Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ETF

[es] :: Vodič za učenje :: Obrazovne institucije :: ETF

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 49268 | Odgovora: 88 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.bitsyu.net



+13 Profil

icon ETF26.04.2002. u 23:07 - pre 266 meseci


[Ovu poruku je menjao seven dana 18.07.2002 u 02:34 PM GMT]

[Ovu poruku je menjao seven dana 04.10.2002. u 16:02 GMT]
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.124.EUnet.yu

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: ETF SUCKS26.04.2002. u 23:50 - pre 266 meseci
cekaj dimkovicu ja sam mislio da si ti na etf-u?
po onome kako znas telekomunikacije rekao bih da si bar 3-4 godina istog faxa

iz ovakvih i slicnih prica sad mi je drago sto sam pao na prijemnom i nisam upisao etf (extremno tezak fakultet)
imam komsiju ovde koji je 78 ili 77 god nisam siguran a jos ni prvu god nije ocistio
znaci 4-5 godina (inace bio je odlican u srednjoj, isao je u petnicu i na ostale naucnicke izlete :))

ps.
Citat:

Usled greske moderatora post je bio obrisan, pa evo sada i reply-ja od Ivana:

covece sta ti je danas, malo pre meni sad i njemu (slucajno) brisa poruke :) smanji to pivo ili sta vec :)

-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.verat.net



+7169 Profil

icon Re: ETF SUCKS27.04.2002. u 00:54 - pre 266 meseci
Hehe.. nisam na ETF-u, ali su mi saradnici ljudi koji ce uskoro biti profesori na istom :)

Moj posao jeste vezan za telekomunikacije, ne toliko za problematiku transporta ili komutacije, koliko za algoritme za kodiranje audio i video informacija.

Da se ne lazemo - taj fakultet ima dosta cenjenih strucnjaka, ali jednostavno nije za svakog - problem je sto u Srbiji ne postoji "Computer Science" kao na zapadu, vec se on izucava ili kao doskolavanje elektro inzenjera ili doskolavanje matematicara - a danasnji moderan computer science je smer za posebnu katedru a ne kao neki odsek ili sta vec.

Ko hoce da se bavi hardverskim dizajnom, telekomunikacijama - ETF je fax za njega - ali za cisto programiranje.. hm... mislim da ima brzih resenja koja su efikasnija.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: ETF SUCKS27.04.2002. u 01:28 - pre 266 meseci
nadovezao bih se na ovu pricu i spomenuo da je generalno situacija sa visokim skolstvom izrazito katastrofalna na beogradskom univerzitetu i to pogotovo vezano za najosetljivije grane istog, za prirodne i tehnicke fakultete.
uopsteno receno, kadar je degradiran (osim casnih izuzetaka) i uglavnom se sastoji od neostvarenih i iskompleksiranih licnosti, sto i nije neobicno s obzirom da svi kopaju rukama i nogama da odu odavde i uopste ih ne krivim, raditi takvu vrstu posla za 100-200Dm mesecno, to je porazavajuce, a bez odgovarajuceg kadra nema ni odgovarajuceg skolstva.
ako odemo malo dalje i pogledamo samu organizaciju skolstva, pogotovo na istrazivackim smerovima, to je uzasavajuce. ocekuje se od mladog coveka da provede 4-6 godina uceci suvoparnu, lose obradjenu i uklopljenu (veoma cesto i preobimnu) materiju bez ikakvog kontakta sa samim poslom (o ne, nemojte mi spominjati lab. vezbe), ja licno ne vidim nikakav smisao u tome. to ide do toga da se neki fakulteti ponose time sto su najtezi posle lomonosova (npr. fizika), ali realno gledano nisu 2 najbolji... nisu ni u prvih 10.... nisu ni u prvih 100... sam sistem skolovanja je uzasan i potpuno pogresan, iako se skolske institucije trude da nas ubede kako smo izrazito pametni i bolji od ostalih time sto smo preoptereceni lose predocenom materijom. cinjenice su potpuno drugacije, posle oko 6 godina skolovanja covek mora da potrosi jos oko 2 godine da bi postao 'upotrebljiv'. pogresno je misliti da je univerzitet kao institucija koncipiran da stvara kulturnu elitu, vec naprotiv, samo da stvara upotrebljivu obrazovanu masu, sirina opste kulture zavisi od samog pojedinca i u tom pogledu ceo beogradski univerzitet u poslednjih 12-tak godina predstavlja potpuni promasaj.
to je moje misljenje, mozda nisam u pravu...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.verat.net



+7169 Profil

icon Re: ETF SUCKS27.04.2002. u 01:31 - pre 266 meseci
Citat:
Mikky:
covece sta ti je danas, malo pre meni sad i njemu (slucajno) brisa poruke :) smanji to pivo ili sta vec :)


Haha.. ovog puta nisam ja obrisao poruku, vec drugi moderator :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.ptt.yu



Profil

icon Re: ETF SUCKS27.04.2002. u 02:42 - pre 266 meseci
Inace samo da napomenem, da im plate nisu i dalje od 100 - 200DM sada se krecu oko 500DM, ali opet sta je to, ni to nije mnogo po nasem standardu. Pogotovu ako se ima u vidu da su redovni profesori u razvijenim zemljama itetako dobro situirani (po njihovim standardima) i postovani. Tako da nije cudno ako i pored, skoro obecane plate od 1000DM(ako vec nije u NS), oni i dalje budu zeleli da odu vani, uostalom kao i svi ostali koji na bilo koji nacin to mogu.

Inace sto se samo teme tice, vec smo pricali o nasem skolstvu, pre u ovom istom forumu, kada smo raspravljali da li je za programiranje na fakultetima, potrebna tek jedva Matematika 1 ili Matematika 1, 2, 3... I da tako naprave matematicare! To je jedan od razloga zbog kojeg se i nisam odlucio za ETF, a Primary Slave razlog ;o) je duzina skolovanja i obima (veoma zastarelog gradiva). Na primer, znam tipa koji je studirao ETF. Pre nego sam ga upoznao, mislio sam da ce mi drzati lekcije o racunarima, programiranju itd. s'obzirom na to kakvu sam sliku, imao o ETF-u. To je bilo pre 8 god. Na zalost, tek je skoro (a i skoro je tek diplomirao) naucio VB, i kako da podesi Outlook, za vise account-a. Studirao je u Pristini, zavrsio u Beogradu ili Nisu nisam siguran, negde oko 12god.!!! Da li je bio los djak? Daleko od toga, bio je odlican. Sta nakon dobijene diplome zna da radi? Zna hardver (donekle) i zna Matematiku! I dalje veoma kasni sto se ostalih grana u racunarstvu tice, iako je hteo da to nauci, kao npr. programiranje. Licno on mi je reako da je mnogo pogresio sto je upisao ETF.
Sve ovo sto sam napisao o njemu uopste nije smesno, vec naprotiv. A jos porazavajuce je to sto tamo ima jos ovakvih koji su upisali ETF u nadi da ce nauciti to sto ZELE da nauce i jos bitnije, da ce po diplomiranju zaista znati da rade to.
Trenutno, ne znam zasigurno ali koliko sam video na sajtu, po spisku ispita definitivno razumno resenje je VETS, i malo mi je krivo sto te skole ima samo u BG. Spisak ispita mi se poprilicno svideo u odnosu na ostale vise skole a pogotovu na fakultete.
Isto tako ne mislim da ce drzava zapoceti/okoncati neke krupnije reforme u obrazovanju, jer za to treba dosta novca, opreme i najvaznije kvalitetnog kadra.
Za sada ne mogu sa sigurnoscu da kazem da je i jedan od ovih uslova ispunjen.

btw Ivane gde se upisujes, ako nije tajna.
 
Odgovor na temu

zAkiLi
Žarko Iličić
bgd

Član broj: 322
Poruke: 241
*.verat.net



Profil

icon Re: ETF SUCKS27.04.2002. u 03:10 - pre 266 meseci
Citat:
Mikky:
ETF (Extremno Tezak Fakultet)

ja sam cuo da je ETF = E Trebalo je FON
;) :)
 
Odgovor na temu

anatogen
Novi Beograd

Član broj: 1294
Poruke: 150
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: ETF SUCKS27.04.2002. u 03:22 - pre 266 meseci
Aaaaa ETF pravi probleme... oce to...

Elem, znate kako kazu: "Za pravni ti treba dupe (da sednes i bubas) za medicinu
ti treba dva du**** a za ETF ti treba dva du**** i dve glave" :))))

Evo ja sam sada druga godina (mirovanje) i po meni fakultet u principu nije toliko tezak
ali me nervira sto se nekako olako prelazi preko osnovnih cinjenica a potencira se uvezbavanje
bezbroj primera tako da ko lako predje preko toga i fokusira se na vezbanje nema
bas nekih problema... ali zato npr. imamo slucaj da lik dobije 9 iz OET a misli
da elektroni idu brzinom svetlosti u smeru napona kroz provodnik (inace krecu se izuzetno
sporo) ali to je nebitno... on je naucio obrasce izvezbao zadatke i bole ga...

Fax kao takav nadam se da cu nekako savladati ali me izuzetno nerviraju dve stvari:

1. Studenti koji vise bez veze na faxu i za koje se iz aviona vidi da ce im trebati
bar decenija da ga zavrse...

2. (mnogo vise) Studenti koji misle da je fax blago nebesko i trce na sva predavanja,
bubace ko manijaci, lepe one odvratne papire (zauzeto) po ucionicama i misle kada
dobiju diplomu samo pokazu negde i eto posla...

Inace, ja sam npr. dao ORT, Arhitekturu i Programske I koji su racunarski
predmeti u prve dve godine i dali su mi sasvim OK osnovu pa sam instalirao Linux
negde u Oktobru prosle godine i od tada nisam dao ni jedan ispit... :)))

Polovina trece cetvrta i peta godina (RTI) su sasvim OK za buduceg akademskog IT strucnjaka
jedini problem je stici do njih... a uciti i sa strane...

Ali kada se sve sabere i oduzme zavrsiti ETF ko covek (znaci truditi se da nesto naucis a ne samo da polozis ispit) i pritom uciti sa strane je ipak stvar i po i naravno za nekoliko klasa bolje od raznih visih skola ili ne daj boze FONa...


vitamini, minerali, suplementi...
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: ETF SUCKS27.04.2002. u 13:22 - pre 266 meseci
Citat:
Inace samo da napomenem, da im plate nisu i dalje od 100 - 200DM sada se krecu oko 500DM, ali opet sta je to, ni to nije mnogo po nasem standardu. Pogotovu ako se ima u vidu da su redovni profesori u razvijenim zemljama itetako dobro situirani (po njihovim standardima) i postovani. Tako da nije cudno ako i pored, skoro obecane plate od 1000DM(ako vec nije u NS), oni i dalje budu zeleli da odu vani, uostalom kao i svi ostali koji na bilo koji nacin to mogu.


vidis, nisam znao da su im povecali plate, ali koliko mi je poznato asistenti imaju znacajno manje prihode, a upravo na njima lezi gro posla. imaj u vidu da masa asistenata ima i oko >= 35 godina, sto je prilicno neprirodno.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.verat.net



+7169 Profil

icon Re: ETF SUCKS27.04.2002. u 14:11 - pre 266 meseci
Profesori osim plate imaju mnogo drugih nacina da na akademski OK nacin zarade enormne pare. Na zapadu doktor elektrotehnike / racunarstva obavezno znaci i jak akadamski i industrijski background (znaci - kompanija ili veliko mesto u nekoj R&D ili konsultantnskoj kompaniji) a to automatski znaci i $$$ - ja znam dvoje nasih ljudi koji su profesori u USA i njihovi bankovni racuni su sedmocifreni (najmanje) i vrlo su srecni sa tim sto imaju, a najveci deo para zaradjuju na projektima i placenim predavanjima - to je zato sto oni imaju sta da kazu i sta koga da nauce.

To sto je ovde zemlja kakva jeste - pa ne postoji industrija, to je drugi problem - ovde skoro niko ne radi nesto komercijalno, drzavni budzet ne moze da pokriva nikakva istrazivanja - jer se ona ne isplate, strane firme ce sigurno pre uloziti pare u recimo Univerzitet u Erlangenu nego domaci ETF - nadajmo se da ce se situacija menjati.

Interesantno je da je ovde jos i lose ako profesor ima svoju firmu ili radi kao konsultant u nekoj kompaniji - tj. to se jos tretira kao anti-akademski duh, pa zato profesori koji imaju znanje jednostavno odu u USA ili zapadnu Evropu i nikad se vise ne vrate - ovo su ukorenjena socijalisticka shvatanja koja sto pre se istrebe - bolje po nas sve.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.ptt.yu



Profil

icon Re: ETF SUCKS27.04.2002. u 16:44 - pre 266 meseci
Citat:
caboom:
Citat:
Inace samo da napomenem, da im plate nisu i dalje od 100 - 200DM sada se krecu oko 500DM, ali opet sta je to, ni to nije mnogo po nasem standardu. Pogotovu ako se ima u vidu da su redovni profesori u razvijenim zemljama itetako dobro situirani (po njihovim standardima) i postovani. Tako da nije cudno ako i pored, skoro obecane plate od 1000DM(ako vec nije u NS), oni i dalje budu zeleli da odu vani, uostalom kao i svi ostali koji na bilo koji nacin to mogu.


vidis, nisam znao da su im povecali plate, ali koliko mi je poznato asistenti imaju znacajno manje prihode, a upravo na njima lezi gro posla. imaj u vidu da masa asistenata ima i oko >= 35 godina, sto je prilicno neprirodno.

U stvari, zaboravio sam da i to napomenem, ovo sto sam napisao o platam uglavnom i vazi za asistente ;o) jer je moj brat je magistar, assistent na pravnom fakultetu.
Ali to o 1000dm ce za sada raditi sam u NS ;o)
 
Odgovor na temu

sudyxor
BGD

Član broj: 3535
Poruke: 126
*.103.EUnet.yu



+8 Profil

icon Re: ETF SUCKS29.04.2002. u 19:18 - pre 266 meseci
E ako mogu ja da rezimiram, tj. da budem onaj konobar pred fajront ... "Da vidimo šta smo imali ovde..."

seven:
1. Ajd mani te priče da si prešao 80% najtežeg gradiva, a onda su ti na ispitu došla baš 3 pitanja iz onih 20%... Znaš li koja je to verovatnoća? Ahm, da, da, treba tek da je polažeš u drugoj godini ali svejedno - te priče su oduvek postojale, i po pravilu su bile "trla baba lan" jer niko oda autora tih priča nikada nije bio objektivan. Ako neko stvarno nabuba rešavanje trostrukih integrala, a pri tome ne zna šta je ort, onda ***i ga, taj i ne treba da prodje. Bar ne u tom roku. Koja je fora da se uči Perina teorema o polju, ako ne znaš da definišeš isto? Ok, nadam se da si se ti snašao u tome i da će biti bar jedna 9.
2. Ko je tebe slagao da će te neko motivisati na ETF-u? Brrrrrrrrrr.... Ja lično odavno sumnjam da ovi sa etf-.a imaju neki privatni deal sa apotekarima po pitanju bensedina i diazepama. Ma zaboravi bre, tamo si od prvog dana poprilično usamljen u svojim nastojanjima da dodješ do diplome, bar što se tiče onog dela gde profesori, asistenti, saradnici i ostala gamad igraju glavne uloge. Dakle, da ti pojasnim, ako si čuo neke priče kako je neki asistent ili profesor nekog studenta posavetovao, uputio ga ne neku materiju ili mu jednostavno izišao u susret, onda to etf sigurno nije bio. Tu si ti za njih samo broj u indexu. Nije da sam ja sad nešto ogorčen, već je to zaista tako. Svako pravilo ima izuzetka, pa tako i na etf-u možeš da dobiješ neke privilegije ako si izuzetno dobar student = polažeš sve u roku sa prosekom > 9.5 = takvih ima 2% u generaciji. Ah, da, ili ako si Libijac.
3. Potpuno je normalno da se nekada potceniš, a nekada preceniš, kako sa svojim znanjem, tako i sa težinom ispita. Pa ako to i profesora slučajno zadesi, eto "ekstremno" lakog ili teškog roka. Ali sve dok neko to polaže, ostali (ne)treba da se bune.
4. Ako znaš da prepisuješ - prepisuj! Na etf-u nema kupovine ispita, ali zato ima šarmiranja i prepisivanja. Neka te ne uplaši to što su tog kolegu skembali. Ja sam prepisivao u prvoj klupi, pred 3 (žive) asistenkinje, pa ništa. A da me vidiš tek kad sednem u 4. klupu...
5. Da samo znaš ko će ti sve biti asistent... Kada bi uveli obavezan+objektivan psihijatrijsku pregled + alko test, etf bi pauzirao bar jedno mesec dana. Ako ikada nadješ asistenta koji bude voljan da ti održi krštene konsultacije, i ne izbaci te posle 73 sekunde, obavezno se slikaj sa njim, jer će to biti istorijski trenutak. (koji bre 5. oktobar...) Ozbiljno, pre ćeš zlato iskopati na etf-u nego dobiti dobre konsultacije. Zauzvrat ne daj da te tamo iko gazi! Ne budi bezobrazan, ali uvek digni nos pri obračunu sa asistentima ili profesorima. Eto da ti odam malu tajnu: ma koliko da oni te iste studente omalovažavaju i naizgled mare za njih koliko i za lanjski sneg, većina njih tripuje da bi taj student možda mogao da mu se osveti jednog dana. (na civilizovan način, ne mislim na bušenje automobilskih guma). Dakle, samo u razgovoru zauzmi ozbiljan, gotovo poslovan stav, promućuran i ponosit pogled, i najverovatnije ćeš dobiti kolega-kolega ravnopravan tretman.
6. Ha, ha, ha! RC.... I ono smešno upozorenje da se ostavi, ali obavezno, index. JA to nikad ne uradim, pa ništa. A tek administratori, moderatori, opeeratori, koji li su već djavo oni likovi tamo... Ako hoćeš da se smeješ do zore, daj im nekad disketu da ti nešto iskopiraju na istu. Da vidiš kako će odma' da naprave konzilijum. Ali za besplatan net (a još i brz) treba se malo i (po)mučiti. Heh, profesionalno... Eto šale.
7. Konačno savet: ako do oktobra ne položiš bar 4 ispita + OET, prebaci se na FON. O višoj elektrotehničkoj i ne pomišljaj! To slabo ko priznaje, a opet nećeš ništa naučiti.

caboom:
Slažem se 101% sa tobom. Izgleda da je vic u tome, bar što se etf-a tiče, da posle 5,6,7,8 godina torture dobiješ inžinjera koji ništa praktično ne zna, ali je istreniran da pokuša da odradi i nemoguće... npr. postavi baznu stanicu na Jupiteru, a prethodno odradi proračun na Pentiumu na 3.7GHz koji je opet prethodno izmislio i isprojektovao. Normalno da super prolazimo na zapadu.

Ivane, passanger:
Ok, imao sam i ja 19 godina i nisam uopšte bio zaludjen da će mi etf doneti neko ogromno znanje. Zanat ko i svaki drugi. Caboom je odlično detektovao problem. Najbolje rešenje stvarno jeste da se uporedo sa studiranjem rade i "van nastavne aktivnosti" tipa prelistavanje kojekakvih stručnih časopisa i liuterature uopšte. Ali ljudi na etf-u, hm, hm, eto kontradikcije, dakle, etfovci jednostavno nemaju vremena za to. Teško je naći vremena i za polinome, grafove, ruske osciloskope, optometriju i elektroakustiku, a onda i za C++ ili šta već. Ko to uspe, svaka mu čast. Ko ne može da živi takvim tempom, ima 2 izbora. Prvi je da duboko udahne i začepi nos, a onda sledećih 5,6,7,8 godina studira etf da bi dobio papirče koje treba da mu bude ulaznica za različite poslove, kako ovde tako i preko. I da u postdiplomskom životu pokuša da nadoknadi to ogromno neznanje iz domena struke (ok, koje se u većini slučajeva svodi na neki vid programiranja). Drugi izbor je da ne upisuje fakultet/etf, već da se pouzda u svoj talenat i krene da glumi Vuka Karadzica. To može da bude i dosta uspešno, znam neke...:-) A da ne zaboravimo pritom blagodeti ne-etf-ovskog života... I uštedjene pare na bensedinima.

anatogen:
E, tebe samo izuzetno nerviraju ono 1. i 2. a ja živčanim i dalje, iako falim te bože, ne moram više to da gledam i da trpim. Nego nećemo sad o tim traumama iz ne tako davne prošlosti. Da priznam 2 stvari: i ja sam lepio te ceduljice, ali uz olakšavajuće okolnosti - nikad pre 6:30 + nisam nikog ni ubio prilikom toga. A drugo, položio sam x predmeta, a da ne znam ni šta sam polagao. Ok, svestan sam ja koliko je to licemerno i nepraktično u budućnosti, ali ja na drugoj godini nisam mirovao. Poenta je da sam bio opet x puta u situaciji da spremam ispit navrat-nanos, da kalkulišem, procenjujem, otimam posao Vidovitoj Zorki, ali na kraju položim ispit. LE sam položio tako što sam je spremao 3 (i slovima: tri) dana. Ne foliram se ono klasično, da sad ja čitam laktom a ne očima, već je stvarno bilo tako, samo treba provaliti šta će to doći na ispitu. (bolja varijanta, nego ono sa seven-ovih 80%) Potpuno je normalno da kada student položio ispit na takav način, on o materiji praktično ne zna ništa. Šta je poenta? Poenta je da sam ja nesmetano mogao da spremam Elektroniku2 za sledeći rok :-) Druga je stvar što nisam iskoristio tu pogodnost :-(

zAkiLi:
Nije tako, već ETF=Eh Teo sam Fon :-)))

Skoro sve sam vas (ne)namerno potkačio, nadam se da se niko nije naljutio. Da rezimiram (glrp, koliki post, valjda će ovo uspeti da se okači):
ETF SUCKS NOT!!! Šta bi tek rekli onda za ostale fakultete i univerzitete??? Totalna kontaminacija? Neće biti baš da je tako... Nego lepo štipaljku na nos, a air fresh-ener oko vrata, knjigu pod ruku, pa na predavanja. Nema vam (nam) druge.

Dex

"Justice for Kalimero and cracker for Poly"

nemoj dam palis
<bobmarley> n
Justice for Calimero and cracker for Poly
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.verat.net



+7169 Profil

icon Re: ETF SUCKS29.04.2002. u 19:43 - pre 266 meseci
Citat:
sudyxor:
Ivane, passanger:
Ok, imao sam i ja 19 godina i nisam uopšte bio zaludjen da će mi etf doneti neko ogromno znanje. Zanat ko i svaki drugi. Caboom je odlično detektovao problem. Najbolje rešenje stvarno jeste da se uporedo sa studiranjem rade i "van nastavne aktivnosti" tipa prelistavanje kojekakvih stručnih časopisa i liuterature uopšte. Ali ljudi na etf-u, hm, hm, eto kontradikcije, dakle, etfovci jednostavno nemaju vremena za to. Teško je naći vremena i za polinome, grafove, ruske osciloskope, optometriju i elektroakustiku, a onda i za C++ ili šta već. Ko to uspe, svaka mu čast. Ko ne može da živi takvim tempom, ima 2 izbora. Prvi je da duboko udahne i začepi nos, a onda sledećih 5,6,7,8 godina studira etf da bi dobio papirče koje treba da mu bude ulaznica za različite poslove, kako ovde tako i preko. I da u postdiplomskom životu pokuša da nadoknadi to ogromno neznanje iz domena struke (ok, koje se u većini slučajeva svodi na neki vid programiranja). Drugi izbor je da ne upisuje fakultet/etf, već da se pouzda u svoj talenat i krene da glumi Vuka Karadzica. To može da bude i dosta uspešno, znam neke...:-) A da ne zaboravimo pritom blagodeti ne-etf-ovskog života... I uštedjene pare na bensedinima.


Hmm.. ajde da repliciram na moj deo :)

I ja sam imao 19 godina pre par godina, i nisam bio zaludjen PMF-om, ali je to bio jedini OK izbor sto se nekih mojih licnih interesovanja tice.

<...>

Sada studiram dopisno Computer Science i imam svoju firmu - jos je rano reci da li je to bolje ili gore od neke domace opcije 6-7 godina studiranja + postdiplomske pa onda jurenje pocetnog posla u nekoj velikoj kompaniji, ali mislim da se vec sada vidi da je ovo sto sam izabrao za mene mnogo bolji izbor.

U svakom slucaju, dopada mi se tvoj stav - ja sam samo rekao da je koncept Computer Science studiranja ovde los - sto se ETF-a kao ETF-a tice, i ja isto tvrdim da je to veoma jak fakultet - ali za elektricni inzenjering.

Na kraju krajeva - sta god da ko odabere, ako hoce da mu se isplati - morace da se otkine od rada :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.beotel.net



Profil

icon Re: ETF SUCKS29.04.2002. u 20:17 - pre 266 meseci
Da se razumemo (opet ni ja nemam 19 ;o) ja ne dovodim u pitanje opravdanost postojanja ETF-a. Niakako. Taj fakultet je dobar za druge stvari. Ali ono sto me najvise cudi, iz tvog citata, je to sto ti ne priznajes da je Computer Science (zajedno sa programiranjem i ostalim stvarima bez mnogo hardware involved) dovoljno velika oblast da postoji mimo ETF-a! I to sto opravdavas da onaj ko zeli da se bavi racunarima (programiranje, administriranje...) mora da bude na ETF-u 8-10 god. i da na kraju nema pojma o racunarima (ne hardverskom delu) ali da eto zna da projetkuje baznustanicu na Jupiteru. Pa eto ja znam dosta njih sa ETF-a (inace ovu celu pricu o ETF-u ne pricam iz malog mozga, vec ono sto su mi ostali sa ETF-a pricali, i ono sto sam video sto se njihovog znanja tice) i niko od njih ne zna da projektuje baznu stanicu na jupiteru. A opet i da znaju (sto neznaju), aman sta ce to coveku koji hoce da postane sowtvare inzinjer/developer da zna da projetkuje baznu stanicu na jupiteru, i da ostavi 10 godina na ETF-u uceci ono sto nije zeleo.
Jos jednom za kraj da nebude nesporazuma, ja ne govorim lose o ETF-u vec o citavom skolskom sistemu, po kojem ako neko zeli da postane programer mora da nauci SVE o elektromotorima, struji, atomima, projektovanju baza na jupiteru ;o)... pa onda kroz 10 god. da lepo sedne, uzme "Complete idiots guide to Windows 98", pa polako stigne do "Naucite C++ za 21 dan", i onda se lepo u 50 god. zaposli kao software developer u prestiznoj firmi. ETF je izuzetno jak fakultet, ali nije neophodan (naprotiv) da bi neko radio gore navedene poslove.
Ja se izvinjavam ako sam malo preterao, pisajuci ono gore (sigurno jesam... malo ;o) ali su mi vise dodijale te neosnovane price o ETF-u i Computer Science uopste, sve mi nekako i suvise lici na komunisticka tumacenja obrazovanja.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: ETF SUCKS29.04.2002. u 21:59 - pre 266 meseci
Citat:
anatogen:

2. (mnogo vise) Studenti koji misle da je fax blago nebesko i trce na sva predavanja,
bubace ko manijaci, lepe one odvratne papire (zauzeto) po ucionicama i misle kada
dobiju diplomu samo pokazu negde i eto posla...


Skoro sam sedeo u kafocu pored VETS-a, sa 10 studenata iste skole (medju kojima sam i ja..), ne znam kako je na dnevnu tapetu dosla USA i zarada u istoj... Ljudi su poceli nebuloze da pricaju... U fazonu, samo ja da zavrsim ovo, da dobijem diplomu, pa polozim neki MCP ispit, sednem na avion, i vec na aerodromu ima da me ceka plavusa, nova S klasa i par miliona na racunu..
Nazalost ljudi su nerealni, i kad sam pokusao da im objasnim da u USA trenutno vlada recesija (nisam se ni trudio da im objasnim sta to znaci), i da hiljade rodjenih amerikanaca iz IT struke nema posao, ili je na prinudnim odmorima.. Bio sam ismejan, ispljuvan kako nemam pojma, da sam glup...

Nazalost, omladina u Srbiji izgleda da nece da prihvati neke cinjenice sto se tice same zarade novca uopste...

Posto sam rodjen u Bosni, i cesto idem tamo (Banja Luka), mogu da kazem da je tamo omladina mnogo zivlja nego ovde u Beogradu... Nema mnogo studenata (== blejaca) vec svi rade nesto korisno.. Bas skoro kad sam bio preko vikenda, pricam ja nesto sa drustvomu vezi mora, i gde ko namerava da ide... I svi su u fazonu, ma idemo April-Maj na gradjevinu 20-tak dana ili bilo gde drugde da zaradimo 500dem, i idemo na more da nas boli k****...
Ista situacija u Beogradu, samo sto kad spomenem more odma sledi prica "jaoo brate, ne seri, pa odakle meni pare za more... Jaoo braateee, aj namesti neku kintu... Ma necu moci na more.. nemam kinte..." a ako u jednoj Banja Luci ima vise posla nego u Beogradu, e onda ne znam... Pitanje je samo u psihologiji... tamo se zna kad se radi a kad se uziva... i nema...

Danas mi se bas ortak zali, hoce da otvara neke terene za tenis i fudbal, i prvo mi je kenjao kako je to do jaja biznis, i kako moze da ima 200dem dnevno od samo jednog terena, itd.. A posle uzeo da mi kuka odakle ce on da nadje 20,000dem da sredi teren i plac.. Pa reko ako hoces nesto da zaradis, moras i da ulozis... nigde ti nemozes da napravis biznis sa 500dem... Ozbiljna lova, ozbiljna investicija i vice versa...


Sto se tice samog skolovanja tu imam misljenje, da je 5 godina maksimum potrositi na neko vise obrazovanje... Jednostavno, ako ti tek sa 25 godina izadjes sa fakulteta bez igde icega... to ne vodi nigde... Ljudi se sa 25-26 zene, osnivaju porodicu a ti nikakvu sigurnost nemas...
A ta diploma ti nista ne znaci... Imao sam priliku da vidim asistentkinju na jednom nasem 'poslovnom' fakultetu, koja je trazila posao, a pri tom ne zna prosto prosirenu recenicu na engleskom da sastavi.. I onda Se pita kako to da ne moze da zaradi... Danas je vreme globalnog trzista... Znanje Engleskog je jednako znanju citanja/pisanja.. bez toga se ne moze...


Nema veze sa diskusijom, ali sta mi se desilo pre neki dan... Ja u jednoj privatnoj ordinaciji na masazi kicme (u sadnje vreme pocelo do jaja da me boli), i u sred tretmana ulazi bakica, seda i ni pet ni sest "Dobar dan, sta ja ovde imam za dzabe?" i doktor je pita "Pa recite sta vas boli pa cu da vam kazem", i na to ona odgovara "Meni su rekli da ovde penzioneri imaju za dzabe, sta ja ovde imam za dzabe" i doktor joj lepo kaze "Gospodjo, pa ne znam od cega bolujete, moramo prvo da vidimo sta vam je, pregled vas kosta 150din, a tretman posle imate za dzabe", i baba se naljuti i ode...
Eto kakva smo mi stoka.. samo nesto za dzabe...
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: ETF SUCKS29.04.2002. u 22:15 - pre 266 meseci
Uh, ajde izneću ovde svoj primer, čisto reda radi.

Upisao ETF 1997, u početku imao malo muke, slično kao seven, ali se uz dosta utrošenih živaca i vremena sastavio i upisao 3. godinu u roku (jedva nekako). U to vreme već počeo mnogo vremena da trošim na igranje sa računarom (UNIX, programiranje, itd.), ali 2001 godine sam bio na 3. godini + imao solidno praktično znanje iz hardvera, struktuiranog i OO programiranja, administracije UNIX sistema i još poneke zgodne oblasti, što se jako lepo sklopilo sa gradivom koje sam radio na fakultetu (Arhitektura Računara, Programski Jezici, itd.).

Sad nažalost u tom trenutku me je potkačila nesrećna okolnost da mi se desio život :o), tj. sticajem okolnosti sam počeo da sviram u relativno popularnom bendu, odao se žurkama, noćnom životu i propratnim aktivnostima, usled čega sam sada i dalje na 3. godini, u stanju mirovanja.

Ova priča nema nikakvu poentu osim sledeće: ako se čovek posveti samo struci (što je normalno, a ja nisam uradio zbog filozofije "zezaj se dok si mlad"), može da odradi ETF uporedo sa radom sa strane i da stekne zaista zavidno znanje. Napominjem da sam možda malo bistriji, ali svakako ispodprosečno vredan student.

Ovaj svoj primer iznosim samo zato što studiram dotični fakultet, a dosta vas me zna sa foruma. Možete to, a i ne morate uzeti kao nikakvu referencu.

Ima još svetlih primera, recimo Filip Miletić (dečko koji se na forumu pojavljuje pod nadimkom filmil), je čini mi se peta godina, u roku (mislim da je upisao kad i ja), i očevidno vrlo dobro vlada praktičnom stranom struke.

Opet kažem, neću da podvučem ispod ovoga nikakvu crtu ni zaključak, pošto ne mislim da sam kompetentan da sudim o ETF-u jer nisam još uvek uspeo da ga savladam. Zaključke izvlačite sami.ad se radi a kad se uziva... i
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.verat.net



+7169 Profil

icon Re: ETF SUCKS29.04.2002. u 22:27 - pre 266 meseci
Ovakve teme i ne mogu da imaju neki poseban zakljucak.

Drzavu cine ljudi - ako je drzava u losem stanju (a ovde evidentno jeste) jedino sto covek moze da uradi je da skupi snage i da krene da resava sebi zivotne probleme, a time delom resava i probleme drzave.

Ko smatra da mu je ETF potreban, i da moze da ga kompletira (a svako sa IQ-om vecim od 100 i radnim navikama moze) - neka zagreva stolicu i ne predaje se. Svakako da se IT karijera (i akademska IT karijera, takodje) moze graditi bez ETF-a, verovatno i mnogo brze - ali nekog univerzalnog recepta nema - osim da se za sve u zivotu treba namuciti.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

sudyxor
BGD

Član broj: 3535
Poruke: 126
*.118.EUnet.yu



+8 Profil

icon Re: ETF SUCKS29.04.2002. u 23:36 - pre 266 meseci
Ajmo sad za vas sa jevtinijim ulaznicama:

uopšte nisam negirao potrebu za postojanjem čisto Computer Science fakulteta ??? Naprotiv, da se ja pitam pretvorio bih FON u takvo nešto još sutra. Samo sam objašnjavao kakva je situacija na etf-u, povučen seven-ovim nerviranjem zbog nedostatka motivacionih predavanja/ispita na istom. I ne opravdavam to što čovek studira X godina, a opet posle ništa praktično ne zna !?! Samo vam kažem da tako nažalost jeste, a to sam hteo da istaknem zbog seven-a i ostalih brucoša koji toga možda nisu svesni, tj. neobavešteni su, pa je bolje da od samog početka znaju šta da očekuju. A druga je stvar kako bih ja to regulisao da funkcioniše kako treba. Na žalost, nemam "poluge vlasti"... Ono o baznim stanicama je bilo ironično rečeno, i to sa aspekta studenta sa smera telekomunikacije, a ne informatike. Jer ironija postoji kada ti zaista treba sve da naučiš o elektromotorima, struji, atomima, projektovanju baza na jupiteru, iako hoćeš da budeš software developer - ali pre svega onda nosiš zvanje dipl.ing. elektrotehnike, pa to sveobuhvatno zvanje traži i sveobuhvatno znanje, ma koliko, a tu se slažemo, ono bilo nepraktično. Verujte ni meni za telekomunikacije ne treba zilion stvari iz arhitekture računara, pa sam opet morao to da bubam. Dakle, meni nisu pričali, već sam na sopstvenoj koži osetio kako je to. Opet ponavljam, ko može da uporedo sa uspešnim studiranjem etf-a i da programira i projektuje, blago njemu, ali treba biti svestan da taj pripada ne retkoj, već ugroženoj vrsti. Lenjost, nedostatak IQ-a, nedostatak materijalnih sredstava, alkoholizam, modem, svakodnevne žurke, volontiranje u društvu za zaštitu životinja... sve su to razlozi zašto većina studenata ETF-a ne može da kotrlja na 2 koloseka, a stoji da bi to trebali da rade, tj. da bi mogli kada bi se potrudili. Od studenata ETF-a poznajem i one naj-naj-najbolje, ali isto tako i one večite studente, dakle svestan sam obe strane medalje. Zaista poznajem ogroman broj etfovaca (znam, znam, mazohista sam po prirodi) verovatno i neke od vas - mislim da sam do sada provalio šta se studentu ETF-a roji po glavi i koliko ga to nešto sputava i koči. Lepo kažem da generalno (znači ne po axiomu) postoje 2 izbora - studirati i nemati iskustvo ili ne studirati već raditi, pri čemu se preuzima odredjeni rizik koji je umanjen kada imate to parče papira koje se zove diploma. Naravno da ima i uspešnih i propalih na obe strane. Ma pročitajte malo bolje moj post. :-)
Ipak, ne slažem se da je za etf potrebno 100+ IQ i radne navike. Možda ako neko planira da studira 22.5 godina. Za neko pristojno studiranje (btw. na ETF-u u roku, dakle 5 godina, uspeva da diplomira samo 5-10% generacije, a to su oni koji po pravilu otperjaju preko i pre nego što stigneš da im staviš so/biber na rep) ipak trebaju klikeri, pogotovo ako je kampanjsko (90% je tako) učenje u pitanju. A i to sa učenje=mučenje je malo preterano. Ja sam se odrekao praktičnog znanja (npr. programiranja) i poneke žurke, ali zauzvrat sam dobio studiranje bez velikih teškoća i zadržao osmeh na licu. A nisam u mensi. Ko hoće više, bolje bi mu bilo da je u mensi ili da bude spreman na 3Ć. (mensa, ne menza)

Dex
P.S. passanger - nisi uopšte preterao! samo mi je malo žao što se očigledno nismo baš najbolje razumeli.

Justice for Kalimero and cracker for Poly

4
0055
0056
0057
0058

Justice for Calimero and cracker for Poly
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: ETF SUCKS30.04.2002. u 03:35 - pre 266 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
sudyxor:
Ivane, passanger:
Ok, imao sam i ja 19 godina i nisam uopšte bio zaludjen da će mi etf doneti neko ogromno znanje. Zanat ko i svaki drugi. Caboom je odlično detektovao problem. Najbolje rešenje stvarno jeste da se uporedo sa studiranjem rade i "van nastavne aktivnosti" tipa prelistavanje kojekakvih stručnih časopisa i liuterature uopšte. Ali ljudi na etf-u, hm, hm, eto kontradikcije, dakle, etfovci jednostavno nemaju vremena za to. Teško je naći vremena i za polinome, grafove, ruske osciloskope, optometriju i elektroakustiku, a onda i za C++ ili šta već. Ko to uspe, svaka mu čast. Ko ne može da živi takvim tempom, ima 2 izbora. Prvi je da duboko udahne i začepi nos, a onda sledećih 5,6,7,8 godina studira etf da bi dobio papirče koje treba da mu bude ulaznica za različite poslove, kako ovde tako i preko. I da u postdiplomskom životu pokuša da nadoknadi to ogromno neznanje iz domena struke (ok, koje se u većini slučajeva svodi na neki vid programiranja). Drugi izbor je da ne upisuje fakultet/etf, već da se pouzda u svoj talenat i krene da glumi Vuka Karadzica. To može da bude i dosta uspešno, znam neke...:-) A da ne zaboravimo pritom blagodeti ne-etf-ovskog života... I uštedjene pare na bensedinima.


Hmm.. ajde da repliciram na moj deo :)

I ja sam imao 19 godina pre par godina, i nisam bio zaludjen PMF-om, ali je to bio jedini OK izbor sto se nekih mojih licnih interesovanja tice.

<...>

Sada studiram dopisno Computer Science i imam svoju firmu - jos je rano reci da li je to bolje ili gore od neke domace opcije 6-7 godina studiranja + postdiplomske pa onda jurenje pocetnog posla u nekoj velikoj kompaniji, ali mislim da se vec sada vidi da je ovo sto sam izabrao za mene mnogo bolji izbor.

U svakom slucaju, dopada mi se tvoj stav - ja sam samo rekao da je koncept Computer Science studiranja ovde los - sto se ETF-a kao ETF-a tice, i ja isto tvrdim da je to veoma jak fakultet - ali za elektricni inzenjering.

Na kraju krajeva - sta god da ko odabere, ako hoce da mu se isplati - morace da se otkine od rada :)

Istina, sa Ivanom uvek popijem jutarnju kaficu preko ICQ-a :) Decko vec sada pravi svoju bajku...
Dok se zavrsi ETF sa 28,29,30 nemas nista od pocetnog elana i kreativnosti i kad se zaposlis kod nas prvo vreme si perspektivan "mali" koga salju po burek... Mada to nije vezano samo za ETF, vec za kompletno visoko obrazovanje...
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: ETF SUCKS30.04.2002. u 03:41 - pre 266 meseci
Da li je neki systemas nasih ISP-ova diplomirao na ETF-u?
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Obrazovne institucije :: ETF

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 49268 | Odgovora: 88 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.