Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora

[es] :: Fizika :: kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora

[ Pregleda: 5393 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

puma721
dragos savic
serviser bele tehnike
raska

Član broj: 245259
Poruke: 169
93.87.23.*



+41 Profil

icon kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora15.08.2012. u 11:35 - pre 142 meseci
slucajno sam otkrio odnosno izveo jedan eksperimenat koji mi nije jasan.
dakle radi se o kolektorskom elektro motoru od ves masine ,ovaj elektro motor
povezao sam u strujno kolo napajajuci samo rotor preko otpora konkretno redno vezanog
sa grejacom wes masine 2000 w..
zavrtim rukom remenicu i rotor se pokrene moze u oba smer vrlo cudno nekad oce
samo u levo nekad samo u desno nekad se vrlo lako pokrene nekad sa mnogo muke ,
ali kadase pokrene vrlo brzo pvecava brzinu nisam imao laserski obrtometar da iZmerim
ali nisam ni smeo da stojim pored njega jer se vec posle nekoliko sekundi cuo nenormalni zvuk velike
brzine obrtaja ,pobego sam u drugi deo gde su mi osiguraci ,nisam tada stopovao vreme kolko je radio
oli negde mozda mah 1,ipo min za to vreme zvuk motora se nenormalno povecavao i odjednom
par sekundi neka lomljavina i ucuta , odem pgledam sta se desilo rotor zakovao u lezajevima nigde
citave luglice a na par mesta zica sa rotora se izvukla iz zljeba.
jasno mi je da kolektorski motor radi sa statorom od stalnog magneta
nije mi jasno kako se ovaj vrti i odakle mu ovolka brzina ....

drugi eksperimenat takode mi nije jasan radi se o istom motoru imam dosta toga rashodovanih wm.
motor pusten u rad u normalnom povezivanju kako obicno treba da radi ali preko regulacionog potenciometra
napona od 70v do 220v pri 70v vuce struju 1,1 A a pri 220v 3,7A sada kada potenciometar naglo smanjim
sa maksimuma na minimum ampermetar u vremenskom intervalu od dve do 3 sek prikaze blizu nula ampera
posle se zadrzi na1,1A
kako to strija nije prekidana samo je napon u momentu smanjen odakle da je potrosnja struje u
tom momentu skoro nula negde oko o,1 A........
 
Odgovor na temu

Selebele
Masin-kuvar, Prohujalo sa vihorom
Tusimlja

Član broj: 306014
Poruke: 3
*.charlie.rs.



+1 Profil

icon Re: kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora18.08.2012. u 00:09 - pre 142 meseci
Citat:
puma721:
slucajno sam otkrio odnosno izveo jedan eksperimenat koji mi nije jasan.
dakle radi se o kolektorskom elektro motoru od ves masine ,ovaj elektro motor
povezao sam u strujno kolo napajajuci samo rotor preko otpora konkretno redno vezanog
sa grejacom wes masine 2000 w..
zavrtim rukom remenicu i rotor se pokrene moze u oba smer vrlo cudno nekad oce
samo u levo nekad samo u desno nekad se vrlo lako pokrene nekad sa mnogo muke ,
ali kadase pokrene vrlo brzo pvecava brzinu nisam imao laserski obrtometar da iZmerim
ali nisam ni smeo da stojim pored njega jer se vec posle nekoliko sekundi cuo nenormalni zvuk velike
brzine obrtaja ,pobego sam u drugi deo gde su mi osiguraci ,nisam tada stopovao vreme kolko je radio
oli negde mozda mah 1,ipo min za to vreme zvuk motora se nenormalno povecavao i odjednom
par sekundi neka lomljavina i ucuta , odem pgledam sta se desilo rotor zakovao u lezajevima nigde
citave luglice a na par mesta zica sa rotora se izvukla iz zljeba.
jasno mi je da kolektorski motor radi sa statorom od stalnog magneta
nije mi jasno kako se ovaj vrti i odakle mu ovolka brzina ....

drugi eksperimenat takode mi nije jasan radi se o istom motoru imam dosta toga rashodovanih wm.
motor pusten u rad u normalnom povezivanju kako obicno treba da radi ali preko regulacionog potenciometra
napona od 70v do 220v pri 70v vuce struju 1,1 A a pri 220v 3,7A sada kada potenciometar naglo smanjim
sa maksimuma na minimum ampermetar u vremenskom intervalu od dve do 3 sek prikaze blizu nula ampera
posle se zadrzi na1,1A
kako to strija nije prekidana samo je napon u momentu smanjen odakle da je potrosnja struje u
tom momentu skoro nula negde oko o,1 A........


Ljudi,ne gubite vreme sa ovom Pumom721. Covek nema pojma sta prica. Popije dva tri Lav piva i samo zanoveta. ) Od njega i Voja Glisovica nema gorih majstora u Supnju,gde nazalost i ja zivim. Ulica Igora Nikica ne pamti ovakva dva tutubana...
Ako imate novu,ispravnu ves masinu,sporet,klimu,bojler-ne brinite se nista,samo donesite kod Pume,pokvarice vam je ocas posla,bez po muke... )))))))))))
 
Odgovor na temu

Selebele
Masin-kuvar, Prohujalo sa vihorom
Tusimlja

Član broj: 306014
Poruke: 3
*.charlie.rs.



+1 Profil

icon Re: kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora18.08.2012. u 11:43 - pre 142 meseci
Majstor Pjevcevica sam zaboravio... :)))) Nema boljeg za kompjutere.... Kod njega,pa na otpad.. Pod garanciju!!!! :P :D :)

Ekipa boli glava.. za na more.. :)))
 
Odgovor na temu

puma721
dragos savic
serviser bele tehnike
raska

Član broj: 245259
Poruke: 169
93.87.23.*



+41 Profil

icon Re: kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora18.08.2012. u 16:21 - pre 142 meseci
a sto mi se ovi obucari i susteri mnogo razumu u ovu tehniku.
 
Odgovor na temu

Selebele
Masin-kuvar, Prohujalo sa vihorom
Tusimlja

Član broj: 306014
Poruke: 3
*.charlie.rs.



+1 Profil

icon Re: kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora18.08.2012. u 19:00 - pre 142 meseci
Citat:
puma721:
a sto mi se ovi obucari i susteri mnogo razumu u ovu tehniku.


Hehehe koji obucari??? Jedna pesma za mog prijatelja, starog jebivetra:


http://www.youtube.com/watch?v=6QO8uoGRTyY


 
Odgovor na temu

puma721
dragos savic
serviser bele tehnike
raska

Član broj: 245259
Poruke: 169
93.87.23.*



+41 Profil

icon Re: kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora18.08.2012. u 21:03 - pre 142 meseci
sama postavka teme stoji ako neko ima ozbiljan da odgovori na postavljenu temu....
a ove komsilacke zeze to se sada ispade druga tema ali to se odnosi na staovnike
ulice igora nikica .............nacu vas ja dal si jedan ili vas imavise u saradnji......
 
Odgovor na temu

puma721
dragos savic
serviser bele tehnike
raska

Član broj: 245259
Poruke: 169
93.87.23.*



+41 Profil

icon Re: kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora24.08.2012. u 21:11 - pre 142 meseci
postavo sam ovu temu na pogresnom mesto odnosno u okviru fizike

kako da je prebacim na elektrotehniku ......

dali neko mze da mi pomogne....
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: kako kolektorski el. motor moze da radi bez napajanja statora

[ Pregleda: 5393 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.