Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21257 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 21:06 - pre 139 meseci
@SAJA,

Pa ne mozes da cinis veliku stetu Microsoftu bez EULA-e iz prostog razloga sto copyright zakon funkcionise po principu da nemas prava dok ti neko ne dodeli ista.

Znaci ti kao korisnik ne mozes da krenes da nelegalno umnozavas Windows zato sto nisi prihvatio EULA-u koja zabranjuje tako nesto.

Bez pravog ugovora izmedju tebe i Microsofta jesi u vakuumu, ali MSFT bas briga sve dok im placas licence - niko nece biti tuzen zato sto nije prihvatio EULA-u (posto to nema nikakvog smisla) - ali Microsoftu to nikako ne moze ici na stetu jer ti bez ugovora sa njima zapravo de-facto nemas nikakva prava u pogledu copyright-a.

Situacija se komplikuje ako si robu kupio u retail-u - onda pre svega vaze opsti propisi o trgovini pa ti imas odredjena prava koja si automatski dobio kupovinom proizvoda - ali, opet, ta prava ti nece omoguciti da krsis copyright.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 21:30 - pre 139 meseci
Citat:
ventura:
Isti đavo i sa plaćenim softverom... Evo ti primer člana EULA iz Windows 7:

Citat:
23. ENTIRE AGREEMENT. This agreement (including the warranty below), additional terms (including
any printed-paper license terms that accompany the software and may modify or replace some or all
of these terms), and the terms for supplements, updates, Internet-based services and support
services that you use, are the entire agreement for the software and support services.
Izvor: http://download.microsoft.com/Documents/UseTerms/Windows 7_Professional_English_7bb89e9f-20ea-4555-892f-394539ec1090.pdf

Ne znam da li si dao ceo deo, ali ovo sto si dao ne kaze da MS moze ista da menja. Vec kaze sta cini celinu dokumenta.
Greska ili te nisam razumeo?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 21:35 - pre 139 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Znaci ti kao korisnik ne mozes da krenes da nelegalno umnozavas Windows zato sto nisi prihvatio EULA-u koja zabranjuje tako nesto.

Ti kao korisnik ne mozes da krenes da umnozavas Windows i da si prihvatio EULA :)

Saja brka softver kao prozivod i softver kao autorsko pravo i copyright na isti. (sto nije ista stvar i samo kod nas sam video da se te dve stvari zakonski brkaju)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 21:49 - pre 139 meseci
Citat:
Dexic
Ti kao korisnik ne mozes da krenes da umnozavas Windows i da si prihvatio EULA :)


You don't say? To upravo pise u predhodnoj recenici - copyright prava nemas dok ti autor ne dodeli ista. Zbog toga je Microsoft bezbedan i bez validnosti EULA-e.

Inace, bas koincidencija:

http://www.theregister.co.uk/2...erwrap_contracts_not_contracts

Citat:

A Nevada court ruling against Zappos has reiterated what companies the world over should have worked out for themselves: “browserwrap” terms and conditions aren’t worth the paper they’re not written on.

Zappos is being sued over a data breach which earlier this year exposed millions of customers’ names, e-mail addresses, phone numbers, password hashes and home addresses. The Amazon subsidiary tried to fend off a class-action lawsuit by sending the matter to arbitration, citing its terms of service.

Unfortunately for Zappos, the court says the agreement is unenforceable.


Kako vreme ide, i kako softver i sw. servisi postaju deo svakodnevnog zivota, tako ce za njih vaziti i pravila i zakoni koji vaze za sve ostale stvari u svakodnevnom zivotu.

Skriveni ugovori, zapakovani ugovori koji "vaze" iako ih nisi prihvatio prilikom kupovine itd... nigde drugde ne bi mogli da prodju i niko ne bi ni pomisljao da ih smatra validnim, samo je pitanje kasnjenja zakona i primene istih za nove stvari - softver je dugo bio bas takva stvar, ali to vreme je definitivno gotovo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

((BugA))
Igor Djordjevic
Bor, Srbija

Član broj: 29241
Poruke: 196
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 66516695
Sajt: www.MalamutKlub.com


+17 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 22:20 - pre 139 meseci
Interesantna tema :)

Elem, citajuci vase postove, pade mi nesto na pamet - ukoliko nisam nesto propustio, pricalo se o EULA nakon kupljenog softvera, gde jeste logicno da ako si nesto vec kupio pre no sto ti je EULA predocen, EULA nije pravno vazeci.

E sad, mene zanima kako stoji stvar sa besplatnim softverom? Tu nista nisi kupio, samim tim pre no sto pocnes uopste da koristis softver (koji nisi platio) ti moras da se slozis sa EULA - koliko je u ovom slucaju EULA obavezujuci? Ovo pitam imajuci u vidu da ako se sa njim ne slazes jednostavno mozes da odustanes od koriscenja (instalacije) softvera, a kako softver nisi prethodno kupio, nikom nista. A sta ako prihvatis EULA (naravno, ne citajuci ga), i pocnes da koristis softver, a u EULA pise da moras da skakuces na levoj nozi, seces levu ruku i predas prvorodjeno dete? :D

Kontam da zakon ima mehanizme kojima stiti obicnog gradjanina od necega sto bi se moglo okarakterisati kao prevara, pa mi se ucinilo interesantnim da neko pojasni do koje granice EULA u ovom slucaju ima pravnu tezinu (ako je upste ima, jer nista nisi platio, mada se jesi saglasio sa "uslovima koriscenja").

p.s. "South Park", epizoda "HUMANCENTiPAD", lol.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 22:51 - pre 139 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pa ne mozes da cinis veliku stetu Microsoftu bez EULA-e iz prostog razloga sto copyright zakon funkcionise po principu da nemas prava dok ti neko ne dodeli ista.
Znaci ti kao korisnik ne mozes da krenes da nelegalno umnozavas Windows zato sto nisi prihvatio EULA-u koja zabranjuje tako nesto.


Imam utisak da većina ljudi ovde misli da autorski ugovori definišu isključivo umnožavanje i tako te slične stvari. Umnožavanje i slično je definisano zakonom o autorskim pravima i kao takvo nema potrebe da se dodatno obrađuje u EULA. Ono što EULA definiše su ograničenja u korišćenju softvera koja su specifična i nisu obrađena zakonom. Na primer, ako u EULA za Windows Server i SQL Server stoji da je multiplexing zabranjen onda to nije napisano bezveze i nepoštovanjem toga može da se ostvari velika korist za kupca na štetu Microsofta (ko zna šta to znači razumeće o kolikim ciframa se radi). Takođe, kad kupite antivirusni program i tamo pite da je besplatan za nekomercijalnu upotrebu, to je opet deo autorskog ugovora iliti EULA. Ne znam kako neko ovde misli da je sve to ništavno i bezvezno. Po tome ispada da neka firma može da plati preko neta neki antivirus koji je free samo za nekomercijalnu upotrebu a onda da ga koristi u firmi jer je EULA ništavan.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 22:53 - pre 139 meseci
Citat:
((BugA)):
Kontam da zakon ima mehanizme kojima stiti obicnog gradjanina od necega sto bi se moglo okarakterisati kao prevara, pa mi se ucinilo interesantnim da neko pojasni do koje granice EULA u ovom slucaju ima pravnu tezinu (ako je upste ima, jer nista nisi platio, mada se jesi saglasio sa "uslovima koriscenja").


Plaćanje nema veze sa EULA. Ako hoćeš da koristiš softver onda pristani na uslove, ako ti se uslovi ne sviđaju onda nemoj da koristiš softver. Prosto i jednostavno, niko te ne tera ni na šta.
 
Odgovor na temu

((BugA))
Igor Djordjevic
Bor, Srbija

Član broj: 29241
Poruke: 196
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 66516695
Sajt: www.MalamutKlub.com


+17 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 23:03 - pre 139 meseci
> Po tome ispada da neka firma može da plati preko neta neki antivirus koji je free samo za nekomercijalnu upotrebu a onda da ga koristi u firmi jer je EULA ništavan.

Mislim da je ovde bitna stvar ono sto su ti vec vise puta rekli - ako je tebi ogranicenje koriscenja predoceno pre no sto si ti softver kupio, onda je to ok, i to ima zakonsku tezinu, a ako nakon kupljenog softver dobijes nova saznanja (kao sto je EULA), onda to nema tezinu jer nisi sa tim bio upoznat pre kupovine, a softver si vec kupio (kupio si pravo na koriscenje, po uslovima koji su bili poznati u momentu kupovine).

U prevodu, ako na sajtu (ili u EULA besplatne verzije) pise da se besplatna verzija ne sme koristiti u komercijalne svrhe, to je obavezujuce. Medjutim, ako nigde nista ne pise, i ti proizvod kupis sa namerom da ga koristis u komercijalne svrhe, a onda te doceka EULA koja kaze da program u komercijalne svrhe mozes da koristis samo uz jos neku doplatu, onda bi to trebalo da je nistav(n)o.

Drugo, ne znam kako neko moze da plati nesto sto je free ;)

> Plaćanje nema veze sa EULA. Ako hoćeš da koristiš softver onda pristani na uslove, ako ti se uslovi ne sviđaju onda nemoj da koristiš softver. Prosto i jednostavno, niko te ne tera ni na šta.

Mislim da me nisi razumeo... Slazem se ja sa tim sto kazes (a to sam i ja u svojoj poruci napisao), ali mene zanima dokle EULA moze da ide sa "izvoljevanjem" :) Sumnjam da bi neki sud doneo presudu po kojoj ti moras da seces levu ruku i das provorodjeno dete samo zato sto si kliknuo na "I Agree" prilikom instalacije programa koji sluzi za predvidjanje datuma dolaska kraja sveta... Mada, mozda se u buducnosti i to promeni :p

(samo da napomenem da i dalje pricam o EULA besplatnih programa, koje nismo kupili/platili, i koje ne moramo da koristimo ako nam se EULA ne svidja... ali eto, kliknuli smo na "I Agree" :D)

[Ovu poruku je menjao ((BugA)) dana 02.11.2012. u 00:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 23:33 - pre 139 meseci
Citat:
((BugA)):
Mislim da je ovde bitna stvar ono sto su ti vec vise puta rekli - ako je tebi ogranicenje koriscenja predoceno pre no sto si ti softver kupio, onda je to ok, i to ima zakonsku tezinu, a ako nakon kupljenog softver dobijes nova saznanja (kao sto je EULA), onda to nema tezinu jer nisi sa tim bio upoznat pre kupovine, a softver si vec kupio (kupio si pravo na koriscenje, po uslovima koji su bili poznati u momentu kupovine).


Ok, razumeo sam. To je po logici da ja mogu da zgazim čoveka na ulici pa da se posle opravdam kako meni pre gaženja nije predočeno da se to ne sme raditi.

Moje mišljenje je drugačije. Plaćanjem ti stičeš pravo da koristiš softver pod uslovima koje propisuje proizvođač. Da li su tebi ti uslovi predočeni ili nisu u momentu kupovine, to je po meni nebitno. Ti platiš softver pa posle možeš da se ne složiš sa uslovima, to je na tebi. Složio se ili ne, ti si dobio ono što si platio - mogućnost da koristiš softver po definisanim uslovima. Ako se ne složiš sa uslovima, ti ne smeš da koristiš softver a ono što si platio je mogućnost da ga koristiš, što ti uvek ostaje. Uostalom, svako može pre kupovine da se informiše o uslovima za korišćenje softvera, mislim da je ta obaveza na kupcu a ne na prodavcu pa da važi nekakav princip "ako mi je prodavac predočio EULA onda važi, ako mi nije predočio onda ne važi". Evo idi kupi windows gde hoćeš, nećeš dobiti nikakav EULA pa posle idi na sud i dokaži kako to ne važi, to može malo sutra.

Citat:
((BugA)):Drugo, ne znam kako neko moze da plati nesto sto je free ;)


Pogrešno sam se izrazio. Hteo sam reći da ti skineš antivirusni program sa neta koji je besplatan samo za nekomercijalnu upotrebu i počneš komercijalno da ga koristiš i onda ako te neko pita zašto kršiš EULA ti samo kažeš kako je to ništavno jer ti nije predočeno.

Citat:
((BugA)):Mislim da me nisi razumeo... Slazem se ja sa tim sto kazes (a to sam i ja u svojoj poruci napisao), ali mene zanima dokle EULA moze da ide sa "izvoljevanjem" :) Sumnjam da bi neki sud doneo presudu po kojoj ti moras da seces levu ruku i das provorodjeno dete samo zato sto si kliknuo na "I Agree" prilikom instalacije programa koji sluzi za predvidjanje datuma dolaska kraja sveta... Mada, mozda se u buducnosti i to promeni :p
(samo da napomenem da i dalje pricam o EULA besplatnih programa, koje nismo kupili/platili, i koje ne moramo da koristimo ako nam se EULA ne svidja... ali eto, kliknuli smo na "I Agree" :D)


EULA mora da bude u skladu sa zakonom i to ti je prvi garant da neće biti iživljavanja i drugo, odrednice koje su u EULA se odnose samo na konkretno autorsko delo i njegovu upotrebu, ne mogu da se odnose na delove tela, kuću, decu i slično.
 
Odgovor na temu

((BugA))
Igor Djordjevic
Bor, Srbija

Član broj: 29241
Poruke: 196
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 66516695
Sajt: www.MalamutKlub.com


+17 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 23:58 - pre 139 meseci
Mislim da je ova poslednja recenica najbitnija - bez obzira sta kaze EULA, bitnije je sta kaze zakon, a mene je to upravo zanimalo :)

> Ok, razumeo sam. To je po logici da ja mogu da zgazim čoveka na ulici pa da se posle opravdam kako meni pre gaženja nije predočeno da se to ne sme raditi.

Ako ovako mislis, onda nisi razumeo. Kao sto si i sam na kraju rekao - zakon odredjuje sta se sme a sta ne sme, bez obzira na nase predznanje. Zakon podrazumeva da ne smes da zgazis coveka na ulici, ali zakon ne mora da podrazumeva da ti znas da program ne smes da koristis u komercijalne svrhe iako si ga platio, a niko te o tome pre placanja (kupovine) nije izvestio (prodavac).

> Moje mišljenje je drugačije. Plaćanjem ti stičeš pravo da koristiš softver pod uslovima koje propisuje proizvođač. Da li su tebi ti uslovi predočeni ili nisu u momentu kupovine, to je po meni nebitno.

Tebi je mozda nebitno, ali je zakonski itekako bitno ;) Zakon delom zato i postoji, da se zastiti gradjanin od situacije - "pa to se podrazumeva". Ako ga Zakon nije definisao da se podrazumeva, i nije definisano pre kupovine, onda se po Zakonu ne podrazumeva (neka me neki pravnik slobodno ispravi ako gresim, meni pravo nije struka).

> Pogrešno sam se izrazio. Hteo sam reći da ti skineš antivirusni program sa neta koji je besplatan samo za nekomercijalnu upotrebu i počneš komercijalno da ga koristiš i onda ako te neko pita zašto kršiš EULA ti samo kažeš kako je to ništavno jer ti nije predočeno.

Opet nije dobro poredjenje, jer ti kod besplatnog softvera jeste predocen EULA pre no sto si poceo da ga koristis (pritom jos uvek nisi nista platio, samim tim i nemas nikakva prava koja iz toga mogu proisteci). Drugacija je situacija kada ti nesto platis, pa posle neko hoce da ti nametne EULA.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 02:19 - pre 139 meseci
Kao prvo, na Zapadu bez problema možeš vratiti kupljeni proizvid ako ti se ne sviđa iz bilo kog razloga, i dobiješ pare nazad. To bi i kod nas trebalo da funkcioniše, ali se trgovci snalaze da to izvrdaju. Dakle, kupiš softvare, kreneš da ga instaliraš, ne sviđa ti se EULA, vratiš softver, dobiješ pare nazad, i tražiš dalje...

Većina sudova (barem u "normalnim" zemljama) tretira ovakvu vrstu ugovora kao pravno obavezujuću, ali u slučaju bilo kakvog spora većina sudova odlučuje protiv onog ko je sastavljao ugovor. Dakle, EULA je pravno validna dok sud ne kaže drugačije. Drugim rečima, ako vam se ne sviđa EULA, a vi izvolite na sud pa poništite taj ugovor... :-)

Znam da mnogi osporavaju validnost informacija sa Wikipedije, ali možete dobiti sasvim lep uvid u EULA i njenu validnost u nekim zakonodavstvima:

http://en.wikipedia.org/wiki/End-user_license_agreement
http://en.wikipedia.org/wiki/Contracts_of_adhesion
 
Odgovor na temu

((BugA))
Igor Djordjevic
Bor, Srbija

Član broj: 29241
Poruke: 196
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 66516695
Sajt: www.MalamutKlub.com


+17 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 02:33 - pre 139 meseci
> Drugim rečima, ako vam se ne sviđa EULA, a vi izvolite na sud pa poništite taj ugovor... :-)

Ja bih pre rekao da ce onaj koji zeli da dokaze EULA validnost da potegne sud (prodavac), u zelji da to potvrdi/iskoristi, i da shodno tome nesto (na primer) naplati ;) Nece se korisnik cimati da ide na sud da dokaze da EULA ne vazi, jednostavno se nece ponasati shodno EULA, a prodavac (tvorac) softvera ce ga (ako zeli) tuziti zbog toga, i na sudu dokazivati da je EULA validan (sto ce onda kupac osporavati, ali nema potrebe da prvi poteze sud).

To je kao da dve strane potpisu neki ugovor. Ako jedna strana smatra (ili zna) da je ugovor iz nekog razloga pred zakonom nevazeci (ubacena neka stavka po sistemu ako-prodje-prodje, sto je ovde vec pominjano), onda ona moze isti taj ugovor (stavku) da prekrsi. Tada druga strana moze ili da iskulira, ili da ovu prvu stranu tuzi - i da se na sudu dokazuju da li ugovor vazi ili ne. Ipak, slazem se u oceni da presuda, osim od samog zakona te teritorije, u velikoj meri moze da zavisi i od suda/sudija/advokata...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 06:54 - pre 139 meseci
Citat:
((BugA)):
To je kao da dve strane potpisu neki ugovor. Ako jedna strana smatra (ili zna) da je ugovor iz nekog razloga pred zakonom nevazeci (ubacena neka stavka po sistemu ako-prodje-prodje, sto je ovde vec pominjano), onda ona moze isti taj ugovor (stavku) da prekrsi. Tada druga strana moze ili da iskulira, ili da ovu prvu stranu tuzi - i da se na sudu dokazuju da li ugovor vazi ili ne. Ipak, slazem se u oceni da presuda, osim od samog zakona te teritorije, u velikoj meri moze da zavisi i od suda/sudija/advokata...


Kada bi se softver kupovao kao roba onda bi to bilo drugačije nego kao kad je autorsko delo.

Znači ti platiš softver, on postane "tvoj", EULA ničemu ne služi jer si ti već platio softver i on je tvoj. Ok, generalno nemam ništa protiv takvog načina razmišljanja ali mislim da nije ispravno.

Po meni: Istog trenutka kad si platio softver, ti si platio dozvolu da ga koristiš pod uslovima u EULA. Potpuno je nebitno što tebi ti uslovi nisu predočeni pre kupovine. Isto kao i kad kupuješ hranu, prilikom kupovine tebi se ne predočavaju sastojci te hrane što je zakonom obavezno da stoji na ambalaži/deklaraciji već to vidiš kad uzmeš proizvod u ruke tek posle plaćanja. Naravno, ti možeš ambalažu/deklaraciju da pogledaš i pre plaćanja zato što je prodavac istakao robu, isto tako i EULA možeš da pročitaš pre plaćanja (na sajtu, da tražiš od prodavca, trial mod...). Kada kupuješ lekove, na kutiji nema svih onih informacija koje stoje na onom papiriću unutar kutije koga ti vidiš tek posle plaćanja. Koga briga kad si ti video informacije vezane za neki proizvod, plaćanje nema veze sa time, informiši se pre plaćanja. Zamisli da ja kupim neki proizvod, dođem kući, pročitam "EULA" u kome piše nešto što me obavezuje, pa onda to ne poštujem jer mi nije predočeno u momentu kupovine.

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 11:30 - pre 139 meseci
Saja, EULA NIJE autorski ugovor, vec ugovor o prodaji prava na koriscenje (maltene ugovor u prodaji proizvoda) - ne mesaj te dve stvari i bice jasnije.
 
Odgovor na temu

ime.prezime

Član broj: 304777
Poruke: 89



+190 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 11:57 - pre 139 meseci
ako eula nije u skladu sa zakonom onda ne moze ni da vazi , pa makar je znao unapred i sto puta kliknuo na " i agree " :)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 13:04 - pre 139 meseci
Citat:
S A J A:To je po logici da ja mogu da zgazim čoveka na ulici pa da se posle opravdam kako meni pre gaženja nije predočeno da se to ne sme raditi.


Ne možeš. Zakon to ne dozvoljava a ti si obavezan dapoštuješ Zakon, poznavao ga ili ne.

EULA nije zakon i ti nemaš obavezu da se sa njim upoznaješ ako ti ga proizvođač nije dao na uvid pre kupovine a ako to nije učinio, Zakon kaže, da nisi obavezan ni da ga poštuješ.

Zakon je propisao da kupac mora biti obavešten o svim aspektima robe ili usluge koju kupuju, pa zato proizvođači na svoje proizvode sve te podatke i stavljaju tako da se mogu videti pre kupovine, a za usluge ti moraju dati ugovore i ostala dokumenta na uvid pre potpisivanja.


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 15:02 - pre 139 meseci
@SAJA,

Kao sto Predrag rece - posle kupovine nije legalno dodatno uslovljavati kupca. Potpuno je irelevantno sta u toj EULA-i pise, ako su ti uslovi meni kao kupcu predoceni posto sam kupio proizvod, nisam duzan da ih postujem zato sto nisu deo kupoprodajnog ugovora.

I, kao sto rekoh, shrink-wrap EULA-e su oborene u ozbiljnim zakonodavstvima bas iz tih razloga - zato sto namecu dodatne uslove posle samog cina prodaje.

Medjutim, ako EULA-u moram da prihvatim PRE kupovine, to je sasvim druga stvar i onda to postaje obavezujuci dokument, naravno sve u granicama zakona.

Prakticno gledano, ako se drzimo Microsofta i njihovih besmislenih kamikaza licenci po laptopovima koji vas saceka kada dodjete kuci - satima posto ste ostavili pare, tu postoji odredjeni vakuum ali on nije stetan za Microsoft zato sto svi veci poslovni kupci i ovako i onako imaju potpisane volume licensing / MSDN ugovore sa Microsoftom koji su pravi ugovori i koji su legalno obavezujuci.

Sitna boranija koja kupuje pojedinacno OEM robu eventualno moze da se "okoristi" tako sto bi, sta znam, koristili svoj desktop OEM Windows kao server ili sta ti ja znam vec sta je mozda moguce a EULA "zabranjuje" - ali to je prakticno nebitno i kap u moru za MSFT. Ono sto je bitno - a to je kopiranje, to niko ne sme da radi bez eksplicitne dozvole, a za velike kupce i ovako i onako postoje pisana pravila koja su potpisali pre nego sto su dobili svoje licence.

Inace, za "boraniju" postoje tehnicka ogranicenja - recimo OEM Windows na laptopovima necete moci da instalirate na kucnu PC masinu tehnicki danas posto su vezani za laptop hardver na ovaj ili onaj nacin (specijalni image, specijalni serijski). Cak i ako zaboravimo "sitnicu" da je pokusaj instalacije OEM Windows-a sa jedne masine na drugu copyright prekrsaj, ako pokusate da zaobidjete te tehnicke mere, na zapadu krsite DMCA-like zakone, i time se MSFT i drugi prakticno takodje stite. EULA je tu mrtvo slovo na e-papiru koje u svojoj shrink-wrap verziji i ne kaci nikog legalno ko zivi u zemlji gde shrink-wrap EULA nije legalna praksa, ali zato tehnicke mere i te kako kace: zaobilazenje istih je copyright prekrsaj u EU, USA, Australiji i Japanu. Plus kopiranje - sasvim dovoljno krsenja zakona.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 15:30 - pre 139 meseci
A po cemu je instalacija OEM licence na drugu masinu copyright infrigement, ako vec ne kazes Agree na EULA?
Ti si kupio softver sa racunarom, nisi rekao da se slazes da ne smes da ga preneses?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 15:37 - pre 139 meseci
Akt prenosenja je akt kopiranja - neke zemlje ti daju pravo na kopiranje u kontekstu, npr, backupa (tzv "fair use"), ali instalacija OEM Windows-a na drugu masinu definitivno ne bi moglo da potpadne pod backup, vec pod cisto umnozavanje.

A umnozavanje je krsenje copyright-a osim ako nije fair-use (u zemljama gde postoji fair-use) i osim ako ti nije eksplicitno ugovorno dozvoljeno. Fair use bi bio, recimo, backup OEM Windows particije ili instalacionog medijuma sa svrhom arhiviranja za slucaj da OEM Windows mora da se ponovo instalira na istom hardveru - tamo gde fair-use postoji.

Cak i ako kazes da ces da "deaktiviras" Windows na laptopu - ti nisi kupio Windows, vec si kupio racunar. Tako da, nigde nisi dobio pravo da taj Windows kopiras bez dozvole niti opsti uslovi trgovine tebi daju bilo kakva dodatna prava u pogledu samog Windows-a na tom racunaru, osim prava koriscenja.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne02.11.2012. u 18:21 - pre 139 meseci
Da li je KLONIRNE isto sto i KOPIRANJE.Kloniranje kao rec,postoji u nekom delu teksta ili ne.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21257 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.