Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??

[es] :: Laptopovi :: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5457 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 21:43 - pre 153 meseci
Pa ako ima aktivno hlađenje, sumnjam da je ventilator/propeler od metala. No, ovde se radi o laptopu pa to sa hladnjakom nije bitno.

Bilo kako bilo, ja sam naveo lično iskustvo, znači oživeo sam mrtvu grafičku karticu na gore opisani način, i radila je nakon toga najnormalnije.

Ako je tebi to glupost, molim lepo, meni nije jer mi je uspelo. U vreme kad mi se to desilo u ovlašćenom servisu su tražili nekih €300 kolko se sećam za zamenu grafičke, i to da čekaš dok oni naruče to od ko zna odakle. Ja sam je ovako besplatno popravio sam u roku od 20ak minuta, sa sve vađenjem i vraćanjem.

Ne znam zašto apriori proglašavaš nešto za glupost ako dokazano radi. Ne znam šta je prokuglavanje, moža neki novi sistem reparacije, ali sumnjam da je besplatan za razliku od reparacije u rerni.

Inače nije bio problem u čipovima, već u mikrolemovima koji su usled grejanja/hlađenja tokom rada u laptopu gubili kontakt. Cela ta serija nVidia kartica je bila faulty, pa su nakon tog gorkog iskustva za mnoge kupce, proizvođači u naredne generacije laptopova uglavnom stavljali ATI kartice, ako se radilo o dedicated GPU. Pre par godina skoro da nisi mogao da nađeš laptop sa nVidia karticom.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-1.sezampro.rs.



+537 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 21:52 - pre 153 meseci
Pa kad ne znaš šta je prekuglavanje, ćuti.

Svako dalje pominajnje rerne kao rešenje će biti obrisano. To što si ti rešio problem je statistička greška naspram onih koji su ubili grafičku ili je oživeli na kratko vreme pa je ista dušu ispustila kad se neko zeznuo da je prekugla.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 21:56 - pre 153 meseci
Ne bih se složio s tobom da je statistička greška, verovatno nisi lično imao taj problem pa nisi informisan.

Anyway, ti si moderator pa možeš da brišeš šta god hoćeš, ali to jeste rešenje, bar za ovu generaciju grafičkih koje sam spomenuo, a u koje spada i GPU od korisnika koji je postavio pitanje.

Baci pogled na link sa foruma koji sam postovao ako te zanima, pa pogledaj koliko ima onih koji su uspešno oživeli svoje grafičke a koliko onih koji su je upropastili (nema nijednog da se javio).

EDIT: Podrazumeva se da ne bih preporučivao nekome nešto što potencijalno može da mu uništi hardver.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-1.sezampro.rs.



+537 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 22:07 - pre 153 meseci
Ja sam video kartice kojima su čipovi naduveni u rerni. Video sam kartice kojima su RAM čipovi skliznuli u rerni. Video sam kartice koje su posle rerne radile par dana i čipovi su popucali kao kokice kad je pokušano prekuglavanje. Video sam da genijalci stavljaju 1 dinar između čipa i hladnjaka i time privremeno dobiju sliku da upecaju kupca.

Nagledao sam se svačega do sada i svakodnevno nailazim na nove gluposti.

Pravo i jedino trajno rešenje hladnog lema na BGA čipu je zamena kuglica, ne pečenje u rerni. Ovo je hardverski a ne kulinarski forum.

Grafičke karte se ne popravljaju u rerni kao što se hard diskovi ne popravljaju u frižideru.

To što je neko oživeo karticu grejanjem u rerni ne znači da je to rešenje. Iz mog iskustva svi čipovi koji su podgrejani su otkazali, dok je zanemarljivo mali broj posle prekuglavanja otkazao.

Ja sam do sada gomilu čipova uspešno prekuglao a ti si podgrejao u rerni jednu grafičku i ti se ne slažeš sa mnom???

Tvoj jedan primer koji si uživo video je statistička greška. To što piše na nekom stranom forumu okači mački o rep. Kao i one silne tutorijale po youtube gde brenerom greju čip i slične gluposti.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 22:16 - pre 153 meseci
Ispravka, "podgrejvaao" sam je više puta, svaki put uspešno, i što je takođe važno - besplatno. Ta grafička bi verovatno i dan danas radila na isti način da je nisam zamenio novom. Ako se pravilno postavi (prema uputstvu), čipovi neće popucati. Znači stavi se na improvizovane stalke (od recimo alu folije), tako da nijedan deo ne dodiruje grejnu površinu. Praktično visi u toplom vazduhu.

Ako su u servisima to isto radili fenovima i naplaćivali, ne vidim u čemu je problem.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-1.sezampro.rs.



+537 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 22:24 - pre 153 meseci
Da si je jednom samo podgrejao uspešno ne bi ponavljao proces, tako da si u stvari više puta neuspešno rešavao problem.

To što servisi naplaćuju nešto što možeš kod kuće besplatno je podjednako pogrešno kao što na forumu savetuješ svoju metodu naspram metode koja je adekvatna.

 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 22:36 - pre 153 meseci
Pa vidi, kartica je bila mrtva. U servisu su je podgrejali (pretpostavljam) fenom, jer je riknula 24h nakon što sam preuzeo laptop. Nisu hteli da mi kažu šta su zaista radili.

Grejanjem sam joj produžio vek za godinu dana, nakon prvog puta je radila 6 meseci, nakon drugog i trećeg recimo po još 3 meseca, posle čega sam je zamenio novom koja je za sve to vreme stajala u fioci.

Nije zanemarljivo produžiti vek kartici za godinu dana, nakon što su je u servisima otpisivali, tražili mi basnoslovne sume za zamenu itd.

Normalno da to nije trajno rešenje i da nije isto kao da zameniš pokvarenu karticu novom, ali produžiti joj vek za godinu dana, za 0 dinara, mislim da nije za bacanje. Naravno svako odlučuje za sebe šta mu je činiti kad mu se desi takav problem.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 23:00 - pre 153 meseci
Kolega Miroslav samo pokusava da kaze da je nakuglavanje BGA chipova tj. BGA rework (Skidanje chipa, skidanje starog kalaja sa chipa, nanosenje novih kalajnih kuglica na chip i lemljenje istih na chip, na kraju lemljenje chipa sa novim kalajnim kuglicama nazad na stampu, uz pomoc BGA rework radne stanice aka IR BGA lemilice aka IR BGA lemne stanice.) upravo trajno resenje (Trajna reparacija hladnih lemova kod BGA chipova.), naspram bilo koje vrste reflow-a/"podgrevanja" bez skidanja BGA chipa, u sta spada i podgrevanje u rerni, grejanje fenom, SMD duvaljkom i drugim pomagalima.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 23:06 - pre 153 meseci
Ne sumnjam da je to bolje/trajnije rešenje, pitanje je još samo koliko to košta pošto ne zvuči jednostavno.

Meni niko tada kada mi se to desilo (pre 2,5 godine) nije nudio to prekuglavanje kao rešenje. Nudili su mi samo zamenu novom po neprihvatiljivoj ceni.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-1.sezampro.rs.



+537 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??24.10.2011. u 23:12 - pre 153 meseci
Ovlašćeni servisi samo nude zamenu. Ne popravljaju. Isti odgovor ćeš i danas dobiti.

Danas ima više servisa koji to uspešno rade za relativno male pare (svakako isplativije od zamene ploče ili grafičke kartice).
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??26.10.2011. u 14:59 - pre 153 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić: Ovlašćeni servisi samo nude zamenu. Ne popravljaju. Isti odgovor ćeš i danas dobiti.

Danas ima više servisa koji to uspešno rade za relativno male pare (svakako isplativije od zamene ploče ili grafičke kartice).

Za ovl. servise znam - jasno je da ne rade takve vrste popravki.

Veruj da sam se u to vreme raspitivao kod raznih servisa, i po raznim forumima uključujući i ovaj, i niko mi nije spominjao "prekuglavanje". Svi su slegali ramenima i nudili samo "podgrejavanje". To što sam uradio je bilo "last resort" jer nisam imao druge. Na sreću pokazalo se kao dobro rešenje za oživljavanje mrtve grafičke.

Ako sada ima servisa koji nude tu uslugu - tim bolje. Pre 2-2,5 godine, ja nisam uspeo da nađem. Kažem, čak mi ni po forumima niko nije spomenuo da se to radi.

A ni na stranim forumima nisam video da je neko tako popravio grafičku, u to vreme svi su ih ili "podgrevali" ili menjali novom koja tada uopšte nije bila jeftina.

Veruj da sam se tada dosta raspitivao o tome, i informisao. Nije da sam baš bio oduševljen "rernom" ali, kažem, tada nisam mogao da nađem drugo rešenje.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-1.sezampro.rs.



+537 Profil

icon Re: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??26.10.2011. u 18:25 - pre 153 meseci
Napredovalo se u međuvremenu. Pojeftinio alat pa je dostupniji. :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: Problem sa grafickom karticom na laptopu ACER 6935G ??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5457 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.