Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7756970 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 09:48 - pre 114 meseci


Juce sam prvi put probao da izmerim potrosnju za jedan dan grejanja . Sve je provizorno i treba uzeti kao odokativno + , - 10% .
Kotao Kozlusan Slimpel 25KW , kuca 240 kvm , od toga se greje 160kvm stime da ima gubitaka jer toplota po inerciji odlazi na 3 sprat koji se trenutno ne greje , nije nista strasno ali su gubici evidentni .
Kuca je izolovana sa 8 cm stiropora i plasticnom stolarijom , tavanska ploca sa 20cm min vune Knauf , sve ostalo je standardno .
Kotao radio 13 sati i potrosio 20,80 kg peleta ili 1,6 kg po radnom satu ( odprilike ).
Kuca je zagrejana max tako da je ovo samo kontinuitet , temeratura u dnevnom boravku od 50 kvm je 24 C , dva kupatila je 28C ima podno i susac . jedna prostorija ima 23C , sve ostalo su spavace sobe imaju oko 19 - 19.5 C , hodnike i stepeniste nisam merio .
Kotao radi non-stop u svom automatskom modu uz pomoc cetvorokrakog esbe ventila i elektro kontrole temeperature tech 410 koja prema radijatorima ide 41C .

Nisam verovao kolegi Karabajem kada je pominjao da njegov kotao trosi 1,5 kg po satu ali sam se uverio da je i to moguce jer bez merenja nema ni rezultata .Naravno nemamo svi iste uslove i nemozemo ni da imamo istu potrosnju ali da se uporedi to moze .
Juce je prosek temperature u Krusevcu bio oko 0 C , a danas ponavljam merenje na ovom velikom minusu pa da vidimo sutra kako ce biti .


pozdrav iz snegom zavejanog Krusevca .



IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

Dragan976
Srbija

Član broj: 326395
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 10:31 - pre 114 meseci
Evo problema !!!
Vetar od koga spadaju usi izgleda smeta malom kotlu Kepo 20 kw. Naime citavu noc se gasi sa alarmom no pellet...postoji nekakav problem kad duva vetar. Verovatno poremeti na senzoru temperaturu izduva ili unisti vakum i sl...nem'm pojma. Inace nemam dimljak vec malu dimljacu fi 80mm postavljenu po propisu kako uputstvo zahteva, ali čim dune vetric prestaje rad puza-dozera i samim tim gasenje-no pellet..poludeh...probam da zastitim kraj dimne cevi vani nekim kantama i sl...i cekam sta se desava..ali uzas..nemam grejanje jer duva vetar ??? - ima li neko objasnjenje ili pomoc.?
Serviser kaze pojacaj vazduh ? Ja to ucinih ali ne do beskraja (cemu to- praviti od dimne cevi autogeni zavarivac) i ne vredi...i isto !? Vec par dana ovakvi problemi..postajem zabrinut..evo zvacu proizvodjaca, kao sto bi svaka baba uradila , pa da vidimo ? Kazu poslace servisera..jedva cekam da vidim sta ce strucno lice uciniti!?

"Lako je svirati bilo koji instrument,
sve što treba da uradite je da stisnete pravu dirku u pravo vreme i
instrument će svirati sam."
Johan Sebastian Bah
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 12:06 - pre 114 meseci
@JankoNj :
1. klapna ne treba da je skroz otvorena a ne sme biti skroz zatvorena , nešto između , recimo zatvorena na 2/3 al to je individualno
2. mešni ventil ne treba da stoji skroz otvoren jer gubi smisao postojanja , treba da je na toliko koliko Vam treba tople vode da se zagrejete , znači u kotlu oko 75 c a mešnim podešavate potrebu ka radijatorima
3. Ako Vam je gorionik namešten da radi u modulaciji max snagu podesite po potrebi , ako je napolju minus stavite npr na 5 da brže i lakše zagreje sistem , a ako je npr 10c možda Vam je dovoljno i da stoji na 3 , u svakom slilučaju on će raditi u snazi koja mu je potrebna da zagreje i posle smanjiti po potrebi , sve to naravno ako je u modulaciji- p18 na 1
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 12:48 - pre 114 meseci
Da li neko od forumasa koristi Centrometalov set,da li je zadovoljan i kolika mu je potrosnja u ovim hladnim danima ?
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 14:22 - pre 114 meseci
Imam ja, troši ko ruska lada, da radi radi.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 14:33 - pre 114 meseci
Pa da taj rad i meni se od jutros cini kako je dosla prava zima da trosi i vise nego sto je normalno ali bas lepo greje to ne mogu da se zalim ,koliku kucu grejete koliko trosite ?
 
0

JankoNj
Janko Njemoga
Služba bezbednosti
MUP
Padina

Član broj: 326940
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 15:01 - pre 114 meseci
Hvala, Boree.
Kazi mi samo imas li neki savet oko parametara ili su fabricki ok?
Hvala.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 15:13 - pre 114 meseci
član "rade03" je pisao svoje parametre pre par strana pa možete uporediti , u svakom slučaju fabrički ne bi trebalo da ostanu jer čisto sumnjam da su "pasent" za Vaš sistem
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 16:04 - pre 114 meseci
Citat:
boree: član "rade03" je pisao svoje parametre pre par strana pa možete uporediti , u svakom slučaju fabrički ne bi trebalo da ostanu jer čisto sumnjam da su "pasent" za Vaš sistem


Parametre koje sam pisao su ok do 0 stepeni,na ovaj mali minus trebalo bi da se koriguju.Ali to vec zavisi do kotla,izolacije,grejne povrsine itd.
Stelovanje podrazumeva da se bar jedno pre podne bude pored kotla,ako ne i celi dan.
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 16:07 - pre 114 meseci
Citat:
LONG WAY:


Juce sam prvi put probao da izmerim potrosnju za jedan dan grejanja . Sve je provizorno i treba uzeti kao odokativno + , - 10% .
Kotao Kozlusan Slimpel 25KW , kuca 240 kvm , od toga se greje 160kvm stime da ima gubitaka jer toplota po inerciji odlazi na 3 sprat koji se trenutno ne greje , nije nista strasno ali su gubici evidentni .
Kuca je izolovana sa 8 cm stiropora i plasticnom stolarijom , tavanska ploca sa 20cm min vune Knauf , sve ostalo je standardno .
Kotao radio 13 sati i potrosio 20,80 kg peleta ili 1,6 kg po radnom satu ( odprilike ).
Kuca je zagrejana max tako da je ovo samo kontinuitet , temeratura u dnevnom boravku od 50 kvm je 24 C , dva kupatila je 28C ima podno i susac . jedna prostorija ima 23C , sve ostalo su spavace sobe imaju oko 19 - 19.5 C , hodnike i stepeniste nisam merio .
Kotao radi non-stop u svom automatskom modu uz pomoc cetvorokrakog esbe ventila i elektro kontrole temeperature tech 410 koja prema radijatorima ide 41C .

Nisam verovao kolegi Karabajem kada je pominjao da njegov kotao trosi 1,5 kg po satu ali sam se uverio da je i to moguce jer bez merenja nema ni rezultata .Naravno nemamo svi iste uslove i nemozemo ni da imamo istu potrosnju ali da se uporedi to moze .
Juce je prosek temperature u Krusevcu bio oko 0 C , a danas ponavljam merenje na ovom velikom minusu pa da vidimo sutra kako ce biti .


pozdrav iz snegom zavejanog Krusevca .




U ovo verujem jer sam se licno uverio.Mada temperatura prelazi preko ovih 24C u kuci.Long Way je i suvise realan.Termostati su jako udaljeni od grejnih tela tako tamo gde je najhladnije pokazuje ove gore navedene temperature,ja iskreno kazem da ima i vise .
 
0

s26mar
Marko Stankovic
student
Žitorađa

Član broj: 276508
Poruke: 150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 16:10 - pre 114 meseci
Da se zahvalim ovako javno clanu LONGWAY-u sto mi je izasao u susret oko stelovanja kotla! Hvala I ostalim clanovima koji svojim predlozima I sugestijama pomazu ljudima koji manje znaju
 
0

rade03
Srbija,Kruševac

rade03
Član broj: 239955
Poruke: 136



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 16:21 - pre 114 meseci
Citat:
JankoNj:
Pozdrav za gosp. Zmajdina i ostale članove foruma.

Nov sa na forumu i imam nekoliko pitanja, te se nadam odgovru i savetima.

Ovog leta sam ugradio ferroli gorionik set sa kotlom Megal 25kw.
Serviser mi je pustio u rad set i činilo mi se da imam povećanu potrošnju peleta. Inače grejem 160m2 sa demit fasadom i PVC stolarijom. Tek nakon informisanja sa foruma i nekih ljudi, video sam da se znatna ušteda pravi na modulacionom načinu rada T18 kao i kada je tem.vode što veća kod mene 80C.
Ako bi mogli da mi odgovorite na par pitanja bio bi veoma zahvalan.
1. Da li "klapna" iz kotla ka dimnjači treba da bude otvorena ili zatvorena?
2. Mešni ventil četvorokraki, jer treba dude do kraja otvoren? i koju bi uštedu dobio ako bi ga malo zatvorio?
3. Na koji nivo treba da stavim snagu gorionika, kod mene je 5. Dali bi postigao uštedu ako bi ga stavio na 3 ili ne?
Hvala Vam.


Klapnu kod ferolija drzi vise otvorenu nego zatvorenu.Mesni ventil nemam tako da tu nemogu da ti pomognem ,sem da procitas par komentara ovde.
Gorionik stavi na snagu 3 jer je po meni dovoljna.Modulacija ti podrazumeva promenu parametra gorionika.
Najiskrenije ja koristim takozvani bosch pelet brenn koji je isto sto i feroli i nije 'los' gorionika ,ali ima previse i mana.Elektronika mu je uzasna nema puno prostora za stelovanje,sam rad gorionika nije bas najbolji,jer puz ne ubaca ravnomerno pelet,pa i stoga ne moze bas najbolje da se nasteluje.
Obrni okreni trosi se isto,kad sam mislio da mogu da smanjim potrosnju i kad sam uspeo ispostavilo se da je to bilo kratkog daha.evo sad odose po 3 dzaka i malo vise dnevno ma sta god da radio.Nisam jos jedino pokusao da kleknem ispred njega i da se molim bogu da manje trosi.
Pokusavam duze vremena da nastelujem ovaj jadni bosch ali ne ide,treba mi par opcija vise u meniju ,ali nisu stavili.
Stoga toplo preporucujem dobro se informisite kad kupujete gorionik ,ali dobro.
Ovaj Bosch ili taj feroli neka bude neka ne zadnja ali predzadnja opcija.
Sad Janko ako sam te razocarao izvini ,ali to je realnost,i ja sam vec pune dve godine razocaran.Stoga kad mi bude vreme (novac) dozvolilo priusticu sebi drugi,jos ne znam koji aali nacicu nacin da nadjem gorionik koji zadovoljava moje potrebe.
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 17:29 - pre 114 meseci
Za kolegu po kotlu s26mar :

Evo kako je to kod mene :

Temepratura je nastelovana na 41C prema radijatorima , od ventila izlazi 41C a ventil je otvoren 48%












IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 18:39 - pre 114 meseci
Koliko će klapna da bude zatvorena/otvorena zavisi od tipa kotla, usklađenosti (na snagu mislim) kotla i gorionika, a najviše od cuga dimnjaka. Retka je situacija da je sasvim otvorena, ima onih koji je drže zatvorenom, što ja ni pod pretnjom streljačkim vodom ne bih uradio.

Na kojoj maksimalnoj snazi treba/može da radi gorionik opet zavisi od usklađenosti kotla i gorionika, ali i od veličine grejanog prostora i spoljne temperature.

Aktiviranje modulacije ne iziskuje preštelavanje parametara.

Najbolje rezultate dobijam baš na Ferroli/Bosh gorionicima. Istina, mana mu je onaj sitan displej, pa još postavljen onako nislo, al' šta da se radi. Ozbiljna mana je nedostatak kontrole uključivanja/isključivanja cirkulacione pumpe i (u stvari) delimična modulacija - ne smanjuje postepeno snagu, vbeć radi samo na zadatoj i najmanjoj.

LONG WAY

Koliko košta regulacija na slici i šta sve (može da) radi?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

s26mar
Marko Stankovic
student
Žitorađa

Član broj: 276508
Poruke: 150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 18:58 - pre 114 meseci
Pitanje za LONGWAY-a!
Mi smo podesili ovo:



Da li treba da promenim snage i u ovim modovima?

Prikačeni fajlovi
 
0

JankoNj
Janko Njemoga
Služba bezbednosti
MUP
Padina

Član broj: 326940
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 19:01 - pre 114 meseci
Citat:
rade03:
Citat:
JankoNj:
Pozdrav za gosp. Zmajdina i ostale članove foruma.

Nov sa na forumu i imam nekoliko pitanja, te se nadam odgovru i savetima.

Ovog leta sam ugradio ferroli gorionik set sa kotlom Megal 25kw.
Serviser mi je pustio u rad set i činilo mi se da imam povećanu potrošnju peleta. Inače grejem 160m2 sa demit fasadom i PVC stolarijom. Tek nakon informisanja sa foruma i nekih ljudi, video sam da se znatna ušteda pravi na modulacionom načinu rada T18 kao i kada je tem.vode što veća kod mene 80C.
Ako bi mogli da mi odgovorite na par pitanja bio bi veoma zahvalan.
1. Da li "klapna" iz kotla ka dimnjači treba da bude otvorena ili zatvorena?
2. Mešni ventil četvorokraki, jer treba dude do kraja otvoren? i koju bi uštedu dobio ako bi ga malo zatvorio?
3. Na koji nivo treba da stavim snagu gorionika, kod mene je 5. Dali bi postigao uštedu ako bi ga stavio na 3 ili ne?
Hvala Vam.


Klapnu kod ferolija drzi vise otvorenu nego zatvorenu.Mesni ventil nemam tako da tu nemogu da ti pomognem ,sem da procitas par komentara ovde.
Gorionik stavi na snagu 3 jer je po meni dovoljna.Modulacija ti podrazumeva promenu parametra gorionika.
Najiskrenije ja koristim takozvani bosch pelet brenn koji je isto sto i feroli i nije 'los' gorionika ,ali ima previse i mana.Elektronika mu je uzasna nema puno prostora za stelovanje,sam rad gorionika nije bas najbolji,jer puz ne ubaca ravnomerno pelet,pa i stoga ne moze bas najbolje da se nasteluje.
Obrni okreni trosi se isto,kad sam mislio da mogu da smanjim potrosnju i kad sam uspeo ispostavilo se da je to bilo kratkog daha.evo sad odose po 3 dzaka i malo vise dnevno ma sta god da radio.Nisam jos jedino pokusao da kleknem ispred njega i da se molim bogu da manje trosi.
Pokusavam duze vremena da nastelujem ovaj jadni bosch ali ne ide,treba mi par opcija vise u meniju ,ali nisu stavili.
Stoga toplo preporucujem dobro se informisite kad kupujete gorionik ,ali dobro.
Ovaj Bosch ili taj feroli neka bude neka ne zadnja ali predzadnja opcija.
Sad Janko ako sam te razocarao izvini ,ali to je realnost,i ja sam vec pune dve godine razocaran.Stoga kad mi bude vreme (novac) dozvolilo priusticu sebi drugi,jos ne znam koji aali nacicu nacin da nadjem gorionik koji zadovoljava moje potrebe.


Hvala,Rade.Tako sam i mislio. Nazalost svi potegnemo za tim najjeftinijim resenjem ali to se skoro uvek pokaze kao najgore. Drugar mi ima KOVANOV SET i trosi duplo manje, ali on neradi u policiji kao ja :-) pa moze da ga priusti. U svakom slucaju Hvala. Ukoliko ste u prolazu kod Panceva/Kovacica javite se da castim pice.;-)
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 19:17 - pre 114 meseci
Citat:
s26mar:
Pitanje za LONGWAY-a!
Mi smo podesili ovo:



Da li treba da promenim snage i u ovim modovima?


Moze svakoj snazi da se doda i oduzme i primarni i sekundarni vazduh , ostavi do sutra tako pa da se cujemo .
IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

s26mar
Marko Stankovic
student
Žitorađa

Član broj: 276508
Poruke: 150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 19:23 - pre 114 meseci
Sad meni je na termostatu 23.5 c a termostat stavljen na 23c. E sad on ne iskljycuje uopste kotao a I ne smanjuje snagu ispod 5kw, non stop fakticki radi na 5kw
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 19:27 - pre 114 meseci
Citat:
zmajdin:

LONG WAY

Koliko košta regulacija na slici i šta sve (može da) radi?


Radi sve sto i ostale i malo vise , ima standardno 4 senzora i rukovodi se spoljnom temperaturom + sobni termostat .Vrlo lepo su resili pristup promeni parametara i sugurno ima boljih ali ovako jeftinih nema .
Upravlja pumpom za vodu uz preciznu regulaciju kada da se pali a kada da se gasi . uz to ima i nedeljni tajmer kada se pali i gasi i jos sto sta sto meni apsolutno ne treba .
Cena od 85 Eura do 105 eura , ali verujem da i sam znas podosta o tome .


IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

mobikod.pp
serviser
2006aleks
Prilep Macedonia

Član broj: 318737
Poruke: 6
*.2073376409.ddns.cablebg.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.12.2014. u 21:33 - pre 114 meseci
@zmajdin
Jel si pogladao parametre primusa I recimi mogu li ugraditi mesani ventil na ova avtomatika (na SM vidim da ima kontakte za elektoventil) .....
HVALA....
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7756970 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.