se napune.

Kako puniti baterije

Nacin punjenja baterija zavisi od vrste baterija.

Kod NiCd i NiMH baterija postoji sporedni memorijski efekat koji se pokazuje tako da baterija koju cesto dopunjavate a nije potpuno ispraznjena, ona pocne da se ponasa kao da ima smanjeni kapacitet. Ovo se izbegava time sto se baterija uvek isprazni do kraja pa punu do kraja i tako u krug. Kod NiMH je ovaj efekat znacajno smanjen ali i dalje postoji. Kod LiIon ovog problema nema.

Takodje, nove NiCd i NiMH baterije treba formirati da bi imale pun kapacitet. To se radi tako sto se najmanje tri puta baterija napuni do kraja i isprazni do kraja. Ukoliko ovo ne uradite baterija ce se ponasati kao da ima manji kapacitet i pre ce prestati da radi.

Izmedju NiCd i NiMH baterija postoji bitna razlika u nacinu punjenja, odnosno, sam tok punjenja je isti ali je veoam razlicit nacin zavrsetka punjenja. Univerzalno pravilo je da se baterije ne smeju prepunjavati jer prepunjavanje izaziva promenu strukture materijala u bateriji i prakticno joj smanjuje kapacitet i radni vek.

NiCd baterije su tolerante na prepunajvanje, sto znaci da ako zaboravite da izvadite bateriju iz punjaca njoj to nece mnogo smetati (mada ce smetati) i to je razlog zasto je uvdeno pravilo da se punjenje baterija vrsi strujom koja ima isti iznos kao nazivni kapacitet baterije podeljen sa 10. Takva struja, prilikom prepunjavanja nece izazvati veliku stetu.

Kod NiMH baterija, stvari stoje sasvim drugacije. Ove baterije su veoma osetljive na prepunjavanje i nekoliko minuta je dovoljno da ih unisti. Zbog toga, ne treba korsitti punjace za NiCd baterije za punjenje NiMH. NiCd punjaci ne umeju da zavrse punjenje NiMH vec ih unistavaju ako zaboravite da ih iskljucite. S druge strne, ako stopujete vreme, mozete korsititi NiCd punjac ali morate prekinuti punjenje na vreme. NAzalost, tesko ej proceniti potrebno vreme punjenja jer se ono menja kako se bateriej trose.

Za punjenje NiMH bateriej koristiti punajce za NiMH ali ne jeftine nego one skuplje koji obicno imaju oznaku Smart, a koji korsite vise parametara da prepoznaju kada je baterija puna kako bi prekinuli punjenje. To su na primer punjaci koji su pominjani u ovoj temi. Jeftini NiMH punjaci rade na prostom principu sto se za odredjeni kapacitet baterija moze izracunati vreme punjenja i punjaci su tako podeseni. Oni nakon izracuantog vremena prekidaju punjenje. Medjutim, punjac ne ume da ziracuna vreme, ono se izracunava unapred i punjac se samo podesi da odredjeno vreme vrsi punjenje odredjenom jacinom struje. Ti punjaci mogu korektno da pune sam baterije onog kapaciteta za koji su predvidjeni.


Kako koristiti baterije

Dobro je da imate dve kako bi ste dok je jedna puna u aparatu drugi imali u rezervi napunjenu ili ako je prazna na punjenju.

Ako koristite standardne baterije, one se koriste u paketima. To znaci da izaberete par ili cetiri baterije koje se korsite u fotoaparatu zajedno i UVEK ih korsitite zajedno, dakle formirate ih zajedno, punite ih zajedno, stavljate ih i praznite u fotoaparatu zajedno i ponovo punite zajedno.

Nemojte mesati baterije iz jednog paketa sa baterijama druge vrste ili baterijama iste vrste ali iz drugog paketa. Obelezite baterije tako da uvek znate koje su u istom paketu kako ih ne biste pomesali. Baterije formirane u paketu i koricene zajedno trose se zajedno i uvek odgovaraju jedna drugoj. Ako izmesate baterije, stvarate uslove da one brze propadnu. Dovoljno je da ubacite jednu bateriju sa strane i ona ce zbog razlicitog tretmana koji je ranije imala imati razlicit napon od ostalih proizvodeci sporedne negativne efekte koji izazivaju unsitavanje baterija.

Punjenje baterije po pravili traje krace nego sto vam treba da je ispraznite tako da cete uvek imati bar jednu punu. Dobro je i da imate vise baterija radi sigurnosti. U svakom slucaju dobro je da baterije korsitite naizmenicno odnosno u krug ako ih imate vise od dve tako da se ravnomerno trose. Bateriju drzite u aparatu sve dok se ne isprazni (fotoaparat ce vas o tome obavesiti) i tek je tada zivadite i zamenite drugom a nju stavite na punjenje. Tako cete obezbediti dugotrajnost svih baterija, narocito ako su NiCd ili NiMH. Kod LiIon baterija punjenje mozete vrsiti u bilo kom momentu kada vam to zatreba.

Pogresno je misljenje da bateriji smeta da bude ispraznjena do kraja. Ne smeta joj. Ono sto joj smeta to je da se uni negativnim naponom. Ako korsitite samo jednu bateriju mozete je slobodno isprazniti do kraja, nista joj nece smetati, cak je i zdravo. Medjuitm, retko kada se korsiti samo jedna baterija uvek je to par ili vise komada. Cak i specijalne baterije koje dobijate uz fotoaparat iako su u jednom kucistu u stvari unutra sadrze vise baterija. Dakle, vi u stvari uvek korsitite paket baterija, na ovaj ili onaj nacin. E kada su baterije u paketu onda nije dobro isprazniti paket do kraja. U paketu ce se uvek naci neka baerija koja ima razlicit napon od drugih. Kada se paket isprazni do kraja, moze se desiti da neka od abterija ne bude sasvim prazna i onda ce tada funkcionisati kao generator negativnog napone u odnosu na druge baterije a rekosmo, negativni napon unistava baterije. Tako ce ta jedna baterija u stvari da unistava ostale. Zbog toga paket nikada ne treba isprazniti do kraja. Kada vam fotoaparat prijavi da je baterija prazna smatrajte je praznom iako ona jos uvek ima nesto energije u sebi. To je normalan nacin koriscenja baterija.

Skladistenje baterija

Uopste uzev, baterije treba drzati u suvom. Vlaga moze a napravi kratke spojeve sto ce vrlo brzo ne samo da ih isprazni nego i da ih unisti. Treba izbegavati mehanicke udare na baterije jer to moze da izazove krivljenje caure i materijala u njemu i time do unistenja baterije. Izbegavjte drzanej baterija na toplom mestu, blizu izvora visoke temperature ili na suncu. Visoka tempretarura unistava baterije. Za NiMH baterije mislim da je rizicno sve preko 60-70 stepeni.

Baterije cuvajte u plasticnim kutijama za tu namenu ili plasticnim kesicama. Odlicno mogu da vam posluze plastine kesice u kojima se dobijaju srafovi uz kucista racunara. U njih taman mogu da stanu cetiri baterije AA velicine. Ja sam ih tako nosio i na splavarenje i odlicno su posluzile.

Bitan momenat u skladistenju baterija je efekat samopraznjenja. Svaka baterija se sama od sebe prazni. Ovaj efekat je bitan kod punjivih baterija mada je i kod njih razlicit. U sutini, morate racunati sa tim da ako vam baterije duze vreme stoje (mesec-dva) one ce se isprazniti, mozda ne do kraja ali svakako ce imati manje energije u sebi nego kada ste ih napunili. Neki punjaci umeju da se snadju i da odrzavaju bateriej pune u duzem vremenskom periodu (trickle charge). ZA dugotrajnije skladistenje baterija preporucuje se da budu napunjene do pola i takve zamrznute *uz odgovarajuci zastitu od vlage). Nisam ovo isprobavao a i nikada nisam iamo potrebu da baterije skladistim na duzi period.


Brzo punjenje

Potoji jos jedna zabluda u vezi baterija a to je da brzo punjenje izaziva ostecenja. To nije tacno dok se punjenje vrsi granicama razuma. Baterije su osetljive na prepunjavanje. Sama struja punjenja nije bitna sve dok ne izaziva pregrevanje baterije i ako je punjenje zavrseno kako treba.

Uzrok zabluda je upravo to sto cesto brzi punjaci ne umeju da prekinu punjenje kada treba (a sto je veca struja punjenja a time i brzina, to je teze precizno odrediti vreme kada punjenje trba prekinuti) te u stvari unistavaju baterije prepunjavanjem ili pregrevanjem.

Ovo resavaju pametni punjaci koji prakticno sadrze mikroprocesorku kontrolu punjenja i prilicno su precizni tako da prekidaju punjenje kako treba. Zato je prakticno pravilo da pamtni punjaci rade kao brzi punjaci. Vec su pomenuti modeli koji baterije od 2100mAh pune za 65 minuta, sto je inace nezamislivo (normalni nacin punjenja traje izmedju 12 i 16 casova).



Druge vrste baterija

Obicno se pod baterijom za fotoaparat smatraju punjive baterije jer su one najekonomicnije resenje. S obzirom da fotoaprati brzo potrose baterije, potreba da se kupovina novih nepunjivih baterija se ne isplati. Medjutim, valja kod sebe imati u rezervi i paket nepunjivih baterija. One su obicno spakovane u vakuumskom paketu a imaju mali efekat samopraznjenja tako da mogu dugo da se cuvaju. Kada zatreba, uvek mozete da ih potegnete iz rezerva. Ovo je inace razlog zasto vise volim fotoaparat koji prima standardne baterije, zamenu mozete naci u svakoj iole snabdevenoj prodavnici.

Ipak, odgovarajce baterije obicno necete naci u svakoj trafici. Fotoaparati trose mnogo energije i obicne baterije u njima rade svega par minuta. Potrebno je koristiti Alkalne baterije. One su znatno dugotrajnije i imaju kapacitet koji se moze porediti sa punjivim baterijama od oko 1200 - 1600 mAh tako da mogu da posluze kako sasvim dobra jednokratna zamena za prvu pomoc.

Najbolji izbor su svakako Litijumske baterije. One imaju neverovatno veliki kapacitet. Na primer, ja sam uz fotoaparat dobio paket litijumskih baterija i vec godinama mi stoje kao rezerva koju nosim sa sobom. U vise navrata sam ih koristio kada isparaznim oba paketa punjivih baterija i jos uvek traju. Dobra osobina im jei dugotrajnost, efekat praznjenja je zanemarljiv takoda mogu da stoje neupotrebljavane veoma dugo. Problem je sto su Litijumske baterije veoma skupe i ne nalazim ekonomsku racunicu u njihovoj nabavci.
 
Odgovor na temu

DigitalDiver
Nemanja Vasic
kRAGUJEVAC

Član broj: 22159
Poruke: 12
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Baterije i punjači26.05.2004. u 23:42 - pre 241 meseci
Citat:
abyss:Citat:

Calibra 4WD:
Ima nesto mnogo bolje da se nadje u BG a i jeftinije od GP baterija(3600-5500dinara),a to je Sanyo Quick charger + 4*2100 mah,brzine 105 min kada puni 2 baterije i 230 min kada puni 4 bat,totalni smart punjac,malih domenzija(manji od paklice cigara) i sa cenom 2350 dinara(33evra).





Ajde samo reci gde si kupio taj punjač ako nije tajna??


Čovek prodaje te punjače. Ja kupio, pa znam!
Bla!
 
Odgovor na temu

skovacevic
Beograd

Član broj: 24581
Poruke: 55
*.beotel.net



Profil

icon Re: Baterije i punjači08.06.2004. u 00:04 - pre 241 meseci
Zanima me da li punjac koji posedujem moze da se koristi za NiMh baterije. U pitanju je IBG punjac sa promenljivom (podesavajucom) strujom punjenja od 50 do 400 mA i znam da je, kada sam ga kupio pre jedno 10 godin, bio namenjen za NiCd baterije. U njega mogu stati svi formati baterija.
Da li je problem kod ovih punjaca sto nemaju limitirano punjenje te se baterije mogu "prepuniti" i tako ostetiti. Da li NiMh punjaci ovo imaju?

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Baterije i punjači08.06.2004. u 00:40 - pre 241 meseci
So obzirom da je punjac proizveden pre 10 godina kada NiMH baterije nisu bile u komercijalnoj upotrebi i da je bas namenjen za NiMH, moze se sa sigurnoscu reci da on nije namenjen za NiMH.

Medjutim, moze se koristiti, samo sto moras voditi racuna o vremenu punjenja, sto samo po sebi nije siguran metod ali to je jedini koji ti preostaje.

Kako se to radi.

Procitas sa baterije koji joj je kapacitet. Uzmimo da je 1700 mAh. Vrednost kapaciteta podelis sa 10 te dobijes struju kojom baterije treba puniti, a to je u ovom slucaju 170 mAh. Povezes baterije u punjac a na red sa njima stavis ampermetar i podesis napon punjaca da bude takav da struja punjenja bude 170 mAh. Pustis tako da se pune 12 do 16 casova (da, bas je neprecizno). Za vreme punjenja ne treba da menjas napon punjenja. Ako sve vreme drzis povezan ampermetar videces da ce struja punjenja vremenom opadati i kada vidis da je pala na vrlo malu vrednost i ne menja se vise, baterije su pune. Kao sto vidis, prilicno odokativna metoda.

NiMH punjaci imaju mikrokontroler u sebi koji prati tri do cetiri parametra prilikom punjenja kako bi zakljucio kada je baterija puna. NiCd punjaci popravilu nemaju nikakvu istancanu kontrolu vec punjenje zavrsavaju na osnovu tajmera ili mereci struju punjenja stoje prilicno grubo ali u kombinaciji sa slabom strujom punjenja NiCd baterije to tolerisu. NiMH nisu tolerantne na grubosti.
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Baterije i punjači10.06.2004. u 10:26 - pre 241 meseci
elem...
Ovde svi pricaju o hermetickim akumulatorima sa presovanim elektrodama. Da ne bi bilo zabune, jer postoji jos tri osnovna tipa nicd (nimh) akumulatora (pravilnije od baterija)

Osnovni podaci za punjenje ovih akumulatora su:
napon prazne celije 1.05v
nominalni napon celije 1.2v
napon pune celije 1.48
faktor punjenja 14-16 (uglavnom 14) sa strujom od 0.1C(kapaciteta)--to znaci da ako celiju punite sa 0.2C punice se 7h i dalje srazmerno

Takodje postoje i tri osnovna nacina punjenja akumulatora:
normalno - to je to: struja od 0.1C (akumulator od 2000mAh-struja od 200mA) 14h
ubrzano - retko se koristi zbog male brzine rekombinacije kiseonika, ali ako se koristi - bira se punjenje konstantnom strujom od 0.2-0.4C ili stepenastom strujom, nikako metodom konstantnog napona zbog opasnosti od porasta temperature->pa pritiska->pa razaranja...
brzo - specijalnim punjacima koji kontrolisu jedan ili vise od sledecih parametara: napona i temperature akumulatora, pritiska gasa i vremena punjenja. Pri tom su struje punjenja od 0.5C-do nekoliko C.Ili impulsnim punjacima.

Cetiri osnovna tipa punjaca su:

punjaci bez stabilizacije napona i struje. Ovo su punjaci koji funkcionisu po "naponsko -strujnoj karakteristici sa opadajucom strujom"

punjaci sa const. naponom- cesto se koriste, imaju fiksiran napon koji odgovara naponu punog akumulatora (1.48v po celiji). Kada se akumulator prikljuci na ovakav punjac struja je najveca, a kako se razlika napona izmedju punjaca i akumulatora smanjuje, opada i struja. Prednosti: akumulator se brzo napuni do 80-90% kapaciteta, nemogucnost prepunjavanja. Mane- punjenje se zavrsava u beskonacnosti, pa akumulator nikada nije 100%pun.

punjaci sa const. strujom - struja je zadata u celom intervalu punjenja ili se stepenasto menja u pojedinim intervalima. Napon punjaca se menja i prati porast napona akumulatora. Kriterijum za kraj punjenja je dosezanje 1.48v po celiji, ili vremenski - 14h sa 0.1C pri cemu akumulator prethodno mora biti propisno ispraznjen.

punjaci sa const. naponom i strujom - kombinacija gornja dva: akumulator se u pocetku puni sa const strujom, kada se nastavlja pri const. naponu.

@broker

metoda koju si opisao (sa primerom od 1700mAh) nije ok. Tvoj ce se akumulator puniti sa mnogo manjom prosecnom strujom od nominalnih 170mA. Struja mora biti 170mA SVIH 14h da bi se ak. propisno napunio

naravno da brzo punjenje skodi akumulatorima. Proizvodjaci najvaznije karakteristike kao sto su kapacitet ili vek trajanja(broj ciklusa) vezuju za struju od 0.1C. Znaci ak. ce imati nazivni kapacitet samo ako se prazni sa 0.1C. Npr panasonic daje kapacitet za 0.05C, ako se prazni sa npr 1C kapacitet pada na oko 60%. Isto vazi i za punjenje- nekada je broj ciklusa bio 200-300 za nicd. Danas proizvodjaci deklarisu 500-1000 za nimh. Da bih ilustrovao uzecu za primer 750 ciklusa. Baterija u mom mobilnom je nova trajala 6 dana. Kada bi mogla da prezivi 750 ciklusa vek trajanja bi joj bio 750x6=4500dana ili vise od 12godina. Da li znas nekog kome baterija toliko traje uz svakodnevnu upotrebu?? Ja "trosim" trecu. To je danak tome sto niko ne moze da zamisli punjenje baterije za mobilni od 14 sati!
Tako da koliko god brzi punjaci bili "pametni" definitivno skracuju vek trajanja baterije - pravi se kompromis izmedju vremena punjenja i zivotnog veka.

Moj predlog za punjenje (za one kojima nije najbitnije vreme punjenja) je generator const struje sa bilo kojim 78xx odgovarajuce spojenim, da struja bude 0.1C i obican pijacni tajmer - onaj sto se steka u struju, mehanicki je oko 300din, digitalni malo vise, namesten na 14h koji uz to moze da se koristi i za druge stvari.Naravno da ak. bude propisno ispraznjen. Malo komplikovanija varijanta bez tajmera je kontrola napona punjenja i iskljucivanje kada napon dostigne 1.48v x broj celija


 
Odgovor na temu

vuxsa
dusan vuksanovic
beograd

Član broj: 21776
Poruke: 164
*.dial.b92.net



+1 Profil

icon Re: Baterije i punjači22.06.2004. u 00:27 - pre 240 meseci
Pohvale za Sanyo,baterije su zverske!
maybe i'll think of something later...
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Baterije i punjači22.06.2004. u 09:06 - pre 240 meseci
Imam jedno pitanje u vezi Ni-MH punjača.Da se ne bih ponavljao evo linka:

http://www.elitesecurity.org/poruka/372741

Poz.
 
Odgovor na temu

Boris Lozac
Boris Ninic
Beograd

Član broj: 27441
Poruke: 77
*.proxy.abc.co.yu



Profil

icon Re: Baterije i punjači28.06.2004. u 09:01 - pre 240 meseci
I na kraju, sta je najbolje, znaci molio bih da mi kazete gde mogu da se kupe dobre baterije znaci NIMH 2100 pa na vise, i dobar punjac, negde 600,700 dinara.....dajte neko mesto gde mogu da se uzmu, svi pricaju o baterijama, koje su najbolje, a niko ne govori gde ima da se uzmu........??
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Baterije i punjači

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 629732 | Odgovora: 1594 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.