Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku

[es] :: Fizika :: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17874 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 00:11 - pre 252 meseci
Citat:
Naime, po mom misljenju, mesec ce se potpuno isto ponasati i prvog i milijarditog dana rada elektrane, ukoliko elektrana radi svakog dana na potpuno isti nacin.


Fino. Odakle onda dolazi električna energija koja se dobije iz plime i oseke? Pošto energija ne može da se stvori niti uništi, ako smo mi dobili nešto energije za našu sijalicu, nešto drugo je moralo tu energiju da izgubi. Šta je dakle to nešto što je izgubilo energiju da bismo je mi dobili?

f


 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 02:34 - pre 252 meseci
Citat:
Fino. Odakle onda dolazi električna energija koja se dobije iz plime i oseke?

Radim na tome...
Samo nesto ne ide... Moji proracuni pokazuju da bi eventualnim kocenjem meseca on otisao dalje od zemlje, a ne bi pao na nju. Hajde fizicari, gde gresim:
(mv2/r=GmM/r2)
ako nas zanima od cega zavisi r, kad sve iskratimo dobija se:
r=GM/v2 gde je G gravitaciona konstanta, M je masa zemlje...

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Corleone
don Vito Corleone
Palermo,Sicilija

Član broj: 10621
Poruke: 788
213.163.107.*



+1 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 03:08 - pre 252 meseci
Citat:
Citat:
Naime, po mom misljenju, mesec ce se potpuno isto ponasati i prvog i milijarditog dana rada elektrane, ukoliko elektrana radi svakog dana na potpuno isti nacin.

Fino. Odakle onda dolazi električna energija koja se dobije iz plime i oseke? Pošto energija ne može da se stvori niti uništi, ako smo mi dobili nešto energije za našu sijalicu, nešto drugo je moralo tu energiju da izgubi. Šta je dakle to nešto što je izgubilo energiju da bismo je mi dobili?


Energija koja se dobija iz plime i oseke je izuzetno mala, možda zanemarljiva u odnosu na energiju koju sa sobom nosi Mesec prilikom rotacije i prilikom "pravljenja" plime i oseke. Kao što kažeš, energija je neuništiva, i ta energija koju smo mi dobili iz plime i oseke za našu sijalicu će se sigurno, kažem SIGURNO vratiti u prirodu ali u nekom drugom obliku, što će opet uticati, posredno ili neposredno na Mesec. Ovo sam se izrazio bukvalno ali u suštini stvari to i jeste.
Velika je količina energije "zarobljena" u plimi i oseki i bilo bi šteta da se ne iskoristi. Po mom mišljenju to je jedini vid "najčistije" energije pošto nema zagađenja okoline.
Ovu temu sam letimično pregledao, i mislim da se vodi diskusija u vezi toga šta će se desiti ako se iskorištava snaga plime i oseke, hoće li se to odraziti na odnos Mesec-Zemlja.
Dobro, a kako da tumačimo to što i dan danas iskorištavamo snagu rečnog toka za dobivanje energije. Znači jednog dana će reke stati i dobićemo puno ustajalih bara i kolotečina.
Znam da sam pre par godina čitao neke tekstove u vezi dobijanja energije iz plime i oseke i bilo je napomene da se takve centrale isplate samo ako se grade na mestima gde je razlika vode u plimi veća od 4 metra i ako, zbog konfiguracije terena ne mora da se pravi dugačak zid "brane". To je jedino isplativo u Skandinaviji zbog fjordova koji tamo postoje i zbog toga okeana koji ga okružuje.

 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 08:33 - pre 252 meseci
Eldare, rasprava samo teče oko toga koji tačno energetski rezervoar daje mogućnost da se naprave elektrane na plimu i oseku, a ne na mogućnost da to promeni nešto planetarnih dimenzija. Verovatno mnogo više energije se u svakom trenutku spali na trenje unutar Zemlje tako da bi naš doprinos bio zanemarljiv.

Još jedan ogroman problem takvih elektrana je uticaj na životnu sredinu. U Holandiji je izgrađena ogromna brana Neeltje Jans iz drugih razloga, da bi štitila nizozemlje od sile mora, i danas izgleda verovatno upravo kao plimske elektrane, samo bez turbina jer je brana pravljena iz drugog razloga. Neeltje Jans je protočna brana sa ustavama koje se sklapaju samo u slučaju oluje. Takva brana je izuzetno skupa i komplikovana za gradnju a napravili su je takvom kako bi sačuvali živi svet koji zavisi od mora. Da su kojim slučajem namestili i turbine ili recimo da su napravili branu koja je čvrst zid, bila bi to ekološka katastrofa. To je potvrđeno istraživanjima koja su sprovedena pred gradnju pa bi u rezultate trebalo imati poverenja.

Pretpostavljam dakle da bi plimske brane mnogo više uticale na neposrednu nego na planetarnu okolinu.

f
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 08:50 - pre 252 meseci
Citat:
Eldar:
Dobro, a kako da tumačimo to što i dan danas iskorištavamo snagu rečnog toka za dobivanje energije. Znači jednog dana će reke stati i dobićemo puno ustajalih bara i kolotečina.


Koristimo snagu toka vode koji se sa veće visine spušta na manju, dakle potencijalnu energiju koja je deponovana u vodi. Međutim, neko je morao, da bismo mi mogli da priključimo „cevku“ na taj rezervoar da podigne svu tu silnu vodu na vrhove brda. Pitanje je koja je sila izvršila taj rad, odnosno napokon koji je prvi uzrok te sile.

Da probamo ukratko: Kiša, sneg, glečeri (u vezi verovatno sa Suncem i njegovom toplotom), izvori vode (u vezi sa tektonskom aktivnošću u Zemlji, koja opet ima veze sa Suncem).

Međutim plima i oseka koji potiču od Meseca ne zavise od prisustva Sunca ili bar ne neposredno. Ako napravimo misaoni eksperiment u kome Sunca nema (ili je tako daleko da se njegov toplotno-gravitacioni uticaj može zanemariti) i naravno da imamo planetu sasvim prekrivenu nekom supstancom koja bi ostala tečna i u tim uslovima (vodonik?), opet bi u principu bilo moguće imati elektranu na plimu i oseku.

f
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 08:54 - pre 252 meseci
ja sam negde video elektrane koje koriste plimu i oseku, ali su generatori samo postavljeni po dnu vode, bez ikakvih brana, na malo strmijim obalama... i koliko sam citaoveoma uspesno proizvode energiju..
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 08:57 - pre 252 meseci
Citat:
Eldar:
Dobro, a kako da tumačimo to što i dan danas iskorištavamo snagu rečnog toka za dobivanje energije. Znači jednog dana će reke stati i dobićemo puno ustajalih bara i kolotečina.

To je prosto: Recni tokovi su samo povratna grana ciklusa vode koji pokrece Sunce isparavanjem vode iz mora i okeana. Dakle, energija vodenih tokova = deo energije Sunca. Naravno, zbog drugog zakona termodinamike, potrebno je i da postoji odvodjenje toplote da bi kondenzacija te vode mogla da se obavi i kisa napuni vodotokove, inace bi Zemlja bila kao Venera: svuda oblaci, ali nimalo vode na povrsini. Zbog toga efekat staklene baste utice, osim na druge, vaznije, stvari jos i na hidroenergetiku na Zemlji...
 
Odgovor na temu

Bager
Aleksandar Vuković
Budva, Podgorica

Član broj: 4813
Poruke: 148
*.crnagora.net.

ICQ: 119208214


Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 12:39 - pre 252 meseci
Citat:
Svaka cast na objasnjenju, usvojeno je kao tacno. Prihvatam da na ovaj nacin mozemo malcice promeniti putanju meseca, ali to i nije toliko bitno. Ono sto ne prihvatam to je da je mesec time moguce usporiti i dalje kontinuiranim delovanjem potpuno zaustaviti.
Naime, po mom misljenju, mesec ce se potpuno isto ponasati i prvog i milijarditog dana rada elektrane, ukoliko elektrana radi svakog dana na potpuno isti nacin.

Pa mislim da se nece usporiti, vec naprotiv ubrzati, ali ce se smanjivati rastojanje izmedju njega i Zemlje. Kao kad vrtis neki teg na konopcu pa postepeno povlacis taj konopac, skracujes udaljenost ruka - teg
Citat:
Samo nesto ne ide... Moji proracuni pokazuju da bi eventualnim kocenjem meseca on otisao dalje od zemlje, a ne bi pao na nju.

Pa ti proracuni ti ne mogu nikako biti tacni, znas i sam. Ali ne mogu se sad uplitati u racun...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 13:21 - pre 252 meseci
Citat:
Pa mislim da se nece usporiti, vec naprotiv ubrzati, ali ce se smanjivati rastojanje izmedju njega i Zemlje. Kao kad vrtis neki teg na konopcu pa postepeno povlacis taj konopac


E, tu sam vas cekao!!

Istrazivanja pokazuju da se za poslednjih 3200 miliona godina, od kada postoji plima i oseka mesec primetno udaljio od zemlje. Moje pitanje je kako? Ako mu elektrane oduzimaju energiju, sta mu je to onda dalo energiju da se udalji?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 13:41 - pre 252 meseci
Svaka od ove dve izjave tvrdi da je ona druga pogresna (a sve je rekao jedan covek u 3 recenice) :-)

Citat:
Pa mislim da se nece usporiti, vec naprotiv ubrzati, ali ce se smanjivati rastojanje izmedju njega i Zemlje.


Citat:
ja: Moji proracuni pokazuju da bi eventualnim kocenjem meseca on otisao dalje od zemlje.
on: Pa ti proracuni ti ne mogu nikako biti tacni


Dakle ubrzavanjem se smanjuje rastojanje, a usporavanjem se ne povecava
rastojanje?

Posebno napominjem da sam rekao "eventualnim kocenjem", cime nisam potvrdio mogucnost da je sa zemljine povrsine zaista moguce kociti mesec!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 13:43 - pre 252 meseci
Citat:
pctel:
Istrazivanja pokazuju da se za poslednjih 3200 miliona godina, od kada postoji plima i oseka mesec primetno udaljio od zemlje. Moje pitanje je kako? Ako mu elektrane oduzimaju energiju, sta mu je to onda dalo energiju da se udalji?


Ne postoji neka posebna prepreka da se narednih 3200 miliona godina Mesec približava Zemlji. Možda Mesec sasvim polako osciluje oko neke stacionarne putanje. Da bi išta više moglo o tome da se iskomentariše, morao bi najpre da navedeš gde si to pročitao kako bismo mogli da vidimo o čemu se radi. Inače 3.2 milijarde godina vrlo su približne starosti Sunca, pa ne znam da li bi imalo smisla izvlačiti neke zaključke bitne za našu raspravu.

Međutim i dalje ostaje otvoreno pitanje: odakle dolazi energija koju plimske elektrane konvertuju u struju. Odgovor na to pitanje daće delimično i odgovor na sudbinu naše dvojne planete.

f
 
Odgovor na temu

Bager
Aleksandar Vuković
Budva, Podgorica

Član broj: 4813
Poruke: 148
*.podgorica.cg.yu

ICQ: 119208214


Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 14:06 - pre 252 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
ja: Moji proracuni pokazuju da bi eventualnim kocenjem meseca on otisao dalje od zemlje.
on: Pa ti proracuni ti ne mogu nikako biti tacni


Dakle ubrzavanjem se smanjuje rastojanje, a usporavanjem se ne povecava
rastojanje?

Posebno napominjem da sam rekao "eventualnim kocenjem", cime nisam potvrdio mogucnost da je sa zemljine povrsine zaista moguce kociti mesec!

Ako bi kočio Mjesec, onda se povećava normalna komponenta ubrzanja (jer se povećava odnos sila gavitacija/centrifugalna u korist sile gravitacije) pa je logično da će Mjesec u suštini dobiti ubrzanje, koje će težiti da poveća brzinu rotiranja, ako sam to dobro shvatio...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 14:15 - pre 252 meseci
Citat:
Ne postoji neka posebna prepreka da se narednih 3200 miliona godina Mesec približava Zemlji. Možda Mesec sasvim polako osciluje oko neke stacionarne putanje. Da bi išta više moglo o tome da se iskomentariše, morao bi najpre da navedeš gde si to pročitao kako bismo mogli da vidimo o čemu se radi.


http://www.ekologija.net/razno/stine.htm

Sve ovo navodim u pokusaju da oborim stav da izgradnjom elektrane oduzimamo nekakvu energiju mesecu, za koju su na pocetku tvrdili da mu je preko potrebna, a oni koji to tvrde jos nisu usaglasili stav da li time mesec:

1. priblizavamo i usporavamo,
2. udaljavamo i usporavamo,
3. priblizavamo i ubrzavamo,
4. udaljavamo i ubrzavamo,
5. priblizavamo bez promene brzine,
6. udaljavamo bez promene brzine,
7. ne menjamo rastojanje i ubrzavamo,
8. ne menjamo rastojanje i usporavamo,
9. ne menjamo rastojanje niti brzinu.

U igri su stavovi 1, 2, 3, 4, i 9, uz mogucnost da svakog trenutka neko pocne da brani neki od stavova 5-8. :-)

Sve u svemu, idealni uslovi za zivu diskusiju.

Hajde neka svako izabere koji stav smatra tacnim.


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 14:17 - pre 252 meseci
E, ovo postaje zanimljivo. Ti nesto kocis, a ono umesto da usporava - ubrzava!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 14:20 - pre 252 meseci
Citat:
Bager:
odnos sila gavitacija/centrifugalna u korist sile gravitacije) pa je logično da će Mjesec u suštini dobiti ubrzanje, koje će težiti da poveća brzinu rotiranja, ako sam to dobro shvatio...


Valjalo bi da se ovo baci na hartiju. Račun koji je potreban da bi se proverilo šta je zapravo tačno je vrlo jednostavan, pa zato napred...

Međutim mislim da smo se mnogo rasplinuli, pokušavajući da objasnimo više stvari u isto vreme. Trebalo bi se usredsrediti prvo samo na jednu stvar, a potom tek preći na ostatak.

f
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 14:38 - pre 252 meseci
Citat:
Valjalo bi da se ovo baci na hartiju. Račun koji je potreban da bi se proverilo šta je zapravo tačno je vrlo jednostavan, pa zato napred...


filmil: Ako sam pazljivo pratio, ti branis stav 1.

A vi ostali, niste se valjda zbunili? Ako se dvoumite, navedite izmedju kojih odgovora. Ili bar navedite koje eliminisete kao sigurno netacne i zbog cega.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 14:41 - pre 252 meseci
Citat:
pctel:
http://www.ekologija.net/razno/stine.htm

Sve ovo navodim u pokusaju da oborim stav da izgradnjom elektrane oduzimamo nekakvu energiju mesecu, za koju su na pocetku tvrdili da mu je preko potrebna, a oni koji to tvrde jos nisu usaglasili stav da li time mesec:


Ekologija.net je interesantan sajt, ali ne izgleda kao neki poseban autoritet gde se isključivo izlažu proverene naučne teorije. Moraćemo izgleda da izbunarimo taj Geology, što nije preterano teško. Uzgred u časopisu Geology prema ovom članku, objavljeno je istraživanje koje govori da je Mesec bio otprilike u istoj orbiti. Nije navedeno gde je objavljeno i prihvaćeno istraživanje Dr. Erikksona koje kaže ono što želiš: da je mesec pre tri milijarde godina bio bliži Zemlji.

Ali opet to ne govori ništa posebno o našem slučaju. Mislim da je dobro držati se samo energija, mnogo bolje nego analizirati putanje tokom vremena, jer su i objašnjenja obično kraća i lakša. Neka je Mesec bio na drugačijem rastojanju. Neka je sada na novom rastojanju. Problem je što je ekstrapolacija napravljena na osnovu važeće predstave o tom mehanizmu, tako da ako odvrtimo isto to unazad u pokušaju da proverimo teoriju, to nećemo uspeti. Ali opet, ovo je za novu temu.

Da se vratimo počecima.

Rekoh i pokušah da objasnim da se plimskom elektranom energija uzima iz energetskog rezervoara koji čine Zemlja i Mesec sa njihovim kretanjem. Ništa manje, ništa više.

Voleo bih da se kao protivteža tom objašnjenju ponudi nešto supstancijalnije od: tvog ubeđenja (cenim tvoje mišljenje ali ga moraš i obrazložiti da bih i poverovao), jedne jednačine (koja koliko vidim nije rastumačena pa ne znam da li dokazuje ono što želiš da dokaže) i poziva na glasanje (čiji ishod može biti ovakav ili onakav, ali koji svakako neće promeniti prirodni mehanizam o kome razgovaramo jer postoji samo jedno ispravno objašnjenje).

Opet kažem vrlo rado ću prihvatiti svako drugačije argumentovano objašnjenje. Ali takođe sam ubeđen da argumentovano objašnjenje moraju pratiti i čvrsti argumenti.

f

 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 14:53 - pre 252 meseci
Citat:
pctel:
filmil: Ako sam pazljivo pratio, ti branis stav 1.


Čini se da nisi pažljivo pratio. Nisam govorio ništa o ubrzavanju i usporavanju meseca ili čega već. Govorio sam samo o pretvaranju energije. Sve u vezi padanja Meseca na Zemlju proisteklo je iz pitanja ŠBBKBB: šta bi se desilo da zaustavimo Mesec.

Ja sam nudio objašnjenje po kome se energija koju proizvode plimske elektrane crpi iz energetskog rezervoara koji čine Mesec, Zemlja i njihovo kretanje. Mislim da smo se svi složili da je efekat korišćenja te energije premali da bi se primetio na planetarnom nivou.

Zatim si se ti javio i rekao da misliš da to nije tačno, što je sumnja koja je sasvim na mestu. Među tvojim argumentima najbolje stoji ona tvrdnja da se koristi potencijalna energija vode. E sad, to je tačno, ali treba da znaš da potencijalna energija i energija uopšte, ne mogu postojati same po sebi -- uvek mora da postoji delovanje neke sile koja tu potencijalnu energiju stvara, odnosno može da je i pretvori u rad ako se steknu odgovarajući uslovi. Dakle voda nema sama po sebi potencijalnu energiju, tu se umešalo još ponešto. Slažemo se da su u igri Zemljina i Mesečeva gravitacija, ali se ne slažemo da je u igri i energija deponovana u rotaciji planetarnog sistema Zemlja-Mesec. Probao sam da objasnim da jeste, ti tvrdiš (ali ne objašnjavaš) da nije. Kažem opet, poštujem i prihvatam svako argumentovano objašnjenje.

f
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 15:09 - pre 252 meseci
Citat:
pctel:
Samo nesto ne ide... Moji proracuni pokazuju da bi eventualnim kocenjem meseca on otisao dalje od zemlje, a ne bi pao na nju. Hajde fizicari, gde gresim:


Proračun ti je dobar, ali važi samo pod uslovom da važi i zakon održanja (momenta) impulsa u sistemu. Posledica ZOI je da pri sačuvanom konstantnom momentu impulsa (dakle: u sistemu koji je zatvoren, bez spoljašnjih uticaja) postoji jednoznačna veza između visine orbitiranja i linijske brzine tela koje orbitira -- koju si tačno pronašao.

Ali...

U slučaju kada bi hteli da nasilno zaustavimo rotaciju Zemlje-Meseca morali bismo da uradimo nešto što bi narušilo ovu pretpostavku -- to ne znači da radimo protiv fizike, već recimo da namontiramo u kontrasmerovima Zemlji i Mesecu raketne motore :))) pa bi se višak impulsa izbacio u okolni svemir sa česticama goriva, dakle sistem Zemlja-Mesec ne bi bio zatvoren pa onaj gornji račun ne važi.

(ubr ovo gore je upravo princip rada raketnih motora: čestice goriva se izbacuju u smeru suprotnom od smera željenog kretanja. Kako čestice goriva tako sa sobom nose neki impuls, a ukupan impuls rakete i goriva mora biti nula, posledica je da ostatak rakete, dakle onaj sa astronautima, mora da se kreće na suprotnu stranu! Dakle nisam uveo nikakvu nebuloznu tezu u objašnjenje. Takođe, uslovi pri kojima važi ZOI su dobro poznati i daju se izvesti za nekoliko minuta škrabanja po hartiji, a i uče se na osnovnim kursevima fizike na tehničkim fakultetima -- dakle da biste ovo znali ne morate da budete posebno posvećeni u fiziku.)

Tu je dakle i greška koju si napravio.

f
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku26.08.2003. u 15:12 - pre 252 meseci
Citat:
Voleo bih da se kao protivteža tom objašnjenju ponudi nešto supstancijalnije od: tvog ubeđenja (cenim tvoje mišljenje ali ga moraš i obrazložiti da bih i poverovao), jedne jednačine (koja koliko vidim nije rastumačena pa ne znam da li dokazuje ono što želiš da dokaže) i poziva na glasanje (čiji ishod može biti ovakav ili onakav, ali koji svakako neće promeniti prirodni mehanizam o kome razgovaramo jer postoji samo jedno ispravno objašnjenje).


Poenta je u tome, da eventualno mogu da dokazem svoj stav tako sto krenem od suprotne pretpostavke da je neki drugi tacan i dokazem da je to nemoguce.
E, sad, veliki je posao dokazivati netacnost 8 stavova, pa bih ja izuzeo oni za koje neko glasa (zasto bih dokazivao da je netacno ono sto niko i ne misli da je tacno?)

Citat:
Rekoh i pokušah da objasnim da se plimskom elektranom energija uzima iz energetskog rezervoara koji čine Zemlja i Mesec sa njihovim kretanjem. Ništa manje, ništa više.

Pa nije bas tako, mozes sebe smatrati najzasluznijim za ovu diskusiju zbog izjave:
Citat:
Ovaj, bila bi to silno loša ideja, jer bi se onda Mesec i Zemlja privukli i sjedinili (ili ako hoćeš: sudarili) u centru mase.


Zasto bi neko bas tvojim metodima dokazivao da je ovo netacno? Ogranicavanjem samo na jedan zakon fizike ne mozemo doci do resenja.
U svakom slucaju, diskusija je odlicna.



Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Energija elektrana koje koriste plimu i osjeku

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17874 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.