Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Idemo na Mars...

[es] :: Nauka :: Idemo na Mars...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18102 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Idemo na Mars...23.09.2004. u 16:40 - pre 237 meseci


Ljudi bi mogli da nasele Mars u narednih 20-30 godina pošto su naučnici pronašli dokaze da na Crvenoj planeti ima vode, izjavio je šef istraživačke misije NASA.

Dva robota-geologa koji se delom napajaju solarnom energijom, od januara su prešla tri milje i ušla u kratere na Marsu šaljući podatke o Zemljinoj sestrinskoj planeti.

Upitan koliko će vremena proći pre nego što se na Mars iskrcaju astronauti i ljudi nasele tu planetu, Artur Tomson, šef misije NASA za istraživanja površine Crvene planete izjavio je:

„Moja pretpostavka je - od 20 do 30 godina, ukoliko nam to postani prioritet.“

Dva robota „Spirit“ i „Oportjuniti“ pronašla su dokaze da je na Marsu nekada bilo vode u velikim količinama. To je izuzetno važno otkriće za naučnike koji pokušavaju da utvrde da li je na toj planeti nekad bilo života i da li će u budućnosti biti moguć život.

Bez vode, san o slanju astronauta i ljudi na planetu prekrivenu stenjem i gde su zalasci Sunca plave boje, nije moguće ostvariti.

„Ako ne nađemo vodu, biće veoma teško slati ljude na Mars. Voda je ključ svega“, ističe Tomson, koji je u prestonici Perua Limi prisustvovao konferenciji rudarskih inženjera.

Za misiju slanja ljudi na Mars potrebno je između 11 i 12 meseci i nemoguće je da ljudi ponesu dovoljno vode za piće, dovoljno vode koja je neophodna za raketno gorivo za povratak, kao i za rashlađivanje letelice.

„Postoje indikacije da u delu jednog velikog kanjona ima još vode na površini. Čini se da je u pitanju kružni proces jer voda nestaje ispod površine“, dodaje Tomson.

Tri satelita trenutno kruže oko Marsa i šalju informacije na Zemlju, a naučnici zbog postojanja vode veruju da bi na Marsu mogao da postoji život.

Predsednik SAD Džordž Buš ranije je izjavio da Amerika želi stalno prisustvo na Marsu gde bi u budućnosti mogle da se izgrade stanice za stalno naseljenje. NASA je već najavila da će do 2009. godine poslati najmanje jednog robota na nuklearni pogon na planetu.

Šef NASA Sin O’Kif prošle nedelje je izjavio da su Agenciji potrebne najmanje 2,2 milijarde dolara da ponovo pošalje ljudske posade u svemir posle udesa broda „Kolumbija“ prošlog februara kada je poginulo svih sedam astronauta. Misija kojom su „spirit“ i „Oportjuniti“ poslati na Mars koštala je 800 miliona dolara. Iako se radi o velikim troškovima naučnici očekuju da će se oni višestruko isplatiti. Tehnički problemi su uprkos napretku nauke ostali veliki problem. Naime, pre manje od dve nedelje NASA je izgubilasvemirsku sondu „Dženesis“, koja se srušila u pustinji na povratku iz sunčevog sistema. Svi podaci koji su bili smeštei u posebne kapsule pretvoreni su u prah. Tomson navodi da je trebalo da roboti „Spirit“ i „Oportjuniti“ „preminu“ prošlog aprila, međutim, njihova tehnologija još funkcioniše na zadovoljstvo naučnika. Zbog toga je njegov posao jedan od najuzbudljivijih na Zemlji, jer zar je loše ustajati svako jutro i upravljati robotima koji se nalaze milionima kilometara daleko u svemiru gde će u budućnosti sigurno biti života - ljudskog.

A. Petrović
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

haarp2
SLO

Član broj: 28538
Poruke: 69
*.dsl.siol.net



Profil

icon Re: Idemo na Mars...27.09.2004. u 09:02 - pre 237 meseci
Za 20-30 godina neče niko na Mars posebice ne NASA(jedino svi zajedno, tu mislim i Ruse, Japance i Evropsku svemirsku agenciju), možda za 1000 godina!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Idemo na Mars...27.09.2004. u 12:30 - pre 237 meseci
na cemu zasnivas tako pesimisticko misljenje?
 
Odgovor na temu

haarp2
SLO

Član broj: 28538
Poruke: 69
*.dsl.siol.net



Profil

icon Re: Idemo na Mars...28.09.2004. u 09:34 - pre 237 meseci
To nije pesimističko mišljenje, nego dosta realno. U pitanju su pre svega tehnička rešenja, koja zasad nisu ni blizu uspeha takve misije. A tu su i sasvim socialna i psiho- fizička pitanja koja treba rešiti, da bi takva misija uspela 100%. Zasad su to samo lepi snovi! A jednoga dana, možda postanu realnost!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Idemo na Mars...28.09.2004. u 14:26 - pre 237 meseci
pa lepo u Nasi kazu: „Moja pretpostavka je - od 20 do 30 godina, ukoliko nam to postane prioritet.“


 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Idemo na Mars...01.07.2005. u 08:33 - pre 228 meseci
Naseljavanje Marsa ima jedan veliki problem a to je sto on nema atmosferu koja bi mogla stititi od meteora.
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

sotis
Niš

Član broj: 61265
Poruke: 39
*.pat-pool.ni.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Idemo na Mars...01.07.2005. u 12:52 - pre 228 meseci
Unistili planetu Zemlju pa bi sada na Mars!
"Tutto quello che vedete o sentite niente è ciò che sembra".
 
Odgovor na temu

makacaka13
Marija Jovanović
Srbija i Crna Gora

Član broj: 60699
Poruke: 8
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Idemo na Mars...06.07.2005. u 17:59 - pre 227 meseci
Kao prvo, Mars ima atmosferu debljine oko 100 km i po sastavu je slična Zemljinoj atmosferi (ima 98 % azota). Mada nisam baš sigurna da bi ljudi preživeli na Marsu jer se srednja temperatura kreće između -20 i -30 stepeni.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Idemo na Mars...06.07.2005. u 19:47 - pre 227 meseci
Visina atmosfere na marsu je 11km (na Zemlji 6). Nije bas slicna Zemljinoj po sastavu jer osim sto ne sadrzi 98% azota (a ni Zemljina BTW) vec 2.7% takodje je procenat ugljen(IV)oksida (CO2) mnogo veci nego na Zemlji (95.3% naspram Zemljinih 0.04%). A i nema bas mnogo kiseonika na Marsu - 0.15% sto je daleko manje nego na Zemlji - 21%.
A temperatura je od -55 do 27.

Izgleda da ti je neko dao lose podatke...
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Idemo na Mars...18.07.2005. u 23:58 - pre 227 meseci
Da,verovatno ba[ neće moći baš tako brzo da naselimo Mars,moja najoptimističkija prognoza je da će oko 2030 ljudi samo poslati nekakvu ekspediciju koja će samo iz blizine proučavati Mars,a ne da osnivaju kolonije.Za tako nešto biće potrebno bar još 40 godina,a možda i svih 50.

Što se tiče atmosfere,to i nije tako strašno ako se do tada izmisle neki novi materijali koji mnogo bolje greju telo nego ovi današnji,a usput omogućavaju odličnu zaštitu od Sunčevog ultra-ljubičastog zračenja,kojeg na Marsu,zbog toga što nema ozona,ima u izobilju.

Dakle,ključ opstanka ljudi na Marsu i osnivanja prvih kolonija jeste daleko više ulaganje u razvoj tehnologije nego danas.Umesto da glupi Amerikanci daju 500 milijardi dolara godišnje na vojsku i oružje,kada bi bar 30 posto od te sume preusmerili za razvoj potrebnih tehnologija,bilo bi daleko brže za čovečanstvo da ode tamo gore.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

F0X
Filip Hristov
Pirogos

Član broj: 33638
Poruke: 142
212.200.69.*

Sajt: best.site.about.fun.and.f..


Profil

icon Re: Idemo na Mars...25.07.2005. u 22:02 - pre 227 meseci
znaci ako ljudi nasele Mars morali bi ziveti u odredjenim prostorijama gde bi bilo vazduha a u okolini bi se kretali sa bocama vazduha ili ljudski organizam moze da podnese ove koncentracije kiseonika azota i CO2 u vazduhu na marsu (pitam iz neznanja posto zaista ne znam, a nije ruzno pitati ako se nezna nego ako se nezna a pravi se da zna.. eto toliko da neki ne kazu posle....)
Definicija nije tacna ali se tako definise
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Idemo na Mars...25.07.2005. u 23:08 - pre 227 meseci
Sad procitah ovo.

Citat:

Za 20-30 godina neče niko na Mars posebice ne NASA(jedino svi zajedno, tu mislim i Ruse, Japance i Evropsku svemirsku agenciju), možda za 1000 godina!


Mislim, 1000 godina, cak i priroda ima neki vidljiv progres u tom intervalu pa bi za to vreme mogli cak malo i da mutiramo pa mozda da disemo na azot :)
Ipak je ovo suvise pesimisticno.
Nauka za 100 godina ne moze samu sebe da prepozna a ne 1000. Mislim da je realno ocekivati da ce <50 godina covek otici na Mars. Glupo mi je da stalno spominjem ali zaista tek dolaze nevorvatne tehnologije. Nano i AI ce izvrsti veliku transformaciju civilizacije za nekih 100 godina. Putovanje do Marsa bice decija pesma.
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Idemo na Mars...29.07.2005. u 22:17 - pre 227 meseci
Citat:
Mislim da je realno ocekivati da ce <50 godina covek otici na Mars. Glupo mi je da stalno spominjem ali zaista tek dolaze nevorvatne tehnologije. Nano i AI ce izvrsti veliku transformaciju civilizacije za nekih 100 godina.


Da,ova tvrdnja je potpuno tačna,negyxo.,Samo što ja mislim da će se ta transformacija obaviti duplo brže,te tehnologije će biti u potpunosti razvijene verovatno do 2050 ili 2060 godine.

E sad,naravno da nije moguće da mutiramo pa da dišemo na azot,to nijedno živo biće na Zemlji nije u stanju.Za tako nešto morali bi da imamo ogromno znanje iz primenjene genetike,što mi nećemo imati još bar 300 godina.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Idemo na Mars...30.07.2005. u 00:26 - pre 227 meseci
Citat:

E sad,naravno da nije moguće da mutiramo pa da dišemo na azot,to nijedno živo biće na Zemlji nije u stanju.Za tako nešto morali bi da imamo ogromno znanje iz primenjene genetike,što mi nećemo imati još bar 300 godina.


Znam.

Ono je trebalo da bude sarkazam :)
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8254.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: Idemo na Mars...30.07.2005. u 10:26 - pre 227 meseci
Amerikanci su otisli na Mesec dosta rano da kazem, a taj podvig imao je dalekosezne posledice na nauku pogotovo ovu nasu voljenu kompjutersku industriju. Pogledajte vreme Apolla 1967-72 je i vreme pojave Unixa, C, personalnih racunara, cuvenog cipa Intel 8080, Interneta...

Eto sta je ostalo sve industriji od ovog programa ! Plus, pobedjeni su Sovjeti tada veliki rival, a sada najveci partner.

Sam odlazak na Mesec nije ispunio ockivanja sanjara tipa Asimova, Segana, da ce sad tamo ljudi da pohrle. Mislim da je isti stos i sa Marsom. Putovanje na Mars treba da omoguci razvoj visoke nauke i tehnologije, a da li ce ljudi tamo ici da zive. ne, ne verujem, bar ne ako ne bude bilo porebe za nekim rudama i tsl.

Mislim da ce Amrikanci ostvariti Busovo naredjenje bas kao i nekad Kenedijevo i da ce u narednih 15 godina ponovo spustiti coveka na Mesec. Mars, mislim da ce ubrzo slediti, recimo 2025.
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
212.200.125.*

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: Idemo na Mars...31.07.2005. u 17:39 - pre 227 meseci
svi koji su igrali unreal bili su na phobosu i deimosu :-)
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon NASA pravi planove za ponovo osvajanje Zemljinog satelita - Kako izgraditi bazu na Mesecu30.08.2005. u 18:33 - pre 226 meseci
Za dobijanje vode i vazduha bitno je pronaći mineral ilmenit iz koga se mogu izvući kiseonik, vodonik i helijum


Američka nacionalna svemirska agencija (NASA), u skladu sa ciljem da se do 2018. godine ljudi vrate na Mesec, pokušava da pronađe lokaciju pogodnu za izgradnju lunarne baze u kojoj bi ljudi živeli i radili. Za sada samo teleskopom Habl ispituju površinu i traže pogodno mesto.

Tri lokacije

NASA je do sada pronašla tri mesta za koja naučnici veruju da bi bila pogodna za stvaranje baze: dva su blizu lokacija na koje su se spustili Apolo 15 i Apolo 17 tokom sedamdesetih godina, a treće je u 42 kilometra širokom krateru u blizini Mesečevog ekvatora. Ipak, prvi pravi rezultati ispitivanja biće poznati tek u oktobru.

Vazduh, voda i struja neophodni su ljudima koji bi, barem privremeno, naselili Zemljin satelit. Zbog toga što bi bilo preskupo slati zalihe sa Zemlje, naučnici daju sve od sebe da otkriju da li je moguće da se sve što je potrebno proizvodi na Mesecu. Čvrsti materijali nisu problem - ima ih u velikoj količini i lako je doći do njih. Ali NASA mora da pronađe način da astronauti iskopavaju ilmenit, mineral iz koga se mogu izvući kiseonik, vodonik i helijum. Kao što bi mogli da se koriste za proizvodnju vode i vazduha, zapaljivi gasovi mogu poslužiti i za proizvodnju struje.

- Ukoliko bismo građevinski materijal donosili sa Zemlje, misija bi bila preskupa, transport samo jednog dodatnog kilograma mogao bi da košta i do nekoliko stotina hiljada dolara. Zato je najbolje da se za izgradnju baze koriste materijali sa samog Meseca. Nije teško napraviti cigle od lunarnih stena, a ilmenit je dobar izvor i za titanijum i za gvožđe - smatra profesor Kolin Filindžer, naučnik koji je vodio misiju Bagl-2 na Mars.

Lunarna baza bila bi korišćena za mnoga naučna istraživanja, pa bi bilo potrebno i da se oprema zaštiti od velikih temperaturnih kolebanja i uticaja elektronskih signala sa Zemlje, dodaje on. Ovo drugo znači da bi najbolje mesto za podizanje baze bilo na daljoj strani satelita što bi dovelo do otežane komunikacije sa matičnom planetom. Potrebno je da se uposli i određen broj satelita koji bi služili isključivo za slanje poruka.

Jedan od problema stvaranja baze na Mesecu je vlasništvo nad teritorijom. Amerikanac Denis Houp 1980. godine primetio je zakonsku rupu u Sporazumu Ujedinjenih nacija o svemiru iz 1967. Iako, prema njemu, nijedna vlada ili država ne mogu da traže vlasništvo nad teritorijama van Zemlje, to ne važi za pojedince ili korporacije, smatra on. Houp je to iskoristio i do sada je prodao parcele na Mesecu u vrednosti od pet miliona funti, iako ne postoje zakoni o teritorijama van Zemlje.

Mnogi vlasnici su, čim je objavljen plan o ponovnom pohodu, počeli da šalju pisma predsedniku Bušu i da traže da im, u slučaju da baza bude sagrađena na njihovoj teritoriji, država plati korišćenje terena. Kako će ovo pitanje biti rešeno videćemo tek kada misija konačno počne

GJ

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 30.08.2005. u 19:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Idemo na Mars...30.08.2005. u 19:05 - pre 226 meseci
Zanimljivo je da nisu uzeli u obzir juzni (ili bese severni, mislim da je juzni) pol jer je tamo otkrivena prilicna kolicina vode (leda) pre nekoliko godina.

Zanimljivo je ovo sa teritorijama. Sta ako neka drzava pravi gradjevinu na teriji koju poseduje neko iz neke druge drzave :)?
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Idemo na Mars...31.08.2005. u 00:11 - pre 226 meseci
Markoviću,da li znaš je li neki Srbin kupio neku parcelu na Mesecu,ili bar Balkanac.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
*.vdial.verat.net.

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Idemo na Mars...31.08.2005. u 00:48 - pre 226 meseci
Pre jedno desetak godina sam gledao jednu emisiju u kojoj je bio gost Artur Klark i u kojoj je on uputio javni poziv organizatorima projekta da pomere poletanje 2-3 godine da se izvede ranije kako bi on mogao da ucestvuje u tom projektu . On je pod ucestvovanjem mislio na to da i on bude jedan od putnika. Buduci da je ubedjen da ce u to vreme da bude ziv , zeleo je da se to desi pre nego sto on napuni 100 godina.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Idemo na Mars...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18102 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.