Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

WinXP i Gentoo dual boot - total newbie

[es] :: Linux :: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 11726 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon WinXP i Gentoo dual boot - total newbie05.05.2006. u 14:36 - pre 219 meseci
Pozdrav.
Nemam puno iskustva sa Linuxima a rekoshe mi da je Gentoo do jaja ali da je prilicno tezak, no, spreman sam da ucim i da ga naucim ;)
Problem je sledeci: Moram da imam Dual boot, jer burazer ne pomislja da predje na Linux a mora da radi nesto u AutoCAD-u za faks. Imam hard od 250 gb. Rekoshe mi da ga podelim na sled. nacin, sto sam i uradio:
- c: 50 gb - system - windows i programi (ntfs)
- d: 150 gb - data - filmovi i muzika (ntfs)
- e: 30 gb - shared - moze da se pise i iz windowsa i iz linuxa (fat32)
- 20 gb unpartitioned [za sad] -ovde ide linux, boot, swap i sta vec (ne znam koji filesystem)

Ubacio sam Gentoo minimal CD, podesio mrezu (mogu da surfujem uz pomoc links-a), ali ne znam sta dalje, sta da radim sa ovih 20gb unpartitioned space-a (eksperimentisao bih ali ne zelim da zeznem particije gde je windows i podaci). Ono iz Handbook-a mi nije bas jasno, pise "Applying a Filesystem to a Partition" pa zatim "Mounting" odnosno da mountujem particije (wtf? rekoh da sam noob :() i onda da krenem sa instalacijom.

Sta da radim? Plz help :(

Hvala unapred
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie05.05.2006. u 17:48 - pre 219 meseci
Uspeo sam nesto da uradim... sad skidam stage3...
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

xigma
Banja Luka

Član broj: 18190
Poruke: 147
*.broadband.blic.net.



+41 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie05.05.2006. u 18:15 - pre 219 meseci
za particionisanje mi se najbezbjednijim pokazao suseov Yast installer,
on ti jednostavno nece dozvoliti ni za zivu glavu da zeznes nesto oko particija
dok ubuntu zna biti vrlo bezobrazan :)
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie05.05.2006. u 18:18 - pre 219 meseci
heh.. slack te ubaci u konzolu.. pa igraj se sa (c)fdisk :D
inace uzmi ext3 ili reiserfs.. swap oko 300mb .. recimo 5gb root i ostalo za /home
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

xigma
Banja Luka

Član broj: 18190
Poruke: 147
*.broadband.blic.net.



+41 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie05.05.2006. u 19:00 - pre 219 meseci
mada i windows xp installer koristi modifikovani cfdisk :) pa nekom ko je instalirao win ne trebao biti problem snalazenje u istom
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie05.05.2006. u 19:05 - pre 219 meseci
Ma cfdisk mi nije pravio problem nego fdisk, jer po onom Gentoo handbook-u treba da koristim fdisk i objasnjeno je za situaciju kad je samo Linux na mashini. Uspeo sam na kraju sa cfdisk-om, a da li sam lepo uradio vreme ce pokazati. Jos uvek skidam stage3...
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 00:09 - pre 219 meseci
Instalirao sam Gentoo i radi mi lilo i podize lepo i windows i linux, ali mi ne radi mreza... emerge ne radi (po tome sam i zakljucio da ne radi mreza); u /dev ne postoji eth0 i sad ne znam sta da radim... net-setup ne postoji

edit: sredio sam mrezu, ostalo mi je da mountujem ntfs/fat32 particije, to treba u /etc/fstab - moze hint? imam 3 particije

/dev/hda1 - windows - ntfs - 50gb
/dev/hda2 - podaci - ntfs - 150gb
/dev/hda5 - shared - fat32 - 30gb

i naravno, x da namestim

edit2: ok, i pored toga sto sam totalni n00b uspeo sam da mountujem i hard diskove... samo jos x da namestim... sta da kucam... emerge shta? da bih dobio lepo kde okruzenje?

edit3: ups, kucao sam emerge links da bih skinuo links a on ima 33 paketa medju kojima je i xorg... e sad, vidim da je xorg nesto bla bla x window system... jel' mi to treba? ako mi ne treba sta da radim, kako da ga uklonim?

[Ovu poruku je menjao JaHvram dana 06.05.2006. u 02:05 GMT+1]
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 05:24 - pre 219 meseci
Definitivno bi bilo dobro ako imaš neki drugi OS ili računar da skineš drivere za tvoju matičnu ploču. Meni recimo ne radi mreža dokle god ne instaliram oreginalne nforce drivere. Nadam se da imaš source kernela, jer bez toga malo teže ide. By the Way - koju ploču - mrežnu imaš?
Da li imaš source treba samo da baciš pogled da li ti postoji nešto u /usr/src i to nešto je dir linux (naredba ls -la )? Bez mreže Gentoo instalacija ne radi...
Možda može mreža da ti se instalira i bez drivera ako imaš source.... JAVI DA OVAJ DEO REŠIMO!
Postoji i druga varijanta ali to bi podrazumevalo Jovo na novo tako da o njoj nećemo da razmišljamo... Ako ti ne postoji kernel moraćeš i njega odnekud da skineš!

Tek onda dolazi ovaj deo (pa zapiši za kasnije, odnosno proveri da li nešto ovako ne postoji)!!!

Ako nisi instalirao prvo ekucaj
emerge xorg
Da bi proverio da li si instalirao
emerge -s xorg-x11
kde se instalira sa
emerge kde
Isti na;in provere.

Pošto si totalni početnik ukucaj prvo:
xorgconfig

Tek kada instaliraš xorg (koji sasvim moguće imaš) nastavi dalje da radiš
Kada sa tim završiš edituj fajl /etc/inittab
u redu init ti verovatno piše 2 ti stavi 3

zatim pogledaj naziv kde okruženja koji si instalirao u /etc/X11/Sessions

(ako imaš neku sesiju možeš je iskoristiti za podizanje X okruženja mada xdm je konzola u prozorima tako da ne znam koliko je to simpatično okruženje za tebe)
Zatim edituj fajl rc.conf
Negde na kraju bi trebalao da se nalazi nešto tipa
XSESSION= "Gnome"
Tu zapiši naziv koji si video u /etc/X11/Sessions
(Samo da te upozoorim KDE ne dozvoljava logovanje u grafičko okruženje kao root po defaultu, tako da bi za početak bilo dobro da tu stoji Gnome ako ga ima u sesijama= ne startuje šnome nego login screen, a odatle je moguće podići i kde okruženje ako si ga instalirao!!!)
ukucaš init 6
Sačekaš da ti se rebootuje računar i to bi trebalo da je to! Ako imaš nekih dalje problema javi.



[Ovu poruku je menjao vladared dana 06.05.2006. u 06:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 09:16 - pre 219 meseci
Imam source kernela, sam sam ga skidao i kompajlirao. A ima ga i u /usr/src
Imam drugi racunar (na windowsu je), ovaj sa kog kucam ove porukice...
Ali mrezu sam vec sredio, napisao sam. Pogresno sam bio nesto otkucao u /etc/conf.d/net - sad lepo radi mreza.
Ploca je ASUS A7V8X-X a mrezna je integrisana.

XORG sam imao, sad skidam KDE (80 paketa, potrajace)
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 10:58 - pre 219 meseci
aha... poznato mi je pošto i ja imam istu tu ploču.... onda znaš ostatak priče. u zavisnosti od brzine mreže trebaće ti nekih 7-8 sati da ti se sve sredi, mada u principu za osnovno skidnje kde a ti je potreban samo kde-base i kde-libs (sorry man - nisam se ranije setio). No ni ovo nije loše, kada završi imaćeš kompletan kde!
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 11:13 - pre 219 meseci
Brzina je 128kbps... znaci da ne sedim pored kompa, nece to skorije :D

E sad jos jedno pitanje... jel' meni stoje svi paketi u /usr/portage/distfiles (ili gde vec) i jel' mogu ja to da bekapujem (narezem) za slucaj da budem (ne daj Boze uskoro) morao da reinstaliram Gentoo? I sledeci put kad instaliram Gentoo jel' dovoljno da tu ubacim te pakete pa da ne mora da skida sa neta?

Pozdrav, cujemo se za ~6 sati ako sve bude bilo kako treba (vec sat-dva skida/kompajlira KDE pakete)...
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 12:06 - pre 219 meseci
pa trealo bi da su tu... tako da zaista nije na odmet napraviti backup makar onih najbitnijih... mada meni nešto i nije bitno jer on svakako treba da uradi posao, pa to što će sat dva biti duže ili kraće ne igra neku stvar, no opet...
 
Odgovor na temu

silber

Član broj: 1605
Poruke: 97
195.252.89.*



Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 14:23 - pre 219 meseci
Nije potrebno raditi reinstalaciju linux sistema. Svaki problem se moze resiti bez ponovne reinstalacije. Gentoo distribucija je jedna od najboljih trenutno, funkcionisanje je zamisljeno tako da svaki program koji instaliras kompajlira iz source-a i optimizuje za tvoj procesor. Meni se recimo ta filozofija ne svidja jer imam veoma slabu masinu, tako da sam se odlucio za Debian. On se razlikuje po tome sto ima ogromnu bazu prekompajliranih paketa tako da veoma retko moras kompajlirati nesto iz source-a. Posledica je naravno nizak pad performansi u radu ;)
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 14:26 - pre 219 meseci
Da ali kako imam dualboot, pa ako Windows odluci da padne ili...? Uostalom ako se desi da moram Windows da reinstaliram, sta se onda desava? Sve nanovo (oba sistema) ili samo Winblowz?
ili ako jednostavno budem hteo nekome drugom da instaliram Gentoo, necu da svlacim sve sa neta
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

silber

Član broj: 1605
Poruke: 97
195.252.89.*



Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 16:16 - pre 219 meseci
Windows ghostujes pa kada padne otpakujes image.
Taj kome ce neko drugi da instalira Gentoo ne treba da ga koristi. I nelogicno je da nekome instaliras prekompajlirane programe za Gentoo jer to obara njegovu sustinsku filozofiju. Onda kao sto rekoh neka stavi Debian ili neki njegov derivat.

[Ovu poruku je menjao silber dana 06.05.2006. u 17:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.ADSL.neobee.net.



+3 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 16:38 - pre 219 meseci
Da to mzoes da uradis 100% uspesno ali npr ako ti skines kde 3.4.3 koji je sada stable a za 2 meseca kde 3.5.2 npr postane stable taj paket fakticki postaje beskoristan. ako da se to ne praktikuje...
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
195.252.99.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 16:39 - pre 219 meseci
Pa ne, nego mali broj ljudi koji bi ga i koristili ima dobru vezu, pa sam mislio.... a uostalom, nisam znao da se u /usr/portage/distfiles nalaze kompajlirani paketi
Hvala za ghost soluciju, razmisljao sam o tome ali nisam znao da li bi uspelo. Cim zavrsim sa Gentoo-om ghostovacu particiju gde je Windows, dok je josh svezh

edit: Skida 27. od 80 paketa... nesto sumnjam da ce ovo da zavrsi za sat-dva

[Ovu poruku je menjao JaHvram dana 06.05.2006. u 17:46 GMT+1]
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

silber

Član broj: 1605
Poruke: 97
195.252.89.*



Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 17:29 - pre 219 meseci
Avrame nije nista to sto ce da se skida dva sata, to posle treba sve da se kompajlira polako :) tako da do ujutru ne ocekujes novi kde ;)
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 17:48 - pre 219 meseci
ljudima koji imaju slow internet (čitaj modem) ne treba gentoo. njima stavi slack, debiana, suse-a ali nikako gentoo. gentoo ti zahteva net. Ja npr imam 256k net 24h dnevno tako da meni je on idealan. Krenem na posao zadam mu šta treba da radi, vratim se sa posla on je ili završio ili završava tako da ja uglavnom to ne osećam. Slažem se da ti nije baš nešto potrebno da stavljaš na cd bojle čitaj dvd fajlove koje su ti potrebni jedini uslov kada možda bi to trebalo uraditi je ako imaš nešto specifično. npr. slučaj koji sam ja imao pre koji dan kada je trebaloinstalirati gentoo na mašinu koji se vezuje preko pppoe, a standardno ne dolaze paketi za pppoe sa neta. Onda imaš opravdanje da backupuješ podatke da se ne bi mučio sledeći put...
za win je definitivno bolji ghost nego da ga reinstaliraš. (bar je to način na koji ja funkcionišem). ghost je u prednosti i iz još nekih razloga (ako imaš legalnu kopiju wina).
 
Odgovor na temu

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie06.05.2006. u 17:53 - pre 219 meseci
Čini mi se da bi ti nešto ovako odgovaralo:

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Custom_Stage4

Proveri.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: WinXP i Gentoo dual boot - total newbie

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 11726 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.