Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?

[es] :: Elektronika :: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16418 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?25.06.2010. u 20:13 - pre 169 meseci
Citat:
ljubisa88: cim nesto osciluje menja se onda je to naizmenicno.

Otkad???
Lopta kad odskace od zemlje nikad se ne zakopa pod zemlju!
A sta kazes za monostabile i bistabile? ili za zmigavac u kolima? ...
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

neb
RS

Član broj: 30960
Poruke: 463
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?25.06.2010. u 20:41 - pre 169 meseci
Vama svima hvala na ovako lepim odgovorima.

Ja mislim da sto se tice celog ovog kola odlucujucu ulogu imaju ova dva mala tranzistora koja se vide na plocici. Prema onome sto sam citao na internetu oni bi trebalo da sluze kao "prekidaci"? Kada se napuni kondenzator i kada se u tranzistorima stvori dovoljan napon dolazi do prekidanja sto posredstvom ostalih integrisanih elemenata stvara varnicu na vrhu.

Neka me neko ispravi ako gresim.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?25.06.2010. u 21:22 - pre 169 meseci
Kod ovako jeftinih aparata svaki element je klucan i bez njega ne bi radilo.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

ljubisa88
Ljubisa Radjevic
elektrotehnicar, prof. fil i dem.
Gradiska

Član broj: 199762
Poruke: 369
62.68.103.*



+1 Profil

icon Re: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?25.06.2010. u 21:32 - pre 169 meseci
Citat:
Horvat I: Otkad???
Lopta kad odskace od zemlje nikad se ne zakopa pod zemlju!
A sta kazes za monostabile i bistabile? ili za zmigavac u kolima? ...


Mislio sam konkretno na ovaj slucaj sa oscilatorima i feritnim jezgrima malo sam se nespretno izrazio...

Izvini ako sam te uvredio, to zakljucujem po broju upitnika..

Citat:
Horvat I: Kod ovako jeftinih aparata svaki element je klucan i bez njega ne bi radilo.


Mislis na kljucan ????
Pozdrav
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
82.117.202.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?26.06.2010. u 01:19 - pre 169 meseci
oscilacija napona i invertovanje napona u fazi nije isto, oscilator osciluje a invertor invertuje, a ovo nikako nije invertor, a napon moze oscilovati na primer izmedju +3V i +5V ili od 0V do 5V, u ritmu na primer 50Hz pa tako ima frekvenciju ali nije naizmenican jer ne menja polaritet tj smer struje, i to vazi za bilo koji primer , i za loptu i za upaljac , kao sto rekoh , cista fizika , lekcija "oscilacija"... uzmi primer ispravljanja naizmenicnog napona sa sekundara trafoa gretz-om , dobijes pulsirajuci napon u ritmu 100Hz ali nije naizmenican.

dok na invertorima napona , napon menja svoj polaritet iz +/- u -/+ tako da plus postaje minus a minus plus, jer elektronika prespaja izlazne kontakte cas jedan sa + a drugi sa - pa onda promeni tj prespoji onaj sto je bio plus na minus i obrnuto i to radi odredjenom brzinom tj odredjen broj puta u jedinici vremena sto cini njegovu ucestanost ili ti frekvenciju...

evo na slici koju sam postavio vide se primeri 1. pulsirajuci napon i 2. naizmenicni napon
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ljubisa88
Ljubisa Radjevic
elektrotehnicar, prof. fil i dem.
Gradiska

Član broj: 199762
Poruke: 369
62.68.103.*



+1 Profil

icon Re: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?26.06.2010. u 10:11 - pre 169 meseci
E hvala sad razumem sta hoces reci. Nama su uvek u skoli govorili da je pulsirajuci napon naizmenicni napon a vidis znaci pulsirajuci je napon posle greca a ispravlja se "potpuno" pomoci elektrolita?
Problem je sto sam pogresno naucen u startu...
Hvala i pozdrav
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
82.117.202.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?26.06.2010. u 12:07 - pre 169 meseci
ma nista, ko radi taj i gresi :) a slika govori 1000 reci tako da sam nacrtao primere da ne bi rasprava otisla u nedogled .

radi se o tome da su pulsirajuci i naizmenicni napon dve potpuno razlicite stvari, i nikada ne mogu biti isto, jer pulsirajuci pulsira ali je uvek jednosmeran samo sto menja intenzitet ali nikad smer, dok je naizmenicni - naizmenicni :) znaci menja i smer i intenzitet .

Ne ispravlja se napon pomocu elektrolita jer, prvo, vec je ispravljen (nije naizmenican) pomocu dioda (gretz-a), elektrolit ne moze da ispravi vec samo da stabilise, znaci stabilise se pomocu elektrolita u potpunosti i to samo ako je bez opterecenja , u suprotnom uvek postoji neko pulsiranje, ovaj primer sto sam dao pulsiranja je pulsiranje od 0V-nV , a moze i da pulsira , da ne kazem talasa iznad nulte ose tj iznad 0V tako da nikad ne bude 0V , na primer da talasa napon od 3-5V .

evo jos jedan primer na slici, u primeru 1. je prikazan jednosmeran pulsirajuci napon bez stabilizacije ( dakle posle grec-a , punotalasno ispravljen naizmenicni napon )

u primeru 2. imas nacrtano kako izgleda napon iz primera 1 nakon stabilizacije kondenzatorom , bez nakacenog opterecenja tj potrosaca.

u primeru 3. je prikazan napon iz primera 2 nakon prikopcavanja opterecenja ili ti potrosaca.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ljubisa88
Ljubisa Radjevic
elektrotehnicar, prof. fil i dem.
Gradiska

Član broj: 199762
Poruke: 369
62.68.118.*



+1 Profil

icon Re: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?26.06.2010. u 12:18 - pre 169 meseci
OK hvala sad mi je jasno...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Elektricna sema Kineskog upaljaca za sporet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16418 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.