Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

izrada zvucne kutije

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: izrada zvucne kutije

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 20329 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon izrada zvucne kutije23.01.2011. u 19:19 - pre 161 meseci
Treba mi pomoc nedavno sam kupio zvucnik i izmerio ts parametre evo sta sam dobio

Fs - 31Hz
Qms - 1.57
Qes - 0.53
Qts - 0.40
Fh (-3db) - 49Hz
Fi (-3db) - 19Hz
Vas 158.08 litara
EBP 58.49
Vb 74.423
Fz 54.792
SPL 91.52 db
no 0.8641
roo 1.20095 Kg/m^3
c 343.68

skinuo sam mnogo programa googlao na netu ali nikako da dobijem preracun kutije mislim da ovaj drajver vise je namenjen za bas refleks kutiju barem sam tako procitao na netu...

koji parametar mi fali?i kako da presmetam zapremninu kutije u winisd?

jucer sam napravio kutiju od 28 litara kompresovana kutija je,ali mi se zvuk nesvidja ne znam dali treba veca ili manja kutija zvucnik je 10 inca.
hvala unapred
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije23.01.2011. u 19:30 - pre 161 meseci
Ajde za pocetak, kako ti se ne svidja zvuk?
Ko je proizvodjac istog, koje je snage, i gde si dobio ove parametre?
pa da posle vidimo kakva ti kutija treba!


I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije23.01.2011. u 20:54 - pre 161 meseci
Kada slusam muziku preko tog zvucnika bas se uopste necuje nema drmanje nema onaj zvuk bum bum da se oseti bran.kutija ic se ne trese kada pojacam mnogo e tada se lepo trese sve.Nekako mi sumjiv nije kako sto bi trebalo da bude.Mozda sam greska zato merim ts parametre da bi napravio kutiju kakvu zeli sam zvucnik.

Preracun sam radio po tutorijalu borinog sajta sve je tacno izmereno ostale parametre sam dobio preko drugih stranica mogu da upisem formule ako je to potrebno a i neke parametre sam doznao preko nekih programa kako winisd,SpeakerShop Enclosure Module 1.0,BassBox 6 Pr.Najvise mi se dopala SpeakerShop Enclosure Module 1.0 Samo sto procitao sam ceo help i opet nemogu da se snadjem...daje mi 60litara a za bass refleks 130 litara da nije mozda to preveliko za njega?

cim neosecam bass sa 28 litara na 60 litara necu ni da ga cujem mozda i gresim zato pitam vas.

proizvodjaca nema nepise na njega poklon su mi, covek ih je kupio i nije ih koristio pa mi ih dao da ih ja koristim.kutiju je bacio...
zvucnik je oko 80 do 100wRMS

Mozda cifra od 60litara je tacna mozda nije prvi put racunam sam ts parametre i prvi put pravim kutiju po preracunu ne znam dali da verujem programu mozda sam napravio negde gresku.
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije23.01.2011. u 21:08 - pre 161 meseci
Ovako od oka, bez racunanja, nisi puno pogresio sto se tice te litraze, za kompresionu kutiju..mozda malo vise..za refleks bi trebalo ici jos vise... mozda 60ak litara. mozda i vise. zavisi i od porta.

Mislim da je greska negde u tim TS parametrima sto si dao.. preko cega teras taj zvucnik? kakvo pojacalo?

Jel mozes postaviti sliku zvucnika?
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije23.01.2011. u 21:37 - pre 161 meseci
nemogu da nadjem originalnu sliku pojacala firma je JVC 435 stereo integrated amplifier Super -A napaja se sa 250w trafo.
za parametre ove su sigurno tacne:merio sam ih dva puta i napravjeno je kako po tutorijalu:
Fs - 31Hz
Qms - 1.57
Qes - 0.53
Qts - 0.40
Fh (-3db) - 49Hz
Fi (-3db) - 19Hz
Za "Vas" nisam siguran kutija je bila unutrasnjost 20.5*37*37 mislim da sam tacno presmetao sliku cu sutra staviti sada je noc pa se nevidi.

imam jedan cev pa bih zeleo da ga upotrebim dimenzija je :7 je otvor rupe a 14,5 je dugacak pozadi.kako sto sam citao na jednoj strani ovaj zvucnik odgovara vise za bas refleks.strana mozda je gresna zato sam hteo da pitam nekok stucnjaka sta mi preporucujes?
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije23.01.2011. u 21:59 - pre 161 meseci
Ne znam koje je to pojacalo, na google mi izbacuje samo g435 za auto..
Ajd uslikaj pa da vidimo kakav je zvucnik...
ako si i pogodio SPL, za taj zvucnik od 80ak W je jako malo... nekih 110db mu je maksimum pri punoj snazi. onda mozda i ima logike sto ti je tiho :)

lako ces kutiju napraviti, samo da pronadjemo kakav je zvucnik.
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije23.01.2011. u 22:30 - pre 161 meseci
kako si izracunao da mu je maksimum 110db ?

tiho mi zvuci pri maloj snazi nista ne drma ni sama kutija(dok kod kutiju sa osam inca pri istoj snazi drma mnogo vise).a kada obrnem pojacalo do daske sve se trese ali moram da namestim na pojacalu bass compensator na max inace nije dobar efekat bez njega...

slikao sam i zvucnik i pojacalo nemoj da mi zameris ako je kutija glupa i strci ona je privremena koliko da cujem zvucnik...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije23.01.2011. u 23:10 - pre 161 meseci
Ajde pogledaj ovde, ziv bio, da li lici bar na ovog pioneera na 7 stranici..

http://www.mcmelectronics.com/...a/Catalog53/106~124_Cat_53.pdf

Stvarno mi je tesko da razaznam zvucnik na slikama koje si okacio.. rekao bih da je sundjerasto vesanje, ima dosta u tom katalogu u linku iznad...a i neki parametri se poklapaju sa tim 80w pionirom.

ili ovde http://www.loudspeakers.ca/Qmedia/Qcat66.pdf 24 -ta strana su 10ke... pa pogledaj...
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije23.01.2011. u 23:30 - pre 161 meseci
evo druge slike neverujem da moze da se nadje trazio sam ga na netu...

firma nepostoi kupjene su u germaniju tako mi je reko covek u winisd trazio sam ts parametre slicne ovim zvucniku ali nije ih bilo jedna brojka mora da je razlicita...

evo slike
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 00:04 - pre 161 meseci
AAaa ;) u Conradu.. tako kazi... imam ja njihove kataloge od 1997 pa naovamo.. mislim da nemam zadnja 2 samo... na internetu nema nsita o tome, u pravu si...

lici mi na neki, ne znam koja je firma, ne precizira se, samo model SLG-250-P .. 100w. 27-2500hz. 27fs. Qts 0.391 spl od 93db,(Sto je slicno tvojim parametrima) stim ,sto ovde Qms je 4.11.. potrazicu sutra u toku dana,pa cu skeniram i okacim sliku...Ista korpa, vesanje, magnet.. 90% mislim da je to taj.
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 00:16 - pre 161 meseci
ovo su mi stare zvucnike imam ih pre godinu dana isti taj covek mi dao jos dva takva ista skros i sada moram da ih ugradim a na netu ih nema...

mozda sam ja napravio gresku pri merenja ma da neverujem ...

osim da se trazi po katalogu moze li se naci litraza drugom metodom?pomocu ovih ts parametri ?ili mi trebaju jos ts parametri.
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 09:25 - pre 161 meseci
Pa moze se naci litraza. ali ne bi trebalo biti neke ekstremno velike razlike u zvuku,ako i pogresis zapreminu koji litar. Zato me i cudi sto nisi zadovoljan zvukom. Ako je to taj zvucnik koji mislim da jeste, i ne treba puno da ocekujes od njega..Kad je pusten u prodaju, kostao je ko box boljih cigara :)

Za pocetak, ovu kutiju sto si pravio, uzmi i napravi refleks. Izbusi 2 rupe 60ak mm,pa probaj. Ako ima pomaka u zvuku, videcemo da proracunamo kutiju kako treba. Mada,ponavljam,zvucnik nije osetljiv puno,i ne treba da te cudi sto ne svira mozda kako bi zeleo.
poz...
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 10:47 - pre 161 meseci
Ovako mnogo bolje svira mnogo je bolji zvuk cujese ono sto zelim da cujem ima jedan problem napravio sam jednu rupu od 6 santima misleo sam da ce mu biti preveliko ako otvorim dve rupe.sada se cuje membrana nekako mi deluje ko da ne moze da izbaci dovojno vazduha.

Kada stavim ruku na rupu deluje kao usisivac da otvorim jos jednu rupi ili?
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 11:34 - pre 161 meseci
Napravio sam dve rupe od po 6 santima sada prelepo sviraju bas ono sto zelim da cujem imam jedan problem malo mi je pukla membrana santim cime da je zalepim?

ne znam kada se to desilo sada sam je zaprimetio...

Jel je ovo litraza koju treba da pravim?
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 12:02 - pre 161 meseci
Nikola,u Winsd--u nadjes gde pise new speakers,pa onda lepo ineses sve ove podatke i wins ti sve lepo proracuna.
Sto se tice karakteristike ovog zvucnika,posto si izmerio i vidis da ti je Qts = 0,4,znaci na granici je izmedju kompresione kutije i bas reflex,posto ti je prvi projekat valjalo bi da radis kompresionu kutiju,a li ako ti nedostaje bas onda povecavas zapreminu,ja bih isao sa zapreminom koju ima sam dravjver Vas, t.e 120L,onda ti verovatno nece faliti basa, ili mozes bas reflex kutiju, a program ti sam preracunava prema fs koji precnik i duzina treba da bude bas reflex cevi.
Pozz!

Ako ti je program izracunao 60L idi ta zapremina ili veca,malo ti je 20-ak litara.
Sto je veca zapremina kutije to je dublji bas!

[Ovu poruku je menjao Pigoza dana 24.01.2011. u 13:12 GMT+1]
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 12:30 - pre 161 meseci
Nikola racunao sam u Winsd-u,mada ti fale parametri Z-impendansa ...program kaze da je optimum 74L za kompresionu kutiju,ili 154L za bas reflex,mada ja sam kombinovao i dosao do zakljucka da ce ti bas lepo raditi sa malo izdignutim basovima,i da kutija ne treba da ti bude manja od 54L,znaci 60L je ok kako za kompresionu tako i za bas reflex kutiju,stim da ti cev treba da bude precnika 10cm i duzine 8,5cm.
Pozzz
Ja bih isao sa kompresionom kutijom od 74 litra kako predlaze i program.
Pozzz!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 12:31 - pre 161 meseci
Citat:
nikola0007: Napravio sam dve rupe od po 6 santima sada prelepo sviraju bas ono sto zelim da cujem imam jedan problem malo mi je pukla membrana santim cime da je zalepim?

ne znam kada se to desilo sada sam je zaprimetio...

Jel je ovo litraza koju treba da pravim?


Ako ti se dopada zvuk to je to a ako ne eksperimentiši dalje. Procjep na membrani zakrpi tigar/oho/sintelan lepkom tako što ćeš nanijeti tanak sloj lepka pa na njega komadić papira da to "armira". Stavi što manje da ne utiče na masu membrane ali ipak dovoljno da se ne procijepi ponovo. Nadam se samo da membrana nije isuviše krta pa da zato puca. Sretno!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 12:37 - pre 161 meseci
Ijao, sto volim kad odoka pogodim :)
Salim se.. ako ti bolje svira dodaj malo zapremine.. Slazem se sa Pigozom, samo nemoj preterivati sa zapreminom :) ide dublje do odredjene granice samo..

Sto se tice membrane, na kom delu ti je pukla? jel bas membrana, ili vesanje? Membrana je papirna (ako se ne varam, ne mogu sad da gledam, na poslu sam) ja sam papirne opravljao isto sa papirom, i lepkom, tanak sloj, ne previse krutog lepka, a dosta jakog, i tanak sloj papira sa prednje strane, a sa zadnje ako je veca rupa, popunis komadicima papira supljinu..

kazem zavisi od ostecenja.
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 12:40 - pre 161 meseci
Ako mozes nadji membranu od nekog starog bas zvucnika i zakrpi to sintelan lepkom(lepak za gumu),sto se tice onih rupa kupi vodovodne plasticne cevi pa napravi precnik prema tim cevima a sa duzinom eksperimentisi,ipak je to bolje nego samo rupe u kutiji.
Pozdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: izrada zvucne kutije24.01.2011. u 13:44 - pre 161 meseci
izbusio sam i trecu rupo od 6 santima sada je zvuk jos bolji nemam mesta za cetvrtu rupu...

slikao sam zvucnik,pogledajte rupu nije velika kako da je se resim?koje je najbolje resenje dali je dovoljno samo sa lepkom namazati

winisd alpha mi neradi sada sam instalirao beta i savrseno radi muci me jedno pitanje

Zasto kada povecavam dijametar ventila od 2 na 5 na 10 santima litraza se ne menja jel i kod vas tako?

jedino sto se menja je da sa dijametar od 14 santima treba da bude dugacka 19,92 santima sta mu znaci vent mach?

dali da pravim kutiju od 150 litara?plasim se da nije previse velika?

imam jos jedno pitanje kada ubacim dva ventila sa dijametar od 14 santima pisemi da treba 50,09 vent length to mislim da znaci duzina.treba u ovom slucaju da uzmem dva ceva po 50 santima ili jedan cev 25 i drugi cev 25?


zaboravio sam jos ovo pitanje gde treba da bude namestena cev od koje strane sa iste strane zvucnika levo desno?na ovoj probni sam namestio rupe sa desne strane...

[Ovu poruku je menjao nikola0007 dana 24.01.2011. u 15:37 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: izrada zvucne kutije

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 20329 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.