Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8001328 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 21:44 - pre 136 meseci
Citat:
Zemljak cestitam, zelim vam svu srecu ovog sveta!!!

Hvala dragi moj zemljace, vidimo se gore svakako ;)


 
Odgovor na temu

suncokret3
andjelas
profesor
Banja Luka

Član broj: 312823
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 22:16 - pre 136 meseci
Nesh, prikljucujem se i ja cestitkama, svaka vam cast!!! I svako dobro vam zelim!!!
Ljudi, molim vas za savjet!? Pratim ovih dana sta se desava sa nasim diplomama, nadam se da cete se svi izboriti i da necete biti osteceni! S obzirom da muz i ja nismo medicinske struke, a u planu imali da zavrsimo srednju med.sk. i da se bacimo na ucenje jezika, pa za godinu i po-dvije pokusamo naci posao i odseliti , ne znamo sta nam je ciniti sada?! Sta mislite da li ce i za njegovatelje postati rigorozniji uslovi? Ili pak rizikovati, bitno je nauciti jezik? A mozda i sa svojom fak.diplomom uspijem naci posao? Na sajtu NOK-a mog zanimanja nema, nije regulisano pise (zavrsila muzičku akademiju) i sada mi nije ni jasno sta to znaci!? Da li bih mogla tu dipl.autorizovati?
Vjerovatno vam zvuci vidi ove sta je umislila, mi idemo godinama u skolu, pa ne mozemo dobiti poslove u NO, a ona bi to tako lako....kako kazu, ljubav, vjera i nada umiru poslednji, sve bih dala da moja djeca imaju izvjesnu buducnost, a prije svega slobodnu i zbog toga smo spremni ostaviti dobre poslove ovdje i otici daleko....

IR
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2013. u 23:16 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:
Hvala Vam svima stvarno na cestitkama, Joco, a gde si ti, u kom delu?
Vera, hvala ti puno!
Nije da se ne radujemo ovome, ali nekako jenervoza jaca, jer posle svakog resenog problema dolazi sledeci koji moze sve ovo unazad da ponisti i to je razlog sto smo jos uvek u grcu.
Trenutno ocekujemo da ponuda stigne i vec po glavi vrtimo razna scenarija, da ne stigne iz ko zna kog razloga. Pa onda slanje pa cekanje da gore stigne, pa onda cekanje na dozvolu.... Dok ne prodju te famozne tri godine.



svaka cast...
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 00:10 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma:
u tromsu opet pada sneg, 5x danas :)

sutra saljem zahtev Nokutu (ko mi kriv) mada nece biti problema i bez toga

Citat:
nikolamancic: Pozdrav i cestitke na uspehu medicinarima i ponosnim muzevima :) vidim, ima lepih vesti! Voleo bih da mi neko sa iskustvom u slanju CV-jeva i søknad-a kaze koliko istinski vremena oni gore obradjuju iste po isteku konkursa? Primetio sam da je za neka mesta na koja sam poslao, iako je søknadfrist prosao recimo pre mesec dana, status søknad-a navodno jos aktivan tj. jos uvek je kao u obradi? Mozda to nema veze sa mozgom, pa tako stoji iako su davno obavili razgovore sa kandidatima i izabrali. Da li se nekom dogodilo da eventualno bude pozvan na razgovor recimo i posle mesec dana od isteka konkursa? Hvala unapred..



neki su pozivani i posle 6 meseci :)

norvezani nisu bas brzi, mada ako im trebas umeju da poguraju

miro nedelja kafa :D a kanda cu povesti i kolegu sa posla da Vas slusam i ucim norveski :P



auuuuu kuku meni, pa i ja sam cuo da su nevidjeno spori, ali 6 meseci po kraju konkursa?!!?!?! moguce je da je taj poziv bio konto lagerovanog CV-a u nekoj od baza.. auuuu pa mene takva totalna lezernost nevidjeno nervira.. a pre jedno 3 godine sam napipao nekog agenta za zaposljavanje kome sam poslao sta vec imam ali nikakav efikasan feed-back nisam dobijao, ni na ljubazna i kratka pitanja "da li se ista desava".. tek eto ti ga njega posle jedno tako 4-5 meseci "da li sam jos uvek zainteresovan za posao" a ja beeeesan jer na 3 sitna pitanja ni rec nije zucnuo.. Hvala Zorane! i nemo mnogo da se napijete kad se nadjete gore :)
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 08:02 - pre 136 meseci
.. i jos tedo da pitam kakva iskustva imate sa agencijama za pronalazenje poslova? iliti za bemanning? tipa Rett bemanning, Adecco, Manpower? cuo sam potpuno oprecne price.. unapred zahvalan..
 
Odgovor na temu

sneza1968

Član broj: 307830
Poruke: 21
*.crnagora.net.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 08:40 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:
Haha, u pravu si, tako zvuci :)
To je zato sto sam ja moju suprugu oslobodio birokratskih stvari i kao ono nekad matorci nama, rekao:
"Sve uslove imas, tvoje je samo da ucis !!!!" :)))
To je naravno zezanje, jer uciti pored troje dece i sve sto ide uz to je umetnost. Njenih godinu i po ucenja je mozda manje od godine nekog ko nije pod presijom dece i braka. Pored vremena, potrebno je da se iskljucis i koncentrises na ucenje, a to nije nimalo lako, kada razmisljas o jos ko zna koliko stvari pored toga.



Sve najbolje i dalji uspjeh zelim vam od srca,pa da i ti i djeca
odete brzo za njom

 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dhcp.as2116.net.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 08:50 - pre 136 meseci
Evo da obavestim forumase da sam dobio posao u Mekdonaldsu posle samo 6 dana boravka u Norge. Sta reci, izgleda da imam vise srece nego pameti. :D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 09:01 - pre 136 meseci
Citat:
erviNHL: Evo da obavestim forumase da sam dobio posao u Mekdonaldsu posle samo 6 dana boravka u Norge. Sta reci, izgleda da imam vise srece nego pameti.



cestitamo

btw ako imas pasos EU ni ne treba ti sreca za norge :P
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
221.252.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 09:06 - pre 136 meseci
zokiruma
Koliko sam ja pratio ovaj forum On erviNHL: ima EU pasos.jos mi se cini da mi je zemljak iz Zrenjanina.
U svakom slucaju Srecno......
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 09:10 - pre 136 meseci
[/quote]
Sve najbolje i dalji uspjeh zelim vam od srca,pa da i ti i djeca
odete brzo za njom

[/quote]
Hvala puno Snezo, srecno i Vama nadalje.

Citat:
erviNHL:
Evo da obavestim forumase da sam dobio posao u Mekdonaldsu posle samo 6 dana boravka u Norge. Sta reci, izgleda da imam vise srece nego pameti. :D


Srecno i tebi druze. Sreca je bitan faktor sta god radio u zivotu. Dobro je da te sluzi, zelim da te i dalje prati ;)

 
Odgovor na temu

jasmina1101

Član broj: 313041
Poruke: 2
31.176.144.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 09:13 - pre 136 meseci
Pozdrav svima!!
Dugo citam ovaj forum i stvarno mi je mnogo pomogao.
I ja bih ovih dana trebala da posaljem za autorizaciju za helsefaga i u pripremi sam papira,,
naime,,zanima me da li znate trebaju li dokumenti biti ovjereni sa apostille ili je dovoljan pecat sudskog tumaca(na prevodima)i pecat iz opstine na kopijama?
Voljela bih da mi neko odgovori ,,jer znate i sami koliko kosta ova silna papirologija..
Unaprijed hvala!!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 09:20 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:
Hvala na lepim zeljama i cestitkama. Kakogod, samo vracam ono sto sam dobio, sve sto procenim da ce Vam i ubuduce biti od koristi, svakako cu okaciti ovde.
Stan je potvrdjen, tako da je i to reseno, sad ostaje samo da sacekam da mi stigne ta ponuda za posao. Mislio sam da sacekam i to pa da podelim ovde, ali eto, bilo je jace od mene :)
Sto se tice ovoga poslednjeg, to je samo moje tumacenje.
Ono sto je meni je receno je otprilike: "Izgleda da se nesto pozitivno desava za Srbe i Filipince u vezi medicine, izgleda da hoce nesto da promene na bolje.".
To je interpretacija razgovora i opet napominjem da je vise na nivou traca nego sto je sigurna informacija.
I da odgovorim na pitanja koja dobijam na private, da ponovim za sve:

Ne, nismo se mrdnuli iz zemlje, tacnije ni ja ni supruga nismo nikad bili u Norveskoj.
Vec godinu i po dana traje priprema i ucenje jezika.
Mnogo ljudi nam je izaslo u susret i mi se trudimo da vratimo istom merom.



Nazalost nije ta zena bila u pravu.Radi se zaista o totalnom avslagu/odbijenici za nas i Filipince.Dakle,ucestvujem u celoj situaciji i mi smo ta grupa koja jeste svakako najbolje obavestena.Kazem opet nazalost.
Ali ajde da prvo CESTITAM i pridruzim se cestitkama i svako dobro zelim...
A kako sam ja vec zavrsila Nasjonalfag u Bergenu sto je poznato ovde,jos od ranije sam dobila mesto u Oslu za april i sacuvala ga jer sam htela da imam dve sanse za ispite...I sada,sam ostavila to mesto kao rezervu ne zato sto mi treba vec zato sto hocu da cujem informacije hoce li ga uopste biti.U Oslu je pravilo da se faktura za placanje kursa salje najkasnije 2 nedelje pre pocetka kursa...medjutim na mejl stize sledeca informacija od Høyskole u Oslu...

"Hei. Vi har lovet dere mer informasjon om betaling og IT-tilganger i forbindelse med vårens kurs i nasjonale fag. Utsendelsen av denne informasjonen har blitt noe forsinket da vi venter på noen avklaringer fra SAK. Informasjon vil bli sendt ut så fort dette er på plass.


Med vennlig hilsen

Ane-Berit S. Hurlen

rådgiver

Høgskolen i Oslo og Akershus (HIOA)

Andrea Arntzens hus

Pilestredet 32

0160 Oslo

Tlf 67236113

[email protected]

Dakle,ceka se objasnjenje od SAK-a sta ce da se radi sa Nasjonalfagom uopste i zato se ne salju fakture.Kako onda misle da zavrse svoj Nasjonalfag ljudi koji imaju samo to do dobijanja autorizacije kao sto su npr.Bambi i JocaEndo???
Dakle,i dalje mnogo nepoznanica.Advokat iz fagforbundet je vec ukljucen a sada je koleginica trenutno na sastanku sa privatnim advokatom u Oslu...
Cvele je nakon jednog ostrog mejla Veroniki Torp dobio povratni mejl da ona nije videla da on ima Høyskole takodje i da moze da nastavi po starom i da se njega ovo ne tice.Jas am takodje poslala sinoc mejl njoj pa cekam odgovor ali to kod nje ne ide tako brzo...Cak i da jeste ova promena zasnovana na tome ko ima srednju a ko visu skolu onda su morali da provere sta su napisali ljudima u odbijenicama i koje diplome imaju i da znaju kome salju avslag a kome ne...
Skola iz Bergena je pisala Sudu tj.Helsepersonellnemda da se moraju izuzeti ljudi koji su prosli Nasjonalfag vec i koji nisu dobili informaciju pre toga,ali nisu jos dobili povratni odgovor.
Dakle,nazalost govora nema o tome da sve ovo sto se desava je zato sto ce nam biti bolje...Nece!!!Ide se na potpuno skidanje dve najvece grupe na nasjonalfagu a to smo Filipinci i mi...
Ja i dalje cuvam mesto u Oslu jer SAK mora dati neko objasnjenje skoli koja formira liste za kurs i oni moraju te info proslediti ucesnicima...
Uglavnom,da coveka glava boli non stop...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 09:25 - pre 136 meseci
Sve ovo kaci veliku grupu ljudi i zato i pisem na forumu o ovome.Ulaz jeste sa hj.pl.ali svi hoce da idu na spl i to je i normalno.
Izvinjavam se sto se tice nekih pitanja na privatnim porukama i mejlovima ali ja u ovom trenutku sam samo u svom sopstvenom slucaju i slucaju nas ljudi sa Nasjonalfag-a povodom autorizacije za spl i zato nisam nista odgovarala,i to treba razumeti.
Ovog puta se radi o meni licno i danima sam vec bez "samtykke kompetanse"...sto bi rekli Norvezani...ili ti u prevodu zdravog razuma i rasudjivanja...jer ovo jeste ozbiljna situacija...tako da sa pp nastavljamo kada malo razjasnimo slucaj oko spl.autorizovanja...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 09:29 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma:
u tromsu opet pada sneg, 5x danas

sutra saljem zahtev Nokutu (ko mi kriv) mada nece biti problema i bez toga

Citat:
nikolamancic: Pozdrav i cestitke na uspehu medicinarima i ponosnim muzevima vidim, ima lepih vesti! Voleo bih da mi neko sa iskustvom u slanju CV-jeva i søknad-a kaze koliko istinski vremena oni gore obradjuju iste po isteku konkursa? Primetio sam da je za neka mesta na koja sam poslao, iako je søknadfrist prosao recimo pre mesec dana, status søknad-a navodno jos aktivan tj. jos uvek je kao u obradi? Mozda to nema veze sa mozgom, pa tako stoji iako su davno obavili razgovore sa kandidatima i izabrali. Da li se nekom dogodilo da eventualno bude pozvan na razgovor recimo i posle mesec dana od isteka konkursa? Hvala unapred..



neki su pozivani i posle 6 meseci

norvezani nisu bas brzi, mada ako im trebas umeju da poguraju

miro nedelja kafa a kanda cu povesti i kolegu sa posla da Vas slusam i ucim norveski :P



Kafa druze pristavljena... A bez kolege nista...narocito sada kada sam bez zdravog razuma...hm!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nemanja Jovanović
Beograd

Član broj: 308016
Poruke: 5
95.180.14.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 09:44 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Dakle,da pojasnimo za novog clana.Autorizacija je najvisi stepen priznanja bilo koje diplome u Norveskoj.Sto se zdravstva tice,dobija se autorizacija za helsefagarbeidera,dakle za bolnicara.Koristi izraz helsefagarbeider a ne generel sykepleier.Do sada je bilo ako se ima srednja medicinska skola plus Visa skola 3 godine,Zemunska najcesce dobijala se licenca nekome samo uz odradu nasjonalfag-a do dobijanja autorizacije za sykepleira a nekome i nasjonalfag i odrada prakse od nekih 5-7 meseci.Medjutim,svakome je stajalo razlicito u avslagu(odbijenici)...Sve zavisi koji je saksbehandler radio na tvom slucaju.
Sada je novo stanje tj.da hoce da ukinu totalno izdavanje autorizacija za sykepleiere sa Filipina i iz Srbije,dakle da se ide ponovo u celu skolu ispocetka sve 3 godine na Høyskole ovde u Norge.Tj.da se samo Srbima nastave izdavati autorizacije za helsefagarbeidere.
Vedtak o tome je vec donesen.Ali da malo pojasnimo jos...Nakon konsultacije sa ljudima malo upoznatim u zakonik...Ovo sto su oni sada doneli tj.sto SAK kaze da je Helsepersonellnemda donela jeste VEDTAK,nije zakonski regulisano jos.Dakle,to je odluka koja nije zakonski jos sprovedena.Pre svakog zakona donosis Vedtak tj.odluku/predlog pa to nakon izvesnog vremena ulazi u norveski parlament na izglasavanje i usvajanje.Ovo stanje u kojem smo sada mi i Filipinci,dakle celokupna medicinska skola sa Balkana i Filipina jeste na nivou vedtak-a a ne neke odluke iz zakona.Zato nismo u tom njihovom saopstenju ni dobili koji clan,koji paragraf,po kom zakonu je to nama receno ili saopsteno.Jos uvek je u domenu odluke.Moglo bi to stanje da im potraje do jeseni,a onda ce i zakonski regulisati i nakon toga imaju pravo ali u delovanju framover,tj.u vremenu koje dolazi.
E sada...videcemo kako ce se stvari odvijati danas (pisem sa nocnog dezurstva,ovog za sta oce diplomu da mi poniste he he) na sastanku sa fagforbundet a pre svega u sredu kada je sastanak sa privatnim advokatom.
Realnost je da ce doci do promena vezano za spl.autorizacije i ajde da vidimo sta cemo izboksovati sada pa cemo o ovome pisati nakon konkretnih misljenja od strane ljudi pravnika.
Vise ne treba uopste komunicirati sa SAK-om van pravnih okvira jer su oni rekli svoje.Nikakvi mejlovi saksbehandlerima,ili zvanja telefonska ne pomazu,samo pravni put kako bi se doslo do rezultata.
Dakle,u nivou smo VEDTAK-a a ne zakonske regulative i zato nam u odluci nije pisalo na koji se to zakon odnosi i koji paragraf...

Srecni Filipinci...oni i dalje ne kapiraju ceo slucaj.Ali nakon sto smo ih mi obavestili,malo su se trgnuli...Van Gog iz Prokuplja je pricao sa Darlyn,ona mu kaze slapp av...ja sa Iris iz Hammerfesta ona kaze Nei,jeg skal ta kontakt med NRK...a ti Cvele sa gospodjicom Eksempel koja misli da si ti sam kriv sto nisi cekao da stigne odgovor sa drugog dela ispita...Ali osvestice se oni...
Vazno je sto mi reagujemo na vreme...pa videcemo.
Zokiruma...u Tromsu je sneg...ubija...srecan put,druze!


Miro koju zavrsenu skolu imas visu ili visoku?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 09:45 - pre 136 meseci
Hvala i tebi na lepim zeljama.
Sto se tice Vas koji ste u procesu, meni deluje naucnofantasticno da dobijete nogu. To bi bilo ravno sistemu koji gaje neke totalitarne i nerazvijene zemlje, a to Norveska svakako nije.
A sto se tice novopecenih, sigurno cemo brzo da saznamo, samo sto sad eto do tebe ne dopire kada ti neko kaze: Ne sekiraj se! ili Bice sve u redu, sta dramis kog djavola! jer se radi licno o tebi.
Strpljen - spasen.

 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 10:21 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Sve ovo kaci veliku grupu ljudi i zato i pisem na forumu o ovome.Ulaz jeste sa hj.pl.ali svi hoce da idu na spl i to je i normalno.
Izvinjavam se sto se tice nekih pitanja na privatnim porukama i mejlovima ali ja u ovom trenutku sam samo u svom sopstvenom slucaju i slucaju nas ljudi sa Nasjonalfag-a povodom autorizacije za spl i zato nisam nista odgovarala,i to treba razumeti.
Ovog puta se radi o meni licno i danima sam vec bez "samtykke kompetanse"...sto bi rekli Norvezani...ili ti u prevodu zdravog razuma i rasudjivanja...jer ovo jeste ozbiljna situacija...tako da sa pp nastavljamo kada malo razjasnimo slucaj oko spl.autorizovanja...

Zao mije sto si toliko opterecena svojim problemima nadam se da ce se sve to resiti povoljno po sve vas sa faga, ako si rapolozna moze mala pomoc. Napravili smo ( ja i supruga) istu gresku kao itvoja prijateljica bijana . Umesto za helsef.arb. popunili smo uzahtevu za autorizaciju spl. i poslalipre 7 dana , fakturu jos nismo dobili , kako mogu ispraviti gresku ?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 11:07 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
zokiruma:
u tromsu opet pada sneg, 5x danas :)

sutra saljem zahtev Nokutu (ko mi kriv) mada nece biti problema i bez toga



norvezani nisu bas brzi, mada ako im trebas umeju da poguraju

miro nedelja kafa :D a kanda cu povesti i kolegu sa posla da Vas slusam i ucim norveski :P



Kafa druze pristavljena...:) A bez kolege nista...narocito sada kada sam bez zdravog razuma...hm!!! :) :) :)


U 13 35 letim za Hammerfest, kompanija Widerøe pa cu vam prenesti koliko moze prtljaga da se nosi, skoro sam siguran da nisu lowcost a jos nemam kartu u ruci

miro valjda cu se vratiti do nedelje :D

usled ove promene nema ni zavrsavanja papira oko Nokuta iz Tromsa, tako da cu to kanda raditi iz Hammerfest

pozdrav

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 11:15 - pre 136 meseci
Citat:
Nemanja Jovanović:
Citat:
Mirjana Savicic:
Dakle,da pojasnimo za novog clana.Autorizacija je najvisi stepen priznanja bilo koje diplome u Norveskoj.Sto se zdravstva tice,dobija se autorizacija za helsefagarbeidera,dakle za bolnicara.Koristi izraz helsefagarbeider a ne generel sykepleier.Do sada je bilo ako se ima srednja medicinska skola plus Visa skola 3 godine,Zemunska najcesce dobijala se licenca nekome samo uz odradu nasjonalfag-a do dobijanja autorizacije za sykepleira a nekome i nasjonalfag i odrada prakse od nekih 5-7 meseci.Medjutim,svakome je stajalo razlicito u avslagu(odbijenici)...Sve zavisi koji je saksbehandler radio na tvom slucaju.
Sada je novo stanje tj.da hoce da ukinu totalno izdavanje autorizacija za sykepleiere sa Filipina i iz Srbije,dakle da se ide ponovo u celu skolu ispocetka sve 3 godine na Høyskole ovde u Norge.Tj.da se samo Srbima nastave izdavati autorizacije za helsefagarbeidere.
Vedtak o tome je vec donesen.Ali da malo pojasnimo jos...Nakon konsultacije sa ljudima malo upoznatim u zakonik...Ovo sto su oni sada doneli tj.sto SAK kaze da je Helsepersonellnemda donela jeste VEDTAK,nije zakonski regulisano jos.Dakle,to je odluka koja nije zakonski jos sprovedena.Pre svakog zakona donosis Vedtak tj.odluku/predlog pa to nakon izvesnog vremena ulazi u norveski parlament na izglasavanje i usvajanje.Ovo stanje u kojem smo sada mi i Filipinci,dakle celokupna medicinska skola sa Balkana i Filipina jeste na nivou vedtak-a a ne neke odluke iz zakona.Zato nismo u tom njihovom saopstenju ni dobili koji clan,koji paragraf,po kom zakonu je to nama receno ili saopsteno.Jos uvek je u domenu odluke.Moglo bi to stanje da im potraje do jeseni,a onda ce i zakonski regulisati i nakon toga imaju pravo ali u delovanju framover,tj.u vremenu koje dolazi.
E sada...videcemo kako ce se stvari odvijati danas (pisem sa nocnog dezurstva,ovog za sta oce diplomu da mi poniste he he) na sastanku sa fagforbundet a pre svega u sredu kada je sastanak sa privatnim advokatom.
Realnost je da ce doci do promena vezano za spl.autorizacije i ajde da vidimo sta cemo izboksovati sada pa cemo o ovome pisati nakon konkretnih misljenja od strane ljudi pravnika.
Vise ne treba uopste komunicirati sa SAK-om van pravnih okvira jer su oni rekli svoje.Nikakvi mejlovi saksbehandlerima,ili zvanja telefonska ne pomazu,samo pravni put kako bi se doslo do rezultata.
Dakle,u nivou smo VEDTAK-a a ne zakonske regulative i zato nam u odluci nije pisalo na koji se to zakon odnosi i koji paragraf...

Srecni Filipinci...oni i dalje ne kapiraju ceo slucaj.Ali nakon sto smo ih mi obavestili,malo su se trgnuli...Van Gog iz Prokuplja je pricao sa Darlyn,ona mu kaze slapp av...ja sa Iris iz Hammerfesta ona kaze Nei,jeg skal ta kontakt med NRK...a ti Cvele sa gospodjicom Eksempel koja misli da si ti sam kriv sto nisi cekao da stigne odgovor sa drugog dela ispita...Ali osvestice se oni...
Vazno je sto mi reagujemo na vreme...pa videcemo.
Zokiruma...u Tromsu je sneg...ubija...srecan put,druze!


Miro koju zavrsenu skolu imas visu ili visoku?


Nemanja,Visoka,6 semestara...ali u toku su promene...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2013. u 11:31 - pre 136 meseci
Evo nasvezija informacija od privatnog advokata.
U toku je reforma u SAK-u.Dugogodisnje iskustvo u radu sa SAK-om i tom organizacijom imaju i on i njegova advokatska kancelarija.Ne moze covek da tvrdi 100% da je slucaj dobijen,ali velike sanse su da dobijemo slucaj.Uzeo je predmet koleginice koja je isla kod njega.Trazi ponaosob licno svakog od nas da vidi da bi nas zastupao.Cena 10.000 kruna.Ako dobije slucaj,vraca nam se novac... ako ne,ne vraca nam se.Taj je princip jer ako SAK izgubi slucaj,placa sve troskove advokata.Mi imamo papire na mestu,imamo dokumentaciju imamo datume imamo i tu sramnu odluku koja nam je poslata 7.marta sada.Helsepersonellnemda ima pravo da ponisti svaku odluku SAK-a.I to je ono na sta SAK igra u ovom slucaju,ali u nasem slucaju dakle mi ekipa sa Nasjonalfaga u Bergenu je uradila jednu dobru stvar i zavrsila taj kurs pre donosenja te njihove odluke.Princip je da se kod nas sve svodi na retroaktivnu primenu zakona i na to ce ici advokat.On kaze da se ovaj slucaj dobija u visokom procentu sigurnosti,ali on je taj preko koga ce ici autorizacija,dakle on ce je traziti umesto nas.Kaze da je princip rada SAK-a taj da oni ne uzimaju kontakt i tako kako se ponasaju prema nama takvi su i sa advokatima,a on ce da ide na kontakt sa Helsepersonellnemda i Helsedepartment-om,jer SAK je ispod njih u hijerarhiji.
Pravni dokument za koriscenje je ako u pisanoj formi Helsepersonellnemda napise da imas Høyskole i da se tebe ne tice ovo novo pravilo,a mejlovi od saksbehandlera nemaju pravnu vrednost jer ogran kao sto je Helsepersonellnemda ima pravo da ponisti tu odluku.Ovako kaze advokat.
Malo lakse nakon ovoga sto smo culi...ali zaista neprijatan osecaj...ne bih ga pozelela nikome...kaze advokat ako se ne dobije slucaj onda se moraju povuci date autorizacije ljudima sa tom skolom a to je gotovo nemoguce.Ne mogu to da rade.
Dakle,ulazimo u proces.
E,ljudi...svasta ce jos biti sa mnom...Veselo je krenulo na ovom forumu,od spavanja na ulici u Oslu pa do dokazivanja diplome preko advokata...Majko mila... Samoj sebi ne verujem da stojim u ovakvoj situaciji...ali tako je...
Dakle...moram napisati i negativnu stranu ovoga...ovo se odnosi na nas sa Nasjonalfag-a dakle na ljude koji su u procesu...a oni koji ce sada da traze imaju srednju skolu medicinsku,stoje u situaciji da im sve moze biti ponisteno i da taj totalni avslag znaci i konacni jer nemaju pravo na zaljenje jer su OBAVESTENI na vreme,naime poslali su dokumenta nakon sto je nastala nova odluka...i to je regulisano zakonom i Helsepersonellnemda je ta koja je udarila vedtak na to...
Uzas zivi...ali izvestavacu o svemu pa cemo videti kojim putem ide sve ovo...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8001328 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.