Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Spajanje pojačala i zvučnika, savjet

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9801 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Spajanje pojačala i zvučnika, savjet29.06.2011. u 19:41 - pre 156 meseci
Pozdrav!

Danas me pozvao frend za pomoć oko spajanja dva zvučnika na pojačalo. Oprema je od njegove sestre i treba joj za vanjsku upotrebu (ples) što znaći da će vjerojatno svirati poprilično glasno.

Riječ je o pojačalu Sony STR-DE585 a zvučnici su od neke linije, zaboravio marku, mislim da je Aiwa ili nešto slično. Vrlo su slični ovima: http://www.cashgenerator.co.uk...with-built-in-subwoofer-sv1473 samo mislim da nemaju gore srednjetonac i visokotonac nego samo jedan zvučnik, straga su identični.

Problem je što su unutra dva zvučnika: jedan je woofer (ili subwoofer kako oni pišu) a jedan valjda za ostalo. Svaki ima svoj kabel, znaći nema skretnice unutra već je bila u liniji. I piše straga:

SPEAKER (LOW FREQUENCY) IMPEDANCE: 6 OHM
SPEAKER (HIGH FREQUENCY) IMPEDANCE: 8 OHM

On se žalio da se ne čuju basevi, da je zvuk čudan i da krči. Kad sam došao, vidio sam da je zvučnike spojio paralelno (woofer paralelno s ovim gore) i to spojio na izlaz za sorround a ulaz je spojio na sorround ulaz. Ništa, stavio ja ulaz na CD i zvučnike na običan izlaz. Pojačalo podesio na 2CH i svira jako lijepo. Problem je što na pojačalu piše 8-16 OHM a paralelnim spojem smo dobili 3.42 OHM. Nije dobro.

Onda sam probao baseve spojit na prednji izlaz a ove gornje na sorround izlaz. Na 2 CH rade samo basevi (normalno) a sve ostale postavke se katastrofalno čuju. Naposlijetku sam mu bas sa gornjim spojio serijski i tako smo dobili nekih 14 OHM i to na front output a pojačalo na 2CH. I sad lijepo svira a pojačalo se ne opterečuje.

Problem je razlika u snazi zvučnika (a pretpostavljam da je ima). Iako ovaj za srednje/visoke ima 2 OHM više, to je svejedno mala razlika. Ako je velika razlika u jačini, mogao bi otići. Ja sam navinuo dovoljno glasno, i nije se čulo izobličenja.

Može li tako ostati ili imate neki bolji prijedlog? Mjenjanje pojačala/zvučnika ne dolazi u obzir znaći koristit ovo što je. Zvuk bez woofera je loš jer nema ni b od basa (pretpostavljam da zapravo woofer koristi gotovo cijelu kutiju a ovaj gore je vjerojatno izoliran), a bez ovog gore nema potrebe ni da govorim, zvuk je tup i mutan, fali visokih i srednjih.

Neki savjet, hvala!
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet29.06.2011. u 22:08 - pre 156 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200:  I piše straga:

SPEAKER (LOW FREQUENCY) IMPEDANCE: 6 OHM
SPEAKER (HIGH FREQUENCY) IMPEDANCE: 8 OHM



To su ti drug zvučnici za bi-amp pojačala,koja imaju posebno kanale za bas a posebno za visoke,i nemaju pasivnu skretnicu već aktivnu ispred pojačala...bas je tu za pojačalo sa izlazom od 6Ohm a visokotonac za pojačalo sa izlazom od 8Ohm. Taj visokotonac mu je krčao jer nije predviđen za duboke tonove.
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13067
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 08:46 - pre 156 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200
Onda sam probao baseve spojit na prednji izlaz a ove gornje na sorround izlaz. Na 2 CH rade samo basevi (normalno) a sve ostale postavke se katastrofalno čuju. Naposlijetku sam mu bas sa gornjim spojio serijski i tako smo dobili nekih 14 OHM i to na front output a pojačalo na 2CH. I sad lijepo svira a pojačalo se ne opterečuje.

Može li tako ostati ili imate neki bolji prijedlog?


Ostavi tako.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 10:35 - pre 156 meseci
Ne krće zvučnici, krći pojačalo. U redu, ostavljam tako pa dok radi radi. Kad spuše zvučnici, jbg, nabavit će nove :) Trenutno nemaju mogućnosti išta mjenjati/kupovati tako da nema druge.

Sad je sljedeći problem. Kad sam ja otišao, sve je lijepo sviralo. Navečer je prijatelj rekao kasnije kad ga je ponovno upalio da je opet krčalo. I ponekad kad pojača do kraja (a nema muzike) zuji i krcka, a u većini slučajeva se ništa ne čuje. Kad ga ugasi pa upali onda se popravi. On tvrdi da je loš spoj straga, di smo vezali serijski ali ne vjerujem. Kaže da je prvi puta kad ga je dobio krčalo i on je ogulio žice lijepo nanovo i spojio i onda nije pravilo probleme...

Pojačalo je općenito razdrmano. Kad stišćem Treble + (za pojačat visoke), on prebacuje ulaze, tipke sve kao da štekaju (kao mobitel kad padne u vodu), a kad selektiram recimo CD, na displayu piše samo D i to na rubu displaya. Imam neki osjećaj da je zaliven možda nećime? Kad sam ga vidio sam mislio da je dosta star, onako sav je pun nekih mrlja, al sad vidim na netu da to i nije previše star model. Moguće da je kompletno zaliven nećim slatkim (sok, alkohol)? Frend nezna, pitao je sestru al nezna ni ona, takvog ga je dobila od poslodavca.

Što da sad s njim radim? Danas ćemo ga otvoriti i izvidit situaciju unutra...
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13067
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 10:44 - pre 156 meseci
Otvori ga i skini štampanu ploču iza prednje ploče. nakon toga očisti čistim alkoholom ili nekim kontakt sprejom.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Stefan117
Vazduhoplovni Inzinjering
Wing d.o.o.

Poruke: 796
*.mediaworksit.net.



icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 10:50 - pre 156 meseci
Pa probaj da pomeras sve kablove dok radi pojacalo i ako tada krci nesto videces sta je problem tj. kod kablova ako su oni u pitanju...!!

Pozdrav...!!
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 11:10 - pre 156 meseci
Kontakt sprej moram vidit dal imam a alkoholom sam već čistio moja autoradija (kad mi ga je ekipa zalila sa 1L soka) ali ovo ipak nije moje pa da nešto ne zafrknem, kako najbolje očistiti?

Vidjet ću za kablove.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13067
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 12:12 - pre 156 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200 ali ovo ipak nije moje pa da nešto ne zafrknem, kako najbolje očistiti?



Ma nema potrebe za brigom ionako je taj Soni risiver naj običnija kanta. Lako se rasklapa, samo pažljivo.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 12:37 - pre 156 meseci
Ma nije problem ga rasklopit već kako ga najbolje očistit, odnosno koje sredstvo da koristim, na što da alkohol kapnem?

Kanta ili ne, stvar nije moja i nemogu ju rasturit. Neda mi se plačat novog :)
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13067
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 12:43 - pre 156 meseci
Ma samo selektorske tastere ali bez rasklapanja ništa!
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 12:50 - pre 156 meseci
Ok to, ali i dalje me niste skužili :D S kojim sredstvom (ili alatom ako je lakše xD) da prođem ploču? Kad sam čistio svoj radio, koristio sam štapiće za uši umočene u alkohol al oni se svi raspadnu jer je ploča gruba radi zalemljenih pinova i to pokida štapić. Ista stvar sa papirnatim ručnikom, a i krpa bi se mogla potrgati...
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 12:59 - pre 156 meseci
Nekom četkicom, npr. za zube

I kada sve to očistiš sačekaš 10-tak min da se alkohol osuši i onda nekom krpicom obrišeš za svaki slučaj...
Aca 93
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 13:01 - pre 156 meseci
Di da sad nađem četkicu za zube? xD Ja imam samo jednu, svoju...

Maznut ću bratu :P hahah
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13067
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 13:02 - pre 156 meseci
Čist alkohol u špric i ušpricaš u taster i onda par puta pritisneš isti.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 14:38 - pre 156 meseci
Izgleda ništa od čišćenja zasad. Uzeli su pojačalo, ako bude radilo stalno probleme će mi ga vratit da ga počistim.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet30.06.2011. u 21:59 - pre 156 meseci
Zvao me prijatelj da mi kaže kabooom. Nešto su skurili. Sestra mu je rekla da je pojačalo dimilo al on sumnja na zvučnike. Spojio je pojačalo na mobitel i navio al se jako slabo čuje i radi samo jedan zvučnik, a na tom jednom valjda radi samo visokotonac (što mi je sumnjivo jer su serijski spojeni, da je otišao bas, nebi oboje radilo). Kaže da mu šteka ulazni kabel pa je možda i do toga što jedan kanal ne radi, al sutra će donijet kod mene pa ćemo isprobati.

Za pojačalo kaže da pali normalno i relej pušta, a u zvučnicima da malo smrdi po paljenom. Pojačano je bilo na 60 i nešto od maksimalnih 70 pa me nebi čudilo da su otišli zvučnici, a pojačalo je eventualno moglo crknuti od kratkog spoja kad se zavojnica rastopila al ima zaštitu tako da ne vjerujem.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

Stefan117
Vazduhoplovni Inzinjering
Wing d.o.o.

Poruke: 796
*.mediaworksit.net.



icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet01.07.2011. u 09:53 - pre 156 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200:...Kaže da mu šteka ulazni kabel pa je možda i do toga što jedan kanal ne radi, al sutra će donijet kod mene pa ćemo isprobati...



99% je do toga, nema dobar spoj, zato mu i jedan radi a drugi ne...!!

Pozdrav...!!
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet01.07.2011. u 15:21 - pre 156 meseci
Zvučnici su otegnuli papcima (podsječam, bilo je pojačano cijelo vrijeme na 60 i nešto od 70, bass na maksimumu). Donio je kod mene i pustili smo muziku, jedino se jedan piezo čuo na lijevom zvučniku, drugi nula. I onda sam probao "sva 4" zvučnika zasebno. Svaka kutija ima 16cm woofer posebno i gore je jedan full range i jedan piezo i oni su druga žica. Na lijevom zvučniku je otišao full range a rade woofer i piezo, a na desnom zvučniku su otišli woofer i piezo, a radi full range. Jedan zvučnik kad sam mjerio je pokazivao 3.4 oma, što je 4 oma. Moguće da se i taj pregrijao i negdje se lak skinuo pa ima manji otpor. Evo slika zvučnika:

http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0095.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0097.jpg

Nešto mi je tu čudno: desni zvučnik se uopće nije čuo iako full range radi, al to je zato jer je woofer crko a spojeni su bili serijski. Ali kod lijevog zvučnika se čuo samo piezo iako woofer radi. Zašto? Da je woofer neispravan, nebi ni piezo radio (jer su serijski)?? I kako su tako nasumično pocrkavali? Čudi me da je s jedne strane preživio onaj mali prdavac a otišao woofer? Ipak pojačalo nije baš da puca od snage a i radilo je na 14 oma. Kakvu snagu na 14 oma može izbacit da spali 16cm woofer? Ne vjerujem da je klipovalo.

Uglavnom, zvučnici su Aiwa SX-WNSZ35. Ne vjerujem da tu ima pomoći, premotavanje se ne isplati, a pokušali smo otvorit kutiju da bi eventualno neki drugi driver ubacili unutra al je teško. Može se al ćemo svu kutiju unakazit. Ako se može šta napravit, recite. A ako ne, umjesto da bace zvučnike uzet ćemo ih drug i ja pa izvadit ispravan woofer ili iskoristit kutije.

Što se pojačala tiće, nije stradalo iako je ta cura rekla da je prvo ošo jedan zvučnik, pa drugi i počelo je dimiti pa su ugasili, al nije vidila odakle dimi, a ne vjerujem da je zvučnik tako jako zadimio. Eventualno onaj woofer. Pojačalo radi ful ispravno (osim što štekaju one tipke) i sad sam i ja primjetio da zuji kad nema signala, a i na tuneru se primjeti. Pojačalo smo otvorili, unutra je bila doslovno tona prašine i počistili smo sa kompresorom ali problem je ostao. Evo video problema:

http://www.youtube.com/watch?v=CGiVjPq2xWg

Tu se još glasnije čuje, uživo nije nešto pretjerano jako al smeta. Probao sam drmat vanjski kabel, unutarnje kablove i komponente, dirat mase al ne mjenja se ništa. Iščupali smo i ulazni kabel, bez promjene, nije do njega. Pojačalo sam zatvorio i vratio, ne želim ga svog raskusat ali ako znate di bi mogla bit greška otprilike, mogu pogledati pa se nešto možda riješi. Di da tražim grešku? Može biti bilo šta. Evo slika pojačala:

http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0082.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0083.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0084.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0085.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0086.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0087.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0088.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0089.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0090.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0091.jpg
http://i1131.photobucket.com/albums/m558/Randy_XploD/DSC_0092.jpg

Pogledajte na slici DSC_0090 ono crveno zaokruženo. To su dva chipa upc2581v, nakon par minuta što je bio upaljen, izlazni se nistu stigli zagrijati ništa, ova dva već su kuhala. Nemaju hladnjake al onaj metal straga je bio dosta topao, još malo i prst nebi mogao držat. Tražim po netu, to je nekakvo dvokanalno pojačalo?? Da nije neko pretpojačalo? Ili moguće je da je jedan pojačalo za sorround, a drugi bridgean za centralni zvučnik ali pobogu, zašto nisu na hladnjaku? Imate shemu ovog pojačala?
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13067
*.adsl-1.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet01.07.2011. u 15:40 - pre 156 meseci
Evo ti šema pa natenane studiraj!
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet01.07.2011. u 15:57 - pre 156 meseci
Citat:
zeoN_Rider: Evo ti šema pa natenane studiraj!


Hvala Zeone! Ipak ima 5 pojačala unutra, oni tamo što se griju su pretpojačala za front i sorround, a onaj STK je pretpojačalo za centar, njega sam isto vidio i isto se grije ali manje od ova dva. Zašto se ta pretpojačala (odnosno pre driveri) tako griju? I koju to snagu da uopće van ako je 5 pojačala unutra? Onaj trafo mi ne djeluje previše snažan. Neka je trafo i 300W (što čisto sumnjam), uzmu se gubitci i potrošnja pretpojačala i ostale elektronike, ostane nekih 200 - 250W, to je 30-50W maks po kanalu.

Jeste pogledali video? Što bi moglo biti uzrok onome? Ne želim kopati pojačalo i sve zasebno testirati budući da nije moje.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Spajanje pojačala i zvučnika, savjet

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9801 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.