Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 210638 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sasa_vidic

Član broj: 178334
Poruke: 15
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 22:14 - pre 146 meseci
I još nešto da dodam , niko ne spominje Švedsku i FINSKU...
Odličan primer savremenog kapitalizma sa jakim socijalnim elementima.
Reći će neko da oni nisu ratovali ihaha godina unazad, ali po meni nije to od krucijalnog značaja.
Ima dosta faktora zašto je to tako , ali činjenica je da taj sistem FUNKCIONIŠE jako dobro već decenijama.

Ps. Pričala mi je poznanica koja živi i radi u finskoj, koja prava imaju hronični alkoholičari.
To je za nevericu, koji stepen svesnosti društva. Ili u Švedskoj šta rade sa radnicima koji su lenji ili usporeni.
Zaista za nevericu.


 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 22:20 - pre 146 meseci
Citat:
sasa_vidic: Ja kažem da me zanima, ne kažem da imam rešenje. I kažem da me
zanima zbog budućnosti naše dece, jer će ta grčka da pokuca i na naša vrata.
...

Isto tako je moja buducnost zanimala mog pokojnog oca a ja sam resavao i starao de o mom zivotu u toj za njega mojoj buducnosti. Mi sami resavamo svoju sadasnjost. Tacka. Veoma je korisno ako znamo greske koje smo cinili u proslosti pa to ne ponavljamo sada i ubuduce. Svoje greske pa svoja sadasnjost i buducnost. Vise od toga ne mozemo, sve i da hocemo.

Postoje oni koji mogu to da rade u nase ime, isto to ali za sve nas. To im je zanimanje i to treba da rade. Pustimo ih da rade, okrenimo se nama samima - tako pomazemo onima koji na nivou drzave u nase ime pokusavaju da nam stvore bolje sutra. Ne pomazemo petljanjem u posao koji ne razumemo, a ne razumemo jer se time ne bavimo nikako osim sto imamo zelju da iluziju da smo Bogom dani iznosimo na forumu.

Kad ta Grcka bude kucala na nasa vrata treba misliti o tome ali samo da li oni kojima je to posao uspese da oteraju Grcku sa nasih vrata. Ako da, dobijaju tapsanje - ako ne nalazimo druge za koje mislimo da ce moci bolje. Tacka.

Vrlo prosto, ne moze prostije. Sve ostalo je mlacenje prazne slame.

Laku noc dobrim ljudima ma gde bili nocas!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 22:25 - pre 146 meseci
Citat:
sasa_vidic: Mešanje subjektivnih i objektivnih faktora.

Objektivno , niko nas neće pitati kada naša vlada zadužuje našu decu.
Subjektivno, vrtić filozofija.

Poz.

Objektivno - ako neki narod uredi svoju "drzavu" tako da njime upravlja vlada koja ga nizasta ne pita niti ikome odgovara, a niti je koga u narodu briga sta vlada radi i kako se zaduzuje (sve dok i oni od toga maste brke) - onda takvi i treba da sto prije propadnu i sa lica zemlje nestanu.
Nije ni drzava za svakoga.

Subjektivno: kmeee, kmeeee, bas mi je zao, jadni Grci, kmeee, kmeee, uaaaaa, nepravda na ovom svijetu tmurnom i hladnom, o boze, sta su oni zgresili, zasto ja, zasto jaaaaaaaaaaaa....!!!!
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 22:47 - pre 146 meseci
Ja se ne sekiram više za Grke. Uspelo im je da opljačkaju EU tako što su ih ucenom bankrotom naterali da im oproste pola dugova.
Valjda će sad malo da se oznoje da otplate ostatak.

A što se tiče naše vlade i zaduživanja, pa da, tužno je to. Svi hoće socijalnu pravdu a češaju se kad se država zadužuje. Oćete velike plate u javnom sektoru, a boli kad se zadužuju unučići. Pa ne može.
Evo sve partije obećavaju subvencije, razvojne banke, plate za nezaposlene trudnice, jeftinu struju, jeftin gas, sve džabe. Samo treba ova manjina što radi da zaradi sve to.

Mi (iz grupe A, kao što neko reče), samo tražimo da nas država pusti da radimo. Da nas ne sapliću sa 1000 administrativnih procedura koje su sve redom alat za korupciju, da nas ne opterećuju parafiskalnim nametima. Da možemo unapred da izračunamo koliko će da nas košta sve što će da nas klepe po ušima. Da možemo da naplatimo potraživanja u razumnom roku. Da država plati svima ono što im duguje, za početak. A onda će oni koji su sposobni (neću sada sebe namerno da svrstavam u tu grupu) da naprave firme i da otvore radna mesta i da zaposle sve one koji su nesposobni da to sami urade. I onda će i ti novozaposleni da plaćaju neki porez i da troše neki novac. Shvatate li? Samo da nas puste malo da radimo. Samo da udahnemo malo. Eto toliko.

A to stvarno nije teško da se uradi. Samo ima političku cenu u prvom krugu. Tu cenu, koja je mala na kratak rok, na žalost niko nije spreman da plati. A s druge strane, niko s takvim programom i ne sme da izađe pred građane koji se (jbt, još ne mogu da verujem) raduju kad čitaju kako se u Argentini otima i nacionalizuje. Niko s takvim programom u Srbiji nema šanse ni da pređe cenzus.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 01:29 - pre 146 meseci
Citat:
A zasto ti to pitas, tj. sta je tvoja teza?

Mene ovo mnogo nervira, kada neko ne sme da iznese odmah sta mu je na pameti nego peca druge, postavi pitanje, pa kada mu se odgovori onda sledece pitanje, itd. i tako unedogled dok kao ne dokaze nesto sto je mogao odmah da kaze.

Ta tehnika se obicno koristi kada su neke besmislice u pitanju, pa je glupo odmah ih prezentovati jer je providno nego se pokusava tim potpitanjima stici negde.

Nije ekskluzivno za ovu i slicne teme, npr. potpuno isti obrazac se primenjuje i na onim sumanutim temama o specijalnoj teoriji relativnosti i njoj slicnim.

Tako da je moje pitanje - sta to hoces da kazes sto insinuiras tim pitanjima? Jel' to da ne postoji drugi nacin da se preskoci klasa izuzev zivota u socijalizmu? Ili da to u drugim sistemima ne moze da uradi dobar komad populacije, opet samo u socijalizmu? Ili nesto trece? Skupi hrabrost i reci jasno i glasno, umesto sto propitujes ljude ovde o porodicnom backgroundu.


Pokusacu da budem sto jasniji:

Los sistem (pre svega obrazovni, ali ne samo ta komponenta nego i komunalnost u sirem smislu)
ima slabe do nikakve sanse da napravi kvalitetnog coveka.

Cinjenjica je (bez obzira na kom se kraju spektra ko nalazio) da ovaj forum i ovu temu posecuju
ljudi kvalitetnog mentalnog sklopa - sposobni da stvore svoj zaokruzen sistem misljenja, da ga
artikulisano saopste, da diskutuju, i ocito - da jasno sagledaju svojstva nekog sistema i da jasno
saopste sta smatraju losim, gde ih i sta tacno zulja.

E, sada - ima dve opcije - ili ste isli u skupe privatne skole, recimo americki koledz u Kairu, ili u
francusku diplomatsku skolu u (lupam) Kuala Lumpuru, ili u skolu pri diplomatskoj misiji u Washington-u DC,
u kojem slucaju - sa distance pravog sistema ste jasno videli sta i kako.

Druga opcija je da ste zajedno sa nama ostalima isli u iste osnovne skole, da ste citali iste lektire,
pratili isti intelektualni nivo nastave, citali iste dnevne novine (od Politike do Jukebox-a), cantrali
sa nekim ribama o dobrim filmovima/plocama/knjigama, isli na iste FEST-ove, Bitef-e, Bemus-e,
Brams-ove, beogradske jazz festivale, cikluse filmova.

U ovom drugom slucaju - u ocitom ste paradoksu jer kritikujete sistem koji vas je zapravo napravio
kvalitetnima, kriticnima, nezavisnim misliocima, sposobnima za se opredelite za nesto drugo. Ti i
takvi kvaliteti su prilicna retkost na masi mesta na planeti.

Zato sam i pitao - vise za svaki slucaj (mada slutim odgovor) - od koje ste fele pa ste ispali tako
specijalni ?

Sto se mene licno tice - odgovor na anketu mi je istovetan onome sto ga je dao @Sceka, a vrlo slican
onome sto ga je dao @mmix (skoro u dlaku slican profil roditelja, osim sto mi bas niko nije bio u
ozni/udbi/prvoj i ostalim proleterskim brigadama).
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 01:46 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: Los sistem (pre svega obrazovni, ali ne samo ta komponenta nego i komunalnost u sirem smislu)
ima slabe do nikakve sanse da napravi kvalitetnog coveka.

...

U ovom drugom slucaju - u ocitom ste paradoksu jer kritikujete sistem koji vas je zapravo napravio
kvalitetnima, kriticnima, nezavisnim misliocima, sposobnima za se opredelite za nesto drugo. Ti i
takvi kvaliteti su prilicna retkost na masi mesta na planeti.



Ne pravi uvek sistem ljude onakvima kakvi jesu. Nekada su ljudi takvi kakvi su uprkos sistemu a ne njegovom zaslugom.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 01:54 - pre 146 meseci
Citat:
Cak i u vreme te vase SFRJ i SSSR-a u kapitalistickoj zapadnoj Evropi su ljudi zivjeli 3-5 puta bogatije i u materijalnom i u duhovnom smislu od gradjana socjalistickih republika.
To su suve cinjenice. Sve ostalo su vase mastarije i projekcije slika u mladosti indoktriniranih sa propagandnih komunistickih plakata i letaka.


Uhh.....misljenja nam se u ovom trenutku i po ovom pitanju najdalje moguce razilaze.

Sto se tice materijalnog smisla - naravno da su ljudi u zapadnoj evropi ziveli kvalitetnije.

Sto se tice duhovnog aspekta price - izlozenosti i poznavanju kulturnog stvaralastva epohe - stvari su
dijametralno suprotne.

Prvo - sistem umetnickog obrazovanja je bio daleko bolji nego bilo gde na zapadu izuzev sigurno Nemacke
(gde je cak i najobicniji muzicar herr clan elitnog drustva posvecenika kojem su pripadali Mozart, Beethoven,
i ta ekipa), i mozda Francuske. Muzicke i ostale umetnicke skole su stvarale izuzetno dobru potku za poznavanje
i pracenje muzike svih fela. Tek negde na najvisem nivou smo pocinjali da placamo danak siromastini i babovoj
rdjavoj bastini (nedostatku kvalitetnih instrumenata, kvalitetnih akustickih prostora, niskoj zatecenoj opstoj
kulturi....a brat-bratu dosta nam se i 'pomagalo' kasnih osamdesetih sa organizovanom promocijom kontra-kulturnih
sadrzaja).

Drugo - apsolutno sam uveren da smo imali ludu srecu da su nam sadrzaje filtrirali vrhunski majstori. Puka
je cinjenica da je recimo jedan Sveta Jakovljevic iz RTB-a pravio tako neverovatno dobre i sustinske selekcije
jazz ploca da smo sa lakocom imali formiran kvalitetan pregled bitnih umetnika. Ne jednom mi se desilo da sam
za sankom nekog jazz kluba pricao sa nekim olinjalim crnim muzicarem o tim nekim vremenima da bih ga kroz
pola sata ostavio zapanjenim - "you've heard of ....? I can't believe, maaan". "Sure I know..." pa pocnem da mu
redjam ploce, ansamble i faze stvaralastva.

Ko je hteo da lunja po plocama (a naravno - stizale su i ploce iz inostranstva) mogao je da stekne bolji uvod
nego klinac iz velikog grada na Zapadu kojemu su na raspolaganju bili hektari pod vinilom.

Paradoksalno - znatno cesce smo bili lisavani komercijalnih secerlema koje su stizale sa velikim zakasnjenjem
a gotovo nikako lisavani supstancijalnih umetnika, koji su u Beogradu gostovali i po nekoliko puta za 5-10 godina.

Deca sa Zapada su znali uglavnom ono sto je bilo najvise reklamirano. Jedna amerka sto je sa mnom isla u
odelenje 1980-te preko razmene studenata znala je uglavnom za Peter Frampton-a, Kiss, Bee Gees, Yes, Slide, itd....
pola mog razreda je slusalo, skidalo, sviralo Mahavishnu Orchestra, Chick Corea-u, Eumir Deodato-a, Herbie
Hancock-a.

Neka moja muzicarska ekipa iz unutrasnjosti (Valjevo narocito, jedva nesto losiji Sabac) nije nista zaostajala za
prestonicom. Neka moja rodbina slicnih godina iz srca Srbije - slicna prica.

Trece - sto se tice umetnickih festivala, Beograd je bio jos od pedeset i neke godine nezaobilazna tacka na mapi
jazz-a, sa boljim godisnjim protokom umetnika nego Madrid, Stockholm, Brisel,.... Prakticno jedino NYC i/ili
Monterey su mesta koja mogu da se pohvale vecim brojem faca koje su nastupale. Kad su na nekoj godisnjici
festivala (jos onih godina) procitali ko je sve gostovao svih tih godina, zmarci nisu silazili pet minuta posle.

Tu su bili i FEST, Bitef, Brams, takmicenja Muzicke Omladine (klasicna muzika).

 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 01:55 - pre 146 meseci
Citat:
Ne pravi uvek sistem ljude onakvima kakvi jesu. Nekada su ljudi takvi kakvi su uprkos sistemu a ne njegovom zaslugom.


Jeste, samo je ovde malo vise slicnih uzoraka da bi se radilo bas samo i jedino o tome.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 02:22 - pre 146 meseci
Citat:
milanche:E, sada - ima dve opcije

Ovo si ti sam proglasio. To pod broj jedan.

Pod broj dva, da se ljudi pravilno formiraju na osnovu stvari koje si pobrojao pod drugom opcijom ne bi zemlja danas bila tu gde je, niti bi tih pravilno formiranih bilo u tako minornim brojevima. Taj socijalizam je bio jednako dostupan svima, zar ne? Stavise, to mu je bio jedan od osnovnih kvaliteta - da sve te divne stvari budu dostupne najsirim slojevima drustva. Gde su svi ti superiorni produkti takvog sistema?

To pitam jer se u najvecoj meri slazem sa tvrdnjom da los sistem ima slabe do nikakve sanse da napravi kvalitetnog coveka. Takodje, pretpostavljam suprotno - u dobrom sistemu imas jake sanse da se izgradis manje-vise kao kvalitetan covek. Kakvi su ispali ti sto su se formirali u SFRJ socijalizmu i u vezi s tim, zasto te zemlje vise nema??

O tome smo vec pricali na ovoj temi samo niko da barem pokusa da odgovori - ukoliko se ima tako divan sistem, odakle se stvorise svi ovi jalovi ljudi???

To cime si ilustrovao drugu opciju je posledica, a ne uzrok, i to u najboljem slucaju.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 02:31 - pre 146 meseci
@milanche

Tvoja teorija o kljucnoj ulozi skolstva (i/ili drustvenog sistema) u formiranju covjeka je u intenzivnoj koliziji sa teorijskim i empirijskim nalazima psiholoskih, antropoloskih, socioloskih, a pogotovo bioloskih nauka.
Ako treba da citiramo naucne radove - ok, citiracemo - ali mislim da cemo samo nepotrebno da rasplinjavamo temu.

Imam osjecaj da si na osnovu nekog uskog kruga ljudi oko sebe izvrsio ekstrapolaciju na citavu zemlju, i pri tome si korelaciju tog kruga ljudi sa skolskim sistemom proglasio za kauzalnost.

Kad bih ja ocjenjivao SFRJ na osnovu mojih prijatelja/poznanika to bi zvucalo nesto kao "SFRJ = Klub Elitnih Ljudina Olimpijskog Tima CERN-a".
Medjutim, broj svih onih ostalih koje sam upoznao silom prilika i/ili dolazio u bilo kakav kontakt sa njima, a najradije bi da ih nikad u zivotu nisam sreo - visestruko prevazilazi one prve.

Kao sto @Devanagari rece: - otkud toliko bezveznjakovica kad su i svi oni prosli kroz istu "proizvodnu traku"?
Cini mi se da u Srbiji odavno nisi bio u nekoj drugoj ulozi osim turisticko-rekreativnoj.



 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 03:20 - pre 146 meseci
@Devangari
Citat:
Kakvi su ispali ti sto su se formirali u SFRJ socijalizmu i u vezi s tim, zasto te zemlje vise nema??
O tome smo vec pricali na ovoj temi samo niko da barem pokusa da odgovori - ukoliko se ima tako divan sistem, odakle se stvorise svi ovi jalovi ljudi???


Odgovoreno je vec. Covek nije konstanta pa da mu mozes udariti zig kvaiteta kad sidje s "trake". Prosecan kvalitet moze kroz razne parametre da se vidi ali to vazi samo za normalne uslove. Pod specificnim nadrazajnim okolnostima moguce je svaku masu dovesti do dna. Ako znas bilo koje drustvo gde je to nemoguce napisi.

@Odin

Citat:
Imam osjecaj da si na osnovu nekog uskog kruga ljudi oko sebe izvrsio ekstrapolaciju na citavu zemlju, i pri tome si korelaciju tog kruga ljudi sa skolskim sistemom proglasio za kauzalnost.


Isto kao si ti uzeo lose iz tog perioda pa si izgradio svoju crnu sliku.
Ne mozete da se slozite o nijansi sive pa jedni dodaju cisto belo,a drugi cisto crno.

Problem je sto prodje par strana i izmeni se par tema i dosta uglova. O cemu se sad raspravlja uopste? :)
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 03:34 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: Uhh.....

U medjuvremenu si ispisao i ovaj traktat. Ne znam sta da kazem niti odakle da pocnem, it's so full of fail… Sto ti rece: uhh.

Kroz skoro svaki tvoj post na temama na kojima se diskutuje o najsirim drustvenim tokovima, provlace se motivi iz tvog sopstvenog zivota: ETF, SoCal, jazz, BG/SFRJ sezdesetih i sedamdesetih… Da primenim isti pristup i da te pitam cime se ja bavim i koja je od umetnosti moja najveca strast jos od detinjstva (takodje totalno bez veze sa poslom od kojeg zivim) da li bi znao da mi odgovoris? Zacudilo bi me je da je odgovor potvrdan, jer nikada nisam pricao o takvim stvarima. Zasto? Zato sto su moja iskustva samo moja i ja != ceo svet. Ako i imam nesto privatno na osnovu cega mogu da izvucem siri zakljucak moram da budem siguran da sam to video kod najveceg broja ljudi pre takvog zakljucka.

Ti takvih inhibicija ocigledno nemas. Svi ti primeri koje si naveo blage, ali blage veze nemaju sa drustvenim sistemom (izuzev ako pricamo o Enveru Hodzi i ljudima koji su Madonine pesme culi prvi put nakon njegove smrti), a narocito ne sa SFRJ soc sistemom, vec iskljucivo sa tobom samim i nekim manje ili vise uzanim krugom ljudi s kojima delis interesovanja. Ja sam od te zemlje zakacio tek nesto malo godina ali ako neko hoce da mi kaze da su stvari koje su se pratile u tih nekoliko navedenih izolovanih grupa koje si nabrojao bilo nesto sto je takodje bilo interesovanje i najsirih narodnih masa onda daj da odmah prekidamo svaku dalju pricu. Svaka cast tebi i tvojim drugarima s kojima si delio interesovanja, ja to potpuno razumem jer i sam jos od detinjstva imam svoje grupice ali ni u snu ne bih tvrdio da je to nesto uobicajeno, a kamoli direktan produkt ili zasluga nekog sistema.

I uz sav rizik da prospem nesto sto ce biti u, kako kazu drugovi komunisti, "vulgarno materijalistickom" maniru, ne uspevam da shvatim koji je to kvalitet sistema da jedan njegov, makar i atipicni, produkt impresionira nekog crnca u nekom baru na drugom kraju sveta time sto je upoznat s radom tog i tog muzicara. Moram ti priznati, na tom mestu mi se mozak totalno svezao kada sam pokusao da postavim to o cemu pricas u kontekst citave price sa ove teme.

Kao neko ko se i sam zivi za neke nematerijalne stvari (da, da, verovali ili ne, drugovi komunisti) voleo bih da cujem kako je ta navodna superiorna duhovnost pomogla srpskom drustvu? Znaci cak i da prenebregnemo cinjenicu da je kulturna avangarda bila upravo to - avangarda, a ne izbor najsirih narodnih masa, gde su svi ti ljudi, sta su oni ostvarili, stvorili, ostavili za sobom??? Gde su ti ljudi danas? Sta je njihov legat? Prosta pitanja koja vrlo brzo razbistriti to kakav je sistem bio i kome je valjao i cemu je sluzio.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 03:38 - pre 146 meseci
Citat:
HeYoo: Isto kao si ti uzeo lose iz tog perioda pa si izgradio svoju crnu sliku.

Jeste, samo sto ja ne izvodim sliku na osnovu manjine dobrih stvari nego na osnovu vecine losih.

Medjutim, iako je rasprava krenula u tom smjeru - kvaliteta pojedinacnih ljudi - licno mislim da to nije parametar od narocitog znacaja, pa kakav god da je. Mozes imati 100 ljudi koji su odlicni svaki za sebe - ali grupa koju zajedno oforme, moze biti srajne nevidjeno.
Slusao sam o tome kad sam bio mali, a kad sam porastao i proputovao malo - vidio sam i u praksi kako se organizuju ljudi na pojedinim podnebljima i kakve mentalno-fizicke strukture formiraju u tim procesima.
Postoje ocigledne razlike.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 03:53 - pre 146 meseci
Citat:
HeYoo: @Devangari

Odgovoreno je vec. Covek nije konstanta pa da mu mozes udariti zig kvaiteta kad sidje s "trake". Prosecan kvalitet moze kroz razne parametre da se vidi ali to vazi samo za normalne uslove. Pod specificnim nadrazajnim okolnostima moguce je svaku masu dovesti do dna. Ako znas bilo koje drustvo gde je to nemoguce napisi.

Nije nista odgovoreno, izuzev ako opet ne idemo u smeru zla koje se iznenada pojavljuje i unistava dobro. S tim da ako je to slucaj ovaj put apsolutno nemam ni volje ni vremena da ponovo pretresam tu pricu.

Ja samo hocu da cuje suvislo objasnjenje po cemu je to tacno sirina duha i kultura koju je licno SFRJ soc sistem glavom i bradom udahnjivao u ljude bila superiorna u odnosu na spomenute zapadnjake, koji u zivotu nisu culi za neke opskurne jazz izvodjace/kompozitore ili nisu imali besplatno skolovanje, cumez i stojadina?? Ne zelim da slusam o licnim zadovoljstvima, govorimo o sistemima.

Da ne bude da radim ono sto drugima prebacujem, pretvoricu ova pitanja u retoricka: ta uzvisena duhovnost je cista izmisljotina, u pitanju je obican luksuz koji je uzivao tanak sloj drusta, isti onaj koji bi ta interesovanja upraznjavao i u svakom drugom iole liberalnijem sistemu. Sa druge strane, posledice zbrzane drustvene evolucije, gde su ljudi preko noci preskakali epohe i iz feudalizma upadali u soc/komunizam ostavili su za sobom to sto su ostavili - pustos, duhovnu i materijalnu. Komunisti su (mozda!) ucinili uslugu nekolicini natprosecnih ljudi kojima su (opet, mozda!) olaksali vertikalnu pokretljivost (koju bi ovi verovatno ostvarili i ovako i onako) ali su zato toliko ljubljenim sirokim zatucanim masama ostavili ku*ac za mnogo decenija, samim tim sto su ih nakrivo nasadili i u glavu im ubacili ideju da im nesto pripada sto im uopste ne pripada i do cega jos nisu evoluirali.

Niste dovoljno pazljivo citali Marksa, drugovi. U komunizam se prelazi iz najrazvijenijeg i najliberalnijeg kapitalizma, a ne iz feudalnih porodicnih prcija.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 04:36 - pre 146 meseci
@Devangari reciti analizator

Da probam i ja malo da analiziram. Svako manje ili vise ubacuje svoja iskustva u pricu kao ulazni podatak u logickom rasudjivanju. Ne mozes to nikome zameriti, a pogotovo nekom ko je imao prilike da prikupi dosta licnih iskustava. Slicno si ti verovatno videvsi u nekom katalogu frizider sa prikljuckom za ipod iz licne imresije sagradio citav niz pretpostavki kako bi sve uklopio u logicki sablon koji bi trebao da rezultuje ovim: "Ovakve ideje u komunizmu nikad ne bi bile moguce. Zato su i propali"

Citat:
Nije nista odgovoreno, izuzev ako opet ne idemo u smeru zla koje se iznenada pojavljuje i unistava dobro. S tim da ako je to slucaj ovaj put apsolutno nemam ni volje ni vremena da ponovo pretresam tu pricu.


Niko nije ni trazio da pretresas niti iko zeli da se nateze. To je samo misljenje. Apsolutno je nevazno da li ces se sloziti ili ne.

Citat:

Sa druge strane, posledice zbrzane drustvene evolucije, gde su ljudi preko noci preskakali epohe i iz feudalizma upadali u soc/komunizam ostavili su za sobom to sto su ostavili - pustos, duhovnu i materijalnu. Komunisti su (mozda!) ucinili uslugu nekolicini natprosecnih ljudi kojima su (opet, mozda!) olaksali vertikalnu pokretljivost (koju bi ovi verovatno ostvarili i ovako i onako) ali su zato toliko ljubljenim sirokim zatucanim masama ostavili ku*ac za mnogo decenija, samim tim sto su ih nakrivo nasadili i u glavu im ubacili ideju da im nesto pripada sto im uopste ne pripada i do cega jos nisu evoluirali.


Znaci tvoj predlog je "Nazad u feudalizam" da obnovimo gradivo. Kao da svet stoji.


@Odin
Pa dobro to je opet licno. Neko vidi vecinu, neko manjinu.

Citat:
Slusao sam o tome kad sam bio mali, a kad sam porastao i proputovao malo - vidio sam i u praksi kako se organizuju ljudi na pojedinim podnebljima i kakve mentalno-fizicke strukture formiraju u tim procesima.


Sad verujemo antropoloskim istrazivanjima ili licnim iskustvima? :)
Mislim da je to vise problem kulture koja je tkana godinama pod uticajem istorijskih okolnosti i koja se zadrzava na ovim prostorima puput neke teske magle. Zapazanja ovde cesto spominjanog Arcibald Rajs-a se mogu primetiti i danas. Ni jedno drustveno uredjenje je ne moze izmeniti tak tako. Potrebno je dosta vremena i jasan cilj.

[Ovu poruku je menjao HeYoo dana 23.04.2012. u 05:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 04:37 - pre 146 meseci
@Devanagari

Ako 1983-ce godine sekstet Gut-Markovic objavi da imaju novog clana, pijanistu koji
treba da zameni Misu Krstica...

...da taj novi clan ima 21 godinu i da dolazi iz (hebene) Kosovske Mitrovice

(mozes da proveris da se taj covek zove Milivoje Mikan Zlatkovic, vec dugi niz godina zivi u
San Diego, CA)

...i kako se kasnije ispostavi - svira iz mesta ceo repertoar bilo kojeg veceg jazz pijaniste,
od Chick Corea pa unazad do Red Garland-a, Thelonius Monk-a (licno ga cuo na metar od
klavira na tonskoj probi sa njegovim najboljim prijateljem iz detinjstva Albancem Ljuanom
Ljuljijem Osmanijem na fretless basu)...

...o cemu onda mi pricamo ? I sta tacno ja tebe lazem ?

O jednom strasno uskom sloju ljudi u krugu dvojke koji se nesto folira 'uzivajuci neki luksuz',
dok ostatak zemlje pase na livadi ?

edit:
To je ovaj Mikan sa snimka (na oko 1:45 se jasno vidi u cuje)




Ili - sta da kazemo za muzicara sa otoka Braca ciji sin (Ivo Pogorelic) je napravio daleko
najveci splash u pijanizmu u drugoj polovini 20-tog veka, i svrstao se u istu ravan sa Horowitz-om
i/ili Arthur Rubinstein-om, snimio nekoliko 'timeless' snimaka za Deutche Grammophon ?

Prve muzicke korake je napravio na manje od 100 metara od druga mrleta (a.k.a. hapless_joint),
u najobicnijoj muzickoj skoli u koju je mogao da ide svako koga interesuje, ima sluha i hoce
da ide redovno na casove.

Kao - to je sve sarena laza/prevara/ispraznost ?

Sve je to dzabe i prevara ?




Citat:
ne uspevam da shvatim koji je to kvalitet sistema da jedan njegov, makar i atipicni,
produkt impresionira nekog crnca u nekom baru na drugom kraju sveta time sto je upoznat
s radom tog i tog muzicara


Pa koji je onda smisao bilo kakve kulture, bilo kakvog pracenja umetnosti, bilo kakvog odlazenja
na koncerte, bilo kakvog slusanja ploca, bilo gde na svetu, u bilo kom sistemu ?....osim da si
u toku, da umes da vrednujes stvari, da te ne kupuju kao Navajo-a za sarene djindjuve i ogledalca,
da ne zevas kao tele u sarena vrata pri prvom susretu sa bilo kakvom materijalnom ili duhovnom
kulturom ?

Smisao je kad cujem Ingvie Malmsteen-a da znam da je to obican Scarlati/Vivaldi, samo odsviran
na elektricnoj gitari, sa tri-cetiri djindjuvasta prstena desnoj ruci. Ili kad mi prodaju Yanni-ja kao
atrakciju, da znam da je Oregon/ECM/Jarrett + Mladen Gutesa to sve isto odavno rekao, i ko jos
sve ne pre njih.

Smisao je kad me na zurku pozovu 'fini krugovi sa UC Berkeley' da mi prosipaju finocu, vrbuju za
neku od 'uloga' u velikom kontra-srpskom cirkusu da se ne osecam kao bedni crv, niti da ih gledam
kao crnac iz Rodezije belog masu - 'Bwana - he no home" - nego da stojim prekrstenih ruku klimnem
glavom, stavim maslinku u usta i kazem nesto u stilu 'ajde more ma sta mi naprica za tako kratko vreme'.


Smisao svake kulture je da si sto dalje od nivoa majmuna.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 23.04.2012. u 06:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 04:42 - pre 146 meseci
Sto se tice kljucnog pitanja:

(parafraziram)

"Kako to onda da se sve to raspalo ?"

krajnji odgovor moram da ostavim za neku drugu priliku, jer ima relativno malo
toga sa unutrasnjim poretkom tog socijalnog makro-organizma koji je ostao da
lezi u prasini.

Uostalom, ko se potrudi da sazna, nije mu tesko da dodje i do odgovora na ta
pitanja.

Mogu, doduse da ti odgovorim na jedno drugo pitanje: gde su produkti tog sistema ?

Na svim stranama sveta, na ukupno vrlo uglednim i postovanim mestima.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 05:23 - pre 146 meseci
Jimmy Hendrix, James Watt, Thomas Alva Edison, braca Wright, Michael Faraday, Charles Darwin, Django Reinhardt, Karl Marx :), Srinivasa Ramanujan, Gottfried Wilhelm Leibniz, Benjamin Franklin, Leonardo Da Vinci, Frank Zappa,... moze ovako do prekosutra....

Sve svjetske face koje ili nisu imali nikakvog obrazovanja ili su se u onome u cemu su se proslavili - samoobrazovali.

I sta nam to govori? Naravno - da je sistem bez skolstva najbolji. Kakav socjalizam kakvi bakraci, pogledajte kakve face stvara sistem bez skolovanja...
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 05:55 - pre 146 meseci
@rade, nisam ja ni hteo da kazem da im se nakon skole treba dati posao! Daleko bilo! Njih skola treba pokusati osposobiti da budu korisni sebi i drustvu tako sto ce znati nesto korisno da rade. Sasim tim ce naci posao kod nekog kapitaliste a posledica toga je da ce kapitalista zaraditi jos vise para.


 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko23.04.2012. u 08:19 - pre 146 meseci
Milanče je školski primer selektivne memorije, uobičajenog psihološkog fenomena gde se pozitivna sećanja stalno ponavljaju a time i pojačavaju, dok se ona negativna guraju po strani pa na kraju i zaboravljaju... Na sve to čovek živi već 20 godina u najnaprednijoj državi na svetu, totalno uređenom sistemu pa su mu i na taj način predstave i poređenja ta dva sistema prilično zablurovana...

Danas da pitaš nekog Rumuna ili Albanca kako je bilo za vreme Čaušeskoga ili Envera Hodže, verujem da bi 90% njih odgovorilo da se tada mnogo bolje živelo...

 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 210638 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.