Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows vs Linux - programiranje

[es] :: Advocacy :: Windows vs Linux - programiranje

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35114 | Odgovora: 246 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje08.05.2005. u 08:50 - pre 231 meseci
Zato što to u većini slučajeva podiže cenu proizvodnje, a donosi zanemarljivo veći profit. Obično se ne isplati.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.252.86.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje09.05.2005. u 01:08 - pre 231 meseci
Citat:
Nedeljko: Zato što to u većini slučajeva podiže cenu proizvodnje, a donosi zanemarljivo veći profit. Obično se ne isplati.


Ovo je opet pitanje za razmatranje, ako kreces da radis projekat od 0, i oformljujes programerski tim onda ti je sve jedno da li zaposlio windows ili unix programera. Pa je samim tim cena proizvodnje ista.

A zamisli da primera radi prodajes neki proizvod kao kompletnu soluciju znaci hardver+os+tvoj program, i da to radis na seriji od recimo 100 000, da te operativni sistem kosta 1e vidis i sam koliki si profit doneo kompaniji.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.dyn.optonline.net.



+6 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje09.05.2005. u 03:33 - pre 231 meseci
Ono što Nedeljko (mislim) hoće da kaže je da je pravljenje programa za više platformi skuplje nego ako su specifično pravljeni za jednu platformu, a ne da je pravljenje programa za Linux skuplje nego za Windows. Početnici uglavnom misle da je lako praviti prenosive programe ako se koristi biblioteka X ili programski jezik Y, ali to je zabluda. Svaka dodatna platforma koja se podržava košta, čak i ako su u pitanju vrlo slične platforme (npr Win2k i Win XP) a kamoli različite kao recimo Win XP i Mac OS X Tiger. Kod Linuxa je poseban problem što ima mnogo distribucija i što se nove verzije izbacuju svaki čas pa je jako teško da prodaja programa povrati uložena sredstva za vreme životnog veka podržane verzie Linuxa. To je odgovor na pitanje "zašto samo za odvratni M$ winbl$oze a ne i za predivni, slobodni i najbolji na svetu Linux"
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje09.05.2005. u 13:22 - pre 231 meseci
Da, programiranje za više platformi je skuplje od programiranja za jednu. A korisnici (odnosno tržište) najbolje kupuju softver za Windows.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.178.35.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje09.05.2005. u 20:56 - pre 231 meseci
Citat:
Dragi Tata: Kod Linuxa je poseban problem što ima mnogo distribucija i što se nove verzije izbacuju svaki čas pa je jako teško da prodaja programa povrati uložena sredstva za vreme životnog veka podržane verzie Linuxa. To je odgovor na pitanje "zašto samo za odvratni M$ winbl$oze a ne i za predivni, slobodni i najbolji na svetu Linux"


Taj problem se prevazilazi na dva nacina prvi je da zivis od OSS modela gde ces proces instaliranja imati tipa ./configure && make && make install, a drugi je da recimo ako primera radi radis gui pa da kupis recimo licencu za QT ako hoces lep framework koji je izdignut od low level sistemskih poziva apija itd, i lepo staticki ulinkujes program sa bibliotekom, to sto je program oko 10 mb veci ti je sasvim nebitno gledajuci danasnje brzine interneta ili je opet smesna velicina ako distribuiras preko CD-a. I kada jednom to staticki ulinkujes moras da priznas da takvih problema sa distribucijama nikada neces imati. Znaci betonirano za vekove :)


 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.dyn.optonline.net.



+6 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje10.05.2005. u 03:33 - pre 231 meseci
Pa nije baš tako jednostavno. Pazi recimo zahteve za StarOffice 7:

http://www.sun.com/software/star/staroffice/requirements.xml

Windows Microsoft Windows 98, ME, NT (Service Pack 6 or higher), 2000, or XP
Pentium compatible PC
64 MB RAM
250 MB available hard disk space
800x600 or higher-resolution graphic device with 256 colors

Linux Linux Kernel version 2.2.13 or higher
glibc 2.2.0 or higher
Pentium compatible PC
128 MB RAM
300 MB available hard disk space
X Server with 800x600 or higher-resolution with at least 256 colors
Gnome 2.0 or higher required for support of assistive technology tools (AT tools) via Java accessibility support
StarOffice cannot be installed on a (V)FAT partition, since FAT file systems do not support the creation of symbolic links


(Uzgred, rekao bih da su hardverski zahtevi za Linux "malko" veći nego za Windows, ali da se ne udaljavamo od teme)

Za Win kaže: taj i taj model, eventualno sa tim i tim SP-om i to je to. Za Linux precizira kernel, glibc, Gnome, fajl sistem... I ovo je dosta "hrabar" spisak zahteva - često se samo eksplicitno nabroje podržane verzije, kao ovde:

http://www.nero.com/en/NeroLINUX.html

Supported platforms (32-bit):
SuSE Linux 8.0
SuSE Linux 8.1
SuSE Linux 8.2
SuSE Linux 9.0
SuSE Linux 9.1
SuSE Linux 9.2
Red Hat Linux 7.2
Red Hat Linux 7.3
Red Hat Linux 8.0
Red Hat Linux 9
Red Hat Enterprise Linux 3
Fedora Core 1
Fedora Core 2
Fedora Core 3

Debian GNU/Linux 3.0 (mit Kernel 2.4 oder höher)

Koliko se novca potroši za QA kod ovoliko podržanih platformi, a koliki je povraćaj investiranog novca, posebno kad se zna da Linuxovci generalno smatraju da je besplatni software jedno od osnovnih ljudskih prava?


 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje16.05.2005. u 10:57 - pre 231 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: Taj problem se prevazilazi na dva nacina prvi je da zivis od OSS modela gde ces proces instaliranja imati tipa ./configure && make && make install, a drugi je da recimo ako primera radi radis gui pa da kupis recimo licencu za QT ako hoces lep framework koji je izdignut od low level sistemskih poziva apija itd, i lepo staticki ulinkujes program sa bibliotekom, to sto je program oko 10 mb veci ti je sasvim nebitno gledajuci danasnje brzine interneta ili je opet smesna velicina ako distribuiras preko CD-a. I kada jednom to staticki ulinkujes moras da priznas da takvih problema sa distribucijama nikada neces imati. Znaci betonirano za vekove :)


Wow kakv divan model razvoja, zašto onda itko uopće skida i source kad može binary? Zašto gomila linux paketa ima desetine razlićitih verzija sa različite verzije različitih distribucija? Zašto meni MGT ne radi na slackware direktno, ni iz sourcea, već jedino preko rpm2tgz?
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje16.05.2005. u 11:20 - pre 231 meseci
Citat:
NeznamTkoSam: Pa ovdje sam mislio na programiranje općenito.
I zašto bi ko radio (osim M$) programe samo za winblowz ako bi se moglo sredit i da bude na Linuxu?


Eto ti pravi desktop aplikacije i za linux i za windoze, i daj nam nakon nekog reprezentativnog vremena usporedbu prodanih produkata i za jednu i drugu platformu, pa sam izvedi zaključke što se isplati, a što ne.

Citat:
Ljudi, pa i VS.NET ima bugove! :P
BTW, jel neko zna neki tutor o linuxu, onako, za totalne početnike? Imam Knoppix.


Oooops, pa ti si n000b. Oke, opraštamo ti na ovim provalama :)

BTW koje to unpatched bugove ime VS.NET?

Citat:
e sada ono sto je prednost OSS-a jeste da kada ja izdebagujem svoj program i 101% sam siguran da on ne pravi problem ja mogu da zavirim i u source biblioteke. Sto sa komercijalnim stvarima hmm hmm ide teze.


Zato recimo kupiš Delphi Enterprise i dobiješ izvorni kod od VCL, ECO, Indy, svih .NET wrappera...... Koliko para toliko muzike :)

Za baš win development skineš debug symbole i checked verziju kernela. Tako ti recimo ReactOS-evci i wine-ovci reversaju win32 biblioteke i kernel/drivere.

Citat:
Pa zli jezici pricaju da su UNIX smislili programeri zarad njih samih :)


UNIX je pobjegao iz devetog kruga pakla :) Inače win su živi dokaz konačne supremacije VMS-a nad UNIX-om :)

Citat:
inace kao power user na unixu mnogo ces lakse uraditi mnoge stvari nego na windowsu bas zbog cinjenice da se na unix-u sve vidi kao fajl, taj koncept ima jako velike prednosti kada mozes sa hardverom raditi kao sa najobicnijom datotekom.


Oh really :) NT Object Manager je superiorniji od svih takvih sve-je-fajl koncepta (apstraktniji u biti). I na win možeš takav koncept manje-više uspješno emulirat sa ReadFile/WriteFile.

Na linuxu rootkiti patchaju kernel koristeći \dev\(k)mem, na windozima je to \Device\Physical memory :) Nemoj da ti šaljem kod svog uber-leet keyloggera koji zaobilazi sve moguće zaštite tako što čita \Device\KeyboardClass0 :) Ili flooder koji piše direktno po \Device\Tcp :)

Skini WinObj i divi se ljepoti :) (BTW: WinObj prikazuje samo named objekte, unnamed objekti poput niti i procesa ne prikazuje, premda postoje drugi alati i za njih... (Process Explode iz NT 4.0 Resource kit i sl.))
 
Odgovor na temu

online

Član broj: 58872
Poruke: 59
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje20.05.2005. u 17:29 - pre 231 meseci
Ako programiranje svedemo na postojanje boljeg IDE-a (RAD alata) windows tenutno vodi sto se tice VS.NET-a. A sto se tice klastera (www.mosix.com), servera, ... GNU/Linux. Srecom, razvija se mono, gtkdotnet, pa se nadam da ce portovanje na Linux biti bezbolnije.

Ne znam koliko je lako/tesko odrzavanje nekog glomaznijeg softwera na duze staze (10-20god.) radjenog u VStudiju, jer ne poznajem nikoga sa tim iskustvom.

Otvoreni formati dokumenata, konf. fajlova, protokola, naspram zatvorenih.

I mozda je sve stvar ukusa i spremnosti za istrazivanje/placanje. Neko voli IDE paket aranzman, neko voli slobodu izbora. Koliko je trebalo vremena da Microsoft ubaci u svoj notepad shortcut Ctrl+S. Kompanija sve dok oseca strah/konkurenciju, razvija alate, taman onoliko koliko je potrebno da stvori prednost. Cim dospe u sigurne vode, beskrupolozna je i ne razmislja vise o korisniku. Koliki je odnos ogorcenih/zadovoljnih windows korisnika? Mislim da vreme ide na ruku Linux-u, sve je vise instaliranih Linux sistema, dok se MS-u usporava rast, ali to je vec druga tema.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje20.05.2005. u 18:46 - pre 231 meseci
Citat:
online: Ako programiranje svedemo na postojanje boljeg IDE-a (RAD alata) windows tenutno vodi sto se tice VS.NET-a.


Amen to that!

Citat:
A sto se tice klastera (www.mosix.com)


Da naravno, svi mi imamo jedan klusterčić doma.

Citat:
servera


I ovo je sve jako diskutabilno. Apache 2.x nije ništa sigurniji od IIS-a 6.0, Win Server 2003 ima jedno 5 puta manje advajzorija od RHEL, po većini istraživanja ima manji TCO, instalira se i održava puno brže....

Citat:
Srecom, razvija se mono, gtkdotnet, pa se nadam da ce portovanje na Linux biti bezbolnije.


mono je baš fini projekt. Nažalost nema baš puno pistalica u linux/OSS zajednici. Evo 50% svih koji koriste linux misli da je C# "tamo neki M$-ov proprietary jezik".

Citat:
Ne znam koliko je lako/tesko odrzavanje nekog glomaznijeg softwera na duze staze (10-20god.) radjenog u VStudiju, jer ne poznajem nikoga sa tim iskustvom.


10-20 god? Ja mislio da pojedina verzija serverskog softvera traje 5 god max :)

Zaboga, prije 20 god je MS bio NIŠTA, nije bilo ni I od današnjeg Interneta....o čemu ti uopće pričaš?

Citat:
Otvoreni formati dokumenata, konf. fajlova, protokola, naspram zatvorenih.


Šta to ne možeš koristiti na win?

Nije prednost linuxa.

Citat:
Koliko je trebalo vremena da Microsoft ubaci u svoj notepad shortcut Ctrl+S.


Notepad ima da ostane ovakav kakav jest, primitivan glup i bugovit, inače MS ima da dobije po pi*ki na sudu :)

Imaš gomilu besplatnih zamjena.

Citat:
Koliki je odnos ogorcenih/zadovoljnih windows korisnika?


Koliki?

A ogorčenih/zadovoljnih linux developera/korisnika?

Citat:
Mislim da vreme ide na ruku Linux-u, sve je vise instaliranih Linux sistema, dok se MS-u usporava rast, ali to je vec druga tema.


Rastu i linux i MS, jednostavno tržište raste.....
 
Odgovor na temu

online

Član broj: 58872
Poruke: 59
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 01:25 - pre 231 meseci
Citat:
Win Server 2003 ima jedno 5 puta manje advajzorija od RHEL, po većini istraživanja ima manji TCO, instalira se i održava puno brže....


TCO zavisi od sredine u kojoj je vrseno istrazivanje. Drugaciju tezinu ima 5000$ za jednog amera i za nas. Ja kao pocetnik lakse cu da odrzavam i instaliram bilo koji Linux server od Windows servera. Instaliras Sambu, sve ukupno traje oko 30 minuta, posle podesis grupe, korisnike i zaboravis na neko posebno odrzavanje, to jednostavno radi. A za Windows u najmanju ruku, moras da vodis o serverskoj varijanti Kasperskog ili sl. i pritom sve to kosta, ogranicenja o broju korisnika...

Citat:
Šta to ne možeš koristiti na win? Nije prednost linuxa.


Korisnik sam Windowsa mnogo duze nego Linux-a, a nikada nisam cuo za NT Object Manager, – toliko o lakoci Windowsa. A za /dev i /etc sam mnogo pre saznao, u samim pocecima upoznavanja.


Za VB.Net mi je recimo trebalo petnaestak dana da ga savladam u osnovama, da mogu da napisem nesto korisno. OK, pohvalno za jezik. A koliko cu vremena utrositi na odrzavanje napisanog? Koncept rada je drugaciji u vizuelnim alatima. Osnovu ti cine prevlacenje misem dugmica, komponenti, popunjavanje propertia i metoda. Treba se setiti posle godinu dana zasto sam postavio neki properti ovako ili onako. Lakse mi je ispratiti source u obliku tekstualnog fajla.

Nije anatema ni razvijati GUI bez form dizajnera! Cak moze i brze da se radi.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 01:34 - pre 231 meseci
Citat:
Osnovu ti cine prevlacenje misem dugmica, komponenti, popunjavanje propertia i metoda.


Osnovu čega?

Ja sam dosta radio programiranje DAL-a (bilo za klasičnu desktop ili web aplikaciju), a prevlačenje dugmića i ostalo nisam imao prilike da vidim u tim slučajevima.

Citat:
Lakse mi je ispratiti source u obliku tekstualnog fajla.

Kako to vizuelni alati poput VS otežavaju pristup source kodu ili izradu dobre dokumentacije?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 01:43 - pre 231 meseci
Citat:
korisnik sam Windowsa mnogo duze nego Linux-a, a nikada nisam cuo za NT Object Manager, – toliko o lakoci Windowsa.


Ko je tome kriv? Windows možda?

Pre smo imali situaciju da je Časlav koji koristi Linux pitao kako da na Windowsu napravi skript koji će da napravi bekap podataka (pri čemu se osvežavaju samo izmenjeni fajlovi), sve se zatim arhivira i nareže na CD.

Daleko bilo da takvo što ne može na Windowsu. Opet, kako je Windows kriv ako ljudi to ne umeju da urade, tj. neće da se potrude da nauče kako?

Stvar je u tome da većina koja koristi Windows uglavnom ne ide daleko sa upoznavanjem istog, posebno takvih stvarčica za koje postoji klik-klik alternativa koja jednostavno a opet dovoljno dobro radi posao. Ali to nikako ne znači da ne može drugačije.

Dan danas, kladim se da većina ne zna ni za nekih 100 alata za komandnu liniju koji dolaze uz sam Windows. A potrebno ih je samo instalirati sa Win CD-a :) Verovatno je i za to kriv Windows, što te ne prisiljava da koristiš te alate.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 01:53 - pre 231 meseci
Citat:
online: Drugaciju tezinu ima 5000$ za jednog amera i za nas.


Kako to misliš, ne razumijem, mislio sam da win jednako koštaju i u USA i ovdje?

Citat:
Ja kao pocetnik lakse cu da odrzavam i instaliram bilo koji Linux server od Windows servera.


HA HA HA.

Citat:
Instaliras Sambu, sve ukupno traje oko 30 minuta, posle podesis grupe, korisnike i zaboravis na neko posebno odrzavanje, to jednostavno radi.


Ajd nam sad objasni kako bi to (i koliko) izgledalo na win? Kao početnik, naravno :)

Citat:
A za Windows u najmanju ruku, moras da vodis o serverskoj varijanti Kasperskog ili sl. i pritom sve to kosta


Mda, Internet sve pršti od crvića koji napadaju servere...ćitavih 0.0001%.

Ne treba ti AV da bi se zaštitio od malware-a. Samo 2 grama mozga.

Citat:
ogranicenja o broju korisnika...


Reci nam, koja to ograničenja serverske verzije windoza imaju u broju korisnika? :)

Citat:
Korisnik sam Windowsa mnogo duze nego Linux-a, a nikada nisam cuo za NT Object Manager, – toliko o lakoci Windowsa. A za /dev i /etc sam mnogo pre saznao, u samim pocecima upoznavanja.


Jesi čuo za C:\ ? E pa taj symlink OM resolva u \Device\HarddiskVolume1. 99% prosječnih win korisnika (poput tebe) ni ne zna za ovaj zadnji, dok 99% (prosječnih, naravno) linux korisnika jaaaako dobro zna što je /dev/hda1. Za početak da se ne zajebu pri instalaciji i prebrišu win particiju :)

Toliko o "lakoći" korištenja linuxa.

Citat:
Za VB.Net mi je recimo trebalo petnaestak dana da ga savladam u osnovama, da mogu da napisem nesto korisno. OK, pohvalno za jezik.


C#/VB.NET su jako prosti jezici koji se nauče u par dana. .NET fw je taj koji je važan :)

Citat:
A koliko cu vremena utrositi na odrzavanje napisanog?


Ne znam, ti nama reci što misliš? Ja ti mogu garantirat da će se tvoj program vrtiti bez problema na windozima sljedećih 10-15 godina, jer se čini da će .NET ostati jako, jaaaaako dugo sa nama :)

Citat:
Treba se setiti posle godinu dana zasto sam postavio neki properti ovako ili onako. Lakse mi je ispratiti source u obliku tekstualnog fajla.


WTF? Ako Property misliš u smislu property accessor (getter/setter) -> pa njega zaboga pišeš u samom kodu (koji je, gle čuda, u tekstualnom formatu :) I još si dodaš <summary></summary> tagove i generiraš XML dokumentaciju u letu.

Ako misliš na ona vizualna svojstva WinForms objekata - pa to što ti radiš vizualno VS ti generira stub koji inicijalizira ta svojstva unutar InitializeComponent() metode. Sa C# 2.0 parcijalnim klasama dobiješ jasnu separaciju između dizajn koda i logike programa. Za razliku od brain-damaged monolitnih koncepata koji neki preferiraju (hint: php).
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 15:26 - pre 231 meseci
Citat:
NeznamTkoSam:
BTW, jel neko zna neki tutor o linuxu, onako, za totalne početnike? Imam Knoppix.


Šta je ovo, sunce ti jbm!? Izgleda da si ti sveže prosvećen, na zadatku da nas grešnike vratiš na pravi put. Ne mogu da verujem da je ovo uspevalo da mi promakne danima, prilično pažljivo čitam. I... kažeš... Knoppix... Pa bre bez Slacka nemoj da se pojavljuješ uopšte, pravi Linux zea... ovaj, advokati koriste Slack. Jel’ tako Stanislave?

Citat:
Sundance:
UNIX je pobjegao iz devetog kruga pakla Inače win su živi dokaz konačne supremacije VMS-a nad UNIX-om


True, true… Mada, mora se priznati da je VMS još 1988. imao ono što je Windows dobio tek sa verzijom 2003 – Volume Shadow Copy. (naravno, nije se zvalo tako, ali da je postojalo, to je fakat)


Citat:
online:
Ako programiranje svedemo na postojanje boljeg IDE-a (RAD alata) windows trenutno vodi sto se tice VS.NET-a.


Pa naravno da je VS.NET sam vrh trenutne ponude, ali ne svodi se programiranje samo na to. I što se programiranje tiče, veći je izbor na Windows-u nego na Linux-u. I još nešto, kako to odjednom nestade Kylix koji je u početku dizan u nebesa i najavljivan kao pandan Visual Studia. Evo, posle par godina Kylix propade a VS.NET je opstao (i ne samo to, nego i napreduje koracima od sedam milja, na osnovu beta verzija VS.NET-a 2005 vidi se da programerima u MS-u ne manjkaju ideje).

Citat:
online:
Ja kao pocetnik lakse cu da odrzavam i instaliram bilo koji Linux server od Windows servera.


LOL Jesi li ti uopšte nekad instalirao neki Windows Server?

Citat:
online:
i pritom sve to kosta, ogranicenja o broju korisnika


Pa normalno da kosta, ako si nekad ziveo na Zapadu shvatićeš da ništa nema džabe. Ili kako bi Ameri simpatično rekli: „There is no such thing as a free lunch“. Pa ni pravi UNIX nije džabe, to je ona karabudževina od Linux-a uvela modu da je softver džabe.


Citat:
online:
Korisnik sam Windowsa mnogo duze nego Linux-a, a nikada nisam cuo za NT Object Manager, – toliko o lakoci Windowsa. A za /dev i /etc sam mnogo pre saznao, u samim pocecima upoznavanja.


Auuu, pa vi nastavljate nesmanjenom žestinom, videli da je Axez pobego pa mu držite odstupnicu Pa ko ti je kriv što nisi čuo za NT Object Manager, nema to veze sa lakoćom Windows-a, pre će biti da si imao šareni desktop i 24/7 igrao igre, pa se onda pitaš kako nisi naučio.

This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 15:36 - pre 231 meseci
A i traži čovek uputstvo za Knoppix? Tdjokic nešto stalno priča kako je Knoppix baš za početnike: klik-klik fazon, lako i jednostavno..

Doduše, kolega ima nick "NeZnamTkoSam" pa možda nije ni čudno :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

online

Član broj: 58872
Poruke: 59
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 17:00 - pre 231 meseci
Citat:
Kako to misliš, ne razumijem, mislio sam da win jednako koštaju i u USA i ovdje?


Izvinite zbog offtopic duzine teksta, ali sam smatrao da se podrazumeva da je TOC Linuxa < TOC windowsa!

TOC u prevodu znaci ukupan iznos troskova za posedovanje i funkcionisanje server u nekoj sredini. U osnovi se dele na direktne troskove prilikom same kupovine (softwer, obuka) i kasnije (skrivene) troskove. Ti kasniji troskovi obuhvataju planirani i neplanirani downtime koji uzrokuju indirektno troskove u mogucim propustenim poslovima, neradu firme, nanosenje stete drugom licu...

Linux u startu vodi zbog cene licenciranja, sto uopste nisu mali (debian vs. win2003) – direktan trosak. Troskovi obuke su tu negde slicni. Razmatram manji LAN sa 10 – 50 stanica (posto iskljucujemo klastere u razmatranje :) ), file server, sa ili bez PDC-a, prosecni zahtevi za security, nesto za sta ne treba da budes naucnik, a da ti sve funkcionise kako treba.

Yankee (MS-naklonjeno istrazivanje) recimo navodi kao prednost da je u proseku potrebno Windowsu 12 sati da se oporavi od napada, dok je Linuxu potrebno 17,5 sati. Security attack server-a u praksi nisam doziveo. I sta bi radio u tom slucaju? Instalirao ponovo, vratio bi backupove, uporedio podatke da li je bilo izmena, u praksi ne bi znao da iskoristim Windowsow feature od 30% od vremenske ustede, 12/17,5 sati... Mada i Jenki navodi veci trosak Windowsa oko $5000/h naspram Linux-a oko $1200/h kostanja downtime-a zbog same prirode Windowsa (zaglavljivanja zbog samih aplikacija...).

AV nisam navodio zbog malwarea, sto nije problem, vec zbog virusa. Razlika je u tome sto Win moze biti zarazen virusom, dok Linux ne moze, bar, ja nisam to doziveo niti cuo u praksi da neko jeste, ali za Win jesam i znam koja je to nocna mora, jer ti server lancano zarazi sve radne stanice, pa nuznost postanu antivirusni paketi i za klijente i za server. A svaki antivirusni paket na serveru degradira performanse samog server-a ili ne degradira?

A to je vazno zbog toga sto MS tvrdi da Win postize bolje performanse od Linux (Sambe) – na testovima maksimalnog opterecenja Win servera, grafikon pokazuje da je Win bolji, dok za osrednje opterecenje, tu je negde. Pa kako onda performanse uticu na TOC u koristi Win-a?
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 17:12 - pre 231 meseci
Citat:
Razlika je u tome sto Win moze biti zarazen virusom, dok Linux ne moze, bar, ja nisam to doziveo niti cuo u praksi da neko jeste, ali za Win jesam i znam koja je to nocna mora, jer ti server lancano zarazi sve radne stanice, pa nuznost postanu antivirusni paketi i za klijente i za server.


Kako je došlo do toga da se Win server zarazio virusom?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 17:49 - pre 231 meseci
Degojs, mani se ćorava posla, nešto mi sumnjivo što u poslednje vreme dosta padobranaca ima na Advocacy-ju. Prvo Arax, a sada ovaj, samo tri posta ima. To je garant neko iz Linux tabora, pa samo hoće da podjebava.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

online

Član broj: 58872
Poruke: 59
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje21.05.2005. u 18:38 - pre 231 meseci
Citat:
Kako je došlo do toga da se Win server zarazio virusom?


Neko iz komercijale je verovatno doneo/ instalirao katalog ili sl. na svojoj stanici. Dal' nije Kaspersky lepo odradio posao, ne znam vec, ali zarazio je exe fajl na serveru koji je javno dostupan i koristi se. Ja sam verovatno kao Administrator pokrenuo isti exe sa servera. I sta se desilo kasnije? Server je polako sam zarazio (pretpostavljam) ostale exe-ove na serveru. Na Linuxu to ne moze da se desi, da sam server zarazi ostale exe-ove.

Ako mislite da podjebavam, nema problema, necu vise nista ni da pisem.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Windows vs Linux - programiranje

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35114 | Odgovora: 246 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.