Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Least denominator

[es] :: Matematika :: Least denominator

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3794 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Least denominator03.01.2006. u 23:08 - pre 223 meseci
Za date realne pronaći najmanje tako da za neko .

Naravno, od interesa je slučaj kada nema celog broja između i . Takođe, dobrodošle su i sve ideje u vezi sa specijalnim slučajem ili .

Kako to propozicije nalažu, bio bi red da opišem i teškoće na koje sam naišao u pokušaju da rešim ovaj zadatak(?).

Ograničimo se na slučaj .

Uzmimo neko prirodno i uočimo sve razlomke gde je i . Sada uočimo skup svih otvorenih intervala (sadržanih u ) u kojima nema ni jednog od uočenih racionalnih brojeva. Na kraju, od tih intervala napravimo skup samo onih intervala koji sadrže i barem jedan razlomak oblika (). Dakle, za svako važi . Primetimo i to je .

I pored toga, što sam primetio neke zanimljive "šeme" u rasporedu svih pravih racionalnih sa imeniocem ne većim od date granice - ipak ne mogu da uočim nikakvu upotrebljivu vezu izemeđu već pomenutih intervala.

Takođe, u opštem slučaju ne važi , ali nisam previše "kopao" u tom pravcu...

Jedine stvari koje mi izgledaju povezane sa ovim zadatkom su: Farey-ev niz i Ford-ov krug - ali, očigledno je da mi to nije mnogo pomoglo
Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 01:33 - pre 223 meseci
Hm, ako sam te dobro shvatio, zaključujem da bi traženo trebalo da bude rešenje sistema - ali ne znam je li to od pomoći niti kako bi se ti uslovi u najopštijem slučaju rešili. Naravno, očigledno je da je za i za . Ali, udubiću se kasnije

Napomena: Ako , onda se sistem sastoji od dve jednačine: .

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 04.01.2006. u 03:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 05:38 - pre 223 meseci
Sviđa mi se u kom pravcu razmišljaš (veliko hvala na zanimljivim idejama) i dakle, slažem se sa svime što si napisao, osim što mi ovo nije jasno:
Citat:
Farenhajt za .


Jer na primer: i daju i pa dobijamo .

Inače, nisam pomenuo, jer mi se činilo da nije bitno ali
Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 08:35 - pre 223 meseci
Citat:
Farenhajt za .

Mala ispravka, treba
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 08:46 - pre 223 meseci
Kontraprimer stoji. Dakle, pošto se dati uslov svodi na , ideja je da posmatramo niz intervala , sa zaključkom da je "rastezanje" intervala dovoljno vršiti dok ne postane dugačak bar 1, jer će onda zasigurno obuhvatiti i neki ceo broj (što naravno ne znači da se do celog broja ne može stići i u manje rastezanja - cf. kurziv). Na osnovu ove ideje s "rastezanjem" se i očigledno formulišu oni uslovi s celim delovima.

Biće da sam podsvesno radio sa , u kom slučaju tvoj primer ima trivijalno rešenje .

Međutim, možda mogu da se iščupam s procenom , jer će onda interval postati strogo duži od , pa će važiti i stroge nejednakosti.

Naravno, ovaj supremum koji si naveo stoji (očit je i iz procedure "rastezanja"), ali nam on neće pomoći da nađemo minimalno .

EDIT: Srki me preduhitrio sa zaključkom I kad već ispravljamo, onda treba izbaciti " za " jer se to automatski dobija iz .

DODATAK: Treba doterati i uslove s celim delovima, jer ako su i uzastopni celi brojevi, kao rešenje se dobija , a treba nam .

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 04.01.2006. u 10:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 11:50 - pre 223 meseci
Elem, malo sam se pozabavio, te ću vas sad smarati s razdvajanjem slučajeva:


Ovde mora biti za i za . Oba slučaja objedinjuju se formulom ;


Ako je , onda je ; ako je , onda je ; ako je , onda je ; i tako dalje. Formula će glasiti ;


Ovaj slučaj možemo svesti na prethodni ako posmatramo , pa zaključujemo da je ;


Ovde moramo razlikovati dve mogućnosti:
. Tada je
. Tada je
(Ne vidim kako bi se i objedinili u jednu formulu, ali su ideje dobrodošle. Slučaj pokriva situacije tipa gde je , a i proizvoljno mali pozitivni brojevi - tu nam baratanje s ničemu ne služi.)

Dakle, kad sve sumiramo, dobijamo .

(Napomena: Slučaj obuhvaćen je prvom granom funkcije jer ako je celobrojno, onda )

Izvol'te s diskusijom i kontraprimerima.

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 04.01.2006. u 13:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 12:24 - pre 223 meseci
Da budem iskren nisam bas citao tvoju poruku nego sam letimicno preleteo. Da li je ovaj primer obihvacen tvojom formulom:
npr. a=4.499999999999999999999 b=4.50000000000000000000000000001.
Tu bi resenje bilo q=2 a p=9.
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 12:42 - pre 223 meseci
U pravu si, formula ne radi za taj slučaj, kao ni za srodne slučajeve "okolina" brojeva , što bi potpadalo pod slučaj .

Ali nek to uranium krpi

Elem, tu se vraćamo na onu prvu ideju, da se traži minimalno rešenje jednačine . Ta jednačina za tvoj primer daje ispravno rešenje .

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 04.01.2006. u 13:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 13:27 - pre 223 meseci
Evo dokonah nešto: Mislim da se taj slučaj može rešiti preko izraza , gde je "ceiling" funkcija (ne znam joj ime na srpskom), dakle najmanji ceo broj ne manji od argumenta funkcije, a je razlomljeni deo. (Inače se "ceiling" može izraziti kao ).

Dakle, ako u slučaju stavimo , onda se jednačina iz prethodne poruke svodi na . Ovo pak znači da je i , odakle dobijamo . Na osnovu ovoga zaključujemo da je najmanje takvo dato izrazom iz prvog pasusa.

Dopune?

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 04.01.2006. u 14:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 19:46 - pre 223 meseci
Neka je , i , onda imamo da je traženo , ali .

Znači ipak imamo dva podslučaja, onaj koji je rešio Farenhajt i ovaj drugi kada je i iz koga sledi .

Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator04.01.2006. u 21:46 - pre 223 meseci
Da, ja sam se ograničio na slučaj kad premaši , a ostane manje od . Naravno, u opštem slučaju će prvi izraz premašiti neko , a drugi će ostati manji od .

Što se primera tiče, recimo za treba dobiti , a to ne proizlazi ni iz jedne dosad ponuđene formule, osim iz numeričkog rešavanja sistema .

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 04.01.2006. u 22:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: Least denominator05.01.2006. u 05:51 - pre 223 meseci
Ovo što sledi odnosi se samo na preostali podslučaj slučaja 4b.

Primetimo to da ako , donja granica koju dobijamo za broj izgleda neupotrebljiva jer se za svako unapred dato mogu naći i tako da bude i . Pomenuo bih još samo to da je ovakvih slučajeva neprebrojivo mnogo (svako za koje je ali i još neprebrojivo mnogo onih za koje je )
Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator05.01.2006. u 06:58 - pre 223 meseci
Ideja (koju pišem kako mi je pala na pamet, te nemam pojma je li plodonosna): Ispostavilo se da su nam problematični samo oni slučajevi gde je (ili , to jest ono iz inicijalne postavke) veće od 1.

Možemo li sačiniti algoritam u suprotnom smeru - dakle, možemo li sažeti interval tako da dospe u okolinu broja čiji je razlomljeni deo oblika ?
 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: Least denominator05.01.2006. u 20:30 - pre 223 meseci
Ako sam dobro razumeo, tražimo tako da i da pri tom bude . Ideja je odlična, ali jedini problem je u tome što moramo uzeti da bude baš Znači pitanje je da li se može doći do neke dobre procene za a da to ne zahteva previše dobru procenu za .

Primer: , , onda je i , pa ako bi probali sa , dobili bi da je i , pa smo opet došli na problematičan slučaj. Takođe, ne vidim neki način (osim direktne provere) da utvrdimo da li je slučaj (kada je ) problematičan ili ne.

U svakom slučaju, od srca se zahvaljujem na svoj dosadašnjoj pomoći, pre svih Farenhajt-u a naravno i srki-ju.
Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: Least denominator06.01.2006. u 05:31 - pre 223 meseci
Ipak sam našao način da odredimo da li se radi o problematičnom podslučaju ili ne:

akko je podslučaj problematičan tj.

akko podslučaj nije problematičan tj. .

Za obrazloženje je dovoljno da primetimo da uvek važi tačno jedna od sledeće dve situacije:

1.

2.

za pogodno izabrano .

U prvom slučaju je , pa dobijamo a u drugom slučaju je pa je .




Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator07.01.2006. u 01:36 - pre 223 meseci
Evo tri bitna rezultata koja su nam dosad promakla:

Pre svega:
Citat:
Farenhajt
Evo dokonah nešto: Mislim da se taj slučaj može rešiti preko izraza


1. Tačan izraz treba da glasi , jer će se za celobrojno u prvom slučaju dobiti pogrešan rezultat.

2. Ako je , jasno je da je . Dakle, sva razmatranja slučaja 4b možemo svesti na interval , te ćemo nadalje podrazumevati da je .

3. Iz sledi , te zapravo možemo staviti . Ukoliko ovaj slučaj nije problematičan, tj. ako potpada pod 1,2,3,4a, našli smo , te onda imamo da je , pošto je . Ukoliko slučaj jeste problematičan, dakle ako opet potpada pod 4b, ponavljamo postupak svodeći brojeve na razlomljene delove, imajući u vidu da važi sledeće: . Iz ovoga sledi da ćemo konačnim brojem rekurzija sigurno stići do imenioca , te ćemo onda lako dobiti i i .

E sad, da li ovo ikako koristi... uraniume, priskoči i razradi

Numerički primer:
1. . Slučaj je problematičan jer je .
2. . Ovaj slučaj nije problematičan jer . Stoga dobijamo .
3. Polazni interval sažimamo na i sada je

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 07.01.2006. u 11:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator07.01.2006. u 11:28 - pre 223 meseci
Dodatak

Na osnovu iznetog u prethodnoj poruci, može se formulisati opšti numerički postupak za traženje razlomka . Najlakše će biti da se postupak ilustruje primerom. (Napomena: U tabeli se parne vrste dobijaju od neparnih uzimanjem recipročnih vrednosti svih argumenata, a neparne od parnih svođenjem argumenata na interval . Takođe, u koloni a nalaze se transformacije argumenta , a u koloni b transformacije argumenta , što znači da u nekim vrstama veći broj dolazi pre manjeg. To, međutim, nije od značaja za postupak. Sve vrednosti zaokruživane su na 4 decimalna mesta.)

Naći



Na kraju stižemo do intervala unutar koga se nalazi ceo broj i tu obustavljamo postupak. Uzimamo vrednost i izjednačavamo je sa . Rešavanjem jednačine dobijamo . Dakle, .

Postupak, koliko mi se čini, funkcioniše i na segmentu :

Naći



Sada imamo .

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 07.01.2006. u 15:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: Least denominator07.01.2006. u 15:35 - pre 223 meseci
Farenhajte, svaka ti čast za ovo što si smislio!!!
Nemam reči (nor appropriate emoticons ) kojima bih iskazao divljenje...

Veliko ti hvala!

Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Least denominator07.01.2006. u 16:08 - pre 223 meseci
Dodatak 2

U stvari, kad se bolje proanalizira, zaključujemo sledeće:

Brojeve i treba razviti u verižne razlomke po modelu (gde je za brojeve iz intervala , ali u opštem slučaju nema prepreke da bude i veće od nule). Zatim se odgovarajuće karike u ta dva razvoja porede. Čim se pronađu karike koje se razlikuju za barem (obeležimo te karike sa i ), razlomak se tu preseca i završava vrednošću , pa se onda tako dobijeni verižni razlomak vraća u svedenu formu, čime se dobija traženi razlomak .

Ukoliko razvoji imaju različit broj karika, treba zamisliti da se kraći završava sa .

Ukoliko je (ili uopšteno , onda se u razvoju broja gledaju samo prva i druga karika: ukoliko je prva karika veća od 1, odbacuje se čitav razvoj posle te karike, a vrednost karike ostaje nepromenjena, a ukoliko je prva karika jednaka 1, razvoj se prekida posle druge karike i ta se karika povećava za jedan.

Očigledno, ovako formulisan postupak može funkcionisati i za , s tim što će se karike i generisati i porediti jedna po jedna.

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 08.01.2006. u 17:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dialup.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Least denominator07.01.2006. u 20:37 - pre 223 meseci
Evo i drugog algoritma: krenemo redom od jedinice i čekamo kad ćemo dobiti ceo broj u intervalu koji se dobija kada pomnožimo početni interval sa brojem koji imamo.

E sad, mene zanima koja je razlika između ovog i Farenhajtovog algoritma? Iz navedenih primera mi deluje da je njegov algoritam brži, ali da li je zaista tako ili ima neka druga caka?

Izvinjavam se što nisam mnogo razmišljao o ovome što sam napisao, pa ako sam lupio nešto očigledno nemojte zameriti.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Least denominator

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3794 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.