Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

koji DNS server - za na linux ..

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: koji DNS server - za na linux ..

[ Pregleda: 4485 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon koji DNS server - za na linux ..25.03.2002. u 05:45 - pre 268 meseci
koji DNS staviti ...
prednosti mane itd...
bilo bi mozeljno da moze preko web-a da se dodaje/brishe itd...
:)
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..25.03.2002. u 10:16 - pre 268 meseci
nemesis, zar vec nisi primetio tuce thread-ova na temu djbdns vs. bind ?
Naime, oba DNS-a su sasvim OK, samo sto oba imaju svoje mane i blagodeti.
BIND je mnogo stariji software, ima sjajnu podrsku, kao i sjajne sigurnosne propuste. BIND9 za sad jos nije imao "ozbiljnijih" propusta, ali odkud znas da ih nece imati u buducnosti ?
Ukoliko se lozis na dnevne updejte, i krpljenje softvera, i ako ti je high uptime nije uopste bitan, a uz to imas i dosta jaku masinu na kojoj bi drzao ISC BIND, onda je se opredeli za njega.
Ja licno preferiram djbdns paket. Zasto ? Pa recimo sto je pouzdan, stabilan, mali, ne trosi mnogo memorije, konfigurabilan, lako podesiv ( u runtime-u ), i jos tuce karakteristika.

Takodje oba servera imaju naravno neke http front end-ove, to je logicno, njih ima vise od samo jednog, tako da bi bilo najbolje da ih sam isprobas, jer ja jednostavno nisam imao potrebe za tim.

Ali doista me zacudilo ovo pitanje ?
Zar vi iz tehnicoma najzad nameravate da promenite one MS DNS-e koje jos uvek drzite na svojim PRI i SEC ??? L;)))

ps: ako sumnjas u izdrzljvost djbdns-a, kod vas je na housingu talia.belconnect.co.yu, imas pristup iz lokala, kreni da je zatrpavas dns upitima, pa da vidimo L;)) Pri tom, svi domeni koji su na toj masini vise samo na taliinom PRI DNS-u, SEC-ovi su na vasim DNS-ima ( sa kojima je __nemoguce__ ostvariti zone transfer ), pa pazi da udavis sam svoje L;))

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..25.03.2002. u 10:20 - pre 268 meseci
I da jos nesto, ako zaista ti je to stvarno potrebno za tehnicom, a imajuci u vidu da vam onai zdiv trpa sve u ldap, imate sjajne backend-e za djbdns: ldap2dns i ldapdns. Veoma brzi, i jednostavni. Za sad samo podrzavaju export u OpenLDAP, ali ko jos koristi bilo sta drugo ims open-a ?? L;))


"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.016le.net

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..27.03.2002. u 00:38 - pre 268 meseci
Citat:
B o j a n:
ps: ako sumnjas u izdrzljvost djbdns-a, kod vas je na housingu talia.belconnect.co.yu, imas pristup iz lokala, kreni da je zatrpavas dns upitima, pa da vidimo L;)) Pri tom, svi domeni koji su na toj masini vise samo na taliinom PRI DNS-u, SEC-ovi su na vasim DNS-ima ( sa kojima je __nemoguce__ ostvariti zone transfer ), pa pazi da udavis sam svoje L;))

nemo te torbica vidi sta piskaras ovde :o)...nego znas ti da se on drzi non-technical foruma :o)
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..27.03.2002. u 09:52 - pre 268 meseci
Citat:
B o j a n:
nemesis, zar vec nisi primetio tuce thread-ova na temu djbdns vs. bind ?
Naime, oba DNS-a su sasvim OK, samo sto oba imaju svoje mane i blagodeti.
BIND je mnogo stariji software, ima sjajnu podrsku, kao i sjajne sigurnosne propuste. BIND9 za sad jos nije imao "ozbiljnijih" propusta, ali odkud znas da ih nece imati u buducnosti ?


mislim da je vreme kad si mogao da dobijesh shell time shto cesh neshto da bunarish preko mreze... proshlo ...
mozda greshim ...

Citat:

Ukoliko se lozis na dnevne updejte, i krpljenje softvera, i ako ti je high uptime nije uopste bitan, a uz to imas i dosta jaku masinu na kojoj bi drzao ISC BIND, onda je se opredeli za njega.


pa verovatno mi je bitan :))) ...
mada shta znam... experimenta radi sam ga stavio na dva mashine ovde :)
interne upotrebe radi ... ono poshto news za svaku konekciju cima dns :)
pa reko ... ajd da stavim tu jedan i jedan na server za razmenu ... :)
on pak proverava email adrese to jest domene itd... bla bla...
fino rade... oba su dns from ISC.org :)

Citat:

Ja licno preferiram djbdns paket. Zasto ? Pa recimo sto je pouzdan, stabilan, mali, ne trosi mnogo memorije, konfigurabilan, lako podesiv ( u runtime-u ), i jos tuce karakteristika.
Takodje oba servera imaju naravno neke http front end-ove, to je logicno, njih ima vise od samo jednog, tako da bi bilo najbolje da ih sam isprobas, jer ja jednostavno nisam imao potrebe za tim.


lepo lepo :) ...
iz chisto praktichnih razloga kao shto je lakoca manipulacije podacima :)
pa shta da ti kazem ... ima ljudi kojima je jednostavije ... www .. pa iz
toga nego da idu pa edituju ... -> shta ti je to shell ??
itd...

Citat:

Ali doista me zacudilo ovo pitanje ?
Zar vi iz tehnicoma najzad nameravate da promenite one MS DNS-e koje jos uvek drzite na svojim PRI i SEC ??? L;)))


shto se tiche politike oko dns-a :) ... ja odavno kukam povodom te stavke ... ALI :)
MS program ima lep programchic za administraciju bla bla ... tako da je neveshtim kolezama :) ... lakshe ... mnogo lakshe ... elem...
meni treba lichno neshto za svoje servere :)

Citat:

ps: ako sumnjas u izdrzljvost djbdns-a, kod vas je na housingu talia.belconnect.co.yu, imas pristup iz lokala, kreni da je zatrpavas dns upitima, pa da vidimo L;)) Pri tom, svi domeni koji su na toj masini vise samo na taliinom PRI DNS-u, SEC-ovi su na vasim DNS-ima ( sa kojima je __nemoguce__ ostvariti zone transfer ), pa pazi da udavis sam svoje L;))


elem... dok je makina bila u mojoj jurizdikciji najnormalnije je tekla komunikacija :)
elem... a shto se tiche troterove (torbica) mashine :) ... vec ima neki problem oko dns-a :)
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..27.03.2002. u 09:55 - pre 268 meseci
Citat:
B o j a n:
I da jos nesto, ako zaista ti je to stvarno potrebno za tehnicom, a imajuci u vidu da vam onai zdiv trpa sve u ldap, imate sjajne backend-e za djbdns: ldap2dns i ldapdns. Veoma brzi, i jednostavni. Za sad samo podrzavaju export u OpenLDAP, ali ko jos koristi bilo sta drugo ims open-a ?? L;))


znam te stvarchice ...
elem... nece i to biti u ldap-u :) .. voli to chovek ...
nije za tehnikom nego private .. ;) ...
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..27.03.2002. u 10:55 - pre 268 meseci
Citat:

lepo lepo :) ...
iz chisto praktichnih razloga kao shto je lakoca manipulacije podacima :)
pa shta da ti kazem ... ima ljudi kojima je jednostavije ... www .. pa iz
toga nego da idu pa edituju ... -> shta ti je to shell ??
itd...


Ma da, najbolji je http(s) frontend, mada, kako oces L;)
Meni je licno mnogo lakse koristiti add-* skripte koje dolaze uz djbdns sa komandnog prompta, i da sam izbildam .cdb file ... jerbo, em sto imam potpunu kontrolu, em, sto ce ti kad tad zakazati taj http sistem, ili httpd na kome se frontend vrti, pa onda ti ostane losa navika da izbegavas konzolu, pa onda komplikacije i neprijatnosti sto moras da se logujes rucno, kada to ne volis, maaa straaasno ...

ps: samo se ti drzi bind-a, i ne mrdaj dalje od njega, svako ko ti kaze bilo sta za njega, odma ga raspali najblizom tastaturom --nastavi tradiciju tehnicoma L;))

pps: dobro si me podsetio za navodne probleme sa dns-om, iz ovih stopa zovem ove tehnicom, da ih malko isprozivam :PP

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.yubc.net



Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..27.03.2002. u 12:29 - pre 268 meseci
Citat:
B o j a n:
ps: samo se ti drzi bind-a, i ne mrdaj dalje od njega, svako ko ti kaze bilo sta za njega, odma ga raspali najblizom tastaturom --nastavi tradiciju tehnicoma L;))



Ispravka tehnicom je na MS DNS-u

PS: majke mi bi mogli malo ns1 i ns2 da sredite!
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..27.03.2002. u 15:46 - pre 268 meseci
Citat:
B o j a n:
pps: dobro si me podsetio za navodne probleme sa dns-om, iz ovih stopa zovem ove tehnicom, da ih malko isprozivam :PP


shto se tiche tog problema sa DNS-om :)
ispao si GLUP :) ...
slushao ja na interfonu :)
:)))) ....
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..27.03.2002. u 15:47 - pre 268 meseci
Citat:
MoHicAn:
PS: majke mi bi mogli malo ns1 i ns2 da sredite!


pishi shefu noc-a :) ... povodom toga :)
elem... radi ... josh koliko ce ne znamo :)))
:)
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..27.03.2002. u 17:23 - pre 268 meseci
Citat:
B o j a n:
na vasim DNS-ima ( sa kojima je __nemoguce__ ostvariti zone transfer ),

Mala ispravka:
I nije bas sve tako crno, naime, danas sam se uverio u nemoguce, a to je da je ipak _MOGUC_ zone transfer izmedju MS DNS-a i ostalih "pisljivih" i mizernih DNS-a.
Kada sam video u log fajlovima gde tehnicomovi DNS-i lepo traze i isto tako lepo dobijaju rekorde za xxxxxxxxxxx.org.yu domen, zaista sam se iznenadio L;)
Povlacim rec, barem kada je u pitanju zone transfer L;)
Code:

snipped log 
------8<----------------------------------------------------------
@400000003ca1d520132bdc1c tcpserver: ok 8310 0:62.193.132.73:53 :62.193.128.1::3016
----->8-----------------------------------------------------------


ps: A ako sam ja tako ispao "glup" na interfonu, onda sto ti nisi bio toliko pametan pa rekao Ivanu ili meni da je taj "problem" koji je navodno postojao, u stvari nesporazum, i da je potrebno uspostaviti zone transfer, a ne nikakav notify !!!
Po meni notify je potpuno nepotreban! Kada domenu istekne ttl, onda se DNS rekord automatski refreshuje sa master DNS-a. Treba postaviti manji TTL i nece biti nikakvih problema L;)

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..29.03.2002. u 01:52 - pre 268 meseci
Citat:
B o j a n:
Mala ispravka:
I nije bas sve tako crno, naime, danas sam se uverio u nemoguce, a to je da je ipak _MOGUC_ zone transfer izmedju MS DNS-a i ostalih "pisljivih" i mizernih DNS-a.


a od kad to pa ne moze ... ma begaj bre ... :)..

Citat:

Kada sam video u log fajlovima gde tehnicomovi DNS-i lepo traze i isto tako lepo dobijaju rekorde za xxxxxxxxxxx.org.yu domen, zaista sam se iznenadio L;)
Povlacim rec, barem kada je u pitanju zone transfer L;)


:)))))))))) ......

Citat:

ps: A ako sam ja tako ispao "glup" na interfonu, onda sto ti nisi bio toliko pametan pa rekao Ivanu ili meni da je taj "problem" koji je navodno postojao, u stvari nesporazum, i da je potrebno uspostaviti zone transfer ... (bla bla bla)


:) ... shto da uradim bilo shta za shta nisam placen ???:) ...
:))) ...
 
Odgovor na temu

zakic
Aleksandar Zakić

Član broj: 311
Poruke: 102
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 89076459
Sajt: www.its.rs


Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..30.03.2002. u 08:18 - pre 268 meseci
Citat:
B o j a n:
na vasim DNS-ima ( sa kojima je __nemoguce__ ostvariti zone transfer ),

Mala ispravka:
I nije bas sve tako crno, naime, danas sam se uverio u nemoguce, a to je da je ipak _MOGUC_ zone transfer izmedju MS DNS-a i ostalih "pisljivih" i mizernih DNS-a.
Kada sam video u log fajlovima gde tehnicomovi DNS-i lepo traze i isto tako lepo dobijaju rekorde za xxxxxxxxxxx.org.yu domen, zaista sam se iznenadio L;)
Povlacim rec, barem kada je u pitanju zone transfer L;)

[/quote]

Momci zdravo, nije mi bas jasno oko cega se prepirete ali sto se tice MS DNS-a i zone transfer kolka su moja iskustva to stoji ovako.

MS DNS je zasnovan na BIND-u 4.x.x i sasvim normalno saradjuje sa svim BIND-ovima na *NIX-ima od verzije 8.x pa nadalje. Stim sto se MS -u mora naglasiti kad je u pitanju pravi BIND, na NT-u je to moralo u RegEdit-u a na win 2000 ta opcija postoji u samom MMC-u za DNS.

Kod mene je pri za root domen Linux i BIND a jedan od sec mi je MS DNS, i takodje imam i obrnutu kombinaciju. Sto se tice ostalih (djbDNS itd.) ne znam kako kod njih stoje stvari.
Aleksandar Zakić
[email protected]
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..30.03.2002. u 22:15 - pre 268 meseci
Ne, ovaj sve je OK.
Moja je greska sto sam na osnovu pretpostavke zakljucio navodno da je nemoguc zone transfer -- vrlo ruzno sa moje strane l;(
Naime, taj trivijalni transfer je toliko primitivan, i nije se menjao od kad je napravljen. Tako da bi zaiiiiista bilo glupo da se razlicite DNS implementacije ne mogu sporazumeti.


Za nemesisa: Da li si onda placen da slusas tudje razgovore i da se bavis tudjim stvarima ???

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: koji DNS server - za na linux ..31.03.2002. u 12:13 - pre 268 meseci
Citat:
B o j a n:
Ne, ovaj sve je OK.
Moja je greska sto sam na osnovu pretpostavke zakljucio navodno da je nemoguc zone transfer -- vrlo ruzno sa moje strane l;(
Naime, taj trivijalni transfer je toliko primitivan, i nije se menjao od kad je napravljen. Tako da bi zaiiiiista bilo glupo da se razlicite DNS implementacije ne mogu sporazumeti.


drago mi je da smo se slozili:) ...

Citat:

Za nemesisa: Da li si onda placen da slusas tudje razgovore i da se bavis tudjim stvarima ???


:) ... zini da ti kazem :)) ...
elem... malo sam preterao slazem se :) ...

 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: koji DNS server - za na linux ..

[ Pregleda: 4485 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.