Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8026990 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 11:30 - pre 132 meseci
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
PPozdrav svima ,


Polako citam postove u ovoj temi i prikupljam informacije u vezi sa Norveskom,do sada nisam nasao ni u jednom postu,pa ako neko moze zna i hoce da mi kaze.Kakva je mogucnozt zaposlenja u oblastima proizvodnje i montaze namestaja.Imam iskustvo od nekih 6 godina pretrzno u montazi mada se polako obucavam da radim i na masinama za secenje,kantovanje rad na tiplerici iverice i medijapana. Jedini mi je problem to sto sam zavrsio srednju trgovacku skolu,a radim kao monter namestaja.Posto mi je supruga med.sestra nadam se da bi ona mogla da dobije posao pa ja i klinac polako za njom .


Hvala za odgovore unapred


Ja ti ne mogu konkretno dati odgovor e imas sanse da se zaposlis u toj bransi ali ono sto cu ti reci...ovde kod mene u Tromsu,kada sam ja kupovala namestaj i opremala stan sve je bilo da sam ja trazila privatna lica da mi pomognu tj.muz moje sefice i sin su mi prenosili sve zivo,a ja sam negde mislila da kada kupis nesto od namestaja kao kod nas uz tu kupovinu ide i transport uz neku normalnu doplatu i montaza.U jednoj prodavnici namestaja su mi rekli da to moze ali je toliko kostalo da mi se uopste nije isplatilo.Tako da kako je na jugu ne znam,ali ovde je tako.Kupis komad namestaja,sklopis sam a prevezes takodje sam ili nadjes nekoga da ti pomogne.Te usluge konkretno u Tromsu tako funkcionisu jer ljudi vecinom i uglavnom prilikom kupovine namestaja gledaju kada je neko snizenje,ponuda i organizuju se sami jer im ne pada na pamet da placaju montaze i transport.Ponavljam to je moje isustvo ovde,e sada kako je dole morace da ti kazu ovi sa juga :D
Inace celokupna usluga po restoranima,kaficima je jako puno zasnovana na principu "uzmi karticu,stani u red,naruci,plati pa ponesi za svoj sto" a negde ti donesu za sto ali prethodno si narucio sam...na prilicno mnogo mesta...to je usteda ljudstva i navika stanovnistva.Naravno da postoje restorani gde je usluga kompletna ali ja govorim uopsteno i ono cega ima najvise.
Kod nas je puno vise...konobar dolazi za sto.ti narucujes on donosi kao i kupis namestaj uz neku doplatu ide transport i montaza...Ovde se to gleda svesti na minimum...konkretno te usluge...

Medjutim kada dodjes na pripoj porodice,mozes da radis toliko poslova koji se ponude na trzistu i u zavisnosti gde ces biti lociran tako da do tada guraj suprugu da ona uspe jer njen uspeh je i tvoj uspeh a prenos namestaja gurni u cosak za sada...:D
Pozdrav i srecno!



Hvala ti za odgovor puno moze li mi neko reci kolika je pocetna plata za bolnicare u NO posto je moja supruga izuzetno skepticna jer je negde nasla podatak da je plata oko 2000 eura ,a kako smo listali razne forume sa tim novcem nisam siguran da moze da se prezivi mesec dana u NO

pozzzz i hcvala za odgovore unapred


Za 100% stilling,u nekom domu je oko 3000 eura.Sa tom platom mozes da zivis...naravno za porodicu treba da se zaposli i drugi supruznik naravno...A 5 meseci u godini ima vise od toga...decembar placa pola poreza,jun dobija duplu platu jer je to feriepenger pa ta cifra odgovara sumi duple plate,i tri meseca idu dodaci za praznike Jul,Påske i Pinse.

E sada,sta mislis da te pitam ovako...svi ovi bolnicari sto su se preselili za sve ove godine koliko forum traje i pripojili porodice svoje i svi su preziveli i ziveli i savetovali druge da to rade...samo vi necete preziveti i ziveti...?
Pa razmisli malo...
Srdacan pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 11:32 - pre 132 meseci
Citat:
Biljana 82:
Cao,
pratim forum vidim da svi hvalite prof.Sofiju pa bih vas zamolila da mi neko posalje njen broj telefona na pp.
Htela bih da ucim jezik kod nje.

Unapred hvala.Pozdrav svima.


Sad posto je na forumu nasla dosta ucenika,ne znam kako stoji sa kapacitetima.Poslednji put kada smo se mejlirale,bila je prebukirana,ali pitaj je na e mail : [email protected]
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 11:37 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23:
ljudi ne znam da li znate za ovaj sajt ali bas he nyttig...

utdanning.no


ukucate svoju struku i imate sve opste informacije, koje obrazovanje je potrebno, sta se radi, i kolika je plata...

evo samo za isabeau za nastavnike

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/laerer

ja mogu da radim u svim navedenim strukama, a krecem od ove prve hihi dok norveski ne dodje na svoje mesto a onda se more prilika otvara

koga zanima, za vaspitace plata od 360 000- 430 000

za nastavnike u osnovnoj od 360-555 000

za lektore u srednjoj 435-555 000

i za defektologe od 350 000 pa navise...

nije nesto mnogo, ali je daleko bolje nego u Srbiji, Bosni, Hrvatskoj, Makedoniji itd.


a evo je i mirkana http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/sykepleier

mirka ima pogolemu platu od mene i isabeau



jao stefanko nemoj trcat pred rudo

posto smo u eu sad pucam na provisorfasmasøyta, priznase nasi stare diplome istovrijedne bolonjezu
a tu je i 10 plus godina staza
al moze ti se oprostit jos si mlad , ak je ovih 23 broj godinica
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 11:38 - pre 132 meseci
jok, znam za sajt sigurno oko god. dana ako ne i jace nego mi je sad palo na pamet da podelim, nisam znao da je vec postavljan ali od ponavljanja glava ne boli :) ma miro ja verujem da je posao u zdravstvu veoma tezak i stresan... samo gledam sada kako imam odgovornost da 'obrazujem' a ujedno i pazim na decu, mogu tek misliti kako je sa bolesnom decom, necu ni da pomisljam... zato vama medicinarima (pod ovim mislim na sve zaposljene u bolnici) i treba da se da dobra plata... za neke poslove nastavnika u nekim komunama traze bergens test... u 90 % oglasa bergens nije naglasen... cuo sam za slucajeve sa losim norveskim po skolama...nastavnici su deficitarni bas kao i medicinari... u jeku sezone na navu se moze videti oko 550 mesta samo za vaspitace npr. dakle u jednom roku... mogu misliti u toku godine... meni ne pada na pamet da trazim posao u skolama dok ne polozim bergens test, evo u obdaniste me primise bez ikakvog sertifikata jezika... zakon nista ne kaze po tom pitanju, tj. da se trazi pismeno diploma, tako da je pravilo da nema pravila :D

a za fitnes centre nisam toliko siguran koliko bi nasi uspeli da se zaposle... pazi to mora dakle biti heltid da bi bilo u struci, a mahom svi treneri rade 2-3 dana u nedelji...

isabeau, sto trcim pred rudu? :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:09 - pre 132 meseci
Stefanko,a da ti popijes jedno pivo?
Dakle,procitaj sta sam napisala.
Covek koji dodje na pripoj porodice moze da radi to dva tri puta nedeljno,njemu/njoj je to super i odgovara.Ja sam to upravo i napisala.Kakav heltid i spajanje diplome...taj profil nije i ne moze da bude nosilac ove emigracije jer ne moze na taj nacin da sve uskladi...
Polozen bergen test ti ne daje perfektnu komunikaciju (tog nivoa da nekome predajes) a ni akcenat.To ti daje VREME.Ovo ti kaze neko ko je polozio taj test.To je papir gramaticke spremnosti,dobrog sluha i kvalitetnog pisanja na norveskom jeziku.
A perfektnu komunikaciju i dobar akcenat ( a to je to sto jednom profesoru treba da ga deca ne bi ismevala) daje samo i jedino VREME provedeno ovde.
Deficitarnost prosvete je daleko manja u odnosu na zdravstvo.Dakle,ne govorimo o radu po obdanistima.Govorim o radu u skoli.
Nema te drzave Stefanko koja kao kicmu emigracije ima ulaz kroz prosvetu.To je zdravstvo i inzenjerska struka ne samo u Norge vec svuda.
Druga je stvar snalazenje kroz sistem,izuzeci itd...
I u Americi nasa zena je sef odeljenja za genetiku u jednoj prestiznoj klinici,ali ne mozes na osnovu nje reci:"Eto,vidis moze se,ajmo"...
A leti i premijera neko mora da menja
Ovo je inace toliko specificna zemlja za rad leti...Svi bi leti da su slobodni...to je verovatno uslovljeno klimom...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:17 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
PPozdrav svima ,


Polako citam postove u ovoj temi i prikupljam informacije u vezi sa Norveskom,do sada nisam nasao ni u jednom postu,pa ako neko moze zna i hoce da mi kaze.Kakva je mogucnozt zaposlenja u oblastima proizvodnje i montaze namestaja.Imam iskustvo od nekih 6 godina pretrzno u montazi mada se polako obucavam da radim i na masinama za secenje,kantovanje rad na tiplerici iverice i medijapana. Jedini mi je problem to sto sam zavrsio srednju trgovacku skolu,a radim kao monter namestaja.Posto mi je supruga med.sestra nadam se da bi ona mogla da dobije posao pa ja i klinac polako za njom .


Hvala za odgovore unapred


Ja ti ne mogu konkretno dati odgovor e imas sanse da se zaposlis u toj bransi ali ono sto cu ti reci...ovde kod mene u Tromsu,kada sam ja kupovala namestaj i opremala stan sve je bilo da sam ja trazila privatna lica da mi pomognu tj.muz moje sefice i sin su mi prenosili sve zivo,a ja sam negde mislila da kada kupis nesto od namestaja kao kod nas uz tu kupovinu ide i transport uz neku normalnu doplatu i montaza.U jednoj prodavnici namestaja su mi rekli da to moze ali je toliko kostalo da mi se uopste nije isplatilo.Tako da kako je na jugu ne znam,ali ovde je tako.Kupis komad namestaja,sklopis sam a prevezes takodje sam ili nadjes nekoga da ti pomogne.Te usluge konkretno u Tromsu tako funkcionisu jer ljudi vecinom i uglavnom prilikom kupovine namestaja gledaju kada je neko snizenje,ponuda i organizuju se sami jer im ne pada na pamet da placaju montaze i transport.Ponavljam to je moje isustvo ovde,e sada kako je dole morace da ti kazu ovi sa juga :D
Inace celokupna usluga po restoranima,kaficima je jako puno zasnovana na principu "uzmi karticu,stani u red,naruci,plati pa ponesi za svoj sto" a negde ti donesu za sto ali prethodno si narucio sam...na prilicno mnogo mesta...to je usteda ljudstva i navika stanovnistva.Naravno da postoje restorani gde je usluga kompletna ali ja govorim uopsteno i ono cega ima najvise.
Kod nas je puno vise...konobar dolazi za sto.ti narucujes on donosi kao i kupis namestaj uz neku doplatu ide transport i montaza...Ovde se to gleda svesti na minimum...konkretno te usluge...

Medjutim kada dodjes na pripoj porodice,mozes da radis toliko poslova koji se ponude na trzistu i u zavisnosti gde ces biti lociran tako da do tada guraj suprugu da ona uspe jer njen uspeh je i tvoj uspeh a prenos namestaja gurni u cosak za sada...:D
Pozdrav i srecno!



Hvala ti za odgovor puno moze li mi neko reci kolika je pocetna plata za bolnicare u NO posto je moja supruga izuzetno skepticna jer je negde nasla podatak da je plata oko 2000 eura ,a kako smo listali razne forume sa tim novcem nisam siguran da moze da se prezivi mesec dana u NO

pozzzz i hcvala za odgovore unapred


Za 100% stilling,u nekom domu je oko 3000 eura.Sa tom platom mozes da zivis...naravno za porodicu treba da se zaposli i drugi supruznik naravno...A 5 meseci u godini ima vise od toga...decembar placa pola poreza,jun dobija duplu platu jer je to feriepenger pa ta cifra odgovara sumi duple plate,i tri meseca idu dodaci za praznike Jul,Påske i Pinse.

E sada,sta mislis da te pitam ovako...svi ovi bolnicari sto su se preselili za sve ove godine koliko forum traje i pripojili porodice svoje i svi su preziveli i ziveli i savetovali druge da to rade...samo vi necete preziveti i ziveti...?
Pa razmisli malo...
Srdacan pozdrav!



Draga Mirjana posto ja nisam uspeo da uverim moju suprugu moram da ti CESTITAM jer si ti to uspela u samo 3 recenice.Ako izguramo da dodjemo gore u NO castim rucak po tvom izboru.Ja nisam nikada sumnjao da moze da se pocne zivot sa 1 platom ,i za par meseci dok se i ja zaposlim polako dovedu stvari na svoje mesto .Ali moja supruga je izuzetno skepticna i bojazljiva zbog dezinformacija koje smo dobijali dok smo cesljali forume i pricali sa par ljudi.

jos jedanput ti VELIKO hvala ,a supruga i ja odosmo polako da ucim Norveski jezik
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:17 - pre 132 meseci
Citat:
isabeau917:
Citat:
stefanko23:
ljudi ne znam da li znate za ovaj sajt ali bas he nyttig...

utdanning.no


ukucate svoju struku i imate sve opste informacije, koje obrazovanje je potrebno, sta se radi, i kolika je plata...

evo samo za isabeau za nastavnike

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/laerer

ja mogu da radim u svim navedenim strukama, a krecem od ove prve hihi dok norveski ne dodje na svoje mesto a onda se more prilika otvara

koga zanima, za vaspitace plata od 360 000- 430 000

za nastavnike u osnovnoj od 360-555 000

za lektore u srednjoj 435-555 000

i za defektologe od 350 000 pa navise...

nije nesto mnogo, ali je daleko bolje nego u Srbiji, Bosni, Hrvatskoj, Makedoniji itd.


a evo je i mirkana http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/sykepleier

mirka ima pogolemu platu od mene i isabeau



jao stefanko nemoj trcat pred rudo

posto smo u eu sad pucam na provisorfasmasøyta, priznase nasi stare diplome istovrijedne bolonjezu
a tu je i 10 plus godina staza
al moze ti se oprostit jos si mlad , ak je ovih 23 broj godinica


Nama apoteka cesto organizuje neke kurseve,nastavu ili promovisu neki lek pa je tu stalno neka ekipa koja ima u sastavu provisørfarmasøyt.Jednu poznajem duze vreme jer stalno drzi nastavu,ona ima oko 640.000 nok /godisnje.Radi ovde u Tromsu.
Pricali smo na tu temu overtid,prekovremeni rad...Njena sestra je sykepleier i radi u domu pored nas,i ima vecu godisnju zaradu ali ne u osnovnoj plati vec u prekovremenom radu i veruj mi gospodja farmakolog kaze ne bi se menjala sa njom...jer ova na konto prekovremenog rada nikada nije kuci...
Sve ima svoje...a Norvezani cene fritid vise nego bilo ko u svetu
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:27 - pre 132 meseci
Postoje dve grupacije nas gastarbajtera (neki ne vole kada ja kazem da smo mi gastarbajteri ali mi to jesmo)
Prva grupa su ljudi koji se hvale i preteruju i sa zaradama,i sa nacinom zivota koji zive za rodbinu na skajpu,i iznajmljuju kola na renta kar za Srbiju za godisnji odmor a kada se vrate u Norge zive kao pasce i kerce.
Druga grupacija su oni koji lepo zaradjuju ali kukaju stalno kako je lose i kako nemaju da im niko ne bi od rodbine trazio pare ili ne daj boze i on/ona pomislio da emigrira...
E kada naletis na nekoga iz druge grupe i cujes lose je,nema se onda treba da se zapitas zasto se taj neko nije vratio.Zasto jos uvek zivi u Norveskoj.
To bi ja sve ciglu pa u glavu...

Pre neki dan sam se vratila sa Sicilije.I sada mi smo skloni da kazemo EU propala,kriza...nemaju oni para itd...Ljudi,nemaju oni para kao Skandinavci,i ne cvetaju im ruze ali su za stanje u Srbiji izmislili zivot i novcanicu bilo koje valute.Isto sam tako se uverila u maju u Solunu...Grci propali.Jesu,tacno je.Ali sta smo onda mi...Mi smo se samo navikli na propast,a verujte EU je daleko bolje nego nama...
I onda ti neko kaze:"Nemoj da dolazis,sve je skupo".Ali se moj brale taj ne vraca.
E pa kada vidis da se taj vratio,ti mu poveruj.Do tada,gledaj da odes i izbavis porodicu od propasti.
Nikome ne cvetaju ruze u pocetku ali ti je bitno da znas da imas mogucnost za bolje.Kapiras slucaj?MOGUCNOST za bolje sutra!!!
Filozofija za filozofski fakultet.Za zivot-akcija.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:29 - pre 132 meseci
Ima i treca grupa nas gastarbajtera,doduse...Ne podpadamo bas svi u ove dve gore pobrojane grupe...
Da ne budem bas tako kriticna i iskljuciva

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:30 - pre 132 meseci
mirjana, ne staj mi na muku, gde u nedelju popodne da kupim pivo, a da nije kafic? >:) veceras cu se postarati za to, jos je super kad ti cimeri odu pa ostave 5-6 flasa zestokog pica sa po par cm... znaci sta smo zakljucili, da difovci jure medicinske sestre? ne verujem da bi ih 'inzinjerke' htele :D

e, daleko sam ja od rada u skoli, znam ja to, ja trenutno citam clanke o igranju u obdanistu i ucim insekte za sledecu nedelju da se ne blamiram pred decom :D a prosle nedelje sam pravio zmajeve tako da se uopste ne boonim :)
 
Odgovor na temu

dekky.m
Beograd

Član broj: 315515
Poruke: 5
*.mbb.telenor.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:30 - pre 132 meseci
Pozdrav! Kolege farmaceuti, jel je ovo taj drzavni ispit koji moramo poloziti da bi dobili autorizaciju?

http://www.uio.no/studier/evu/kurs/matnat/farmasi/nasjonalefag/
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:35 - pre 132 meseci
Eh sto se mene tice kad cujem kako neki kukaju postavim pitanje sto se ne vratis nazad u srbiju,i posle samo tajac nema odgovora.Da se ja pitam ja bih vec davno uzivao negde tamo daleko i DOBRO se ogrejao od tog stranog Sunca.I ceo ovaj tvoj post iznad je 10000000000000000000% tacan.Imam neke prilike da vidim u komsiluku i iz nekih prica ljudi koje poznajem.Najjaci mi je deo sa renta kolima pa su budze i ko zna sta ovde ,a gore cepaj pasulj i svinjske papke.Ali dobro ipak je to onaj praziluk sto raste otpozadi.


pozzzzz
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:35 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ima i treca grupa nas gastarbajtera,doduse...Ne podpadamo bas svi u ove dve gore pobrojane grupe...
Da ne budem bas tako kriticna i iskljuciva :)



na vreme si se ispravila :) ne mogu ama ni 10% da se pronadjem u jednoj od ove dve grupe... :P

iseljeniku, ovde gore pasulj je jedna od malobrojnih zamena za preskupo meso :)

p.s. licno sam se vozio u jednom takvom iznajmljenom autu od beograda do svog rodnog grada... osoba je dosta stedela za isti mesecima unazad :D
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 12:52 - pre 132 meseci
Citat:


Nama apoteka cesto organizuje neke kurseve,nastavu ili promovisu neki lek pa je tu stalno neka ekipa koja ima u sastavu provisørfarmasøyt.Jednu poznajem duze vreme jer stalno drzi nastavu,ona ima oko 640.000 nok /godisnje.Radi ovde u Tromsu.
Pricali smo na tu temu overtid,prekovremeni rad...Njena sestra je sykepleier i radi u domu pored nas,i ima vecu godisnju zaradu ali ne u osnovnoj plati vec u prekovremenom radu i veruj mi gospodja farmakolog kaze ne bi se menjala sa njom...jer ova na konto prekovremenog rada nikada nije kuci...
Sve ima svoje...a Norvezani cene fritid vise nego bilo ko u svetu


ma Mirka s tim se slazem u potpunosti, svaka cast al nema te love za koju bih u kozu neke medicinske sestre, ipak nisam Florence Nightingale.
I ja volem svoj fritid jaako, samo kad ga ima
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 13:29 - pre 132 meseci
Ne treba odustati od sopstvenog zivota kada emigriras.A to je otprilike najveca opasnost.Ja radim sada kao crnkinja na plantazi pamuka,jer su u pitanju dva posla na dva mesta.Ali 5 dana u 2 meseca skupim i otputujem negde.Castim sebe i svoj zivot pored te neke stednje.Jer ta stednja je kao tumor,pojede te na kraju.Moras dati sebi oduska,a kroz putovanja i ona bliza i ona dalja radis to na pravi nacin.Ako u toj stednji i izgradnji izgubis sebe,jednog dana u penziji ces se za sve kajati.
Jer treba ti sada zivot...sada zivis.Sada imas 25-30-40 godina.Moze se sve postici ako umes da u svojoj glavi stavis sebe na bitnu poziciju.
To da samo stedis,gradis osiromasuje tebe a obogacuje banku,nekretnine i sutra tvoju decu.Ok je to,treba stvarati ali moras i ziveti.
Ja ne odustajem od te cinjenice i ako vec puno radis nadji par dana za sebe.
Svaka nasa porodica koja je emigrirala supruznici konkretno...treba da se zapitaju kada sam sa suprugom otisao negde na vikend,tipa Prag,Barselona,ili bilo sta.Svode li nam se godisnji odmori samo na odlazak u Srbiji/domovinu?
Ako se svodi samo na to,onda zaista zivis kao pasce.U stvari ne zivis...Ta dijagonala izmedju putovanja i stednje treba da bude povucena i analizirana...
Srecan je onaj covek koji ume da zaradi ali i potrosi.
Taj bilans je ovde u Norge prilicno los medju nasim ljudima...ne kazem svim...dakle govorim uopsteno...
Uhvate se ljudi Grcke pa to ti je...mislim da si i iz Srbije isao u Grcku,priusti sebi i nesto vise.Pa zasto si se preselio?I svi kazu da bih ziveo bolje...pa ne zivis bolje ako radis isto ono sto si radio u Srbiji,isao na posao stedeo za Grcku za 10 dana...s tom razlikom sto sada jos za taj odmor ides i u Srbiju.Treba napraviti vecu razliku u zivotu i odkrznuti od te stednje i reci a sada cu ove pare da spiskam na sebe,na zenu,muza,idemo negde...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 13:29 - pre 132 meseci
a kolko to rade med. sestre pa nema puno slobodnog? nije standardno 37.5?
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 13:36 - pre 132 meseci
miro sta je po tebi solidna mesecna stednja za jednu osobu sa prosecnom platom od 2500-3000 eu mesecno?

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 13:58 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23:
a kolko to rade med. sestre pa nema puno slobodnog? nije standardno 37.5?


Slusaj me sada,Stefanko.
Ti si izgleda u ovom ucenju norveskog zaboravio srpski.Covece,ko prica ovde o regularnom vremenu.10 postova je napisano o tome da se radi o dva posla ili prekovremenom radu.Pocinjem da se pitam da ti pivo bas nedostaje?
U zdravstvu regularno vreme u turnusu nije 37,5 sati vec 35,5 sati ali zavisi od turnusa koji procenat pa jedne nedelje radis i 40 a druge 29 sati...ali to je regularno vreme dakle u okviru 100% stilling.Ovde se o tome uopste ne prica.
O stednji???To je individualno...nema tu proseka nekog...stavis neki mesec vise neki manje a neki mesec nista...uzmes sve pa spiskas i to je po meni sema za fino funkcionisanje...ima svega u toj mesavini...
Stefanko,a da malo legnes,a?Odmori se Nesto te maternji zeza danas...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 14:14 - pre 132 meseci
od 9 jutros citam clanke na norveskom i trazim stan i nisam stao mora da je to :D a ne mogu da nadjem karticu od vrata zgrade pa nisam ni izlazio za vikend :D nikad meni nisu bile jasne te vase smene u bolnici cak ni u Srbiji... ajde miro, nemo' si politicki korektna, mene me zanima gde ima kavurma i konkretne cifre... :P ne znam ja bih bio zadovoljan kada bih uspeo mesecno da ustedim nekih 800 i da svojima da saljem 300-500... i onda naravno ovu ustedjevinu da razbijam shodno prohtevima :D
 
Odgovor na temu

mare_81

Član broj: 315898
Poruke: 3



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2013. u 15:41 - pre 132 meseci
Miro, hajde mi molim te reci, pošto vidim da si dosta upućena, kakve su šanse da posao za dipl. ing. saobraćaja sa 6 godina radnog iskustva? Video sam nekoliko oglasa, ne baš mnogo, jer se kod njih ta struka valjda i ne zove tako...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8026990 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.