Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS

[es] :: Advocacy :: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS

[ Pregleda: 3137 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.ADSL.neobee.net.



+3 Profil

icon TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS17.06.2006. u 09:52 - pre 217 meseci
In a briefing at the Boston conference Wednesday, Microsoft listed 10 new features and enhancements in the upcoming Windows server that will most benefit end users and the solution providers that serve them. They are the following:

1. Enhanced security through improved Group Policy and BitLocker
2. Network Access Protection
3. New Terminal Services capabilities
4. A new networking stack
5. Enhancements to Directory Services
6. New Server Core feature
7. Expanded Unix/Linux support
8. Enhanced performance monitoring
9. An enhanced Internet Information Server (IIS), version 7.0
10. Enhanced management features and new Server Manager tool

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da li neko zna sta su mislili pod ovom 7 stavkom? Neku podrsku za Linux/Unix FS, neki univerzalni bootloder ili nesto trece ???
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS17.06.2006. u 11:14 - pre 217 meseci
Prepoznavanje drugih tipova particija/fajl sistema/operativnih sistema i mogućnost da hardverski sat radi na UTC, a sistemski da se podešava prema izabranoj vremenskoj zoni bi za mene bili dovoljno dobri razlozi.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS17.06.2006. u 14:54 - pre 217 meseci
Citat:
Stator: Da li neko zna sta su mislili pod ovom 7 stavkom? Neku podrsku za Linux/Unix FS, neki univerzalni bootloder ili nesto trece ???


Mislili su na SUA.

http://technet2.microsoft.com/...4c80ddc2b3bc1033.mspx?mfr=true

Kombiniranje POSIX i Win32 API u istom programu (nemoguće danas u SFU 3.5), pisanje u VS sa debugging podrškom (u SFU 3.5 također nemoguće) je IMHO nešto prejebeno.

Citat:
Not now, John!: Prepoznavanje drugih tipova particija/fajl sistema/operativnih sistema


Imaš i u NT-u analog VFS-a oduvijek, samo što je pisanje fs filter drivera doslovno crna magija koja zahtijeva godine masteriranja, plaćanje seminara gdje te uče sve moguće cake pošto je jedina dostupna literatura od Raajeva Nagara stara skoro 10 god, savršen "osjećaj" za internalije OS-a i razumijevanje kako komuniciraju Cache Manager. I/O Manager...ukratko nešto krajnje netrivijalno. Imaš već sad podršku za ext2/ext3, te reiserfs

http://sourceforge.net/projects/ext2fsd
http://rfsd.sourceforge.net/

Citat:
i mogućnost da hardverski sat radi na UTC, a sistemski da se podešava prema izabranoj vremenskoj zoni bi za mene bili dovoljno dobri razlozi.


Ne razumijem zašto je ovo važno?
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS17.06.2006. u 19:50 - pre 217 meseci
Ako su to TOP 10 razloga, onda stvarno...nista revolucionarno. Sve "enhanced ovo, enhanced ono". Pa i ocekuje se od nove verzije da bude poboljsana, al nas dragi MS i njegovi lokalni zealoti su najavljivali Vista revoluciju. Izgleda, nista od revolucije, osim idiotskog 3D-akceleriranog desktopa, sareno i budali drago.

Nek mi sad netko objasni zasto bi ja trebao batalit W2K i prec na ovo? Jedino za koju godinu, ako novi Vistin programerski model udje u mainstream, pa onda samo radi para.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS17.06.2006. u 20:07 - pre 217 meseci
Čisto da ne bude zabune - tu se uopšte ne priča o Visti, koja je desktop sistem i treba da se pojavi dogodine. Govore o sledećoj verziji Windows Server-a, code name Longhorn Server a verovatno će konačno ime biti Windows server 2007 (ili 2008, hehehe) http://www.microsoft.com/windo...ghorn/evaluation/overview.mspx


 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS17.06.2006. u 20:08 - pre 217 meseci
Citat:
z@re: Nek mi sad netko objasni zasto bi ja trebao batalit W2K i prec na ovo? Jedino za koju godinu, ako novi Vistin programerski model udje u mainstream, pa onda samo radi para.


Ako govorimo o serverima, nadam se da si mislio W2K3, a ne W2K.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS17.06.2006. u 22:41 - pre 217 meseci
Citat:
Dragi Tata: Ako govorimo o serverima, nadam se da si mislio W2K3, a ne W2K.


Jesam, typo. I dalje ne vidim dobar razlog za prelazak na Vista Server, pogotovo ako ce tek za dvije godine.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS19.06.2006. u 20:34 - pre 217 meseci
Citat:
z@re: Ako su to TOP 10 razloga, onda stvarno...nista revolucionarno. Sve "enhanced ovo, enhanced ono". Pa i ocekuje se od nove verzije da bude poboljsana, al nas dragi MS i njegovi lokalni zealoti su najavljivali Vista revoluciju. Izgleda, nista od revolucije, osim idiotskog 3D-akceleriranog desktopa, sareno i budali drago.


Ima tu još štošta na svim mogućim razinama, puno više nego što je end useru vidljivo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Features_new_to_Windows_Vista

Citat:
Nek mi sad netko objasni zasto bi ja trebao batalit W2K i prec na ovo? Jedino za koju godinu, ako novi Vistin programerski model udje u mainstream, pa onda samo radi para.


Zato što je OS brži, sigurniji, pouzdaniji u apsolutno svakom pogledu? :)
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS19.06.2006. u 21:11 - pre 217 meseci
cynique, upoznat sam sa internalijama Viste. Prakticki me sad ne zanimaju, kad bude sta trebalo programirat za Vistu, onda ce me zanimat.

Citat:
cynique: Zato što je OS brži, sigurniji, pouzdaniji u apsolutno svakom pogledu? :)


Vjerovatno bi imao znatan Vista "expirience" na ovom Pentiumu D930, ali dosta koristim i "staru" dvogigahercnu cetvorku. Sad ti mene fino uvjeri kojim magijama i carolijama moze Vista bit brza na tom kompjuteru od W2K. Nemoze bit ni puno brza na D930ki, a za tih par posto necu mjenjat OS. Sta se tice sigurnosti i pouzdanosti, zadnji put sam imao system breach u obliku malwarea prije jedno pet godina. Sistem se ne rusi, radi stabilno, ja od pouzdanosti vise ne trebam.

Kakvi su sad motivi da ja predjem na Vistu radi workstation rada? Ima li trenutno, i hoce li bit za godinu dana Vista-only profesinalnih aplikacija? Nece.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS19.06.2006. u 23:20 - pre 217 meseci
Citat:
z@re: Vjerovatno bi imao znatan Vista "experience" na ovom Pentiumu D930, ali dosta koristim i "staru" dvogigahercnu cetvorku. Sad ti mene fino uvjeri kojim magijama i carolijama moze Vista bit brza na tom kompjuteru od W2K.


Interakcija krajnjeg korisnika sa OS-em je minimalna, najviše se manifestira kroz interakciju samih aplikacija sa OS-om. U tom kontekstu, Vista može biti brža zbog optimiziranijeg kernela, konkretno znam da su optimizacije vezane za Memory Management znatno mjerljive. Za CPU-bound aplikacije naravno da neće biti nikakvog mjerljivog poboljšanja performansi, eventualno možda bolji experience ako npr. app koristi prioritizirani I/O.

Citat:
Sta se tice sigurnosti i pouzdanosti, zadnji put sam imao system breach u obliku malwarea prije jedno pet godina. Sistem se ne rusi, radi stabilno, ja od pouzdanosti vise ne trebam.


To što tebi ne treba ne znači da nema mjesta za poboljšanja. Meni su osobno izuzetno simpatična proaktivna sigurnosna poboljšanja a la Linux PaX, izbacivanje svih nesigurnih fja iz cijelog koda OS-a, user-mode driveri, nemogućnost loadanja unsigned drivera, UAC.. Sve to možeš do neke razine i danas uraditi na XP/w2K, ali rješenje kao dio core OS-a jest daleko kvalitetnije urađeno.

Citat:
Kakvi su sad motivi da ja predjem na Vistu radi workstation rada? Ima li trenutno, i hoce li bit za godinu dana Vista-only profesinalnih aplikacija? Nece.


Vjerojatno ne, nitko nije toliko glup da odbaci sve pre-Vista platforme samo zato jer je dostupan novi fancy API. Ta nije ovo linux :)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS19.06.2006. u 23:26 - pre 217 meseci
Ja cu ti reci, onga trenutka kada bude 64-bitnog softwarea koji ti treba D930 bolje ima da radi na Visti (a i XP 64bit). Izvini ako gresim, ali mislim da je 2000 32bit only.

Za igrice ce dobra da bude ;-) Kako da se igram ako nemam Windows na sistemu? ;-)
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS20.06.2006. u 00:30 - pre 217 meseci
Ocekujem taj 64-bitni softver za godinu-dvije, kad i ocekujem da cu trebat kodirat sa svim "Windows * Foundation" stvarima u Visti. A do tad, i'll just stick with my 2000, jer stvarno ne vidim rezon.

@cynique, fino je proucavat te stvari, jer ih stvarno Vista ima dosta. Ali, Windowsi mi vise trebaju kao workstation operativni sistem, ceprkam ja po UNIXima, zanimljivije mi ;)


Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: TOP 10 razloga za prelazak na Vistu by MS

[ Pregleda: 3137 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.