Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8004995 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 01:57 - pre 147 meseci
Moras da platis svake godine årsavgift. Benzinac i noviji dizeli 2885 kr. Za starije dizele bez partikkelfiltera 3360: http://toll.no/templates_TAD/T...language=no&parentid=63513
Registracija zavisi od modela i obicno je ukljucena u cenu kada se kupuje preko forhandlera i placa se jednom. Sto je auto noviji registracija je skuplja. Npr. za auto srednje velicine, 2010 godiste je oko 9000 kr. http://www.toll.no/templates_T...x?id=222055&epslanguage=no
Jedanput u par godina ili tri(ako je nov auto onda ne)radi se kontrola auto. Oko 600-700 kr. http://www.vegvesen.no/Kjoreto...retoykontroll/Sporsmal+og+svar
Osiguranje takodje, ali ovde se kupuju kilometri i opet zavisi od modela. Preracunas koliko ces prelaziti godisnje 8000 km, 12000 km... i uplatis. Ako zatreba lako mozes doplatiti. Npr. sa pocetnim bonusom od 20%, auto srednje velicine, full kasko 2010 izadje oko 10000 godisnje. Preporucujem ti Nemi forsikring jer su ubedljivo najeftiniji: https://www.nemiforsikring.no/medius/displayPage.action?page=car
Posto si na severu ne pomaze ti mnogo da lovis preko Finn-a nego obidji lokalne forhandlere kod tebe a bice ti i lakse oko servisa.
Ako se vodis tom logikom koliko ce to sve da kosta onda nemoj ni da ga kupujes. Auto kosta, auto je potreba i auto je uzivanje :-) Ja sam ovde 2 godine, uzeo sam auto posle 6 meseci i ni trenutka nisam zazalio. Autobus i voz ovde nisu jeftini.
Ako ne planiras da prelazis puno naci ces pristojan benzinac kompaktne klase za pristojnu cenu (u odnosu na nase plate ovde) i uzivati u voznji ;-) Ima jos dosta stvari, ali kad prelomis oko kupovine javi se.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 05:28 - pre 147 meseci
Miro,
da bi se ispunio ovaj novi UDI-jev uslov potrebna je plata od 290500 NOK, jer 80% od ovoga iznosi tih 232400. Pisem ovo jer znam tri primera ljudi koji kao početnu platu imaju 288000 i 286200 NOK kao helsefagarbaider-i i imaju 80% stilling-a i ništa preko toga i kad se izračuna to je ispod UDI-jevog uslova.
Jer:
80% od plate koja je 286200 je 228960 NOK,
a 80% od plate koja je 288000 je 230400 NOK.

Tek sa dodatnih par sati rada prelazi se cifra od 232400.

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 08:28 - pre 147 meseci
Stefane jako su male sanse da jedan helsefagarbeider koji je u stvari sykepleier i koji ima bar godinu dana iskustva iz maticne zemlje dobije lønnstrin 8... to je stvarno retkost.... mislim da je sada po ovom novom sistemu racunanja lønnstrina najmanji za helsefagarbeidere lønnstrin 6... tako da neko ko je u biti sykepleier a radi kao helsefagarbeider i ima tu autorizaciju i ima bar 1 godinu iskustva, nema sanse da ima lønnstrin 8... a i ako ima ove godine su lokale forhandlingene na jesen pa moze da posalje molbu i dobije povecanje ...


Miro auto je uzivancija da imam dozvolu danas bi ga kupila a u ovoj drzavi ionako sve kosta... a auto je digg meni bar
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 09:48 - pre 147 meseci
Dejane73,HVALA MNOGO.
Moram da ganjam dozvolu ali sam htela samo okvirno da znam.
Dakle,o saobracaju na severu ne bih stvarno davila ali bus npr.u Tromsu u proseku ide dva puta u jednom satu (ide nekada i tri ali dosta retko),i ima kasnjenja katastrofalnog dok praznicima nema nista.Tada covek samo razmislja o autu.
Ja jesam vozila u Srbiji ali nikada po ovolikom ledu i snegu ali ja npr.do najblize prodavnice imam tri stanice i nemam mogucnost busa a od centra sam udaljena 3 km.Nisam daleko ali ubi i nosenje kesa i retkost busa i praznici,pa nema druge nego da ganjam dozvolu.Hvala Dejane jos jednom.

Nije kuknjava,jao koliko ce to da kosta vec sam se ja vodila onim ma sta fali toliki se ljudi voze busom da ne izvoljevam i cutim,dobro je meni i ovako pa tek sam dve god ovde,ali bogami ne vredi ja gubim silno vreme.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 10:47 - pre 147 meseci
Ljudi igrom slučaja sam nabasao u svom gradu na poznanicu koja je medicinska sestra u Norveškoj šest godina i kaže ovako kad sredim dokumentaciju i kad bude natječaj otići će dati preporuku šta vi mislite o tome imali to smisla raditi i imali kakve koristi od toga.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 11:02 - pre 147 meseci
Gerrard,ko Boga te molim ne potpaljuj raju jos sa ovim,vidis da se jedva izvukosmo iz erupcije.
Imas pp.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 11:47 - pre 147 meseci
Vidio pročitao hvala jbg nisam ništa loše mislio jasno mi što hočeš reći.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 17:03 - pre 147 meseci
Citat:
gerrard burler: Ljudi igrom slučaja sam nabasao u svom gradu na poznanicu koja je medicinska sestra u Norveškoj šest godina i kaže ovako kad sredim dokumentaciju i kad bude natječaj otići će dati preporuku šta vi mislite o tome imali to smisla raditi i imali kakve koristi od toga.


ne razumem sta ti mislis s ovim,a jos manje kontam kakvo je sada ovo potpaljivanje :S
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.dsl.optinet.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 20:15 - pre 147 meseci
@kelly_oslo znaš ja tebe stvarno ne razumem u većini slučajeva imaš fantastične postove i svaka ti častna tome ,a onda napišeš takvu budalaštinu da čovek ne poveruje javi se na pp, a ovoga uljeza ćemo ignorirati.
Htio sam izbrisati poruku ali nisu dali jbg.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 20:55 - pre 147 meseci
Citat:
uzmi ili ostavi: Dilberu,nisi valjda brisao djackom gumicom,tako ti nedaju da obrises to se radi softverski.
Gde ces bre u Norway zagadices im sredinu ( i okolinu ) " sidi di si - ni za disi nisi"


Dobro bre ljudi, taman smo smirili strasti od pre neki dan, zaista ne vidim potrebu da sad opet nesto prebacamo. Zasto negativno razmisljamo? Sta je tvoj cilj uopste Uzmi ili ostavi? Ako ti treba neka informacija, nadji je i iskoristi, ako nesto nije napisano, pitaj. Nemoj da podbadas bez povoda. Zar nije lepse kad postoji doza razumevanja i postovanja?

Pozdrav dragi forumasi... Uzivajte u veceri...
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 23:21 - pre 147 meseci
Mirka imam za tebe auto
opel astra 97 klima ,alu felne, abs i ostalo ko casa preso 145.000km samo pali i vozi zamenjen register reim to ti je jedno 3000kr u servisu
EU controla 2014 inace kosta 500kr i gledanja u nebo da nesto ne zahvali na tehnickom (svake druge godine)
inace servisi su ne pitaj meni su za diskove i auspuh zadnji lonac trazili 16.000 a ja to platio 1050 i montirao sam i zavsio EU-KONTROLL
Osiguranje oko 5500kr( i to ANSVAR naj osnovnije)Gjensidige a generalno naj jeftiniji ti je internet osiguranje ENTER forsikring (ako imas preko 25god inace je sve duplo)
i tacno ide na kilometrazu,imas li garazu,vozis li sam,i jos 300gluposti sve to utice na cenu ali ne znacajno
(e ubaci i osigranje namaestaja i zivota pa ti to sve sa popustima na kolicinu dodje skoro ko da placas samo osiguranje za kola)
Årsavgift ti je oko 3000kr jednom godisnje mislim da stize marta a vazi od 01.01 pa do 01.01
Preregistracija 1580 za sva vozila koja su preko 10 god starosti i koja su laksa od 1700kg mislim

Ali ima jedan mali problem jedno 2000km smo daleko TAKO DA NISTA OD POSLA (salim se)

I jos nesto auto moze da se kupi i registruje i sa d-nummerom samo treba da imas kontakt personu

pozdrav ne osecaj se prozvanom nego smo stvarno poceli da skrecemo sa teme. STO SE MENE TICE TI SI BROJ 1 OVDE

Sto se tice dozvole vozi sa svojom oni pojma nemaju da li si iz eu imam drugara vec 5 godina vozi na nasu.

Ovo ti je samo primer troskova oko automobila da si blize naso bih ti auto za sitne pare vozi 2-3 god i baci

I odgovorite coveku da je dobra preporuka 50% posla


E I KAD BUDETE KUPOVALI KOLA OD NORVEZANA SLOBODNO SE CENKAJTE KO CIGANI SPUSTICE SIGURNO

[Ovu poruku je menjao DAVORNO dana 21.04.2012. u 00:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DAVORNO dana 21.04.2012. u 00:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
..0.32.31.tmi.telenormobil.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2012. u 00:45 - pre 147 meseci
Kao prvo Enter forsikring mozes kupiti samo kod forhandlera i nikako drugacije. Nakon toga kao musterija mozes koristiti njihovu internet stranicu: http://www.enter-forsikring.no/kontakt_oss/index.html
Kao drugo Enter forsikring nije najeftinije osiguranje i cak sta vise nije uopste jeftin.
Koristio sam ga prvih godinu dana...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2012. u 08:10 - pre 147 meseci
Davorno,druze...u Karasjoku sam vozila na nasu i to me je spaslo.Covece,6 ujutru od stana do posla 2,5 km temperatura sitnih -40C i ispod toga...pa ja resila da vozim taman me uhapsili.I nisu,ali to je zabit da je nema vece.U Tromsu se ne smem zezati sa tim.Sada cu kada zavrsim sa usmenim Bergenom da jurim da nadjem neku skolu da malo vozam casove i brate mili da resim to,pa moram sta cu.Malo se ceka na casove kaze mi sefica oko mesec dana.Ma nisam ja neka primadona koja sad kao mora pod nuzno da vozi kola,znam ja gde sam "juce" bila i sa koliko para u dzepu,nego muka stisla,moj prijatelju.Sad sam pocela po prodavnicama da kupujem samo ono sto je lagano za poneti,jer ja sipcim 3 stanice peske do prodavnice i tri nazad.Sve je nekako razudjeno.A i ko mi je kriv,latila se severa pa ne mrdam.
Hvala druze na info i tebi i Dejanu73...jer ja iskrena da budem ne znam ja tu puno osim da vozim.E da,znam da promenim ulje i da zamenim gumu.Dalje od toga,zovem na telefon i to sve redom.
Imam do kupovine jos zezanja ali da pocnem sa ovim casovima i da ne razmisljam ko ce da me zaustavi.Da vidis u Karasjoku sam se tripovala stalno da su mozda policajci u civilu.Narocito kada sam vozila do Lakselva na aerodrom a to je nekih 75 km udaljeno.Ej,luda glava.A na poslu svima rekla da sam polozila i to u Alti da me neko ne bi prijavio.
E,ajde kad sam krenula da napisem i ovo.Niko ziv ne koristi sirene.Ali ja to nisam bas nesto ni obracala paznju ranije.I ja kada vidim nekog poznatog ja mu svirnem i za bilo sta drugo,ja sviram.Ej,svi se cude.Moja tadasnja cimerka koja je inace misljenja "svi imaju nesto protiv nas",sedi sa mnom u autu i vidimo koleginicu i mi njoj trubimo naravno.Ona gleda bledo pa ni da mahne ni da ne mahne.Moja cimerka kaze."Pa da kada sipcimo peske svi nas vole jer se patimo sa kesama a sada kada smo se dokopali auta,ljubomorni,juce dosli danas vozimo".Dve budale,majko rodjena.Kaze mi tadasnji decko...ko te ucio da u saobracaju sviras,i jos da time pozdravljas ljude.Pa ja kazem,majku mu,kod nas je kocnica i sirena jednako vazni...
Ljudi ne koriste sirene...

Jesam ubila za porez,znam ja to,kukala sam jedno 5 dana na forumu,ali ja sam ovde samo 2 godine i jos ja "pospremam po glavi" stosta.
Davicu ja tebe i Dejana73 oko ovoga jos...sada imam malo pregled sta kako ide.
Pozz velikiiiii!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2012. u 08:11 - pre 147 meseci
Citat:
gerrard burler: @kelly_oslo znaš ja tebe stvarno ne razumem u većini slučajeva imaš fantastične postove i svaka ti častna tome ,a onda napišeš takvu budalaštinu da čovek ne poveruje javi se na pp, a ovoga uljeza ćemo ignorirati.
Htio sam izbrisati poruku ali nisu dali jbg.



svasta.... budalestina kad ja nesto ne razumem a norvezanka sam kad objasnim nesto... *ebe lud zbunjenog....

za dobijanje posla 20% znace tvoji papiri, 30%-40% znace tvoje reci na intervjuu,a 40-50 % znaci referansa u norveskoj.... ako si to pitao eto ti odgovora...

a pp sam videla i odgovorila...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.dsl.optinet.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2012. u 11:38 - pre 147 meseci
upravo to hvala ti
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2012. u 12:41 - pre 147 meseci
Sta ces prevoditi pasos, na koji jezik, na engleski?
Ako nisi otvorio pasos, otvori ga, pise ti i na engleskom.
Prema tome tebi treba overena kopija a ne prevod.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2012. u 12:41 - pre 147 meseci
Jeste,sve mora duplo(i betale).Nadam se da sam sve skupio (po Mirkinom uputstvu).I pasos sam dao na prevodjenje.Veliki pozdrav iz Nis.

Sta ces prevoditi pasos, na koji jezik, na engleski?
Ako nisi otvorio pasos, otvori ga, pise ti i na engleskom.
Prema tome tebi treba overena kopija a ne prevod.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2012. u 13:10 - pre 147 meseci
za gerrard burler

Ovako skračeni plan fonda sati teorije i prakse za srednju medicinsku se plaća 35 eura.
Ovjera kopiranih diploma kod javnog bilježnika je 150 eura.
Prijevod dokumenata na engleski kod sudskog tumača je 250 eura uz milion popusta.
U Sagi preko skype-a je jedan nivo 500 eura znači minimalno dva nivoa 1000 ili tri 1500 eura jer vjerovali ili ne u Hrvatskoj nema škole Norveškog pa se moramo ovako snalaziti i platiti to.
Slanje dokumenata je oko 35 eura.
Taksu za obradu sam dobio prije dvije sedmice po novoj tarifi oko 190 eura.
Kada tome dodamo zahtjev za dobivanje u policiji u Norveškoj 320 eura.
I još avionsku kartu oko 150 eura dolazimo do cifre od cca 2700 eura da nismo izašli iz matične nam "voljene"države tako da onih 3500 eura u mom slučaju ne pije vodu.

Da covek ne kaze kako niko nije procitao i uporedio troskove:
Troskovi u Srbiji:
-fond casova - 0 evra
-overa dokumenata - sa fazonima i overom samo recimo pasosa i jos jednim dokumentom (dokumenta se overavaju na fazon u opstini, kao treba ti za zaposlenje i to se nista ne placa a pasos i eventualno jos nesto sto ne mozes da provuces u opstini, moras u sudu i to se placa) - 10 evra
-prevod dokumenata (8 stranica) kod tumaca platili - 62evra
-mesec dana preko skajpa, sa mladom profesorkom koja je zavrsila norveski i odlicno predaje i objasnjava - 48evra jedan mesec


 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.208.203.212.getinternet.no.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2012. u 18:13 - pre 147 meseci
Dajte neki sajt za gledanje norveskih filmova on-line ili filmova sa norveskim titlovima.
Hitno!!! :) :) :)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.dsl.optinet.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2012. u 19:50 - pre 147 meseci
@mihaleks druže ti živiš u Srbiji kao i večina ljudi na ovom forumu ja živim u Hrvatskoj troškovi između naše dvije zemlje su jako veliki na post sam troškove iz Hrvatske upravo iz toga razloga da ljudi ne bi bili u zabludi jer kada sam i ja skupljao i predavao dokumente povodio sam se cijenama koje su na forumu i na kraju se iznenadio pa neka se zna kako je ovdje ili ondje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8004995 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.